Ana içeriğe git
Konu: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var. (726 Kez okunmuş)

Ynt: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Yanıt #60
Şimdi KULAĞINI KUYRUĞUNU aç ve beni dinle.
Senin LM1875 li amplini doğrudan bu PC ye bağla.
Sonra PC de müzik dinle gürültü testi yap ecik oyalan ve önceki ses sistemine göre farkları anlamaya çalış.

Abi benim 1875 li amplinin trafodan dolayı zaten kendi zırıltısı var. O olmaz bence.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #61
Abi benim 1875 li amplinin trafodan dolayı zaten kendi zırıltısı var. O olmaz bence.
O zırıltıyı hafızana yerleştir ve yok kabul et.
Diğer sesler önemli.
Eğer LM li ampliyi bağlayamayacaksan iyi bir kulaklık bulup PC ye doğrudan bağlamalısın.

Yanıt #62
O zırıltıyı hafızana yerleştir ve yok kabul et.
Diğer sesler önemli.
Eğer LM li ampliyi bağlayamayacaksan iyi bir kulaklık bulup PC ye doğrudan bağlamalısın.

Rampage Alfa x 7.1 kulaklık olur mu? Usb ama...

Yanıt #66
OLMAAZZZ  :dass:  :ebebe:  :s10:  :destere:  :alsaa
Lm1875 den başka çare bırakmadın. ama onu bu saatte nasıl açıp dinlicem  :(
Sen cevap yazana kadar ben rampage ile denemiş bulundum. Kayıt gönderdiğim ses bütün şarkılarda, videolarda var.

Yanıt #67
Aha buldum. Pc hat çıkışından alıp buna Aux girsem olur mu abi?

X

Yanıt #68
Lm1875 den başka çare bırakmadın. ama onu bu saatte nasıl açıp dinlicem  :(
Sen cevap yazana kadar ben rampage ile denemiş bulundum. Kayıt gönderdiğim ses bütün şarkılarda, videolarda var.
Ben sana illa LM dedim mi.  :destere:
Öncelikli olarak dinleme sorununu halletmelisin. (MONITORING)
Bu işin tek yolu ise tekniğine uygun bir yükselteç ve hoparlörlerdir.
Eğer yükselteç ve hoparlör yoksa şöyle bir ürün alabilirsin.
https://urun.n11.com/kulaklik/sony-mdrxb550apb-siyah-kustu-kulaklik-P367691365
Çok benzer bir ürünü geçen sene Antalyadan daha pahalıya almıştım.
Esasen kendi gürültüsü olmayan herhangi bir kulaklık ta olur. Ama USB MU-SB gibi olaylara girmemelisin.
Bizim amacımız öncelikle ses kartı testleridir. USB işin içerisine girerse ses kartın OFF olacaktır.

Aha buldum. Pc hat çıkışından alıp buna Aux girsem olur mu abi?
Hah bu olur.
Ancak tüm bağlantıların kablolu olmalıdır. Mavi diş bilmem ne kabul edilmez.

Yanıt #69

Hah bu olur.
Ancak tüm bağlantıların kablolu olmalıdır. Mavi diş bilmem ne kabul edilmez.

abi jbl'e bağlantı yaptım. müzik açtım. o boşta kaydettiğim ses alttan alttan sürekli var. genelde sanatçı sustuğunda yada enstrumanlar anlık durduğun da aşırı belli oluyor.
Şarkı bitti player durdu ama dip ses kabak gibi hala devam ediyor tısssslamaya

Yanıt #70
abi jbl'e bağlantı yaptım. müzik açtım. o boşta kaydettiğim ses alttan alttan sürekli var. genelde sanatçı sustuğunda yada enstrumanlar anlık durduğun da aşırı belli oluyor.
Göndermiş olduğun adsız WAV dosyasını audacity ile yeniden dinle.
O kayıtta -66db gürültü seviyesi var. Bu gürültü seviyesini duyamazsın.
Eğer duyuyorsan senin sistemini mıncıklamak lazım.

Yanıt #71
Göndermiş olduğun adsız WAV dosyasını audacity ile yeniden dinle.
O kayıtta -66db gürültü seviyesi var. Bu gürültü seviyesini duyamazsın.
Eğer duyuyorsan senin sistemini mıncıklamak lazım.

abi her türlü duyuyorum sesi
bak alttaki kaydı cep telefonu ses kaydedicisi ile jbl den çıkan sesi kaydettim.
jbl'i kulağıma 10cm kalacak kadar yaklaştırdım mı net duyuyorum.

X

Yanıt #72
abi her türlü duyuyorum sesi
bak alttaki kaydı cep telefonu ses kaydedicisi ile jbl den çıkan sesi kaydettim.
jbl'i kulağıma 10cm kalacak kadar yaklaştırdım mı net duyuyorum.

X
Senin o gürültüleri duyman bir şey ifade etmez teknikte.
Çünkü mevcut gürültüyü duyabilmek için haricen de yükseltme yapmaktasın. Yani bu yükseltme işini senin ses kartının DAC'ı ve JBL hoparlör yapmaktadır.
Bu yükseltme esnasında oluşan gürültüler ise mikrofonundan yeniden kayda girmektedir.
Mikrofon devreye girdiği anda ortam gürültüleri de kayda girecektir.
X
Ortam gürültüleri sadece etraftan gelen sesler değildir. Mikrofonun diyaframına etki eden hava akımı bile ortam gürültüsünü ifade etmektedir. Bu sebeple bu gürültü kaçınılmazdır.
Bu gürültünün minumum seviyeye indirilmesi veya standart kayıt seviyesi olan -60 yapılabilmesi için mikrofonun stüdyo gibi bir ortamda bulunması gerekmektedir ki böyle bir stüdyonun akustik masrafları onbinlerce dolardan başlamaktadır.
İlave gürültüler.
Bu resimde sen bir sesi duyabilmek için amplini sonuna kadar açmış oluyorsun.
X
Gerek amplinin gürültüsü gerekse ses kartının gürültüsü ilave edilerek kayda yansımaktadır.
Mikrofonla yapılan kayıtlarda, dinleme amaçlı mikrofona etki edebilecek hoparlör kullanılamaz. Bu hoparlörün etkileri mikrofonu da etkileyecektir. Aşırı feedback alması durumunda ise mikrofon kaydı ötecektir.

Yanıt #73
Senin o gürültüleri duyman bir şey ifade etmez teknikte.
Çünkü mevcut gürültüyü duyabilmek için haricen de yükseltme yapmaktasın. Yani bu yükseltme işini senin ses kartının DAC'ı ve JBL hoparlör yapmaktadır.
Bu yükseltme esnasında oluşan gürültüler ise mikrofonundan yeniden kayda girmektedir.
Mikrofon devreye girdiği anda ortam gürültüleri de kayda girecektir.
X
Ortam gürültüleri sadece etraftan gelen sesler değildir. Mikrofonun diyaframına etki eden hava akımı bile ortam gürültüsünü ifade etmektedir. Bu sebeple bu gürültü kaçınılmazdır.
Bu gürültünün minumum seviyeye indirilmesi veya standart kayıt seviyesi olan -60 yapılabilmesi için mikrofonun stüdyo gibi bir ortamda bulunması gerekmektedir ki böyle bir stüdyonun akustik masrafları onbinlerce dolardan başlamaktadır.
İlave gürültüler.
Bu resimde sen bir sesi duyabilmek için amplini sonuna kadar açmış oluyorsun.
X
Gerek amplinin gürültüsü gerekse ses kartının gürültüsü ilave edilerek kayda yansımaktadır.
Mikrofonla yapılan kayıtlarda, dinleme amaçlı mikrofona etki edebilecek hoparlör kullanılamaz. Bu hoparlörün etkileri mikrofonu da etkileyecektir. Aşırı feedback alması durumunda ise mikrofon kaydı ötecektir.

Sonuç olarak sistem çokta anormal değil o zaman. İyi bir mikrofon ve ses kartı ile kayıt yapabilirim demektir. Değilmi abi?

Yanıt #74
Sonuç olarak sistem çokta anormal değil o zaman. İyi bir mikrofon ve ses kartı ile kayıt yapabilirim demektir. Değilmi abi?
Prensipte evet.
Ses kartının çok iyi olmasına bile gerek yoktur.  Uygun kalite onboard olmayanlardan bir tane temin edebilirsin.
Forumdan 2 arkadaşa şu kartın bir eski versiyonunu hediye etmiştim.
X
Son derece tatminkar ve iyi netice almışlardı.
@ozgurece  o kartı hala kullanmakta sanırım. Kayıtlarını da büyük bir incelikle yapmaktadır.
Daha gelişmiş bir kart istersen benim kullanmış olduğum ve profesyonel amaca hizmet edebilen şu ürünü tercih edebilirsin.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-creative-x-fi-fatal1ty-platinum-champion-643904197/detay
Aynı kartı benden istesen o fiyata vermem. Faturası biryerlerde duruyor. O yıllarda 365$ gibi bir ücretle almıştım.
Ancak bu önerilerim senin sisteminle doğrudan ilişkili olup, yeni sistem kullanıyorsan ve windows 10 gibi işletim sistemi kullanıyorsan geçerli değildir.
Çünkü bu kartlar XP ve windows vista döneminde üretilen kartlardan olup, sürücü sorunları bulunmaktadır.
Win 7 için bile sürücü optimizasyonu ve kurulumu başlı başına bela olduğu için Özgürün PC ye XP kurmuştum.
Sen sürücü sorunlarını halledebilirim diyorsan sorun yok.
İkinci sorun ise mikrofon karakteristiği ve kazancıdır.
Piyasada satılmakta olan çoğu mikrofonlardan uygun performansı alamazsın.
Yüksek kazançlı ve geniş band mikrofon temin edip sesine göre ayarlayabilmelisin.
Bu ayarı yapabilmek sanıldığı kadar kolay olmadığı için başlardaki önerilerim içerisinde 2 mikrofon girişli mixerlerden önermiştim. Çünkü dinamik band genişliği tek mikrofonla sağlanamaz. Yeterli dinamik band genişliği sağlayabilen tek mikrofonlar ise artık profesyonel sınıflara giriyor olup, son derece pahalıdır.
Muhtelif ürünler.
Kullanım amacına hizmet edebilecek bir ürün.
https://www.hepsiburada.com/jjc-sgm-38-ii-lavalier-yaka-mikrofonu-p-HBV000007RE9P
Masaüstü mikrofonların kullanımında masadaki titreşimler doğrudan mikrofonu etkilemektedir.
Eğer kullanım esnasında yakana takabilme engel teşkil etmiyorsa bu ürünü kullanabilirsin.
Eğer teknik verileri doğru ise 74dbSPL (Dinamik alan) için şu ürün alınabilir.
https://www.hepsiburada.com/snopy-sn-100m-siyah-akilli-telefon-ve-youtuber-yaka-mikrofonu-p-HBV00000GLCNP
Ancak bu teknik verilerin doğruluğundan şüpheliyim. Çünkü 74db dinamik alana ulaşabilmek bu kadar ucuza mal olmayabilir.
Diğer seçenekler ise 3 uçlu kazançlı mikrofonlardır.
https://www.hepsiburada.com/snopy-sn-66m-gumus-siyah-masaustu-mikrofon-p-HBV000009GB5S
3 uçlu olmasının esprisi PC üzerinden beslemesini alarak nispeten kazancı yükseltebilmektir. Ürünün teknik verileri önemlidir.
Şu ürünün teknik verilerinde ecik zırvalamış olsalar da alınıp denenebilir.
https://www.hepsiburada.com/kondenser-3-5-mm-stereo-kablolu-bilgisayar-icin-mikrofon-tripod-p-HBV00000J6HQF
Ancak tekniğin gerektirmiş olduğu gibi davranmak istersen şu tür ürünler de doğrudan çözüm olabilir.
https://www.hepsiburada.com/konig-k-302e-ciftli-telsiz-kablosuz-el-mikrofonu-p-HBV00000JHNO1
Bu tür ürünlerin teknik verileri doğrudan incelenmeli ve amaca uygunluğu test edilmelidir.
Bu ürünün çıkış seviyesi hat seviyesinde ise tam senin amacına uygun bir üründür. Ancak ürünün çıkış seviyesi hat seviyesinde değilse amacına hizmet etmeyecek, @taydin  abi gibi sen de mikrofon pre amplisi yapmaya çalışacaksın.