Ana içeriğe git
Konu: Çok Amaçlı Labaratuar tipi güç kaynağı projesi (431 Kez okunmuş)

Ynt: Çok Amaçlı Labaratuar tipi güç kaynağı projesi

Yanıt #15
@Kazasker 
Konu içerisinde verilmiş olan servo regülatörün kendime göre uygulanmış şemasını veriyorum.
X
RV olarak belirtilmiş ayarlı dirençlere bir adet seri direnç bağlanmış olup, istemiş olduğumuz voltaj bölgesinde daha hassas ayarlama sağlanmıştır.
Opampın voltaj girişlerine 10 ar ohmluk direnç ve 100nF kondansatör ilavesi yapılmıştır.
Devre test edilip ölçülmüş ve osiloskopun ölçebildiği kadarıyla 1mV tan daha düşük gürültü seviyesindedir.
PCB LYT dosyası elimde mevcut olup, eğer istersen konu içerisine iliştirilecektir.

Yanıt #16
@Kazasker 
Konu içerisinde verilmiş olan servo regülatörün kendime göre uygulanmış şemasını veriyorum.
X
RV olarak belirtilmiş ayarlı dirençlere bir adet seri direnç bağlanmış olup, istemiş olduğumuz voltaj bölgesinde daha hassas ayarlama sağlanmıştır.
Opampın voltaj girişlerine 10 ar ohmluk direnç ve 100nF kondansatör ilavesi yapılmıştır.
Devre test edilip ölçülmüş ve osiloskopun ölçebildiği kadarıyla 1mV tan daha düşük gürültü seviyesindedir.
PCB LYT dosyası elimde mevcut olup, eğer istersen konu içerisine iliştirilecektir.

Olur abi devre bizim ilk devrenin ultra gelişmiş hali olmuş. Opamlar hassas ayar için mi .  Pcb hazır var ise onu yapalım.

Ayrıca projede kafama takılanlar var.  Daha doğrusu iki farklı plan.
1, ayni graund plane de 2 devre olacak. İkiside ilmine uygun saselenecek. Ve iki ayrı trafo var. Fakat iki devre bir anahtarla ayrılacak. Eğer çift  besleme lazim ise sadece anahtarla bu devre aktif olacak. Veya regüle devresi lazim ise çift besleme anahtarla devre dışı kalacak.  Ayni anda ikiside çalışabilir veya biri devre dışı kalabilir.

2. İki devre büyük kutu içinde iki ayrı metal kutuya alınıp , her devrenin kendi g.plane si ayrı olacak. Yine bu iki devre hem tek tek hem de ayni anda devreye girebilecek.

Bu iki öneriden hangisi ilmine daha uygun olur?

Birde abi. Bu lm317.       AC 30 voltta  çok mu ısınır.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #17
Tek bir ground panel yapmak daha uygundur.
Bir ampli yaparken ton kontrol ve çıkış katı ayrı ayrı beslense de tek noktadan sistem zero point yapılması iki farklı devrenin etkileşimini minimize eder.
Hatırlarsan senin TDA7240 devreyi yapmış ama ton kontrolü bağlayınca bazı gürültüler olmuştu.
İşte bu gibi bir tasarım yaparken sistem sıfır noktan tek olacağı için, yapman gereken tek şey devredeki tüm ground bağlantılarını tek tek giriş konnektöründe (Banan fiş şase ucu) birleştirirsen devre tısıl hörül çalışacaktır.
İki ayrı ground panel de yapabilirsin. Ancak iki şasenin birleştirilmesi gerektiğinde örneğin yukardaki ton kontrollü TDA7240 lı devreyi yaptığında ton kontrol devresinin şasesi ile ampli katının şasesini birbirine karıştırmadan bağımsız olarak sistem sıfır noktasına taşımalı ve iki sistem sıfır noktasını en dipten şaseleyebilmelisin.
Dışardan bir kablo ile şaselemek tamamen mantık dışı olup, o kablo asla bir iletken olmayacaktır. Üzerinden yüksek akım geçiyorsa örneğin hoparlör groundları buradaki titreşimler doğrudan sana gürültü olarak dönecektir.
Tabiiki sistem ground panel tek bile olsa şase bağlantıları ayrı taşınacaktır. Bu konuda sana daha sonra ŞEMA çizip, kablo bağlantılarını göstereceğim.
LM317 AC30V ta çalışamaz. Doğrudan yanmaya başlar. Çünkü LM317 için max. giriş gerilimi 37V DC dir.
30V AC nin tepe değeri 44V civarı olduğu için LM317 ye fazla gelecektir.
Çok özel durumlarda ben LM317 yi AC28V ile çalıştırmıştım. Ancak çektiğim akım max 100mA idi. Aşırı ısı olsa da çalışıyordu.

Yanıt #18
Bu durumda her iki devre şase si muz jaklarİn eksi ucuna tek bir hat ile bağlanacak . Muz jaklarin ekisini tek kablo ile birbirne lehimleyip  bir tanesine kablo bağlasam yeterli o halde. Malzemeler hazır. Plane de hazır. 30x30 en -boy ve 20 cm yükseklikte kutu yaptım. Alt ve üst panel metal olacak . Sizin ampli gibi üstten kapaklı. On panel ise reklamcıların plastiklerin den beyaz olan lardan veya ahşap düşünüyorum. Jaklar  ve 220 giriş bunlardan olacak .

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #19
Kasa bu şekilde. Yan taraflar olası bir proje değişikliğinde 20cm kestim. Yani kasa 30x20 de olabiliyor . Biraz büyük oldu . Atölye tipi olduğundan sorun değil. Üst kapak  pleksiglas ta olabilir . İçinde bir adet sürekli çalışan 12 cm fan olacak . 1 adet ise termostali fan olacak.
Fikri olanlar yazabilir tasarım için 😊
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #20
Yanlız benim MJ15004 lü tasarımımı kullanacaksan işler değişir.
O devrenin aşırı akım koruma sistemi ground hattı ile ilgilidir.
Bu sebeple o devreyi doğrudan kullanamazsın.
Kullanabilmen için ana kondansatörün eksi ucunun çıkış tarafında bağlı olması gereklidir.

Yanıt #21
Yanlız benim MJ15004 lü tasarımımı kullanacaksan işler değişir.
O devrenin aşırı akım koruma sistemi ground hattı ile ilgilidir.
Bu sebeple o devreyi doğrudan kullanamazsın.
Kullanabilmen için ana kondansatörün eksi ucunun çıkış tarafında bağlı olması gereklidir.

Aboo  .. evet onu kullanacaktım abi . 🤔 peki o şekilde bağlayınca capasitoru devre karakteristiği değişir mi ki...
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #22
Aboo  .. evet onu kullanacaktım abi . 🤔 peki o şekilde bağlayınca capasitoru devre karakteristiği değişir mi ki...
Devredeki şönt direnci koruma amacıyla düzenlenmiştir.
O bölgedeki küçük gerilim düşümleri çok büyüktür.

Yanıt #23
Kasa bu şekilde. Yan taraflar olası bir proje değişikliğinde 20cm kestim. Yani kasa 30x20 de olabiliyor . Biraz büyük oldu . Atölye tipi olduğundan sorun değil. Üst kapak  pleksiglas ta olabilir . İçinde bir adet sürekli çalışan 12 cm fan olacak . 1 adet ise termostali fan olacak.
Fikri olanlar yazabilir tasarım için 😊

Kutuya ön ve arka 12cm.en li, boyutunu siz belirleyin aliminyum panel kestirebilirdiniz. Ön panele potlar, led 'ler  voltmetre ampermetre yerleri açılıp siyah püskürtme boya ile boyanirsa görselliği de güzel olur. Alt ve Üst kapaklar laminant parke, kontroplak veya plexi de olabilir. Beğendiğiniz malzeme ile kapatırsanız güzel olur.
Arka panele de etli alüminyum profil kestirilir transistorler için soğutucu olur, fana bile gerek kalmaz.(sessiz kullanırsınız)
Önerim budur.
İyi çalışmalar kolay gelsin.

Yanıt #24
Kutuya ön ve arka 12cm.en li, boyutunu siz belirleyin aliminyum panel kestirebilirdiniz. Ön panele potlar, led 'ler  voltmetre ampermetre yerleri açılıp siyah püskürtme boya ile boyanirsa görselliği de güzel olur. Alt ve Üst kapaklar laminant parke, kontroplak veya plexi de olabilir. Beğendiğiniz malzeme ile kapatırsanız güzel olur.
Arka panele de etli alüminyum profil kestirilir transistorler için soğutucu olur, fana bile gerek kalmaz.(sessiz kullanırsınız)
Önerim budur.
İyi çalışmalar kolay gelsin.
Önerilerin için tesekkur ederim. Şuan için ahşap düşündüm devreyi test edeyim bu gün montaja gececegim. Umarım aksilikler olmaz.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #25
Merhabalar bu gün sistemi kabaca test ettim.
Sistem bu haliyle 2 trafoca test edildi. Biri 15 v 150w diğeri 20 volt  150w çıkışlı.  Her iki trafoda da 12.50 voltta 5.5 amperi rahat alıyorum. Voltaj düşümü 30mili volt . Kısa devre modunda  9 amperi rahat alıyorum.
4 adet 2SC 5200 kullandım. Basit bir devre ile bağlantı yaptım.
Fan olmamasına rağmen kısa devre ve direnç testlerinde ciddi bir isi olmadı.

Genel hatları ile devre bu
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #26
Simdi gelelim sorunlara. Kısa devre modu devrede çalışmıyor. Yani role çekmiyor .
Diğer soru. İse 1 amper yükte bile lm317 ısınıyor baya. Bunun dışında diğer devre elemanları gayet soğuk.
Devre bu
X
Trimpot ile en düşük ayara aldiğimda bile rolle çekmiyor .
Ancak yuksek akim çekerken load tuşuna bastığımda devre akımı kesiyor ama çekince yine akim devam ediyor 😁  Trimpot  en yuksek seviyede iken load tuşuna bassam da akim herdaim devam ediyor .
@Mr_YAMYAM  abi bi el at 🙄🤔
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #27
El atayım.  :box:  :pn:  :alsaa
1) Transistörlere bağlı dirençler 0.1ohm olmalıdır. Sen 1 ohm takmışsın. Bu da Vbe gerilimini ikiye böler. Böylece düşük akımlarda transistörleri sürmemiş olursun.
Transistörleri soğuk olması bunu ifade eder.
1A de ana 1 ohm üzerindeki gerilim 1V olacaktır. Elde edilen bu gerilim senin transistörlerini sürebilmelidir. Eğer süremiyorsa, LM317 den daha fazla akım akıtmak zorundasın ki bu da LM 317 nin aşırı yüklenmesi demektir.
2) Tristörler üzerindeki akım kesildiğinde tekrardan yalıtıma geçerler. Sen tristör yerine transistör takmışsan cut load bahsettiğin gibi olabilir.

Yanıt #28
Mcr-100-6  takılı . Sizin semada olandan. Direnç elimde yok. Yarin alayim abi.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #29
Simdi ölçtüm,
12 volt oto park ampulü ile test.
1amper , 3.61 voltta ana direnç 1r üzerinde 0.68 volt var. Lambaya 12 volt verdiğimde 1600 amper çekiyor ve ana direnç üzerinde 0.87 volt gerilim var.
Lm317 değişti yine ateş gibi ama yanmıyor meret 😁

Devrenin arka yüzünü ekliyorum. Belki benim yanlış yaptığım bir şey vardır ...
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE