8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Başlatan Efqan, 22 Eylül 2019, 23:25:52

Efqan

Her kese selam guzel kardesler ben azerbaycan bakuden yaziyorum sizin gibi deyerli hocalarimin yardimina ihtiyacim var. Benim arabamda Direksiyon simidi tuslarini cakma oto teybe tanitmak istedim amma olmadi. Uzun uraslar sonucu bir yol buldum. Oto teybin kendi kumandasini soktum ve kablolar yardimi ile kisa devre yapinca kumandanin teybi kontrol ede bildiyini gordum ve aklima boyle bir proje geldi.
Direksiyon simidinden 2 tane kablo geliyor 8 tane farkli tus var ve her tusa basildigi zaman mesela + ses acma tusunu basinca 2.75 volt  sonra ses azaltma - tusuna basinca 1.58 volt , sarki deyismek ileri tusuna basinca 4.26 volt sarki deyisme geri tusuna basinca 4.83 volt , telefon cevap verme tusu 1 volt mesgule alma tusu 0.34 volt , mode 1 tusu 6.12 volt mode 2 tusu 5.45 volt deyerleri okidum multimetre yardimi ile.
Simdi ben bu iki kabloya gelen farkli voltajlari role anahtarlama yontemi ile kumandaya baglamak istiyorum fakat sorun su 8 adet roleyi farkli tuslarda farkli voltaj oldigu icin nasil baglanti yapmam lazim ?? Her hangi bir tusa basdigim zaman misal ses acma tusu +2.75 volt gelince devrede 1 tane role calisib kumandadan gelen ses acma tusunu kisa devre yaparak calismali. Kafaniz karismasin diye oto teyp kumandasini unutun bana sadece direksiyon simidinden gelen 2 tane kabloda her tusdan gelen farkli voltaj ile 8 ayri roleyi nasil calistira bilirim bu konuda yardim edin lutfen.

+ ses acma tusu 2.75 volt
-Ses azaltma tusu 1.58 volt
> ileri tusu 4.83 volt
< geri tusu 4.26 volt
} telefona cevap verme tusu 1 volt
{ telefon mesgule alma tusu 0.34 volt
□ mode 1  tusu 5.45 volt
■ mode 2 tusu 6.12 volt

Hepisi birlikde 8 tane tus her tus basildigi zaman bir tane roleyi calistirmali.
Nasil yapicam ne yapmam gerek hocalarim deyerli ve guzel kardeslerim lurfen yatdim edin

asma

Bizden de Azerbaycan a selamlar.
Hoş geldin.
Farklı çözümlerle istediğin yapılabilir.
Mikro işlemciler aran nasıl. PIC için program yazabilirmisin.
Arduino programlayabilirmisin.
Daha basit, analog devreleri mi tercih edersin. Yalnız bu tip devreler aynı 8 röle gibi çok yer kaplar. Ucuzdurlar, ayar ve kalibrasyon gerekir. (8 butonun farklı voltaj verdiğini ölçmen gibi)

İşe başlamadan önce direksyondaki butonlar basılmadığı zaman kaç ölçtüğünü ve çift buton kombinasyonları da (yanlış basma) ne olduğunu tespit etmen gerekir.
Sonrada teypteki kısa devre ederek kullandığın kabloları inceleyelim. Mesela 8 ayrı kabloyu şaseye tek tek kısa devremi ediyorsun. Bu bilgi 8 röle yerine daha basit (sade) çözüm bulmak için gerekli.
Takipteyim, fırsat buldukça yorum eklerim.
Kolay gelsin.

Efqan

Selam guzel insan.
Tuslara basmadan 3.76 v geliyor
Programlama arduino yapamam. Bana uciz maliyetli olmasi lazim.Kisaca soylecek olursakdireksiyon simidinden gelen 2 kabloda  her tusa bastigim zaman farkli voltaj geliyor 8 ayri tus 8 ayri voltaj var . Bana gerekli olan her hangi bir tusa bastigimda ayni kablodan farkli voltaj geldiyi icin bir devre kurmam lazimki her tus bir roleni com bacagina giden 12 voltu baglasin ve role ucu kisa devre yapacak sekilde baglanacag kumandaya.
Sizdemn bir ricam olacak ben numarami yaziyim siz bana whatsapa yaza bilirseniz eyer ben fotgraflari ve soylemek istediyin seyleri rahatlikla ses go deririm size. Arabada olan problemi videoya cekib gonderirim size. Daha kolay anlasilir.
+994773239797 Efqan

Mr_YAMYAM

Temel prensip encoder ve decoder sistemleridir.
Kullanılan encode işlemi bilinmediğine göre basitçe analog yöntemler ile decode işlemi yapılabilir.
İlk akla gelen donanım LM3914 entegresidir.
LM3914 entegresi 0 to 5V ölçüm aralıklı ve 10 step LED sürebilme özelliklidir.
LM3914 entegresi girişine verilen gerilim arttıkça çıkışta bir ledi sürmektedir. Bu ledler yerine bir transistör sürülerek 12V luk röleler sürülebilir.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3914.pdf
Voltaj referansları doğrultusunda 2 veya daha fazla LM3914 cascade bağlanarak istenilen referans gerilimi için kalibrasyon yapılabilir.

Efqan

Allan senden razi olsun guzel kalpli hocam tesekkur ederim . Transistor role baglantisini yaptim hazir durumda. Transistore voltaj verilince roleni aktiv hale getiriyor. Simdi bana lm3914 entegerisini nasil baglamam gerek bunu anlamakta zorluk cekiyorum. Biraz daha acik yardim ede bilirseniz cok sevinirim. Yinede tesekkur ederim Sagolun guzel kalpli insanlar.

Efqan

Hocam bir sikinti var ledlerin yerine bc 547 transistor yardimi ile roleni surdum varsayalim. 8 farkli voltaj gelicek direksiyon simidi tuslarindan her birinde farkli voltaj var simdi lm3914 veya lm3915 entegresine baglanti yaparsam voltaj artdikca roleleri bir kacini ayni anda tetiklemezmi? Bana bir tus basilinca bi rolenin tetiklenmesi gerek. Bu konuda yardim ede bilirmisiniz?ve ya farkli bir entegre yardimi ile isi coze bilirmiyim?

Mr_YAMYAM

RÖLE BAĞLANTISI ÖRNEĞİ.
[attach type=image]12511[/attach]
Şemada gösterilen sig in 5 nolu uca girilen voltaj arttıkça ledler de sırasıyla yanmaktadırlar.
Örnek şemada 0-1.2V referans belirlenmiş olup, sen kullanmakta olan voltajlarına göre entegrenin referans ayarını yapabilmelisin.
Yani senin yapman gereken şey 0-5V referans ayarı. LM3914 ün direnç değerlerini ve bağlantılarını bu değer doğrultusunda belirleyeceksin.
Sig in ucu senin direksiyondan gelen voltajları ifade eder. Sig in değeri gerilim olarak arttıkça yanan ledler de sırasıyla artacaktır.
Yani 0.1V ta ilk led yanıyorsa 5V verildiğinde 10. led yanacaktır.
Dolayısı ile sen girişe uyguladığın gerilimlerde hangi led yanıyorsa o uca transistör bağlayıp röleyi aktif hale getireceksin.

Efqan

Deyerli hocam benim anlatmak istediyim sey tam olarak bu 5 volt verildiyinde 10 cu led yanacak 10 ledin hepisi yanacak buda teybjn kumandasindaki tum tuslari kisa devre yapib karistiracak. Soyle anlatiyim hocam 1 ci led yandigi zaman transistor tetiklenip 1 ci roleni aktiv edecek rolede teybin kumandasindaki ileri tusunu kisa devre yapib calistiracak ve teyp sarkiyo deyisecek. Simdi direksiyon simidinde + tusuna basdigim zaman yine ayni formada transistor tetikleib roleni aktiv edecek ve rolede teybin kumandasindaki + tusunu kisa devre yaparak sesi artiracak amma bunu taptigi zaman 1 ci ledde yanacak ve 1 ci roleni aktiv edecek kumanda karisacak anlata bildimmi acaba ne demek istedigimi? Ben direksiyon uzerinde her hangi bir tusu basdigim zaman teyp kumandasinda ayni tus 1 tane tus aktiv hale gelmeli hepisi diyil. Ornek vericek olursam mode tusuna baainca 6 volt gerilim entegreye gelicek ve entgre tum ledleri yakacak? Dogrumu? Ledlerin hepisi yanarsa 8 tarnsistor ayni anda tetiklenip i roleni ayni anda aktiv edecek ve ayni anda teyp kumandasinda 8 tus basilacak ve yapmaya calisdigim her sey berbad olucak. Anlata biliyormuyum ? Ben mode tusuna basinca 6 volt entwgreye geldiyi zaman 1 tane ledi yakmaliki teypin kumandasinda sadece 1 tane tus calissin.
Bu sizin dediyiniz entegre 8 farkli voltaj uygulandigi zaman ayri ayri tek olarak bir roleni aktiv ede bilirmi? Hepisini ayni anda deyil. Ben youtibde baktim bu entegre ile aku sarj kontrol dwvresi yapiyolar ve aku voltaji tutaljmki 6 volt ve dolu buda devrede tum ledleri yakacak.bana ayri olarak lazim. Yani direksiyonda tek tus teypde tek tusu calistiracak.

Efqan

Ve devrede led olmasi sartmi? Ben direkt olarak transistoru entegreye baglayamammi? Led olasini istemiyorum o yuzden sordum direk baglanti yapmak engtegre transistor ve role

Efqan

Benim icin karanlik kalan nokta direksiyonda her hangi bir tusa dokundugum an bu hazirlayacgim bu devrede entegre tum ledleri yakip tuslari karistirirmi? Bana 1 tus bassigim an teypde ayni tusu caliatirmasi. Inanin 1 aydan fazladir gec gunduz bu konuda dusunuyorum bir kac deneme yapdtim olmadi en son aklima bu yontem geldi basarisiz olursam kafayi yiyecem

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Efqan - 24 Eylül 2019, 19:36:28Benim icin karanlik kalan nokta direksiyonda her hangi bir tusa dokundugum an bu hazirlayacgim bu devrede entegre tum ledleri yakip tuslari karistirirmi? Bana 1 tus bassigim an teypde ayni tusu caliatirmasi. Inanin 1 aydan fazladir gec gunduz bu konuda dusunuyorum bir kac deneme yapdtim olmadi en son aklima bu yontem geldi basarisiz olursam kafayi yiyecem
LM3914 ü DOT mode çalıştıracaksın.
DOT modda sadece tek led aktif olur. Yani ledler teker teker yanacaklardır.
https://youtu.be/aO6eOTjv-7M
Videoda gösterildiği üzere ledler teker teker yanmaktadır.
VU metre response hızlı ayarlanmış olduğu için ledler ikişerli yanıyormuş gibi görünse de esasen tek led yanmaktadır.
Ayrıca response veya DC referans seviyesini istediğin şekilde ayarlayabilirsin.
Tek yapman gereken şey giriş geriliminin minumum ve max değeridir.
Eğer max gerilimin 5V u geçmiyorsa LM3914 idealdir. Ancak kontrol geriliminin max gerilimi 5V tan fazla ise LM3915 kullanman gerekecektir. Veya iki adet LM3914 ü cascade bağlayarak ölçüm aralığını artırabilirsin.

NOT:
Devrede LED olması gerekli değildir. Ancak LM 39XX serileri OPEN KOLLEKTÖR lü led sürücü transistörü ile tasarlandığı için, transistörün kollektör akımının sağlanabilmesi için LED yerine 4-5K ohm civarı direnç bağlanmalıdır.
Bu direnclerin kollektör tarafındaki gerilim temelde sistem ground ile ilişkilidir.
Yani transistör iletime geçtiğinde transistörün kollektörü negatif beslemeye (şaseye) irtibatlanmaktadır.
Bu sebeple kullanılacak transistörü de bu doğrultuda belirlemek gerekmektedir.
LM3914 entegreleri 30mA max çıkış kapasitelidir.
Eğer 10mA ile ve 5V ta çalışabilen röle bulabilirsen, doğrudan led yerine röle bağlayabilirsin.

Efqan

Efqan

Efqan

Mr_YAMYAM

6.85V için iki adet LM3914 kullanmalısın.
Tek bir LM3915 te kullanabilirsin. Ancak çözünürlük sorunu yaşayabilirsin. Yani 10 adet referans ölçümü için istemiş olduğun 8 adet ölçüm noktasını tam belirleyemeyebilirsin.
Örneğin 1.37V ta ilk led yanması gerekirken 2. led aktif olabilir. Bu durumda bu referans için 2. led bağlantısını kullanman gerekir.
Bunun gibi bir voltaj daha tam referans değerinde olmazsa diğerleri için referans oluşturamazsın.
Bu sebeple iki adet LM3914 kullanarak birbirleri ile CASCADE bağlantı yapmalısın.

DOT mode son derece kolaydır.
Entegrenin 9 nolu pin boşta bırakılırsa entegre DOT mode çalışacaktır.

Efqan

Hocam cok bilgili insansiniz Sizin gibi hocalara her zaman ihtiyac var ve olacak.
Hocam ben led kullanmayacam bu devrede led yerine bjt transistor bc547 baglayacam entegre ttansistoru tetikleyecek ttansistor roleni aktiv duruma getirecek . Direksiyon simidinden 2 adet kablo uzerinden 8 farkli voltaj gelicek ve 2 adet lm3914 baglarsam sizin dediyiniz sekilde sorun cozulmus olacak insallah.
Tek bi sorun kaldi nasil baglayacam en kolay sekilde bana resimli olarak bir yardimda buluna bilirmisiniz deyerli hocam.Sizin sayenizde hayalimi gerceklestirmek uzereyim benim icin cok onemli bu projenin hayata gecmesi.
Ben kendi cizdigim semani yukledim goz atarsaniz cok sevinirim.
Benim cizdiyim semada entegre baglantisi yok onu nasil baglayacami bilmiyorum bosluk orada bu konuda bana yardim ederseniz cok mutlu olurum deyerli hocam

Efqan

Bu rolelerle transistor baglansini yapmak kolay entegre baglantisi bana zorluk yaratiyor. Bu konuda yardima ihtiyacimvar deyerli hocam

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Efqan - 24 Eylül 2019, 22:28:55Bu rolelerle transistor baglansini yapmak kolay entegre baglantisi bana zorluk yaratiyor. Bu konuda yardima ihtiyacimvar deyerli hocam
Röleleri entegreye bağlamayacaksın.
Yukardaki mesajımda göstermiştim röle bağlantısını. PNP tipi bir taransistörü şekildeki gibi bağlayacaksın.
Kaç adet röle kullanmak istiyorsan o kadar transistör bağlayacak ve her bir transistörün beys bağlantısını 1. ledden itibaren teker teker bağlayacaksın.
[attach type=image]12517[/attach]
Resme dikkatlice bakarsan sadece tek bir röle kullanılmıştır.
Resimdeki tüm ledleri çıkartıp yerine direnç bağlamalı ve kaç tane röle kullanmak istiyorsan ve hangi uçlardan sürmek istiyorsan o uçlara bağlamalısın.
Yani led no 1 den itibaren led 10 a kadar dilediğin kadar röle bağlayabilirsin.
Her bir röle için 1 adet transistör ve ikişer adet te direnç bağlamalısın.
Şemada verilen 2N serisi transistörler için direnç değerleri 27K ve 15K dır. Bu dirençler ve transistörlerden 8 adet yapmalı ve led yerine entegrenin led çıkış uçlarına bağlamalısın.

Efqan

Cok tesekkur ederim hocam. Benim fibi beceriksiz birine yol gosterib yardim etdiginiz icin ayrica olarak tesekkur ederim .

Efqan

Hocam bu iki resme goz ata bilirseniz eyer yazilanlardan belli oluyorki lm3014 0-5 volt araliginda voltajla ledleri yakib sonduruyor
Benim direksiyondan gelen voltaj 0.3 voltdan baslayin 6.85 volta kadar cikiyor. Ve diger bir problem de suki entegre 0.5 volt voltaj oynama farki ile ledleri yakip sondure bilmekte bende ise bazi tuslar arasinda voltaj farki 0.5 voltun altinda . Buna bir cozum buluna bilirmi? Ve ya lm3914 yerine lm3915 kullanirsam lm3915 in 0-10 volt araliginda calismasini farz ederek cikis yolum varmi?cascade baglantiya gelince 2 ta e entegre giris baglantailarini anladim amma cikislari anlamis deyilim( 8 ledin 4 tanesini bir emtegreye diger 4 ta esini ise diger entegreyemi baglamam lazim?

Efqan

Deyerli hocam son bir soru diteksiyon simidinden gelen 2 kabloyu lm3914 kac nolu pine baglamam lazim ? Cikislari role baglantisini anladim sayenizde. Giris olarak anliyamiyorum.

Efqan

Hocam sizi yordum vaktinizi aldim afedersiniz. Her sey icin tesekkur ederim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Efqan - 26 Eylül 2019, 12:05:15Deyerli hocam son bir soru diteksiyon simidinden gelen 2 kabloyu lm3914 kac nolu pine baglamam lazim ? Cikislari role baglantisini anladim sayenizde. Giris olarak anliyamiyorum.
Entegrenin 4 ve 5 nolu uçlarına voltaj verilecektir.
4 nolu uç aynı zamanda referans ground noktasıdır. Yani gerektiği takdirde 4 nolu uç şase ile irtibatlanacaktır.
Bu uçlara verilen voltajlar arttıkça ledler sırasıyla teker teker yanacaktır.
Hangi voltaj girişinde hangi led yanıyorsa o led yerine röle bağlantısı yapılacaktır.
Böylece girişten verilmiş olan gerilim oranında farklı röleler aktif olacak ve bu röleler ile kontrol sağlanacaktır.

Efqan

Tesekkur ederim hocam deyerli bilgilerinizi benimle paylastiniz icin. Insallah devreni hazirlayin calistirip Insallah calisirsa size resmini gonderecem.

Efqan

Selam her kese. Ben bu devreyi yaptim ama calismadi cok uzuldum gercektek.

asma

Alıntı yapılan: Efqan - 21 Şubat 2020, 14:16:11Selam her kese. Ben bu devreyi yaptim ama calismadi cok uzuldum gerçekten.
Uzun zaman geçmiş.
Ayrıntılı bir istek ve ayrıntılı cevaplar oldu. Çalışmadı demek basit bir ifadedir.
Keşke problem yaşadıkça yazsaydınız geri dönüş olurdu.
Benim önerim de olmuştu hatta çizim yapmıştım , üzerinde hesaplamalar olan bir kağıt parçası olacak bir yerlerde.
Siz neden çalışmadığını yazın ben de alternatif çözüm hakkında düşüneyim.
Duruma göre karar veririz.

Mesela lm3914 ile 8 çıkış kontrol edemiyorsanız , 5 çıkış için problemsiz çalışıyor ise çözmek basit.
Hiç çalışmıyor ise hatayı bulmaya çalışalım. İstenilen şartları çok az çıkışta gerçekleştiriyorsa başka devreye yönelelim.

Kolay gelsin.

Efqan

Yapamadim hocam cok karisik bennsizin gibi bilgili deyilim  :-[  kolay olacak sekilde bir sema cizib gostere bilirseniz cok yardim etdiniz dahada cok yardimci olursunuz. Hangi pimlere direksiyon baglantisi yapacam? 0 -5 volta kadar.
Ve roleler 12 voltla calisiyor. Kac tane lm3914 yaktim. 12 volt bir sekilde entegreye gelip yakiyor.
Benim elimde bc547 transistoru var baska bulanmiyorum.

Efqan

Bende
1 tane lm3914
6 tane role 12 volt
6 tane bc547
2 adet 22 k trimpot
1 adet 10 k trimpot
1 adet 47 k trimpot
3 k 10 k 15k direnc var
 Bunlarla bir sey yapa bilirmiyim hocam?

Efqan

Efqan

Hocam anlamadigim sey bu minimum voltaj ve maxsimum voltaj refearns dediyiniz seymi ve ben onu nasil ayarlayacam ? Hangi pimlere ne baglamam gerek baglanti nasil olacak.
Bu gun 2n transistor alicam
27 k direnc
15k direnc
Lm3914 alicam
Baska ne almam lazim?bende olan malzemeleri tukarida yazdim onlara ihtiyacim olurmu?
Lutfen hocam bana bir sema cizin hangi pime neyi baglamam gerek anlaya bileceyim bir sema. En kolay sekilde lutfen hocam. Yeniden denemek istiyorum cunki basarmam lazim.

Efqan

Hocam entegrede anlamadigim baglatilar bunlar
2 ?
3 ?
4 direksiyon kablo 1 ?
5 direksiyon kablo 2 ?
6 ?
7 ?
8 ?
9 dot mod bunu bosda burakacam.
Diger 10 pim led yani transistor baglantisi icin bunu anliyorum

asma

Biraz sabır.
Aradan aylar geçmiş , tekrar hesap kitap gerekli.
Ayrıca senin isteğin şekilde şema çizmek te zor olacak.  ;)
Ben farklı , sade bir yol araştırıyorum. İşlerim yoğun olduğu için biraz gecikiyor.
Ard arda mesaj yazma ilaveleri mesajının içine ekle (edit butonu)

Efqan

Anladim hocam tesekkur ederim size
Hocam ben yaptim calisiyor amma isiklar voltaj cogalmasina uygun bi sekilde yanmiyo karisik yaniyor?
 R 1 1.25 k direnc
R2 3.75 k direnc
Potans 47 k

Efqan

Selam deyerli hocalarim
Ben devreyi yaptim calisiyor devrede bir sorun yok. 5 volt ile besleyib entegrenin 5 nolu bacagina signal verildiyinde ledler yanip sonuyor.buraya kadar her sey super
Problem o  ki direksiyondan gelen kablolari entegrenin girisine bagladigim zaman 1 ci ve son led yaniyor baska hareket yok.
Ve ben entegreniyi vu metre olarak yapdim telefona baglayinca sarkiya gore ledler yanip sonuyor ama direksiyona bagladigim zaman 1 ci ve son led yaniyor
Nasil yapmam gerek?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın