Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: SMPS Arızası (218 Kez okunmuş)

SMPS Arızası

Değerli Forum arkadaşlarım SMPS adaptör yere düştü görünürde herhangi birşey yoktu bende şebeke voltajı ile kontrol etmek isteyince malesef sigortalar attı. İçinde  sigorta ,direnç ve mofset yanmıştı değiştirdim. Ama değiştirdiğim direncin değeri konusunda yanılmış olabilirim.  Sizin önerilerinizi bekliyorum.Ynt: SMPS Arızası

Yanıt #1
Ok ile gösterdiği direnç değil. direnc tipi bobin. üstte koytduğun iki resim ise metal film  direnc Mosfet yandı ise mosfeti süren bacakta olabilir yaklaşık 10 ohm koyuluyor genelde. yanlış hesaplamadıysam 24 ohm direnç gösterdiğin. Gate bacağı ile sürücü entegrenin cıkışı arasında ise bu değer normal ki bencede bu yanmıştır. ayrıca mosfetin cevresinde veya sürücü cıkışında diyot olur mosfet yanarsa onuda peşinden götürüyor. mosfetten voltaj geriye dönmesin diye bir önlem ama coğunlukla bir işe yaramıyor sürücü entegreyide götürüyor.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Ynt: SMPS Arızası

Yanıt #2
@Furkan41 Arkadaşım SMPS sorununun çözümü için açıklayıcı, teknik bilgilendirme ve çözüm önerine teşekkür ederim. Diyotlar Sağlam kontrol edildi. Sanıyorum sürücü SMD entegre arızası olabilir. MEvcut durumda SMPS Kısa devre korumalı çoklu fişte 100W ampülu yakıyor. Bu SMPS devreyi yedek parça olarak değerlendirebiliriz.
Ynt: SMPS Arızası

Yanıt #3
diyotan başka kısa devre varsa diyotu söktünte sonrada kısa devre kontrolü yap pcb de mosfet bacaklarının olduğu yere. Hele mosfet yandısysa demeyi unutmuşum köprü diyot kesin gitmiştir. yani hangi smps actıysam köprü diyotu kesin değiştiriyordum. cünkü yine mosfette değiştirsen ortalığı götürüyordur.  tamir etmek istersen et istemiyorsun cöpe at yada üstündeki bobini söküp SMPS Tapolojisine adım atarsın :D ben söktüm öyle bir kaç tane duruyor bir gün uğraşıcam diyorum ama zaman olmuyor.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Ynt: SMPS Arızası

Yanıt #4
Değerli Forum arkadaşım @Furkan41 Ben uzun zamandır toplamaya çalışıyorum ama dediğin gibi adım adım SMPS onarımı, tamiri. Zevkli iş.