Ana içeriğe git
Konu: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu (265 Kez okunmuş)

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #15
6.85V için iki adet LM3914 kullanmalısın.
Tek bir LM3915 te kullanabilirsin. Ancak çözünürlük sorunu yaşayabilirsin. Yani 10 adet referans ölçümü için istemiş olduğun 8 adet ölçüm noktasını tam belirleyemeyebilirsin.
Örneğin 1.37V ta ilk led yanması gerekirken 2. led aktif olabilir. Bu durumda bu referans için 2. led bağlantısını kullanman gerekir.
Bunun gibi bir voltaj daha tam referans değerinde olmazsa diğerleri için referans oluşturamazsın.
Bu sebeple iki adet LM3914 kullanarak birbirleri ile CASCADE bağlantı yapmalısın.

DOT mode son derece kolaydır.
Entegrenin 9 nolu pin boşta bırakılırsa entegre DOT mode çalışacaktır.

Yanıt #16
Hocam cok bilgili insansiniz Sizin gibi hocalara her zaman ihtiyac var ve olacak.
Hocam ben led kullanmayacam bu devrede led yerine bjt transistor bc547 baglayacam entegre ttansistoru tetikleyecek ttansistor roleni aktiv duruma getirecek . Direksiyon simidinden 2 adet kablo uzerinden 8 farkli voltaj gelicek ve 2 adet lm3914 baglarsam sizin dediyiniz sekilde sorun cozulmus olacak insallah.
Tek bi sorun kaldi nasil baglayacam en kolay sekilde bana resimli olarak bir yardimda buluna bilirmisiniz deyerli hocam.Sizin sayenizde hayalimi gerceklestirmek uzereyim benim icin cok onemli bu projenin hayata gecmesi.
Ben kendi cizdigim semani yukledim goz atarsaniz cok sevinirim.
Benim cizdiyim semada entegre baglantisi yok onu nasil baglayacami bilmiyorum bosluk orada bu konuda bana yardim ederseniz cok mutlu olurum deyerli hocam

Yanıt #17
Bu rolelerle transistor baglansini yapmak kolay entegre baglantisi bana zorluk yaratiyor. Bu konuda yardima ihtiyacimvar deyerli hocam

Yanıt #18
Bu rolelerle transistor baglansini yapmak kolay entegre baglantisi bana zorluk yaratiyor. Bu konuda yardima ihtiyacimvar deyerli hocam
Röleleri entegreye bağlamayacaksın.
Yukardaki mesajımda göstermiştim röle bağlantısını. PNP tipi bir taransistörü şekildeki gibi bağlayacaksın.
Kaç adet röle kullanmak istiyorsan o kadar transistör bağlayacak ve her bir transistörün beys bağlantısını 1. ledden itibaren teker teker bağlayacaksın.
X
Resme dikkatlice bakarsan sadece tek bir röle kullanılmıştır.
Resimdeki tüm ledleri çıkartıp yerine direnç bağlamalı ve kaç tane röle kullanmak istiyorsan ve hangi uçlardan sürmek istiyorsan o uçlara bağlamalısın.
Yani led no 1 den itibaren led 10 a kadar dilediğin kadar röle bağlayabilirsin.
Her bir röle için 1 adet transistör ve ikişer adet te direnç bağlamalısın.
Şemada verilen 2N serisi transistörler için direnç değerleri 27K ve 15K dır. Bu dirençler ve transistörlerden 8 adet yapmalı ve led yerine entegrenin led çıkış uçlarına bağlamalısın.

Yanıt #19
Cok tesekkur ederim hocam. Benim fibi beceriksiz birine yol gosterib yardim etdiginiz icin ayrica olarak tesekkur ederim .

Yanıt #20
Hocam bu iki resme goz ata bilirseniz eyer yazilanlardan belli oluyorki lm3014 0-5 volt araliginda voltajla ledleri yakib sonduruyor
Benim direksiyondan gelen voltaj 0.3 voltdan baslayin 6.85 volta kadar cikiyor. Ve diger bir problem de suki entegre 0.5 volt voltaj oynama farki ile ledleri yakip sondure bilmekte bende ise bazi tuslar arasinda voltaj farki 0.5 voltun altinda . Buna bir cozum buluna bilirmi? Ve ya lm3914 yerine lm3915 kullanirsam lm3915 in 0-10 volt araliginda calismasini farz ederek cikis yolum varmi?cascade baglantiya gelince 2 ta e entegre giris baglantailarini anladim amma cikislari anlamis deyilim( 8 ledin 4 tanesini bir emtegreye diger 4 ta esini ise diger entegreyemi baglamam lazim?

Yanıt #21
Deyerli hocam son bir soru diteksiyon simidinden gelen 2 kabloyu lm3914 kac nolu pine baglamam lazim ? Cikislari role baglantisini anladim sayenizde. Giris olarak anliyamiyorum.

Yanıt #22
Hocam sizi yordum vaktinizi aldim afedersiniz. Her sey icin tesekkur ederim

Yanıt #23
Deyerli hocam son bir soru diteksiyon simidinden gelen 2 kabloyu lm3914 kac nolu pine baglamam lazim ? Cikislari role baglantisini anladim sayenizde. Giris olarak anliyamiyorum.
Entegrenin 4 ve 5 nolu uçlarına voltaj verilecektir.
4 nolu uç aynı zamanda referans ground noktasıdır. Yani gerektiği takdirde 4 nolu uç şase ile irtibatlanacaktır.
Bu uçlara verilen voltajlar arttıkça ledler sırasıyla teker teker yanacaktır.
Hangi voltaj girişinde hangi led yanıyorsa o led yerine röle bağlantısı yapılacaktır.
Böylece girişten verilmiş olan gerilim oranında farklı röleler aktif olacak ve bu röleler ile kontrol sağlanacaktır.

Yanıt #24
Tesekkur ederim hocam deyerli bilgilerinizi benimle paylastiniz icin. Insallah devreni hazirlayin calistirip Insallah calisirsa size resmini gonderecem.