Ana içeriğe git
Konu: Trafo paralel bağlama (306 Kez okunmuş)

Ynt: Trafo paralel bağlama

Yanıt #15
@Kazasker
Senin üretimlerinin son durumlarını paylaşsan da arkadaşımız da bilgilense.

abi paylasayım tabi. ama kutu tasarımını bekletiyorum. çünkü  ev eşyalarını yenileyeceğim. tv ve pc ünitesine entegre amfi kutusu olacak biraz da büyük olacak tasarım. içinde istediğim gibi ekleme yapabilmek için.  ama mevcut kullandığım kutu mdf içinde. emaneten olduğu ve içime pek sinmediği için bekledim paylaşımı. yoksa atardım hemen.  hatta aliminyum panel ve parçaları da aldım . onları tamamlayınca devreler ile birlikte atacağım kısmetse. 
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #16
Şu anda sistem zaten çalışmıyor mu? Ne tavsiyesine ihtiyacın var? :)
sıstem calısıyor , mumkunce bır arada topladım devrelerı  :D  lakın bu sıstemdekı kayıpları gurultulerı vs hesaplamak ısterdım .  osıloskop ıle ölculmesını ısterdım daha dogrusu . trafoların paralel baglı olusu  ılerde sısteme zarar verır mı acaba.. bırde  elımde tda7294  ler var bunlarla bas anfısı yapabılırmıyız .  Ayrıca @Mr_YAMYAM  ABI son ses acıkken  hısırtı vs duymuyorum kabınlerden, preamptan  tızı sonuna kadar acarsam cok azcık duyabılıyorum . ama bazen anlk sebekeden cektıgı oluyor tabı bu son ses acıkken...

Yanıt #17
Trafoların voltajları birbirine çok yakın olduğu için paralel bağlamanın bir sakıncası yok.

Son seste bile kabinlerden gürültü gelmiyorsa gürültü ölçümleri baya iyi çıkacaktır. Sesi kulağına hoş geliyorsa THD de fena değildir. Ama kendini odyofil gibi hissediyorsan, tam olarak gürültü ve THD değerlerini bilmen lazımsa, bunu audio analizörü ile ölçmek lazım. Osiloskop yetersiz kalır o iş için.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #18
Kayıpların veya gürültülerin hesaplanabilmesi mümkün değildir.
Sadece ölçebilirsin.
Bu iş için de @taydin  abinin belirttiği gibi sadece osiloskop yetersiz kalır.
Gerekli ölçü aletleri.
1 Osiloskop. Dalga formunun gözlemlenmesi için gereklidir. Bir osiloskop ile aynı zamanda peak to peak gerilimler de ölçülür.
2 AC TRUE RMS voltmetre. Devredeki ac bileşenlerin ve özellikle gürültülerin ölçülebilmesi için gereklidir.
3 Sinyal jeneratörü. Ampli girişinden belli sinyaller verilerek (20Hz ten 20KHz e kadar) amplinin çıkış seviyesi RMS voltmetre ile ölçülerek frekans cevabı grafiği çıkartılır.
4 Distorsiyonmetre. Temin edilmesi son derece zordur. Eski ürünler Q NOTCH filtre esasına göre çalışmakta idiler.

Yanıt #19
Trafoların voltajları birbirine çok yakın olduğu için paralel bağlamanın bir sakıncası yok.

Son seste bile kabinlerden gürültü gelmiyorsa gürültü ölçümleri baya iyi çıkacaktır. Sesi kulağına hoş geliyorsa THD de fena değildir. Ama kendini odyofil gibi hissediyorsan, tam olarak gürültü ve THD değerlerini bilmen lazımsa, bunu audio analizörü ile ölçmek lazım. Osiloskop yetersiz kalır o iş için.

Ses fena sayılmaz abı hem etkılı  hemde tatlı baya ,harıcı x-fi ses kartıyla beslıyorum .flac kayıt dınlıyorum . beğenıyorum  hısırtı vs duymuyorum olsada nadıren oluyor . yanı gelıp dınlesenız bır amatöre göre guzel ıs cıkartmıssın dersınız :D . Trafolar sorun yaratmıcaksa uzun ömurlu sıstem kurmus sayılırım o halde .Tek eksıgım master volume ıcın alps pot bulmak  :) @taydin abi ,,
@Mr_YAMYAM Abı o cıhazlar bende olmadıgı ıcın  bırsey yapamam olsada yapamam :D  Bu arada lm 3886 nın orgınal olup olmamasından  kuskuluyum. bunu anlayabılırmıyım . orgınal olsa ne farkettırır . Mesela ton farkı tok baslar vs gıbı .

Yanıt #20
@Mr_YAMYAM Abı o cıhazlar bende olmadıgı ıcın  bırsey yapamam olsada yapamam :D  Bu arada lm 3886 nın orgınal olup olmamasından  kuskuluyum. bunu anlayabılırmıyım . orgınal olsa ne farkettırır . Mesela ton farkı tok baslar vs gıbı .
Orinal ürün ile kötü ürünlerin farkları amatör tasarımlarda belli olmaz.
Kötü üretimlerdeki tek kriter ÇALIŞIYORSA TAMAM demektir.
Yukarda bahsetmiş olduğum ölçümleri yapamayacağına göre, orijinal de olsa kötü de olsa sistemin çalışıyorsa sorun yok demektir.
Ben STK465 leri şöyle test ediyorum.
Öngörülen hoparlör empedansını iki katı düşürerek yüksek çıkış gücü elde ediyorum.
STK465 için 8 ohm dur.
4 ohm hoparlör bağlayarak çıkış gücünü ölçüyorum. Genellikle 40-45W alıyorum. Max çıkış gücünde ampliyi 1 saat kadar çalıştırıyorum. Mevcut soğutma düzeneğinde ısı 60-70'C yi geçmiyorsa  ve entegre yanmıyorsa sorun yok demektir.
Bu test riskli olduğu için sana önermiyorum.