Ana içeriğe git
Konu: Smps trafo  (131 Kez okunmuş)

Smps trafo

Merhabalar iyi çalışmalar. Bu devre üzerinde çalışıyoruz. Bu devreyi kullanacağız. L3 üzerindeki gerilimin nasıl her zaman sabit kaldığını merak etmekteyiz. Geri besleme ve tetikleme sonrasında L1 ve L2 üzerindeki gerilim değişmiyor mu? L3, L1 ve L2den etkilenmiyor mu? Etkilenmeyip nasıl sabit bir sinyal verebiliyor? Belki çok basit bir soru bilemiyorum ama bir cevap bulamadık. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ynt: Smps trafo

Yanıt #1
Bir trafo seçtim. Smps trafosu. Bu trafonun endüktans değerini hesaplamak istiyorum. Datasheeti budur. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yanıt #2
Merhabalar iyi çalışmalar. Bu devre üzerinde çalışıyoruz. Bu devreyi kullanacağız. L3 üzerindeki gerilimin nasıl her zaman sabit kaldığını merak etmekteyiz. Geri besleme ve tetikleme sonrasında L1 ve L2 üzerindeki gerilim değişmiyor mu? L3, L1 ve L2den etkilenmiyor mu? Etkilenmeyip nasıl sabit bir sinyal verebiliyor? Belki çok basit bir soru bilemiyorum ama bir cevap bulamadık. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

L3 deki dalga şekli tamamen Q1 mosfet'inin anahtarlamasıyla (açılıp kapanması) oluşur. Az çok aşağıdakine bezer bir sinyal görmen lazım orada. Eğer görmüyorsan, mosfet gate'ine bak, orada mosfet'in açıp kapatan PWM sinyal olması lazım.

Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #3
Bir trafo seçtim. Smps trafosu. Bu trafonun endüktans değerini hesaplamak istiyorum. Datasheeti budur. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 3 ve 1 terminalleri arasındaki endüktansın 1.73 mH olduğu datasheet'te belirtilmiş zaten. Sen başka iki nokta arasındaki endüktansı hesaplamak istiyorsan, kabaca sarım oranlarına göre bir sonuç elde edebilirsin. Ama buna gerek yok. Bir LCR metre edin (veya okuldaki laboratuvarda da vardır) ve onunla ölç.

Yanıt #4
L3 deki dalga şekli tamamen Q1 mosfet'inin anahtarlamasıyla (açılıp kapanması) oluşur. Az çok aşağıdakine bezer bir sinyal görmen lazım orada. Eğer görmüyorsan, mosfet gate'ine bak, orada mosfet'in açıp kapatan PWM sinyal olması lazım.

Evet. Bu sinyali alıyorum zaten. Fakat sormak istediğim bu değil. L2 entegreyi besliyor. L2 primere göre değişmiyor mu? Yani geri beslemeden önceki ve sonraki değer, entegreyi beslemek için nasıl sıkıntı çıkartmıyor?

Yanıt #5
Evet. Bu sinyali alıyorum zaten. Fakat sormak istediğim bu değil. L2 entegreyi besliyor. L2 primere göre değişmiyor mu? Yani geri beslemeden önceki ve sonraki değer, entegreyi beslemek için nasıl sıkıntı çıkartmıyor?
Devrenin doğru olduğunu biliyorum. Sadece aklıma böyle küçük şeyler takılıyor. Sinyaller doğru, devre doğru. Fakat kafam karışıyor.

Yanıt #6

LT1244 ün beslemesi için iki yol var. Birincisi, daha hiçbirşey çalışmıyorken, ilk giriş voltajı verildiğinde, R13 üzerinden besleniyor. İkincisi, devre artık çalışmaya başladıktan sonra, D2, R8 üzerinden. Her iki durumda da LT1244 e uygulanan voltajı sabit tutan zenerler kullanılıyor (D4, D6). O yüzden hem giriş şebekesinden, hem de L2 üzerinde oluşacak değişikliklerin LT1244 voltajına bir etkisi olmaz (bu voltajlar zener voltajı altına düşmedikçe, ki tasarımda uygun marjlar konarak bunun böyle olduğu garantiye alınmıştır).

Devrenin doğru olduğunu biliyorum. Sadece aklıma böyle küçük şeyler takılıyor. Sinyaller doğru, devre doğru. Fakat kafam karışıyor.

Kafana takılan herşeyi sor, bildiğim bir konuysa yardımcı olmaya çalışırım.

Yanıt #7
LT1244 ün beslemesi için iki yol var. Birincisi, daha hiçbirşey çalışmıyorken, ilk giriş voltajı verildiğinde, R13 üzerinden besleniyor. İkincisi, devre artık çalışmaya başladıktan sonra, D2, R8 üzerinden. Her iki durumda da LT1244 e uygulanan voltajı sabit tutan zenerler kullanılıyor (D4, D6). O yüzden hem giriş şebekesinden, hem de L2 üzerinde oluşacak değişikliklerin LT1244 voltajına bir etkisi olmaz (bu voltajlar zener voltajı altına düşmedikçe, ki tasarımda uygun marjlar konarak bunun böyle olduğu garantiye alınmıştır).

Kafana takılan herşeyi sor, bildiğim bir konuysa yardımcı olmaya çalışırım.
R13 üzerinden uA cinsinden akım geçiyor. Entegreyi beslemek için yeterli midir?

Yanıt #8
Yani giriş voltajında ilk anda devre R13 üzerinden  nasıl beslenebilir? 

Yanıt #9
Yani giriş voltajında ilk anda devre R13 üzerinden  nasıl beslenebilir? 
R13'ün bağlı olduğu yer 200VDC besleme. R13 ve zener kombinasyonu, entegrenin ihtiyacı olan gücü verecek şekilde belirlenmiştir. Sadece entegrenin içindeki kontrol devresini besliyor o devre. Trafoları anahtarlayan MOSFET direkt olarak 200VDC'den enerji alıyor.

Yanıt #10
Teşekkürler. Şimdi anladım. Smps amacı çıkışta her zaman sabit gerilim ve istenilen akımı almak öyle değil mi? Bu devre üzerine çalışıyoruz. Çıkıştaki yükü biraz değiştirdiğimizde, çıkış gerilimi ve akımında istenmeyen farklar görüyoruz. Devrenin amacı akım kontrol yapmak değil mi? Curret sense bacağından bu kontrolün çıkışını vermesi gerekiyor. Biz sonuç olarak güç kartı yapacağız. Yani bir adaptör, yani yükteki değişimlerde çıkış gerilimi hep 12 V versin isteriz. Akımda istenilen sınırlarda verilsin. Bu durumu nasıl sağlarız? Bir fikriniz var mı? Karışık anlatmış olabilirim sorunumu.

Yanıt #11
Çok güzel sorular soruyorsun kardeşim. Gerçekten anlamaya ve öğrenmeye yönelik sorular!

Evet, SMPS'de amaç, çıkış voltajının sabit kalması, ve SMPS için öngördüğümüz akım değerini sağlayabilmesi. Ama burada dikkat et! Çıkışta voltaj SABİT olacak, ama akım değişebilir, ve değişecek de. Amacımız akımın sabit olması değil. Amacımız, örneğin 3 Amper'e kadar akım alabilmek. Yani 0 - 3 Amper arasında her türlü akım çekilebilir, ve her bir akım değerinde de bizim SMPS ayarlanmış olan çıkış voltajını verebilmeli.

SMPS kontrol devrelerinde, SMPS trafosunu süren MOSFET'in drain akımına bakarak kontrol çok yaygın bir yöntemdir. MOSFET drain akımına bakmaktaki amaç, SMPS çıkışında sabit akım çekilmesini sağlamak değildir. Burada iki amaç vardır:

1) MOSFET drain'den geçen akımdaki değişim ile SMPS trafo sekonderindeki voltajın değişimini birebir ilintilidir. O yüzden MOSFET drain akımına bakarak çıkıştaki VOLTAJIN kontrolünü ve sabitlenmesini sağlamak mümkün.

2) MOSFET drain akımını takip ederek, MOSFET'in güvenli çalışma şartları altında olduğundan emin olabiliriz. Akım değerleri aşırı yükseldiğinde SMPS'i koruma moduna sokabiliriz.

Yanıt #12
Eğer yük arttığında voltaj fazla düşüyorsa, bu şunlardan dolayı olabilir:

1) SMPS trafosu, istenen çıkış akımını verebilecek güçte olmayabilir

2) SMPS sekonderinde kullanılan doğrultucudaki filtreleme kapasitörlerinin ESR'si fazla yüksektir ve o yüzden yük artınca gerilim biraz sarkar. SMPS sekonderinde "low ESR" elektrolitik kullanın.

3) Belki de istediğiniz hedef fazla iddialıdır. Standart bir SMPS ile elde edilebilecek şebeke regülasyonu ve yük regülasyonu genel olarak lineer regülatörler kadar iyi olmayacaktır. Eğer çok iyi şebeke ve yük regülasyonu gerekiyorsa, belki de SMPS çıkışını bir lineer LDO ile regüle etmek gerekebilir.