Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu (664 Kez okunmuş)

8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Her kese selam guzel kardesler ben azerbaycan bakuden yaziyorum sizin gibi deyerli hocalarimin yardimina ihtiyacim var. Benim arabamda Direksiyon simidi tuslarini cakma oto teybe tanitmak istedim amma olmadi. Uzun uraslar sonucu bir yol buldum. Oto teybin kendi kumandasini soktum ve kablolar yardimi ile kisa devre yapinca kumandanin teybi kontrol ede bildiyini gordum ve aklima boyle bir proje geldi.
Direksiyon simidinden 2 tane kablo geliyor 8 tane farkli tus var ve her tusa basildigi zaman mesela + ses acma tusunu basinca 2.75 volt  sonra ses azaltma - tusuna basinca 1.58 volt , sarki deyismek ileri tusuna basinca 4.26 volt sarki deyisme geri tusuna basinca 4.83 volt , telefon cevap verme tusu 1 volt mesgule alma tusu 0.34 volt , mode 1 tusu 6.12 volt mode 2 tusu 5.45 volt deyerleri okidum multimetre yardimi ile.
Simdi ben bu iki kabloya gelen farkli voltajlari role anahtarlama yontemi ile kumandaya baglamak istiyorum fakat sorun su 8 adet roleyi farkli tuslarda farkli voltaj oldigu icin nasil baglanti yapmam lazim ?? Her hangi bir tusa basdigim zaman misal ses acma tusu +2.75 volt gelince devrede 1 tane role calisib kumandadan gelen ses acma tusunu kisa devre yaparak calismali. Kafaniz karismasin diye oto teyp kumandasini unutun bana sadece direksiyon simidinden gelen 2 tane kabloda her tusdan gelen farkli voltaj ile 8 ayri roleyi nasil calistira bilirim bu konuda yardim edin lutfen.

+ ses acma tusu 2.75 volt
-Ses azaltma tusu 1.58 volt
> ileri tusu 4.83 volt
< geri tusu 4.26 volt
} telefona cevap verme tusu 1 volt
{ telefon mesgule alma tusu 0.34 volt
□ mode 1  tusu 5.45 volt
■ mode 2 tusu 6.12 volt
 
Hepisi birlikde 8 tane tus her tus basildigi zaman bir tane roleyi calistirmali.
Nasil yapicam ne yapmam gerek hocalarim deyerli ve guzel kardeslerim lurfen yatdim edin

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #1
Bizden de Azerbaycan a selamlar.
Hoş geldin.
Farklı çözümlerle istediğin yapılabilir.
Mikro işlemciler aran nasıl. PIC için program yazabilirmisin.
Arduino programlayabilirmisin.
Daha basit, analog devreleri mi tercih edersin. Yalnız bu tip devreler aynı 8 röle gibi çok yer kaplar. Ucuzdurlar, ayar ve kalibrasyon gerekir. (8 butonun farklı voltaj verdiğini ölçmen gibi)

İşe başlamadan önce direksyondaki butonlar basılmadığı zaman kaç ölçtüğünü ve çift buton kombinasyonları da (yanlış basma) ne olduğunu tespit etmen gerekir.
Sonrada teypteki kısa devre ederek kullandığın kabloları inceleyelim. Mesela 8 ayrı kabloyu şaseye tek tek kısa devremi ediyorsun. Bu bilgi 8 röle yerine daha basit (sade) çözüm bulmak için gerekli.
Takipteyim, fırsat buldukça yorum eklerim.
Kolay gelsin.

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #2
Selam guzel insan.
Tuslara basmadan 3.76 v geliyor
Programlama arduino yapamam. Bana uciz maliyetli olmasi lazim.Kisaca soylecek olursakdireksiyon simidinden gelen 2 kabloda  her tusa bastigim zaman farkli voltaj geliyor 8 ayri tus 8 ayri voltaj var . Bana gerekli olan her hangi bir tusa bastigimda ayni kablodan farkli voltaj geldiyi icin bir devre kurmam lazimki her tus bir roleni com bacagina giden 12 voltu baglasin ve role ucu kisa devre yapacak sekilde baglanacag kumandaya.
Sizdemn bir ricam olacak ben numarami yaziyim siz bana whatsapa yaza bilirseniz eyer ben fotgraflari ve soylemek istediyin seyleri rahatlikla ses go deririm size. Arabada olan problemi videoya cekib gonderirim size. Daha kolay anlasilir.
+994773239797 Efqan

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #3
Yardiminizi bekliyorum deyerli hocalarim

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #4
Temel prensip encoder ve decoder sistemleridir.
Kullanılan encode işlemi bilinmediğine göre basitçe analog yöntemler ile decode işlemi yapılabilir.
İlk akla gelen donanım LM3914 entegresidir.
LM3914 entegresi 0 to 5V ölçüm aralıklı ve 10 step LED sürebilme özelliklidir.
LM3914 entegresi girişine verilen gerilim arttıkça çıkışta bir ledi sürmektedir. Bu ledler yerine bir transistör sürülerek 12V luk röleler sürülebilir.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3914.pdf
Voltaj referansları doğrultusunda 2 veya daha fazla LM3914 cascade bağlanarak istenilen referans gerilimi için kalibrasyon yapılabilir.

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #5
Allan senden razi olsun guzel kalpli hocam tesekkur ederim . Transistor role baglantisini yaptim hazir durumda. Transistore voltaj verilince roleni aktiv hale getiriyor. Simdi bana lm3914 entegerisini nasil baglamam gerek bunu anlamakta zorluk cekiyorum. Biraz daha acik yardim ede bilirseniz cok sevinirim. Yinede tesekkur ederim Sagolun guzel kalpli insanlar.

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #6
Hocam bir sikinti var ledlerin yerine bc 547 transistor yardimi ile roleni surdum varsayalim. 8 farkli voltaj gelicek direksiyon simidi tuslarindan her birinde farkli voltaj var simdi lm3914 veya lm3915 entegresine baglanti yaparsam voltaj artdikca roleleri bir kacini ayni anda tetiklemezmi? Bana bir tus basilinca bi rolenin tetiklenmesi gerek. Bu konuda yardim ede bilirmisiniz?ve ya farkli bir entegre yardimi ile isi coze bilirmiyim?

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #7
RÖLE BAĞLANTISI ÖRNEĞİ.
X
Şemada gösterilen sig in 5 nolu uca girilen voltaj arttıkça ledler de sırasıyla yanmaktadırlar.
Örnek şemada 0-1.2V referans belirlenmiş olup, sen kullanmakta olan voltajlarına göre entegrenin referans ayarını yapabilmelisin.
Yani senin yapman gereken şey 0-5V referans ayarı. LM3914 ün direnç değerlerini ve bağlantılarını bu değer doğrultusunda belirleyeceksin.
Sig in ucu senin direksiyondan gelen voltajları ifade eder. Sig in değeri gerilim olarak arttıkça yanan ledler de sırasıyla artacaktır.
Yani 0.1V ta ilk led yanıyorsa 5V verildiğinde 10. led yanacaktır.
Dolayısı ile sen girişe uyguladığın gerilimlerde hangi led yanıyorsa o uca transistör bağlayıp röleyi aktif hale getireceksin.

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #8
 Deyerli hocam benim anlatmak istediyim sey tam olarak bu 5 volt verildiyinde 10 cu led yanacak 10 ledin hepisi yanacak buda teybjn kumandasindaki tum tuslari kisa devre yapib karistiracak. Soyle anlatiyim hocam 1 ci led yandigi zaman transistor tetiklenip 1 ci roleni aktiv edecek rolede teybin kumandasindaki ileri tusunu kisa devre yapib calistiracak ve teyp sarkiyo deyisecek. Simdi direksiyon simidinde + tusuna basdigim zaman yine ayni formada transistor tetikleib roleni aktiv edecek ve rolede teybin kumandasindaki + tusunu kisa devre yaparak sesi artiracak amma bunu taptigi zaman 1 ci ledde yanacak ve 1 ci roleni aktiv edecek kumanda karisacak anlata bildimmi acaba ne demek istedigimi? Ben direksiyon uzerinde her hangi bir tusu basdigim zaman teyp kumandasinda ayni tus 1 tane tus aktiv hale gelmeli hepisi diyil. Ornek vericek olursam mode tusuna baainca 6 volt gerilim entegreye gelicek ve entgre tum ledleri yakacak? Dogrumu? Ledlerin hepisi yanarsa 8 tarnsistor ayni anda tetiklenip i roleni ayni anda aktiv edecek ve ayni anda teyp kumandasinda 8 tus basilacak ve yapmaya calisdigim her sey berbad olucak. Anlata biliyormuyum ? Ben mode tusuna basinca 6 volt entwgreye geldiyi zaman 1 tane ledi yakmaliki teypin kumandasinda sadece 1 tane tus calissin.
Bu sizin dediyiniz entegre 8 farkli voltaj uygulandigi zaman ayri ayri tek olarak bir roleni aktiv ede bilirmi? Hepisini ayni anda deyil. Ben youtibde baktim bu entegre ile aku sarj kontrol dwvresi yapiyolar ve aku voltaji tutaljmki 6 volt ve dolu buda devrede tum ledleri yakacak.bana ayri olarak lazim. Yani direksiyonda tek tus teypde tek tusu calistiracak.

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #9
Ve devrede led olmasi sartmi? Ben direkt olarak transistoru entegreye baglayamammi? Led olasini istemiyorum o yuzden sordum direk baglanti yapmak engtegre transistor ve role

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #10
Benim icin karanlik kalan nokta direksiyonda her hangi bir tusa dokundugum an bu hazirlayacgim bu devrede entegre tum ledleri yakip tuslari karistirirmi? Bana 1 tus bassigim an teypde ayni tusu caliatirmasi. Inanin 1 aydan fazladir gec gunduz bu konuda dusunuyorum bir kac deneme yapdtim olmadi en son aklima bu yontem geldi basarisiz olursam kafayi yiyecem

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #11
Benim icin karanlik kalan nokta direksiyonda her hangi bir tusa dokundugum an bu hazirlayacgim bu devrede entegre tum ledleri yakip tuslari karistirirmi? Bana 1 tus bassigim an teypde ayni tusu caliatirmasi. Inanin 1 aydan fazladir gec gunduz bu konuda dusunuyorum bir kac deneme yapdtim olmadi en son aklima bu yontem geldi basarisiz olursam kafayi yiyecem
LM3914 ü DOT mode çalıştıracaksın.
DOT modda sadece tek led aktif olur. Yani ledler teker teker yanacaklardır.
https://youtu.be/aO6eOTjv-7M
Videoda gösterildiği üzere ledler teker teker yanmaktadır.
VU metre response hızlı ayarlanmış olduğu için ledler ikişerli yanıyormuş gibi görünse de esasen tek led yanmaktadır.
Ayrıca response veya DC referans seviyesini istediğin şekilde ayarlayabilirsin.
Tek yapman gereken şey giriş geriliminin minumum ve max değeridir.
Eğer max gerilimin 5V u geçmiyorsa LM3914 idealdir. Ancak kontrol geriliminin max gerilimi 5V tan fazla ise LM3915 kullanman gerekecektir. Veya iki adet LM3914 ü cascade bağlayarak ölçüm aralığını artırabilirsin.

NOT:
Devrede LED olması gerekli değildir. Ancak LM 39XX serileri OPEN KOLLEKTÖR lü led sürücü transistörü ile tasarlandığı için, transistörün kollektör akımının sağlanabilmesi için LED yerine 4-5K ohm civarı direnç bağlanmalıdır.
Bu direnclerin kollektör tarafındaki gerilim temelde sistem ground ile ilişkilidir.
Yani transistör iletime geçtiğinde transistörün kollektörü negatif beslemeye (şaseye) irtibatlanmaktadır.
Bu sebeple kullanılacak transistörü de bu doğrultuda belirlemek gerekmektedir.
LM3914 entegreleri 30mA max çıkış kapasitelidir.
Eğer 10mA ile ve 5V ta çalışabilen röle bulabilirsen, doğrudan led yerine röle bağlayabilirsin.

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #12
Cok tesekkur ederim hocam beni cok mutlu etdiniz

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #13
6.85 voltdan 0.34 volta uygun hangi entegre isimi gorur?

Ynt: 8 kanal role ile oto teyp kumanda kontrolu

Yanıt #14
Dote mod nasil calistira bilirim kolaymidir?