Ana içeriğe git
Konu: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var. (727 Kez okunmuş)

Ynt: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Yanıt #90
Görünüşe göre Behringer alıcaz.
Peki o zaman Mikrofon alırken birtane de phantom mu almam gerek?

Tamam Cevabımı aldım :D
Önceki mixer için fantomlu mikrofon kullanamazsın.
Sadece dinamik mikrofon kullanabilirsin.
Aynı mixerin daha gelişmiş ve fantomlu olan modelini sana amazondan göstermiştim sanırım.
Bu ürün de burada aynı fiyata satılıyo.
https://shop.zuhalmuzik.com/BEHRINGER-XENYX-X1204USB-Analog-Mixer_114757.html
Ne yazık ki fiyat bir anda ikiye katlanıyor.
Tercih senin hakkın.

HAA NOT:
Bu mixer iki katı fiyatlı olmasına rağmen extra özellikleri de bulunuyor.
Lineer fader, 2 aux, multi efect processor, geniş skala PPM ve USB çıkışı gibi.
Her ne kadar USB lere karşı olsam da belirli amaçlar için bu özellik te kullanılabilir elbette.

Yanıt #91

DÜZELTME NOTU:
Bu mixerde phantom power yokmuş. Önerilerim arasında aynı modelin phantom lu olan modeli de olması lazımdı.
Eğer bu özellik sana gerekli ise elbette ki ileriye yönelik tercih etmelisin.

Abi diğer cihaz 1,400TL mümkün değil alamam.
Piyasada BM-800 diye bir mikrofon var. Phantom power'ı ile birlikte satılıyor. İş görür mü? Gerçi 5V dan 48V'a nasıl çıkıyor bilemedim  :du:  :du:
https://www.yonkamuzikmarket.com/lastvoice-bm800-mikrofon--usb-phantom-power-paketi
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #92
@Mr_YAMYAM hocam bu cihaz oldukça gelişmiş Tonmaister lar için. Çok beğendim.

Yanıt #93
Abi diğer cihaz 1,400TL mümkün değil alamam.
Piyasada BM-800 diye bir mikrofon var. Phantom power'ı ile birlikte satılıyor. İş görür mü? Gerçi 5V dan 48V'a nasıl çıkıyor bilemedim  :du:  :du:
https://www.yonkamuzikmarket.com/lastvoice-bm800-mikrofon--usb-phantom-power-paketi
1400TL değil. 1250 kaat.
Senin bm800 ise tam anlamıyla felaket. KEK arıyorlar :D
İşine yarar mı yarar ama ne kadar fark yaratabilirsin bilemem.

Yanıt #94
1400TL değil. 1250 kaat.
Senin bm800 ise tam anlamıyla felaket. KEK arıyorlar :D
İşine yarar mı yarar ama ne kadar fark yaratabilirsin bilemem.

Abi bu nasıl sence? daha az kanallı ve Phantom desteği de var. Fiyatta iyi. ama diğer detaylarından anlamıyorum tabi

https://urun.n11.com/mixerler/behringer-xenyx-802-8-kanal-analog-mixer-P229386569

burada tüm detayları yazıyor
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-xenyx-802-8-kanal-home-studyo-mikseri

Yanıt #95
Abi bu nasıl sence? daha az kanallı ve Phantom desteği de var. Fiyatta iyi. ama diğer detaylarından anlamıyorum tabi

https://urun.n11.com/mixerler/behringer-xenyx-802-8-kanal-analog-mixer-P229386569

burada tüm detayları yazıyor
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-xenyx-802-8-kanal-home-studyo-mikseri
Son derece ideal.
Eğer phantom kullanacaksan ve you tube için oyun yorumları seslendireceksen işini rahatlıkla görecektir.
Ama bir bağlama tımbırdatırkene ses kaydetmek istersen çuvallarsın :D

NOT:
O mixerin teknik verileri işten anlamayan birisi tarafından yazılmış olduğu için güven vermiyor.

Yanıt #96
Son derece ideal.
Eğer phantom kullanacaksan ve you tube için oyun yorumları seslendireceksen işini rahatlıkla görecektir.
Ama bir bağlama tımbırdatırkene ses kaydetmek istersen çuvallarsın :D

Nasıl da insanın damarına basacağın yeri biliyorsun  :D  :D  :D
Bağlama da kullanmak isterdim ama zorunlu değil. Bunun borcunu bitirince satarım. Üstüne bir miktar daha koyar diğerini alırım.

Şimdi bu cihaza uygun mikrofon konuşalım. Ne olabilir mesela? Çok yüksekten uçma ama :D :D :D

Yanıt #97
Nasıl da insanın damarına basacağın yeri biliyorsun  :D  :D  :D
Bağlama da kullanmak isterdim ama zorunlu değil. Bunun borcunu bitirince satarım. Üstüne bir miktar daha koyar diğerini alırım.

Şimdi bu cihaza uygun mikrofon konuşalım. Ne olabilir mesela? Çok yüksekten uçma ama :D :D :D
Üle ÇORAP mı bu eskiyince AT ya da SAT sonra yenisini al  :dass:  :king:
Ben olsam 1000 dolarlık modellere bakardım da neyse. O kadarına girmeyelim.
Yarın birgün seni köy düğününe çığırırlarsa bağlama çal diye görürsün gününü :D

Ne yazık ki fazlaca seçenek yok.
En uygun fiyatlıları yine behringer.
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-c-1-condenser-studyo-kayit-mikrofonu
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-c-3-condenser-studyo-kayit-mikrofonu
Ne yazık ki kalite konusunda birşey diyemiyorum.
Çalıştığım yıllarda AKG C414 mikrofon kullandığımız için bu mikrofonlar bana hitap etmiyor.

Yanıt #98
Üle ÇORAP mı bu eskiyince AT ya da SAT sonra yenisini al  :dass:  :king:
Ben olsam 1000 dolarlık modellere bakardım da neyse. O kadarına girmeyelim.
Yarın birgün seni köy düğününe çığırırlarsa bağlama çal diye görürsün gününü :D

Ne yazık ki fazlaca seçenek yok.
En uygun fiyatlıları yine behringer.
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-c-1-condenser-studyo-kayit-mikrofonu
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-c-3-condenser-studyo-kayit-mikrofonu
Ne yazık ki kalite konusunda birşey diyemiyorum.
Çalıştığım yıllarda AKG C414 mikrofon kullandığımız için bu mikrofonlar bana hitap etmiyor.

Tamamdır abi. Mikrofon olarak da C3'ü alıcam. Teşekkürler yardımların için.

Yanıt #99
@Mr_YAMYAM

Abi aşağıya eklediğim ses kaydı nasıl?
Aliexpress den 3$'a aldığım dinamik mikrofonla kayıt ettim.
Direk pc'nin onboard mikrofon girişine bağladım. Alet edavat olmadan.
Yanlış yorumlamadıysam -75db lerde boştaki ses.

X

Yanıt #100
Evet gürültü -72 lerde ama çıkış seviyesi de -18 lerde.
Çıkış seviyesi 10db daha yükseltilebilirse  gayet güzel olacaktır.

Yanıt #101
Evet gürültü -72 lerde ama çıkış seviyesi de -18 lerde.
Çıkış seviyesi 10db daha yükseltilebilirse  gayet güzel olacaktır.

Şimdi biraz daha yükselttim dip ses çıktı ortaya hafiften. Belki bu şekil kayıt yaparsak audacity ile temizleriz biraz.

X

Yanıt #102
Şimdi biraz daha yükselttim dip ses çıktı ortaya hafiften. Belki bu şekil kayıt yaparsak audacity ile temizleriz biraz.

X
Önce gürültü oluşturup sonra da temizlemeye çalışmak doğru olmaz.
Hem iş gücü olarak zaman harcarsın, hem de ilmine göre yapabilsen bile tam anlamıyla gürültüleri temizleyemezsin.
Önemli olan sistem gürültüsünü sabit kabul edip, mikrofon kazancını yükseltmendir.
Sistem gürültüsünün -60db olduğunu varsayalım.
-60db gürültü seviyesine sahip bir sistemde kullanmakta olduğun mikrofon -20db seviye çıkış verebiliyorsa, bu demektir ki senin dinamik alanın 40db dir.
Mikrofon pre amplisi ile kazancını artırdığında -20db olan sesi 0dbFS ye yükselttiğimizde gürültü seviyen de 20 db artacağı için -60db olan alt gürültü seviyen -40db ye yükselecektir.
Böylece mevcut dinamik alanın yine 40db de kalacaktır.
NE YAPILABİLİR?
İşte burada profesyonellik kavramı devreye girecektir.
Her mikrofonun bir kazancı vardır. Bazı mikrofonlar 0.5mV çıkış gerilimi üretirlerken bazıları 1mV bazıları da 3-4mV çıkış gerilimi üretebilirler.
Kullanmakta olduğun mikrofonun 1mV çıkış gerilimine sahip olduğunu varsayarsak, 2mV gerilim üretebilen bir mikrofon kullandığında pre ampli kazancına hiç dokunmadan 2 katı çıkış gerilimi alabileceksin demektir.
Keza 4mV çıkış kapasitesine sahip bir mikrofon kullandığını varsayarsak pre ampli çıkış seviyen max olabilecektir.
Demekki sen öncelikli olarak yüksek çıkış seviyesine sahip kazançlı bir mikrofon temin etmelisin.
Ancak piyasadaki ürünler amatör ürünler olduğu için mikrofonların çıkış sevileri hakkında bilgi vermemektedirler.

Buradaki hesaplamalar doğrudan pre ampli kazancı ve mikrofon kazancı orantılaması ile hesaplanmaktadır.
Bir pre amplinin 60db kazanç için (1000 katı gerilim kazancı) çıkış gürültü seviyesinin 1mV olduğunu varsayarsak, 1mV çıkış üretebilen bir mikrofon ile -60db civarı bir gürültü eşiğinde 1V pp çıkış seviyesine ulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
İşte profesyonel sistemler ile amatör sistemler arasındaki yegane fark budur.
1mV giriş seviyesi için 60db kazançta 1mV gürültü seviyesine sahip bir mikrofon pre amplisi, birkaç bin TL ler civarındadır.
Bu karakteristiğe sahip bir mikrofon pre amplisi  çok profesyonel bir ürün olmayıp, bir ev kullanıcısının evde ses kaydı yapabilmesini mümkün kılabilen ürünlerdendir.
Profesyonel sınıfta olan ürünler ise 72db kazanç faktörü için max 1mV çıkış gürütüsüne sahip ürünlerdir ki bu gibi ürünlerin fiyatları binlerce dolarla anılmaktadır.
Profesyonel stüdyolarda kullanılan mikserlerdeki mikrofonlar ise günümüz tekniklerinde -96db civarı dinamik alan sağlayabilmektedir ki, bu gibi ürünler 100.000 lerce dolar gibi fiyatlarla satılmaktadır.
SENİ ELE ALALIM.
Daha önce basit çapta mikrofon pre amplisi yapmıştın.
Kullanılan basit teknikleri layıkı ile uygulayabilmiş olsaydın o devre ile -50 ila -55db civarı gürültü seviyesi elde edebilecektin ki, bu değer bir amatör kayıt için son derece iyi bir değerdir.
Aynı devreyi yapmış olan @Mustafa281 -50 ila  -55db civarı gürültü değerine ulaşabilmiş ve testlerini bizlerle paylaşmış idi.
Mevcut mikrofonuna bir hat trafosu uyarlayabilsen daha iyi netice alacaksın.
Ancak böyle bir trafonun hesaplamalamaları hiç te kolay olmayıp, 600ohm girişli, 2 ila 10Kohm çıkışlı bir transformatör gereklidir.
Ancak bunu rasgele trafo kullanarak test etmende hiç sakınca olmadığı gibi transformatörlerin asaletini görebilmen için muhtelif trafolarla denemeler yapabilirsin.

Yanıt #103
Önce gürültü oluşturup sonra da temizlemeye çalışmak doğru olmaz.
Hem iş gücü olarak zaman harcarsın, hem de ilmine göre yapabilsen bile tam anlamıyla gürültüleri temizleyemezsin.
Önemli olan sistem gürültüsünü sabit kabul edip, mikrofon kazancını yükseltmendir.
Sistem gürültüsünün -60db olduğunu varsayalım.
-60db gürültü seviyesine sahip bir sistemde kullanmakta olduğun mikrofon -20db seviye çıkış verebiliyorsa, bu demektir ki senin dinamik alanın 40db dir.
Mikrofon pre amplisi ile kazancını artırdığında -20db olan sesi 0dbFS ye yükselttiğimizde gürültü seviyen de 20 db artacağı için -60db olan alt gürültü seviyen -40db ye yükselecektir.
Böylece mevcut dinamik alanın yine 40db de kalacaktır.
NE YAPILABİLİR?
İşte burada profesyonellik kavramı devreye girecektir.
Her mikrofonun bir kazancı vardır. Bazı mikrofonlar 0.5mV çıkış gerilimi üretirlerken bazıları 1mV bazıları da 3-4mV çıkış gerilimi üretebilirler.
Kullanmakta olduğun mikrofonun 1mV çıkış gerilimine sahip olduğunu varsayarsak, 2mV gerilim üretebilen bir mikrofon kullandığında pre ampli kazancına hiç dokunmadan 2 katı çıkış gerilimi alabileceksin demektir.
Keza 4mV çıkış kapasitesine sahip bir mikrofon kullandığını varsayarsak pre ampli çıkış seviyen max olabilecektir.
Demekki sen öncelikli olarak yüksek çıkış seviyesine sahip kazançlı bir mikrofon temin etmelisin.
Ancak piyasadaki ürünler amatör ürünler olduğu için mikrofonların çıkış sevileri hakkında bilgi vermemektedirler.

Buradaki hesaplamalar doğrudan pre ampli kazancı ve mikrofon kazancı orantılaması ile hesaplanmaktadır.
Bir pre amplinin 60db kazanç için (1000 katı gerilim kazancı) çıkış gürültü seviyesinin 1mV olduğunu varsayarsak, 1mV çıkış üretebilen bir mikrofon ile -60db civarı bir gürültü eşiğinde 1V pp çıkış seviyesine ulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
İşte profesyonel sistemler ile amatör sistemler arasındaki yegane fark budur.
1mV giriş seviyesi için 60db kazançta 1mV gürültü seviyesine sahip bir mikrofon pre amplisi, birkaç bin TL ler civarındadır.
Bu karakteristiğe sahip bir mikrofon pre amplisi  çok profesyonel bir ürün olmayıp, bir ev kullanıcısının evde ses kaydı yapabilmesini mümkün kılabilen ürünlerdendir.
Profesyonel sınıfta olan ürünler ise 72db kazanç faktörü için max 1mV çıkış gürütüsüne sahip ürünlerdir ki bu gibi ürünlerin fiyatları binlerce dolarla anılmaktadır.
Profesyonel stüdyolarda kullanılan mikserlerdeki mikrofonlar ise günümüz tekniklerinde -96db civarı dinamik alan sağlayabilmektedir ki, bu gibi ürünler 100.000 lerce dolar gibi fiyatlarla satılmaktadır.
SENİ ELE ALALIM.
Daha önce basit çapta mikrofon pre amplisi yapmıştın.
Kullanılan basit teknikleri layıkı ile uygulayabilmiş olsaydın o devre ile -50 ila -55db civarı gürültü seviyesi elde edebilecektin ki, bu değer bir amatör kayıt için son derece iyi bir değerdir.
Aynı devreyi yapmış olan @Mustafa281 -50 ila  -55db civarı gürültü değerine ulaşabilmiş ve testlerini bizlerle paylaşmış idi.
Mevcut mikrofonuna bir hat trafosu uyarlayabilsen daha iyi netice alacaksın.
Ancak böyle bir trafonun hesaplamalamaları hiç te kolay olmayıp, 600ohm girişli, 2 ila 10Kohm çıkışlı bir transformatör gereklidir.
Ancak bunu rasgele trafo kullanarak test etmende hiç sakınca olmadığı gibi transformatörlerin asaletini görebilmen için muhtelif trafolarla denemeler yapabilirsin.

Abi güzel ve açıklayıcı yazmışsın. Eline sağlık. Ama trafoyla filan hiç uğraşasım yok. Son uğraştığım preamp gerçekten çok canımı sıktı. Benim yapabileceğim tek birşey var. Önceden yapılıp test edilmiş bir preampliyi oturup yapmak. Neyin ne olduğunu bilmeden, öyle 3ohm'u sök 5ohm tak, 3uf sök 5uf tak bana göre değil. Neyi değiştirdiğimi bilmeden çırpınmanın manası yok.

Yanıt #104
Abi güzel ve açıklayıcı yazmışsın. Eline sağlık. Ama trafoyla filan hiç uğraşasım yok. Son uğraştığım preamp gerçekten çok canımı sıktı. Benim yapabileceğim tek birşey var. Önceden yapılıp test edilmiş bir preampliyi oturup yapmak. Neyin ne olduğunu bilmeden, öyle 3ohm'u sök 5ohm tak, 3uf sök 5uf tak bana göre değil. Neyi değiştirdiğimi bilmeden çırpınmanın manası yok.
Bu durumda hiçbir yere varamazsın.
Önceden yapılıp ta test edilmiş iyi kalite bir preampliyi yapabileceğini sanmıyorum.
Çünkü parçaları birleştir monte et voltajı ver şeklinde yapıp ta netice alamazsın.
Al sana şema :D
X
RIAA pre ampli olarak tasarlanmış olsa da feedback devresindeki kondansatörleri çıkartıp oradaki iki direnci de birleştirip 100K yaptığında sana 40-50db kazanç verir.
S/N 72 den iyi olduğu için de 2mV luk bir mikrofon ile 60db kadar dinamik alan elde edersin.
ERKEKSEN YAP TA GÖREK GURBAN :D