Mini GPS ile PC veri aktarımı

Başlatan oktayc0, 14 Ekim 2019, 17:31:16

oktayc0

Merhabalar, ben desktop ve Web programlama alanında ilerliyorum.
Geçen gün bir müşterim geldi ve bana bir proje sundu onun hakkında bilgi almak istiyorum.
(Konunun yeri yanlışsa lütfen kusuruma bakmayın)

Konuyu özet geçmek istiyorum bir GPS yapılacak.(Olduğunca minimize bir GPS olması lazım)
Bu GPS pc ile veri alış verişi yapacak ve 250ms de bir PC'ye o an ki konumunu gönderecek.(PC'nin kapsama alanında bulunduğu sürece)
Kesinlikle kablosuz olacak tabiki :)
Ve son olarak bir sim kart gereksin istemiyorum.

Bu saydıklarım olabilirimi?
Nasıl yapabilirim?
Maliyeti ne olur?
Arduinosuz olurmu?

Furkan KELEŞOĞLU

Daha önce hiç GPS ile calışmadım. Arduinosuz olurmu derken. Arduinoyu bir mikro denetleyici olarak düşünürsek. Olmaz. Tabi ki illa arduino şart değil başka bir mikro denetleyici ilede yapılabilir bu iş. Hafızası ve donanımı yettikten sonra sorun olmaz.

Fakat GPS mobil bir araçta mı olacak ? PC nerde olacak ? PC ile GPS modülü yan yana mı ?. Eğer mobil bir araçtan GPS konum bilgileri alıp ta başka bir yerdeki PC ye gönderilmek isteniyor ise. GSM olması şart.

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

oktayc0

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 14 Ekim 2019, 19:21:09Daha önce hiç GPS ile calışmadım. Arduinosuz olurmu derken. Arduinoyu bir mikro denetleyici olarak düşünürsek. Olmaz. Tabi ki illa arduino şart değil başka bir mikro denetleyici ilede yapılabilir bu iş. Hafızası ve donanımı yettikten sonra sorun olmaz.

Fakat GPS mobil bir araçta mı olacak ? PC nerde olacak ? PC ile GPS modülü yan yana mı ?. Eğer mobil bir araçtan GPS konum bilgileri alıp ta başka bir yerdeki PC ye gönderilmek isteniyor ise. GSM olması şart.

Mikro denetleyici olması şartmı bilmiyordum mesela öğrenmiş oldum. :)

500-600 metre gibi bir alanda veri alışverişi yapacağım ve bir PC'de veriyi işleyeceğim gerekirse access point kullanabilirim o sorun değil. :)

Ama olduğunca minimize olması lazım tüm parçaların.

Furkan KELEŞOĞLU

500 - 600 metre gibi bir alan için GSM kullanmak evet mantıksız olur. 500-600 metre alan için access point yeter mi onuda bilmiyorum.
Fakat RF bir modül yardımı ile verileri pc'ye aktarabilirsiniz. aktardığınız gibi pc den GPS'e de veri gönderebilirsiniz.

RF modül olarak :  https://tr.aliexpress.com/item/32627823135.html?spm=a2g10.search0302.3.1.9755729eXaKQa6&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=b5458b89-82eb-4926-8907-5bbfa8fee9b7&algo_expid=b5458b89-82eb-4926-8907-5bbfa8fee9b7-0

Bu modül bende var fakat ben daha önce hiç test etmedim ama test eden arkadaşlar var. acık alanda ve iyi bir anten ile inanılmaz soonuçlar almışlar normalde 8 km diyor yani sizin alanı 1 km desek her türlü iletişim kurabilirsiniz.

Bu UART iletişim arabirimine sahip olduğu bir cevirici devre ile PC usb'den bağlanıp arayüzden gelen giden değerler okunabilir. Aynı şekilde karşı tarafta GPS de bir tane bağlanacak fakat burada size tam bir şey diyemeyeceğim ama mikro denetleyicinin olması baya iyi olur. GPS ile iletişim kurup hemde RF modül üzerinden size bilgi gönderecek veya siz sorgu yaptığınızda yine size gps ten aldığı verilere göre cevap verecek bir programı işletecek.

RF modülün fiyatı biraz tuzlu fakat illa 1 w olmasına gerek yok düşük güçlerden de alınabilir ( Tabi istediğiniz alan cercevesinde rahatlıkla iletişim kurabilecek güçte olması lazım )

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

oktayc0

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 14 Ekim 2019, 21:45:42500 - 600 metre gibi bir alan için GSM kullanmak evet mantıksız olur. 500-600 metre alan için access point yeter mi onuda bilmiyorum.
Fakat RF bir modül yardımı ile verileri pc'ye aktarabilirsiniz. aktardığınız gibi pc den GPS'e de veri gönderebilirsiniz.

RF modül olarak :  https://tr.aliexpress.com/item/32627823135.html?spm=a2g10.search0302.3.1.9755729eXaKQa6&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=b5458b89-82eb-4926-8907-5bbfa8fee9b7&algo_expid=b5458b89-82eb-4926-8907-5bbfa8fee9b7-0

Bu modül bende var fakat ben daha önce hiç test etmedim ama test eden arkadaşlar var. acık alanda ve iyi bir anten ile inanılmaz soonuçlar almışlar normalde 8 km diyor yani sizin alanı 1 km desek her türlü iletişim kurabilirsiniz.

Bu UART iletişim arabirimine sahip olduğu bir cevirici devre ile PC usb'den bağlanıp arayüzden gelen giden değerler okunabilir. Aynı şekilde karşı tarafta GPS de bir tane bağlanacak fakat burada size tam bir şey diyemeyeceğim ama mikro denetleyicinin olması baya iyi olur. GPS ile iletişim kurup hemde RF modül üzerinden size bilgi gönderecek veya siz sorgu yaptığınızda yine size gps ten aldığı verilere göre cevap verecek bir programı işletecek.

RF modülün fiyatı biraz tuzlu fakat illa 1 w olmasına gerek yok düşük güçlerden de alınabilir ( Tabi istediğiniz alan cercevesinde rahatlıkla iletişim kurabilecek güçte olması lazım )

Cevabın için çok teşekkürler.

RF modülleri ile çalışabilirim aklıma yattı.
Şimdi kafamda canlanan şöyle GPSden rf aracılığıyla PC'ye bağladığım rf modülüm üzerinden verileri almak istiyorum.

GPS tarafında başka bir modül fln kullanmam gerekirmi?
Bunları nasıl yapabilirim?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın