500 W'lık inverter tarasımı 12 V to 220 DC/AC

Başlatan whonnsz, 21 Ekim 2019, 19:49:04

whonnsz

Öncelikle herkese merhaba ,elektrik elektronik mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim ve bitirme projesi olarak tam adıyla ''500W lık inverter tasarımı projesini'' aldık.Hocamızın yanına gittik hocam bizden neler istiyorsunuz dedik,sonuçta internet üzerinden 500W lık aldığımız bir inverter ile bizim yapacağımızın arasında bir fark olmalıydı.Bu arada yapacağımız inverterda çıkışta tam sinüs dalgası görmeyi umuyoruz Ardından hocamız öncelikle biraz araştırma yapın literatürde daha önce neler yapılmış bir bakın(bu süreci şuan geçtik).Ardından yapacağınız inverter da trafolu olursa ne olur olmassa ne olur yapacağınız inverter tasarımı günümüzde olan inverterlar ile yarışır mı Raspberry Pi veya arduino içine ekleyebilirmiyiz,yapacağınız inverteri mükemmelleştirmek için neler yapmalısınız? kısaca biraz konuştuk.Bende bu sitede daha önce açılmış olan konuları biraz inceledim örneğin şuradaki konuda https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5590.0.html 1000W lık inverter için ''Trafo kullanmadan gerilimi yükseltmek çarpılma riskini arttırır, bunu biliyor olmalısınız.
1000W a ihtiyacınız yoksa asla o güce yaklaşmayın'' denmiş.

Yine başka bir konuda https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,1795.0.html  Yusuf usta çok güzel bilgiler vermiş.İnverter yapımı hakkında.

Ben araştırmalarıma devam ediyorum fakat neler yapmalıyız bu süreçte sizlerinde tecrübelerinizden yararlanmak isterim öneriniz varsa çok iyi olur bizim için.Şimdiden çok teşekkür ederim,zaman ayırdığınız için ayrıca teşekkürler.
İyi günler sağlıcakla kalın.

whonnsz

Arada bir kontrol ediyorum bir şey göremeyince üzülüyorum, neyse sağlık olsun. Şansımı denedim en azından 

Yusuf usta

Alıntı yapılan: whonnsz - 08 Kasım 2019, 20:57:49Arada bir kontrol ediyorum bir şey göremeyince üzülüyorum, neyse sağlık olsun. Şansımı denedim en azından

Değerli forum üyesi,
öncelikle size hitap edebilmek için kelime aradım, rumuzunuz bana pek hitap edilir gelmedi, biz yaşlanınca gençlerin dili ile huysuz olup böyle şeylere takılacak kadar uyuz olabiliyoruz (burada tebessüm işareti var)

ilk satırlarınızdaki pek çok sorunun cevabı hem sayfalarca açıklama gerektirir -ki bu bilgiler sizin adınıza bir tez derlemek gerektirir. ve bu bilgileri yazmak kısa olsa ve sadece birkaç kişi için gerekli olsa ben de dahil pek çok kişi severek, hoşumuza giderek sana yardımcı oluruz. ve pek tabii ki nette diğer forumlar da dahil olmak üzere birçok yerde bu sorularınızın cevaplarını derlemek çok mümkün.

ve pek pek tabii ki bazı konularda yetersiz bilgi verilen eğitimlerini üstlenen öğretmenlerin yetersizliği ve belki kendi tembelliği nedeni ile veya konuya ilgisizliği nedeni ile bazı temel konuları bilmeyen arkadaşlar bu bilgileri görse de tanıyamıyor - derleyemiyor.

şimdi boş konuşmamak için size bazı ip uçları yazayım, bu başlıklar altında bir arama-tarama araştırma yapın.
smps teknolojisi nedir, pwm nedir
transformatör nedir
frekans ve transformatör ilişkileri, frekans yükseldikçe transformatördeki farklılaşmalar, trafo nüveleri, sac nüve, toroid nüve nedir
inverter nedir
güç kaybı ve kazanç açısından smps avantajları nelerdir
boost converter nedir, inverter nedir
boost converter'da geri besleme önemi
lm3525, TL494 geri besleme ucu kullanımları, osilatör yapımları
IGBT nedir, mosfet sürücü neden kullanılır

bunların sadece başlıkları bile yer kaplar. ama her başlığın bir google karşılığı vardır. onlarca pdf çıkacaktır karşınıza

bir inverter içerisinde yazılım neden gerekir? bunu hayal gücünüzle çözebilirsiniz. UPS yani kesintisiz güç kaynağı kelimesi içinde bile neler yapabileceğinize dair ipuçları var. asıl sorun bir yazılım hazırlamak için altyapınız, bilginiz var mı?

bu ve benzer birçok forumda bir fikir ve o fikre dair bir hareket ortaya koyanlara onlarca kişi yazıp yardım ediyor. ama işte adı üzerinde ''yardım'' bu sadece...

silbaştan size kimse size zamanı yoksa bunca bilgiyi derleyemez. keşke imkan olsa. ki imkan olunca bunu bizler hep yapıyoruz, asla üşenmiyoruz. yeter ki katkımız olsun.

hiçbir yazılımcı size silbaştan yazılım hazırlayıp bir gününün ayırmak istemez. nedeni basit, hepsinin etrafında bu tür yardım isteyen onlarca arkadaşı zaten var ve kendine zaman ayırmaları çok zorlaşıyor.

umarım yanlış anlamaz ve alınmazsınız.
selamlar
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

stk4221

Merhaba hayırlı çalışmalar forum sakinleri
Uzun zamandır benimde aklımda olan bir proje invertör sistemi. Benim düşüncem biraz daha ticari amaçlı. Pazarlarda kullanılan aydınlatma sistemini jeneratör yerine invertor den beslemek.
Aslında birçok basit uygulama var. Fakat benim aklımda bir takım sorular olduğundan kafama uygun nette proje bulamadım.
 Smps olması lazım aşırı yükte kapatması lazım. Şarj devresi ona mukabil tasarlanması lazım. Kuru akude olur lityum lionda olur.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

whonnsz

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 08 Kasım 2019, 23:31:19Değerli forum üyesi,
öncelikle size hitap edebilmek için kelime aradım, rumuzunuz bana pek hitap edilir gelmedi, biz yaşlanınca gençlerin dili ile huysuz olup böyle şeylere takılacak kadar uyuz olabiliyoruz (burada tebessüm işareti var)

ilk satırlarınızdaki pek çok sorunun cevabı hem sayfalarca açıklama gerektirir -ki bu bilgiler sizin adınıza bir tez derlemek gerektirir. ve bu bilgileri yazmak kısa olsa ve sadece birkaç kişi için gerekli olsa ben de dahil pek çok kişi severek, hoşumuza giderek sana yardımcı oluruz. ve pek tabii ki nette diğer forumlar da dahil olmak üzere birçok yerde bu sorularınızın cevaplarını derlemek çok mümkün.

ve pek pek tabii ki bazı konularda yetersiz bilgi verilen eğitimlerini üstlenen öğretmenlerin yetersizliği ve belki kendi tembelliği nedeni ile veya konuya ilgisizliği nedeni ile bazı temel konuları bilmeyen arkadaşlar bu bilgileri görse de tanıyamıyor - derleyemiyor.

şimdi boş konuşmamak için size bazı ip uçları yazayım, bu başlıklar altında bir arama-tarama araştırma yapın.
smps teknolojisi nedir, pwm nedir
transformatör nedir
frekans ve transformatör ilişkileri, frekans yükseldikçe transformatördeki farklılaşmalar, trafo nüveleri, sac nüve, toroid nüve nedir
inverter nedir
güç kaybı ve kazanç açısından smps avantajları nelerdir
boost converter nedir, inverter nedir
boost converter'da geri besleme önemi
lm3525, TL494 geri besleme ucu kullanımları, osilatör yapımları
IGBT nedir, mosfet sürücü neden kullanılır

bunların sadece başlıkları bile yer kaplar. ama her başlığın bir google karşılığı vardır. onlarca pdf çıkacaktır karşınıza

bir inverter içerisinde yazılım neden gerekir? bunu hayal gücünüzle çözebilirsiniz. UPS yani kesintisiz güç kaynağı kelimesi içinde bile neler yapabileceğinize dair ipuçları var. asıl sorun bir yazılım hazırlamak için altyapınız, bilginiz var mı?

bu ve benzer birçok forumda bir fikir ve o fikre dair bir hareket ortaya koyanlara onlarca kişi yazıp yardım ediyor. ama işte adı üzerinde ''yardım'' bu sadece...

silbaştan size kimse size zamanı yoksa bunca bilgiyi derleyemez. keşke imkan olsa. ki imkan olunca bunu bizler hep yapıyoruz, asla üşenmiyoruz. yeter ki katkımız olsun.

hiçbir yazılımcı size silbaştan yazılım hazırlayıp bir gününün ayırmak istemez. nedeni basit, hepsinin etrafında bu tür yardım isteyen onlarca arkadaşı zaten var ve kendine zaman ayırmaları çok zorlaşıyor.

umarım yanlış anlamaz ve alınmazsınız.
selamlar

Merhaba, öncelikle  bunları yazmak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederim .Keşke kullanıcı adıma dikkat ettiğiniz kadar diğer yazdıklarıma da dikkat etseydiniz. Ben sadece eğer varsa deneyimlerinizden yararlanmak istediğimi belirttim sizden bana inverter  tasarlamanızı istemedim.
Umarım sizde beni yanlış anlamaz ve alınmazsınız.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: whonnsz - 15 Kasım 2019, 21:55:57Merhaba, öncelikle  bunları yazmak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederim .Keşke kullanıcı adıma dikkat ettiğiniz kadar diğer yazdıklarıma da dikkat etseydiniz. Ben sadece eğer varsa deneyimlerinizden yararlanmak istediğimi belirttim sizden bana inverter  tasarlamanızı istemedim.
Umarım sizde beni yanlış anlamaz ve alınmazsınız.

ilber ortaylı geldi aklıma. seviyorum kendisini.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın