Kulaklık Yapıyorum

Başlatan capon, 21 Ekim 2019, 14:47:05

capon

Selamlar,

Aranıza yeni katıldım. Bu yıllarda canlı kalan forumları görmek oldukça güzel. Siz değerli forumdaşlara yaptığım bişeyden bahsetmek istiyorum, yorumlarınızı ve eksik yaptığım yerler hakkında fikirlerinizi merak ediyorum.

Yaklaşık 7 yıldır bir kaç model kulaklığın akustik ve mekanik tasarımını yapıyorum. Ve bir modeli bu sene hayata geçirdim. Şuradan bakabilirsiniz: www.copplinn.com

Sizlere sormak istediğim bir konu var.

- Kablo sürücülere çok kolay lehim oluyor. Fakat 3.5mm konnektöre bir türlü yapışmıyor. Yapışıyor gibi görünüyor hemen geri çıkıyor.  Sebebi ne olabilir? ( ben işin içinden çıkamayınca konnektörü değiştirme kararı aldım.)

07 Osman

stk4221

Bağlantı yerlerini ince zımpara ile kazıya biliyormusunuz.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

capon

Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Ekim 2019, 18:14:49Bağlantı yerlerini ince zımpara ile kazıya biliyormusunuz.
Kabloyu mu yoksa konnektördeki yerleri mi kastettiniz? Kaçlık zımpara önerirsiniz?

capon

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: capon - 21 Ekim 2019, 20:04:40Kabloyu mu yoksa konnektördeki yerleri mi kastettiniz? Kaçlık zımpara önerirsiniz?

Konnektörde ki yer. zaten kabloya ilk bir lehim emdirmeniz şarttır. yoksa soğuk lehim olur.
Konnektörrdeki bağlantı yani lehim yerlerini 0-1 numara bir zımpara ile zımparalayın. bunun zımparalama miktarı ise. yüzeyde bolca cizik olduğunu hatta yüzeyin renginin biraz acılmış gibi olduğunu gördüğünüzde  bu işlem tamam demektir.

Ayrıca şu unsurlara dikkat etmek lazım.
-havyanızın ısıyı havya ucuna gerçekten iletip iletmediğine.
- havya ucunun temiz olmasına
-lehimlenecek yüzeyi güzelcene silmek tinerli bir bez olabilir.
-lehimlenecek yüzeye cok kücücük bir damla flux damlatmak.
-lehim telinin ergime ısısının düşük olması.

Bu gibi unsurlara dikkat eder iseniz. lehimleme işlemi çok kolay olacaktır.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

stk4221

Arkadaşlar gerekli bilgiyi vermiş. En ince zımpara ile konnektör kısmını zimparalanır. Sonra temizlenir yeteri kadar pasta sürülüp ön lehim yapılır.
 Kolay gelsin

capon

@stk4221  , @Furkan KELEŞOĞLU  , @07 Osman ,

Değerli forumdaşlar tüm yardımlarınız için teşekürer. Lehim pastası diye aldığım şey lehim pastası değilmiş. Şimdi doğrusunu buldum aldım ve işlem çok kolay hale geldi. Lehimler elmas gibi parlıyor.

Ayrıca ses konusunda güzel gelişmelere de sebep oldu. Kısa bir şekilde kulaklığın ses karakterinden sizlere bahsetmek istiyorum;

- Full range single sürücü ile çalışan, model adı Alula olan kulaklığım daha çok 2-6 kHz arası odaklı özellikle yaylı ve telli enstrümanların ses karakterini öne çıkaracak şekilde üretildi. Müzik prodüksiyonda ise bateri ve vokal için oldukça uygun.
- Dış materyalde kulanılan ahşap ( kızıl maun ) sahnenin daralmasını ve sıkışmasını önleyici bir etkiye sahip. Aynı zamanda bu istediğimiz frekanslara odaklanmayı da kızıl maun oldukça kolaylaştırıyor. ( malzemelerin akustik cevaplarını test ederek bulduk )
- Nozzle çapının dış ölçüsü ve mekanik biçimi ortalama kulak deliği boyutuna en uygun şekilde dizayn edildi. Özellikle küçük kulaklar oldukça rahat etmekte. Üstelik nozzle titanyumdan da yapınca ürün tam anlamıyla yalıtım kelimesinin hakkını verdi.
- Nozzle içinde kullanılan ses filtreleme sayesinde özellikle 8-10 kHz arasında parlama yaparak müzik dinleme keyfinin önüne geçen s ve ts seslerini engelledik.

Saygılar sevgiler

Yorumlarınızı bekliyorum.

07 Osman

Valla benim müzik kulağım var mı yok mu bilmiyorum. Yani o kulaklığı taksam bahsettiğiniz sesleri alabileceğimden şüpheliyim. Ama dediğim gibi çok hoş bir tasarımı ve kaliteli bir görüntüsü var.  Hayırlı işler ve bol kazançlar.

stk4221

İşin tekniğine uygun tesis edilmesi gayet güzel sonuç vermis. Açıklama için de tekrardan teşekkürler kolay gelsin

capon

Selam arkadaşlar,

Ürün baya ilerledi. Üretim ile ilgili tüm sıkıntılar çözüldü ve sipariş almaya başladım. İşte ismi  Alula olan bu kulaklıktan bir görüntü...       (kusura bakmayın görseli normal yükleyemedim.)
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6634536929427890176/

stk4221

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın