Led Stop

Başlatan berkkirci, 26 Eylül 2019, 22:01:05

berkkirci

Merhabalar Led Stop Yapmak istiyorum size göre çok kolaydır ama anlamadığım konular var :)

yan yana 10 adet led dizicem bu ledler pararel veya seri olabilir

ben bu aynı led üzerinden hem park amrülü görevi görmek istiyorum hemde fren ampülü

Yani Açıkcası PArklar Açılınca Led Kısık Yanıcak  Frene Basınca LEd Tam Performans Yanıcak

bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...

stk4221

Merhaba
Mesela 7808 entegresi  ile parklar beslenicek. Fren hattinin 12 voltu doğrudan  ledlere gidecek.
Yani parklar yandığında 8 volt ile çalışacak frene bastığında aynı ledlere 12 volt gelecek. Daha parlak yanicak.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

berkkirci

benım amacım mantar led 3.3 luk ama 

1 adet mantar ledi nasıl hem kısık hem parlak yakabilirim detaylı anlatırsanız sevinirim .

ndemir

Bahsettiğin çift duy ampül oluyo. Mesela 12 led düşün. Bunlardan üç tanesini parkdan gelen artıya geri kalan 9 ledi frenden gelen artıya bağla. Eksi ortak zaten. Parkda 3 led yanar. Zaten stop camından kısık görünür. Frene basınca 9 led yanarak daha çok ışık yayar gibi gibi ...

stk4221

Mesela 4 seri 10 paralel yaptin devreyi. 4*3.3v : 13.2v volt yapar. Sen bu devreyi 8 volt ile beslersen sönük yanacak. Bir anda 13 volt ile beslenirse cok parlak yanacak.
   Arkadaşın dedigide 9 ledin 3 ünü park yap 6sini fren. Buda farklı bir  Çözüm. 

berkkirci

bilgileriniz için çok teşşekkür ederim ama aradığım cevap bu deyil

eski motorsikletım  arka stop leddi  10 led var içinde  parkları açınca hepsi kısık yanıyor frene basınca tam ışık yanıyor ben böyle bişey yapmak istiyorum

stk4221

Benim yazdığımı dikkatli okursan istediğine çözüm var içinde.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: berkkirci - 27 Eylül 2019, 08:29:40bilgileriniz için çok teşşekkür ederim ama aradığım cevap bu deyil

eski motorsikletım  arka stop leddi  10 led var içinde  parkları açınca hepsi kısık yanıyor frene basınca tam ışık yanıyor ben böyle bişey yapmak istiyorum
Frenden gelen 12 volt'u direkt ver
Parktan gelen 12 voltun önüne 220 ohm ve 1N4001 diyot koy hepsi bukadar
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

berkkirci

hocam bilginiz için çok teşşekkür ederim ama benım kafam yine karıştı

4 sıra led çizmişssiniz  3 taneden seri bağlamışsınız direk 12v verince ledlere çok gelmiycek mi ? 3.3 ten 9.9 v ediyor ?  ledlerin ömrü kısalmaz mı

Adnancoskun

Alıntı yapılan: berkkirci - 27 Eylül 2019, 17:30:17hocam bilginiz için çok teşşekkür ederim ama benım kafam yine karıştı

4 sıra led çizmişssiniz  3 taneden seri bağlamışsınız direk 12v verince ledlere çok gelmiycek mi ? 3.3 ten 9.9 v ediyor ?  ledlerin ömrü kısalmaz mı

O sadece temsili, evet sen 4 tane led'i seri bağla
Veya en güzeli 3 led'i seri bağla ve her seriye birtane de direnç bağla daha sağlıklı olur

Adnancoskun

Böyle

berkkirci

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 27 Eylül 2019, 20:03:51Böyle
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ZAMNA AYIRDIĞINIZ İÇİN  KISMET OLURSA BİR DAHAKİ PROJEMDE RAHATSIZLIK VERİRİM :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: berkkirci - 27 Eylül 2019, 20:39:04ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ZAMNA AYIRDIĞINIZ İÇİN  KISMET OLURSA BİR DAHAKİ PROJEMDE RAHATSIZLIK VERİRİM :)
estağfirullah
Rica ederim

stk4221

asma

Alan razı satan razı.
Stop lambasını beyaz Led mi takıyorsunuz yoksa 3,2V ile yanan kırmızı ledleriniz mi var?
10 tane ledi nasıl  bağlarım değil de 12 Led nasıl bağlanmalıya dönmüş olay.
9 kare,  10 üçgen ve 12 dikdörtgen için uygundur.
Tercih sizin.
Kolay gelsin.

ozgurece

2014 yılında bu çalışmayı yapmıştım.  . Honda civic arka cam Stop spoiler içinde 12 voltluk ampul vardı bu şekilde LED ile çalışma yapınca değişik bir modifiye olmuştu :)   

07 Osman

Aynen ben de şerit led ile değiştirmiştim normal ampülü.

stk4221

Ben 50x50 SMD LED ile çalışmasını seviyorum. Aracın birçok yerinin aydınlatma kısımlarini değiştirdim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın