Ana içeriğe git
pcbway
Konu: AC 220V Fan motorunun ortam sıcaklığına göre hız kontrolü. (246 Kez okunmuş)

AC 220V Fan motorunun ortam sıcaklığına göre hız kontrolü.

Selam arkadaşlar.
AC 220V yardımcı sargılı daimi kondansatörlü 2,1A çalışma akımı olan bir fan motoru için; ortam sıcaklığına göre hız kontrolü yapmak istiyorum.

Bunun için LDR li veya potansiyometre ayarlı basit bir dimmer devreleri ile deneme yaptım. Ancak LDR veya Potansiyometre yerine NTC,PTC,Termokupl veya PT25-100 gibi sıcaklık referansı alabileceğim elemanlardan herhangi birini kullanarak Dimmer devresi veya daha farklı ac kıyıcı devre yapılabilirmi?

Ynt: AC 220V Fan motorunun ortam sıcaklığına göre hız kontrolü.

Yanıt #1
Eğer motorun yükü bir fan ise, ac kıyıcı devresi ile belli bir aralıkta hız kontrolü yapabilirsin.

Ama daha fazla tork gerektiren bir yük bağlı ise (matkap vs) ac kıyıcı ile hız kontrolü hiç iyi sonuç vermez. Hız biraz düştükten sonra bile neredeyse hiç tork kalmaz.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Ynt: AC 220V Fan motorunun ortam sıcaklığına göre hız kontrolü.

Yanıt #2
Motorun kendisi dıştan rotorlu aksiyel fan. Gücü 750 W ve 3,1 A civarında. Çok hassas bir hız kontrolune gerek olmayacak, mesela sıcaklık 55-60 derecelere ulaştığında motor kendi normal devrinde çalışacak 35-40 dereceye düştüğünde %75 civarında çalışacak gibi ortalama 4 farklı devirde çalışması yeterli olacak.

Bunun için triac ı tetiklemek için ısı algılayıcı olarak hangi komponent uygun olabilir? ve enerji olarak sadece 220 V AC kullanılacak ayrıca bir dc voltaj kullanılmayacak.  Yani arkadaşlar triac tetikleme ile ilgili bazı bilgilere vakıfım ama bu dediğim şekilde yapabilecek kadar bilgim yok. Bunun için basit bir devre çizimi ile yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.