Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Başlatan gokrtl, 10 Ağustos 2019, 13:16:04

taydin

Tamam sorun değil. Bahçedeki toprağa topraklama çubuğunu çak, sonra da en az 6 mm2 bir kablo ile dairenin içine uygun bir şekide getir ve sadece senin oturduğun daireyi toprakla. Senin ev sahibin herhalde bu youtube'da videosu çıkan hintli eleman gibi elektriğe dayanıklı, o yüzden toprağa ihtiyacı yok. Sen onu boşver, kendini sağlama al :D Eleman"bu kablo ne?" derse anten kablosu dersin  ;D
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Mr_YAMYAM

Bir audio devresindeki gürültü sorunu topraklama (EARTHING) ile ilgili değildir.
Öyle birşey sözkonusu olsaydı evdeki TV teyp ve hatta senin yapmış olduğun LM1875 li ampli bile hırlaması lazımdı.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 13 Ağustos 2019, 23:40:55Tamam sorun değil. Bahçedeki toprağa topraklama çubuğunu çak, sonra da en az 6 mm2 bir kablo ile dairenin içine uygun bir şekide getir ve sadece senin oturduğun daireyi toprakla. Senin ev sahibin herhalde bu youtube'da videosu çıkan hintli eleman gibi elektriğe dayanıklı, o yüzden toprağa ihtiyacı yok. Sen onu boşver, kendini sağlama al :D Eleman"bu kablo ne?" derse anten kablosu dersin  ;D
Yalnız değerler değişti abi. Yanlış ölçüm yapmışım.
Deminki ölçüm üçlü pirizden di.
Sayeniz de değerlerin anormal olduğunu anlayıp direk duvardaki pirizden ölçtüm. Sağlamasını yapmak için de başka bir odadaki ikinci bir pirizden daha ölçtüm. Değerler yaklaşık olarak aşağıdaki gibi. Bu değerlerde yorumlarsanız sevinirim.

Faz -nötr arası = 228.5
Toprak -nötr arası = 1.300ac
Toprak - faz arası = 228.5ac

taydin

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2019, 23:45:00Bir audio devresindeki gürültü sorunu topraklama (EARTHING) ile ilgili değildir.
Öyle birşey sözkonusu olsaydı evdeki TV teyp ve hatta senin yapmış olduğun LM1875 li ampli bile hırlaması lazımdı.

Abi 3.sayfanın son mesajını sana yazmıştım. Onu incelersen sevinirim.
Ek olarak kasa içindeki bütün fanları söktüm. Power Supply de daha kaliteli olan yedek power ile değiştim ama sana gönderdiğim ses hiç değişmedi.

taydin

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Ağustos 2019, 21:44:05@Mr_YAMYAM
furkandan aldım ayrıntıyı. bu bahsi kapatalım.
Şimdi gelelim konumuza. line inek girişine dirençsiz jak taktım görmedi, aynı dirençsiz jakı mic girişine taktım gördü.
Ama Audacity kayıt almıyor. Sahte olduğunu anladı galiba.
Şimdi 10k direnç takarak hat girişini kandırıdım. Hem sinyal sesi gibi bir ses hem de ssssssssssssss şeklinde bir dip ses kayıt etmiş.
Wav dosyasını ekliyorum. Bu gün çözelim abi şu işi :(
Göndermiş olduğun dosyayı analiz ettim.
[attach type=image]12365[/attach]
Gürültü seviyesi -66 ila -63 arasında ki bu değer amatör bir cihaz için HARİKA demektir.
Bu işi çözebilmenin tek yolu benim orada olamamdır.
Ancak orada olamayacağım için buradan yönlendirmek zorundayım.
Ancak sen sağa sola toprağa çamura bulaşırsan netice alamayız.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Ağustos 2019, 23:48:28Abi 3.sayfanın son mesajını sana yazmıştım. Onu incelersen sevinirim.
Ek olarak kasa içindeki bütün fanları söktüm. Power Supply de daha kaliteli olan yedek power ile değiştim ama sana gönderdiğim ses hiç değişmedi.
Şimdi KULAĞINI KUYRUĞUNU aç ve beni dinle.
Senin LM1875 li amplini doğrudan bu PC ye bağla.
Sonra PC de müzik dinle gürültü testi yap ecik oyalan ve önceki ses sistemine göre farkları anlamaya çalış.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2019, 23:55:42Göndermiş olduğun dosyayı analiz ettim.
[attach type=image]12365[/attach]
Gürültü seviyesi -66 ila -63 arasında ki bu değer amatör bir cihaz için HARİKA demektir.
Bu işi çözebilmenin tek yolu benim orada olamamdır.
Ancak orada olamayacağım için buradan yönlendirmek zorundayım.
Ancak sen sağa sola toprağa çamura bulaşırsan netice alamayız.

Tamam abi. Her fikri değerlendiriyorum. Topraklamayı da ölçmüş olduk böylece.
Şimdi seni dinliyorum. Öl de ölüyüm  :o

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 00:02:54Tamam abi. Her fikri değerlendiriyorum. Topraklamayı da ölçmüş olduk böylece.
Şimdi seni dinliyorum. Öl de ölüyüm  :o
Yoh ben ÖL demem. sadece köteklerim bilirsin :D
Olayın ilmini çözebilmek için sağa sola bulaşma yeter.
Şimdilik gidişat senin ses sisteminde gibi görünüyor.
Ses sistemini LM li ampli ile değiştirip vaziyetlere bakalım.
Sonra adım adım ilerleriz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 00:00:01Şimdi KULAĞINI KUYRUĞUNU aç ve beni dinle.
Senin LM1875 li amplini doğrudan bu PC ye bağla.
Sonra PC de müzik dinle gürültü testi yap ecik oyalan ve önceki ses sistemine göre farkları anlamaya çalış.

Abi benim 1875 li amplinin trafodan dolayı zaten kendi zırıltısı var. O olmaz bence.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 00:07:11Abi benim 1875 li amplinin trafodan dolayı zaten kendi zırıltısı var. O olmaz bence.
O zırıltıyı hafızana yerleştir ve yok kabul et.
Diğer sesler önemli.
Eğer LM li ampliyi bağlayamayacaksan iyi bir kulaklık bulup PC ye doğrudan bağlamalısın.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 00:11:53O zırıltıyı hafızana yerleştir ve yok kabul et.
Diğer sesler önemli.
Eğer LM li ampliyi bağlayamayacaksan iyi bir kulaklık bulup PC ye doğrudan bağlamalısın.

Rampage Alfa x 7.1 kulaklık olur mu? Usb ama...

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 00:36:20OLMAAZZZ  :dass:  :ebebe:  :s10:  :destere:  :alsaa
Lm1875 den başka çare bırakmadın. ama onu bu saatte nasıl açıp dinlicem  :(
Sen cevap yazana kadar ben rampage ile denemiş bulundum. Kayıt gönderdiğim ses bütün şarkılarda, videolarda var.

gokrtl

Aha buldum. Pc hat çıkışından alıp buna Aux girsem olur mu abi?

[attach type=image]12367[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 00:41:15Lm1875 den başka çare bırakmadın. ama onu bu saatte nasıl açıp dinlicem  :(
Sen cevap yazana kadar ben rampage ile denemiş bulundum. Kayıt gönderdiğim ses bütün şarkılarda, videolarda var.
Ben sana illa LM dedim mi.  :destere:
Öncelikli olarak dinleme sorununu halletmelisin. (MONITORING)
Bu işin tek yolu ise tekniğine uygun bir yükselteç ve hoparlörlerdir.
Eğer yükselteç ve hoparlör yoksa şöyle bir ürün alabilirsin.
https://urun.n11.com/kulaklik/sony-mdrxb550apb-siyah-kustu-kulaklik-P367691365
Çok benzer bir ürünü geçen sene Antalyadan daha pahalıya almıştım.
Esasen kendi gürültüsü olmayan herhangi bir kulaklık ta olur. Ama USB MU-SB gibi olaylara girmemelisin.
Bizim amacımız öncelikle ses kartı testleridir. USB işin içerisine girerse ses kartın OFF olacaktır.

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 00:46:46Aha buldum. Pc hat çıkışından alıp buna Aux girsem olur mu abi?
Hah bu olur.
Ancak tüm bağlantıların kablolu olmalıdır. Mavi diş bilmem ne kabul edilmez.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 00:49:39Hah bu olur.
Ancak tüm bağlantıların kablolu olmalıdır. Mavi diş bilmem ne kabul edilmez.

abi jbl'e bağlantı yaptım. müzik açtım. o boşta kaydettiğim ses alttan alttan sürekli var. genelde sanatçı sustuğunda yada enstrumanlar anlık durduğun da aşırı belli oluyor.
Şarkı bitti player durdu ama dip ses kabak gibi hala devam ediyor tısssslamaya

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 00:57:54abi jbl'e bağlantı yaptım. müzik açtım. o boşta kaydettiğim ses alttan alttan sürekli var. genelde sanatçı sustuğunda yada enstrumanlar anlık durduğun da aşırı belli oluyor.
Göndermiş olduğun adsız WAV dosyasını audacity ile yeniden dinle.
O kayıtta -66db gürültü seviyesi var. Bu gürültü seviyesini duyamazsın.
Eğer duyuyorsan senin sistemini mıncıklamak lazım.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 01:01:04Göndermiş olduğun adsız WAV dosyasını audacity ile yeniden dinle.
O kayıtta -66db gürültü seviyesi var. Bu gürültü seviyesini duyamazsın.
Eğer duyuyorsan senin sistemini mıncıklamak lazım.

abi her türlü duyuyorum sesi
bak alttaki kaydı cep telefonu ses kaydedicisi ile jbl den çıkan sesi kaydettim.
jbl'i kulağıma 10cm kalacak kadar yaklaştırdım mı net duyuyorum.

[attach type=thumb]12370[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 01:09:21abi her türlü duyuyorum sesi
bak alttaki kaydı cep telefonu ses kaydedicisi ile jbl den çıkan sesi kaydettim.
jbl'i kulağıma 10cm kalacak kadar yaklaştırdım mı net duyuyorum.

[attach type=thumb]12370[/attach]
Senin o gürültüleri duyman bir şey ifade etmez teknikte.
Çünkü mevcut gürültüyü duyabilmek için haricen de yükseltme yapmaktasın. Yani bu yükseltme işini senin ses kartının DAC'ı ve JBL hoparlör yapmaktadır.
Bu yükseltme esnasında oluşan gürültüler ise mikrofonundan yeniden kayda girmektedir.
Mikrofon devreye girdiği anda ortam gürültüleri de kayda girecektir.
[attach type=image]12371[/attach]
Ortam gürültüleri sadece etraftan gelen sesler değildir. Mikrofonun diyaframına etki eden hava akımı bile ortam gürültüsünü ifade etmektedir. Bu sebeple bu gürültü kaçınılmazdır.
Bu gürültünün minumum seviyeye indirilmesi veya standart kayıt seviyesi olan -60 yapılabilmesi için mikrofonun stüdyo gibi bir ortamda bulunması gerekmektedir ki böyle bir stüdyonun akustik masrafları onbinlerce dolardan başlamaktadır.
İlave gürültüler.
Bu resimde sen bir sesi duyabilmek için amplini sonuna kadar açmış oluyorsun.
[attach type=image]12373[/attach]
Gerek amplinin gürültüsü gerekse ses kartının gürültüsü ilave edilerek kayda yansımaktadır.
Mikrofonla yapılan kayıtlarda, dinleme amaçlı mikrofona etki edebilecek hoparlör kullanılamaz. Bu hoparlörün etkileri mikrofonu da etkileyecektir. Aşırı feedback alması durumunda ise mikrofon kaydı ötecektir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 12:09:45Senin o gürültüleri duyman bir şey ifade etmez teknikte.
Çünkü mevcut gürültüyü duyabilmek için haricen de yükseltme yapmaktasın. Yani bu yükseltme işini senin ses kartının DAC'ı ve JBL hoparlör yapmaktadır.
Bu yükseltme esnasında oluşan gürültüler ise mikrofonundan yeniden kayda girmektedir.
Mikrofon devreye girdiği anda ortam gürültüleri de kayda girecektir.
[attach type=image]12371[/attach]
Ortam gürültüleri sadece etraftan gelen sesler değildir. Mikrofonun diyaframına etki eden hava akımı bile ortam gürültüsünü ifade etmektedir. Bu sebeple bu gürültü kaçınılmazdır.
Bu gürültünün minumum seviyeye indirilmesi veya standart kayıt seviyesi olan -60 yapılabilmesi için mikrofonun stüdyo gibi bir ortamda bulunması gerekmektedir ki böyle bir stüdyonun akustik masrafları onbinlerce dolardan başlamaktadır.
İlave gürültüler.
Bu resimde sen bir sesi duyabilmek için amplini sonuna kadar açmış oluyorsun.
[attach type=image]12373[/attach]
Gerek amplinin gürültüsü gerekse ses kartının gürültüsü ilave edilerek kayda yansımaktadır.
Mikrofonla yapılan kayıtlarda, dinleme amaçlı mikrofona etki edebilecek hoparlör kullanılamaz. Bu hoparlörün etkileri mikrofonu da etkileyecektir. Aşırı feedback alması durumunda ise mikrofon kaydı ötecektir.

Sonuç olarak sistem çokta anormal değil o zaman. İyi bir mikrofon ve ses kartı ile kayıt yapabilirim demektir. Değilmi abi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 13:21:22Sonuç olarak sistem çokta anormal değil o zaman. İyi bir mikrofon ve ses kartı ile kayıt yapabilirim demektir. Değilmi abi?
Prensipte evet.
Ses kartının çok iyi olmasına bile gerek yoktur.  Uygun kalite onboard olmayanlardan bir tane temin edebilirsin.
Forumdan 2 arkadaşa şu kartın bir eski versiyonunu hediye etmiştim.
[attach type=image]12375[/attach]
Son derece tatminkar ve iyi netice almışlardı.
@ozgurece  o kartı hala kullanmakta sanırım. Kayıtlarını da büyük bir incelikle yapmaktadır.
Daha gelişmiş bir kart istersen benim kullanmış olduğum ve profesyonel amaca hizmet edebilen şu ürünü tercih edebilirsin.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-creative-x-fi-fatal1ty-platinum-champion-643904197/detay
Aynı kartı benden istesen o fiyata vermem. Faturası biryerlerde duruyor. O yıllarda 365$ gibi bir ücretle almıştım.
Ancak bu önerilerim senin sisteminle doğrudan ilişkili olup, yeni sistem kullanıyorsan ve windows 10 gibi işletim sistemi kullanıyorsan geçerli değildir.
Çünkü bu kartlar XP ve windows vista döneminde üretilen kartlardan olup, sürücü sorunları bulunmaktadır.
Win 7 için bile sürücü optimizasyonu ve kurulumu başlı başına bela olduğu için Özgürün PC ye XP kurmuştum.
Sen sürücü sorunlarını halledebilirim diyorsan sorun yok.
İkinci sorun ise mikrofon karakteristiği ve kazancıdır.
Piyasada satılmakta olan çoğu mikrofonlardan uygun performansı alamazsın.
Yüksek kazançlı ve geniş band mikrofon temin edip sesine göre ayarlayabilmelisin.
Bu ayarı yapabilmek sanıldığı kadar kolay olmadığı için başlardaki önerilerim içerisinde 2 mikrofon girişli mixerlerden önermiştim. Çünkü dinamik band genişliği tek mikrofonla sağlanamaz. Yeterli dinamik band genişliği sağlayabilen tek mikrofonlar ise artık profesyonel sınıflara giriyor olup, son derece pahalıdır.
Muhtelif ürünler.
Kullanım amacına hizmet edebilecek bir ürün.
https://www.hepsiburada.com/jjc-sgm-38-ii-lavalier-yaka-mikrofonu-p-HBV000007RE9P
Masaüstü mikrofonların kullanımında masadaki titreşimler doğrudan mikrofonu etkilemektedir.
Eğer kullanım esnasında yakana takabilme engel teşkil etmiyorsa bu ürünü kullanabilirsin.
Eğer teknik verileri doğru ise 74dbSPL (Dinamik alan) için şu ürün alınabilir.
https://www.hepsiburada.com/snopy-sn-100m-siyah-akilli-telefon-ve-youtuber-yaka-mikrofonu-p-HBV00000GLCNP
Ancak bu teknik verilerin doğruluğundan şüpheliyim. Çünkü 74db dinamik alana ulaşabilmek bu kadar ucuza mal olmayabilir.
Diğer seçenekler ise 3 uçlu kazançlı mikrofonlardır.
https://www.hepsiburada.com/snopy-sn-66m-gumus-siyah-masaustu-mikrofon-p-HBV000009GB5S
3 uçlu olmasının esprisi PC üzerinden beslemesini alarak nispeten kazancı yükseltebilmektir. Ürünün teknik verileri önemlidir.
Şu ürünün teknik verilerinde ecik zırvalamış olsalar da alınıp denenebilir.
https://www.hepsiburada.com/kondenser-3-5-mm-stereo-kablolu-bilgisayar-icin-mikrofon-tripod-p-HBV00000J6HQF
Ancak tekniğin gerektirmiş olduğu gibi davranmak istersen şu tür ürünler de doğrudan çözüm olabilir.
https://www.hepsiburada.com/konig-k-302e-ciftli-telsiz-kablosuz-el-mikrofonu-p-HBV00000JHNO1
Bu tür ürünlerin teknik verileri doğrudan incelenmeli ve amaca uygunluğu test edilmelidir.
Bu ürünün çıkış seviyesi hat seviyesinde ise tam senin amacına uygun bir üründür. Ancak ürünün çıkış seviyesi hat seviyesinde değilse amacına hizmet etmeyecek, @taydin  abi gibi sen de mikrofon pre amplisi yapmaya çalışacaksın.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam evet o efsane ses kartı sizin donanım yapılandırma yaptığınız PC de ses çıkışlarıda  Technics e gönderdiğiniz özel kablo ile bağlı Ses Dehşet ötesi dinleyen guduruyor. :) O pc de ki yaptığınız yükleme ve ayarlar sabit korunuyor müdahele edilmedi çünkü son derece hızlı sistem. Sorun Güç kaynağı Aşırı güç çekiyor. BX 11 le o sorunu ortaya çıkartmak için bekliyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ağustos 2019, 14:44:27@Mr_YAMYAM hocam evet o efsane ses kartı sizin donanım yapılandırma yaptığınız PC de ses çıkışlarıda  Technics e gönderdiğiniz özel kablo ile bağlı Ses Dehşet ötesi dinleyen guduruyor. :) O pc de ki yaptığınız yükleme ve ayarlar sabit korunuyor müdahele edilmedi çünkü son derece hızlı sistem. Sorun Güç kaynağı Aşırı güç çekiyor. BX 11 le o sorunu ortaya çıkartmak için bekliyorum.
Birkaç tane ekran alıntısı sunsan da arkadaşımız gudursa :D
Gudurmaktan ziyade bir işin tekniği ve gereğini anlamaya çalışması gerekmektedir.
Bu teknikleri herkesler elbette bilemezler. Bu sebeple senin o PC'yi ben özel olarak kalibre etmiştim.
Aynı kalibrasyonları @gokrtl  de yapabilse esasen hiç sorunu kalmayacaktır.
Ancak windows çılgınlığı, oyun merakı derken işin tekniği ne yazık ki ayaklar altına alınmaktadır.
Windows 7 den sonra benim incelemelerimde doğru çalışabilen bir ses sistemi ve ses kartı görmedim. Vatandaşlar seviyeleri rasgele ayarlayıp kafalarına göre ses elde ediyorlar. Hatta bir arkadaş aşırı sesten o kadar şikayetçi idi ki pre amplisinin kazancını bile düşürmek zorunda kalmıştı :D

Mr_YAMYAM

Bu resimler bir PC nin çıkışının bir ses sistemi için kalibre edildiğini anlatmaktadır.
PC de bir müzik eserini dinlerken Özgür bu eserin düşük seviyeli mi yüksek mi yoksa ARSIZ mı olduğunu rahatlıkla söyleyebilir.
Keza biraz önce bana telefonda ARSIZ bir sinyalden bahsetmişti :D
Bu kalibrasyonu doğru yapmazsak, hiçbir ölçüm doğru çıkmaz. Düşük kaydedilen bir ses seviyesi yüksek görülebilir veya yüksek kaydedilen bir ses düşük seviyede görülebilir.
Aşırı yüksek kaydedip, düşük gözlemliyorsak, aşırı kazançtaki gürültüleri de kayda almış olacağız.

Furkan KELEŞOĞLU

Bende Realtek HD AUİDO MANAGER den Hoparlör kısmından. AuidoWizard seceneğine giriyorum. normalde bunun bir kaç özelliği var fakat auidowizarda launch dediğim zaman.  C diskinde Program Files (x86) klasöründe ICEpower diye bir dosya olmadığını sölyüyor. ayrıca bu dosyaının icinde auidowizard.exe barınmakta auidowizard klasörü adı altında. bir kaç araştırma yapptım Driver ile birlikte kuruluyormuş bu zaten. kaldırdım driverleri bir daha kurdum değişen bir şey olmadı. manuel olarak auidowizardı kurmak isteyincede hata veriyor.

ASUS FX503VD-DM081T  model Leptop.

NOT: C diskini manuel olarak baktım. cidden böyle bir dosya yok.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 14 Ağustos 2019, 17:25:52Bende Realtek HD AUİDO MANAGER den Hoparlör kısmından. AuidoWizard seceneğine giriyorum. normalde bunun bir kaç özelliği var fakat auidowizarda launch dediğim zaman.  C diskinde Program Files (x86) klasöründe ICEpower diye bir dosya olmadığını sölyüyor. ayrıca bu dosyaının icinde auidowizard.exe barınmakta auidowizard klasörü adı altında. bir kaç araştırma yapptım Driver ile birlikte kuruluyormuş bu zaten. kaldırdım driverleri bir daha kurdum değişen bir şey olmadı. manuel olarak auidowizardı kurmak isteyincede hata veriyor.

ASUS FX503VD-DM081T  model Leptop.

NOT: C diskini manuel olarak baktım. cidden böyle bir dosya yok.
İşletim sistemin kesin windows 10 dur :D

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam bende İşletim sistemi sorunları yaşamamak için  win7 de kaldım. Ayrıca  bu önemli sizi dinleyip 7200 WD Black ve sorunlar bitti..

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 18:14:22İşletim sistemin kesin windows 10 dur :D

Evet abi windows 10 Bıktım usandım ben bu işletim sisteminden. Bilgisayarı kendime mi aldım Microsofta Kobay faresi olarak mı belli değil. şuan fiyatı 6.900 tl civarı olan bilgisayar. Oyun PC si diye geciyor. Benchmark ta yetersiz cıkıyor orta düzey bir şey. cıkıyor yani.

Kaldıki hep sorun hep sorun. ben bir iş ile uğraşırken tarayacının bile kasılması beni cıldırtıyor. Baktım sizin konuya benimde aklıma benim pc de kurcalamak geldi kurcalamasak bilemeyecektik.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Donanım üreticileri ile mikrosoft artık birbirleri ile barıştılar :D
Tüketici ne yaparsa yapsın biz işimize bakalım diyorlar.
Vistadan bu yana doğru çalışabilen bir ses kartı görmedim ben.
Üstelik win 10 tüm sürücüleri tanıyor diye milleti öyle bir kandırmışlar ki anakartlar bile doğru çalışmıyor.
En iyisi @ozgurece  nin yaptığı şey.
Sürücü desteği olan bir PC ye windows 7 kur. (XP bile derdim de ayıb olur :D ) Tüm sürücülerini donanım üreticisinin resmi sitesinden veya orijinal sürücü disketlerinden kur.
Geriye sadece web tarayıcıları kalıyor ki, bu konuda birçok rivayetler vardır :D
Haa unutmadan.
Windows gibi delik deşik işletim sistemi için çok iyi bir güvenlik duvarı oluşturmalısınız.
Bu güvenlik duvarının temeli casus yazılımlardır. Sakın windows defendere güvenmeyin. Benim önerim spybot-sd yazılımıdır.
Ücretsiz temin edilebilir ya da bağış yapılabilir.
Sonraki mesele antiböcük yazılımıdır ki sakın ola cracklı kullanmayın. Ya ücretsiz versiyonlar tercih edin, ya da ücretli alacaksanız kütüphanesi geniş olan bir yazılım tercih edin.
Yeni model win10 destekli iyi bir ses kartı alsanız paranıza yazık olur. :D
https://urun.n11.com/ses-karti/creative-sound-blaster-zxr-pcie-audiophile-grade-oyuncu-ses-karti-P93035780
Bu kartı alırsanız gelip beni dövebilirsiniz.  ::op

ASUS marka alırsanız sürücü sorunları ile boğuşmazsınız.
https://www.vatanbilgisayar.com/asus-rog-xonar-phoebus-solo-71-pci-express-gaming-ses-karti.html
Ama bu sefer de ses kaydı konusunda beni dövebilirsiniz  :destere:  :alsaa

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 14:29:53Prensipte evet.
Ses kartının çok iyi olmasına bile gerek yoktur.  Uygun kalite onboard olmayanlardan bir tane temin edebilirsin.
Forumdan 2 arkadaşa şu kartın bir eski versiyonunu hediye etmiştim.
Son derece tatminkar ve iyi netice almışlardı.
@ozgurece  o kartı hala kullanmakta sanırım. Kayıtlarını da büyük bir incelikle yapmaktadır.
Daha gelişmiş bir kart istersen benim kullanmış olduğum ve profesyonel amaca hizmet edebilen şu ürünü tercih edebilirsin.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-creative-x-fi-fatal1ty-platinum-champion-643904197/detay
Aynı kartı benden istesen o fiyata vermem. Faturası biryerlerde duruyor. O yıllarda 365$ gibi bir ücretle almıştım.
Ancak bu önerilerim senin sisteminle doğrudan ilişkili olup, yeni sistem kullanıyorsan ve windows 10 gibi işletim sistemi kullanıyorsan geçerli değildir.
Çünkü bu kartlar XP ve windows vista döneminde üretilen kartlardan olup, sürücü sorunları bulunmaktadır.
Win 7 için bile sürücü optimizasyonu ve kurulumu başlı başına bela olduğu için Özgürün PC ye XP kurmuştum.
Sen sürücü sorunlarını halledebilirim diyorsan sorun yok.
İkinci sorun ise mikrofon karakteristiği ve kazancıdır.
Piyasada satılmakta olan çoğu mikrofonlardan uygun performansı alamazsın.
Yüksek kazançlı ve geniş band mikrofon temin edip sesine göre ayarlayabilmelisin.
Bu ayarı yapabilmek sanıldığı kadar kolay olmadığı için başlardaki önerilerim içerisinde 2 mikrofon girişli mixerlerden önermiştim. Çünkü dinamik band genişliği tek mikrofonla sağlanamaz. Yeterli dinamik band genişliği sağlayabilen tek mikrofonlar ise artık profesyonel sınıflara giriyor olup, son derece pahalıdır.
Muhtelif ürünler.
Kullanım amacına hizmet edebilecek bir ürün.
https://www.hepsiburada.com/jjc-sgm-38-ii-lavalier-yaka-mikrofonu-p-HBV000007RE9P
Masaüstü mikrofonların kullanımında masadaki titreşimler doğrudan mikrofonu etkilemektedir.
Eğer kullanım esnasında yakana takabilme engel teşkil etmiyorsa bu ürünü kullanabilirsin.
Eğer teknik verileri doğru ise 74dbSPL (Dinamik alan) için şu ürün alınabilir.
https://www.hepsiburada.com/snopy-sn-100m-siyah-akilli-telefon-ve-youtuber-yaka-mikrofonu-p-HBV00000GLCNP
Ancak bu teknik verilerin doğruluğundan şüpheliyim. Çünkü 74db dinamik alana ulaşabilmek bu kadar ucuza mal olmayabilir.
Diğer seçenekler ise 3 uçlu kazançlı mikrofonlardır.
https://www.hepsiburada.com/snopy-sn-66m-gumus-siyah-masaustu-mikrofon-p-HBV000009GB5S
3 uçlu olmasının esprisi PC üzerinden beslemesini alarak nispeten kazancı yükseltebilmektir. Ürünün teknik verileri önemlidir.
Şu ürünün teknik verilerinde ecik zırvalamış olsalar da alınıp denenebilir.
https://www.hepsiburada.com/kondenser-3-5-mm-stereo-kablolu-bilgisayar-icin-mikrofon-tripod-p-HBV00000J6HQF
Ancak tekniğin gerektirmiş olduğu gibi davranmak istersen şu tür ürünler de doğrudan çözüm olabilir.
https://www.hepsiburada.com/konig-k-302e-ciftli-telsiz-kablosuz-el-mikrofonu-p-HBV00000JHNO1
Bu tür ürünlerin teknik verileri doğrudan incelenmeli ve amaca uygunluğu test edilmelidir.
Bu ürünün çıkış seviyesi hat seviyesinde ise tam senin amacına uygun bir üründür. Ancak ürünün çıkış seviyesi hat seviyesinde değilse amacına hizmet etmeyecek, @taydin  abi gibi sen de mikrofon pre amplisi yapmaya çalışacaksın.

Abi dahili ses kartı istemiyorum. Harici bir şeye ihtiyacım var. 
Anladığım kadarıyla ses kartı için 600tl altına inmek pek mantıklı değil. Aklım da iki ürün var.
Biri senin önerdiğin bu ürün
https://shop.zuhalmuzik.com/BEHRINGER-1202FX-EU_99066.html 639TL

Diğeri de Çok methedilen bu ürün
https://www.maydanozmuzik.com/ur12  653TL

Bu ikisi arasında seçim yapmam gerek.
Sonra da mikrofon bakıcaz. Ama bunlardan birini alınca mikrofona para kalmayacak.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam sizin önerdiğiniz cihaz güzel bir sisteme benziyor. Diğer cihaza göre oldukça farklı  PPM 
 +kalibrasyon ayar seçenekleri var gibi.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=-4GpqwnsbUI

gokrtl

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ağustos 2019, 20:14:42@Mr_YAMYAM Hocam sizin önerdiğiniz cihaz güzel bir sisteme benziyor. Diğer cihaza göre oldukça farklı  PPM 

Kondenser mikrofonlar için 48V desteği var mı acaba? Ben özelliklerini okurken rastlamadım. 48V desteği ne işe yarar onu da tam bilmiyorum gerçi. Kafam şuan tam da bilgi kirliliği ile dolu. İşin detayını bilmediğimden çırpınıyorum böyle. Öğrenene kadar da para harcayıp çeşitli cihazlar ile haşır neşir olmak gerekiyor. Malum bende de zevke harcayacak para olmadığından tek seferde amacıma en uyğun doğru cihazı almak için çırpınıyorum.  :du:  :du:  :D  :D  :hlp:

ozgurece

Gökhan arkadaşım tabiki önemli olan seçeceğin cihazın senin kullanım amacını tam olarak karşılayabilmesi. Ben olsam Hiç acele etmem lokasyon araştırıp gidip cihazı inceler mümkünse deneyip karşılaştırma yaparak karar verirdim. 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 19:53:18Abi dahili ses kartı istemiyorum. Harici bir şeye ihtiyacım var. 
Anladığım kadarıyla ses kartı için 600tl altına inmek pek mantıklı değil. Aklım da iki ürün var.
Biri senin önerdiğin bu ürün
https://shop.zuhalmuzik.com/BEHRINGER-1202FX-EU_99066.html 639TL

Diğeri de Çok methedilen bu ürün
https://www.maydanozmuzik.com/ur12  653TL

Bu ikisi arasında seçim yapmam gerek.
Sonra da mikrofon bakıcaz. Ama bunlardan birini alınca mikrofona para kalmayacak.
USB arabirimli cihazlardan uzak durmalısın. İlerde farklı bir amacın olursa çakılır kalırsın.
Ama mikseri alırsan 4 adet te mikrofon alabilirsen amatörce profesyonel kayıtlar yapabilirsin.
Mikrofonları hemen almak zorunda değilsin. Bütçen elverdiği ölçüde tek tek ucuz olandan başlarsın.
Uygun kaliteyi yakaladığında aynı mikrofondan 3 tene daha alırsan dadından yinmez.
Hem PANORAMA yapabilir hem de özel efektler ekleyebilirsin. Kendi sesini SURROUND sistemlerde arkadan gelebilecek şekilde bile konfigüre edebilirsin.  Böylece SURROUND ses sistemi olan kişiler senin sesini arkadan duyar, oyunun seslerini ise ön taraftan duyarlar. Bu da sana özel bir ARTI sağlayacaktır.

Bu mikserin çıkışı line seviyesindedir ve doğrudan senin ses kartının LINE INEK girişine bağlanır.
Böylece ilerde ADC'si iyi olan bir ses kartı alırsan bu sistemde rahatlıkla kullanabilirsin.
Yukarda örneğini vermiş olduğum 30-40TL lik ikinci ellerde satılan ses kartları gayet güzeldir.
Dediğim gibi ses kartı için yüzlerce lira harcamana gerek yoktur.

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 20:24:41Kondenser mikrofonlar için 48V desteği var mı acaba? Ben özelliklerini okurken rastlamadım. 48V desteği ne işe yarar onu da tam bilmiyorum gerçi. Kafam şuan tam da bilgi kirliliği ile dolu. İşin detayını bilmediğimden çırpınıyorum böyle. Öğrenene kadar da para harcayıp çeşitli cihazlar ile haşır neşir olmak gerekiyor. Malum bende de zevke harcayacak para olmadığından tek seferde amacıma en uyğun doğru cihazı almak için çırpınıyorum.  :du:  :du:  :D  :D  :hlp:
DÜZELTME NOTU:
Bu mixerde phantom power yokmuş. Önerilerim arasında aynı modelin phantom lu olan modeli de olması lazımdı.
Eğer bu özellik sana gerekli ise elbette ki ileriye yönelik tercih etmelisin.

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ağustos 2019, 20:14:42Hocam sizin önerdiğiniz cihaz güzel bir sisteme benziyor. Diğer cihaza göre oldukça farklı  PPM 

Bu mikser son derece kötü bir cihazdır. Ancak işin ilmine göre yapılmış aygıt olduğu için değerleri kötü de olsa son derece iyi netice verecektir.
Çünkü ses kaydının ilmi öncelikle mixerden başlamaktadır.
Bu mikser neden kötü.?
Öncelik olarak mikrofon preamplileri kaliteli değildir. -60 ila -65 db arası gürültü değerleri vardır. Ancak 4 mikrofonla kayıt yapılabilirse 65db lik gürültü eşiği bile olsa bizlere 6db lik artı dinamik alan daha sağlayabilecektir.
Tabiiki bunun için mikserin çıkış seviyesi desteklemelidir.
Tek mikrofon asla tüm sesleri doğru alamaz. en az iki mikrofon kullanılmalıdır ki tek bir insan sesi doğru kaydedilebilsin.
Ancak mikrofonların yerleşim şekilleri ve tevcihleri önem arzetmekte olup, tonmaisterlikteki ilk derslerden birisidir.
Eğer bu mikserin üst seviye olanlarından bile bahsetmiş olsam herkes ANAA diye feryat ederdi.
Çünkü teknik veriler bir cihazın maliyetindeki en önemli unsurlardır.
İşte senin Technics amplinin sırlarından birisi de budur.
Aynı entegreyi kullanan AKAI ile aralarında ne kadar fark var sen daha iyi biliyorsun.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 21:05:32USB arabirimli cihazlardan uzak durmalısın. İlerde farklı bir amacın olursa çakılır kalırsın.
Ama mikseri alırsan 4 adet te mikrofon alabilirsen amatörce profesyonel kayıtlar yapabilirsin.
Mikrofonları hemen almak zorunda değilsin. Bütçen elverdiği ölçüde tek tek ucuz olandan başlarsın.
Uygun kaliteyi yakaladığında aynı mikrofondan 3 tene daha alırsan dadından yinmez.
Hem PANORAMA yapabilir hem de özel efektler ekleyebilirsin. Kendi sesini SURROUND sistemlerde arkadan gelebilecek şekilde bile konfigüre edebilirsin.  Böylece SURROUND ses sistemi olan kişiler senin sesini arkadan duyar, oyunun seslerini ise ön taraftan duyarlar. Bu da sana özel bir ARTI sağlayacaktır.

Bu mikserin çıkışı line seviyesindedir ve doğrudan senin ses kartının LINE INEK girişine bağlanır.
Böylece ilerde ADC'si iyi olan bir ses kartı alırsan bu sistemde rahatlıkla kullanabilirsin.
Yukarda örneğini vermiş olduğum 30-40TL lik ikinci ellerde satılan ses kartları gayet güzeldir.
Dediğim gibi ses kartı için yüzlerce lira harcamana gerek yoktur.
DÜZELTME NOTU:
Bu mixerde phantom power yokmuş. Önerilerim arasında aynı modelin phantom lu olan modeli de olması lazımdı.

Bu mikser son derece kötü bir cihazdır. Ancak işin ilmine göre yapılmış aygıt olduğu için değerleri kötü de olsa son derece iyi netice verecektir.
Çünkü ses kaydının ilmi öncelikle mixerden başlamaktadır.
Bu mikser neden kötü.?
Öncelik olarak mikrofon preamplileri kaliteli değildir. -60 ila -65 db arası gürültü değerleri vardır. Ancak 4 mikrofonla kayıt yapılabilirse 65db lik gürültü eşiği bile olsa bizlere 6db lik artı dinamik alan daha sağlayabilecektir.
Tabiiki bunun için mikserin çıkış seviyesi desteklemelidir.
Tek mikrofon asla tüm sesleri doğru alamaz. en az iki mikrofon kullanılmalıdır ki tek bir insan sesi doğru kaydedilebilsin.
Ancak mikrofonların yerleşim şekilleri ve tevcihleri önem arzetmekte olup, tonmaisterlikteki ilk derslerden birisidir.
Eğer bu mikserin üst seviye olanlarından bile bahsetmiş olsam herkes ANAA diye feryat ederdi.
Çünkü teknik veriler bir cihazın maliyetindeki en önemli unsurlardır.
İşte senin Technics amplinin sırlarından birisi de budur.
Aynı entegreyi kullanan AKAI ile aralarında ne kadar fark var sen daha iyi biliyorsun.

Görünüşe göre Behringer alıcaz.
Peki o zaman Mikrofon alırken birtane de phantom mu almam gerek?

Tamam Cevabımı aldım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 21:15:02Görünüşe göre Behringer alıcaz.
Peki o zaman Mikrofon alırken birtane de phantom mu almam gerek?

Tamam Cevabımı aldım :D
Önceki mixer için fantomlu mikrofon kullanamazsın.
Sadece dinamik mikrofon kullanabilirsin.
Aynı mixerin daha gelişmiş ve fantomlu olan modelini sana amazondan göstermiştim sanırım.
Bu ürün de burada aynı fiyata satılıyo.
https://shop.zuhalmuzik.com/BEHRINGER-XENYX-X1204USB-Analog-Mixer_114757.html
Ne yazık ki fiyat bir anda ikiye katlanıyor.
Tercih senin hakkın.

HAA NOT:
Bu mixer iki katı fiyatlı olmasına rağmen extra özellikleri de bulunuyor.
Lineer fader, 2 aux, multi efect processor, geniş skala PPM ve USB çıkışı gibi.
Her ne kadar USB lere karşı olsam da belirli amaçlar için bu özellik te kullanılabilir elbette.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 21:05:32DÜZELTME NOTU:

Abi diğer cihaz 1,400TL mümkün değil alamam.
Piyasada BM-800 diye bir mikrofon var. Phantom power'ı ile birlikte satılıyor. İş görür mü? Gerçi 5V dan 48V'a nasıl çıkıyor bilemedim  :du:  :du:
https://www.yonkamuzikmarket.com/lastvoice-bm800-mikrofon--usb-phantom-power-paketi

ozgurece

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 21:21:57Abi diğer cihaz 1,400TL mümkün değil alamam.
Piyasada BM-800 diye bir mikrofon var. Phantom power'ı ile birlikte satılıyor. İş görür mü? Gerçi 5V dan 48V'a nasıl çıkıyor bilemedim  :du:  :du:
https://www.yonkamuzikmarket.com/lastvoice-bm800-mikrofon--usb-phantom-power-paketi
1400TL değil. 1250 kaat.
Senin bm800 ise tam anlamıyla felaket. KEK arıyorlar :D
İşine yarar mı yarar ama ne kadar fark yaratabilirsin bilemem.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 21:25:461400TL değil. 1250 kaat.
Senin bm800 ise tam anlamıyla felaket. KEK arıyorlar :D
İşine yarar mı yarar ama ne kadar fark yaratabilirsin bilemem.

Abi bu nasıl sence? daha az kanallı ve Phantom desteği de var. Fiyatta iyi. ama diğer detaylarından anlamıyorum tabi

https://urun.n11.com/mixerler/behringer-xenyx-802-8-kanal-analog-mixer-P229386569

burada tüm detayları yazıyor
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-xenyx-802-8-kanal-home-studyo-mikseri

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 21:27:50Abi bu nasıl sence? daha az kanallı ve Phantom desteği de var. Fiyatta iyi. ama diğer detaylarından anlamıyorum tabi

https://urun.n11.com/mixerler/behringer-xenyx-802-8-kanal-analog-mixer-P229386569

burada tüm detayları yazıyor
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-xenyx-802-8-kanal-home-studyo-mikseri
Son derece ideal.
Eğer phantom kullanacaksan ve you tube için oyun yorumları seslendireceksen işini rahatlıkla görecektir.
Ama bir bağlama tımbırdatırkene ses kaydetmek istersen çuvallarsın :D

NOT:
O mixerin teknik verileri işten anlamayan birisi tarafından yazılmış olduğu için güven vermiyor.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 21:33:30Son derece ideal.
Eğer phantom kullanacaksan ve you tube için oyun yorumları seslendireceksen işini rahatlıkla görecektir.
Ama bir bağlama tımbırdatırkene ses kaydetmek istersen çuvallarsın :D

Nasıl da insanın damarına basacağın yeri biliyorsun  :D  :D  :D
Bağlama da kullanmak isterdim ama zorunlu değil. Bunun borcunu bitirince satarım. Üstüne bir miktar daha koyar diğerini alırım.

Şimdi bu cihaza uygun mikrofon konuşalım. Ne olabilir mesela? Çok yüksekten uçma ama :D :D :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ağustos 2019, 21:37:16Nasıl da insanın damarına basacağın yeri biliyorsun  :D  :D  :D
Bağlama da kullanmak isterdim ama zorunlu değil. Bunun borcunu bitirince satarım. Üstüne bir miktar daha koyar diğerini alırım.

Şimdi bu cihaza uygun mikrofon konuşalım. Ne olabilir mesela? Çok yüksekten uçma ama :D :D :D
Üle ÇORAP mı bu eskiyince AT ya da SAT sonra yenisini al  :dass:  :king:
Ben olsam 1000 dolarlık modellere bakardım da neyse. O kadarına girmeyelim.
Yarın birgün seni köy düğününe çığırırlarsa bağlama çal diye görürsün gününü :D

Ne yazık ki fazlaca seçenek yok.
En uygun fiyatlıları yine behringer.
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-c-1-condenser-studyo-kayit-mikrofonu
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-c-3-condenser-studyo-kayit-mikrofonu
Ne yazık ki kalite konusunda birşey diyemiyorum.
Çalıştığım yıllarda AKG C414 mikrofon kullandığımız için bu mikrofonlar bana hitap etmiyor.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ağustos 2019, 21:41:15Üle ÇORAP mı bu eskiyince AT ya da SAT sonra yenisini al  :dass:  :king:
Ben olsam 1000 dolarlık modellere bakardım da neyse. O kadarına girmeyelim.
Yarın birgün seni köy düğününe çığırırlarsa bağlama çal diye görürsün gününü :D

Ne yazık ki fazlaca seçenek yok.
En uygun fiyatlıları yine behringer.
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-c-1-condenser-studyo-kayit-mikrofonu
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-c-3-condenser-studyo-kayit-mikrofonu
Ne yazık ki kalite konusunda birşey diyemiyorum.
Çalıştığım yıllarda AKG C414 mikrofon kullandığımız için bu mikrofonlar bana hitap etmiyor.

Tamamdır abi. Mikrofon olarak da C3'ü alıcam. Teşekkürler yardımların için.

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Abi aşağıya eklediğim ses kaydı nasıl?
Aliexpress den 3$'a aldığım dinamik mikrofonla kayıt ettim.
Direk pc'nin onboard mikrofon girişine bağladım. Alet edavat olmadan.
Yanlış yorumlamadıysam -75db lerde boştaki ses.

[attach type=image]12377[/attach]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın