Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Başlatan gokrtl, 10 Ağustos 2019, 13:16:04

gokrtl

Herkese merhaba,
Youtube için oyun videosu çekiyorum. Kulaklık mikrofonum aşırı dip ses yapıyor.
Bu dip sesi kesecek ve sesimin canlı çıkmasını sağlayacak harici bir ses kartına ihtiyacım var.
Ses kartını pcye bağlayıp oyun oynarken çektiğim videoya kendi sesimi de kaydetmem gerek.
Yani harici bir ses kaydı ile uğraşıp videoya sonradan eklemeye uğraşmak istemiyorum.
Buna göre işi bilen arkadaşlar önerilerde bulunursa sevinirim. Ve mümkünse kullanıp test ettiğiniz cihazlar olsun.
Bu arada youtube dan henüz para kazanmıyorum. Bu yüzden bütçem +- 300tl civarı. Uçuk rakamlı cihazları alamam.

taydin

Temiz, doğal ses almak istiyorsan dinamik mikrofon kullanman lazım Gökhan. Bunlar için de özel preamp'lı ses kartları lazım. Ben olsam senin bütçeye yakın Behringer'in U-PHORIA UMC22 ürünün alırdım. Buna sadece 48V fantom power isteyen dinamik mikrofon bağlanabiliyor yalnız, normal mikrofonlu kulaklığın mikrofonu buna bağlanamaz. Kaliteli ama hesaplı olarak 270 TL ye Behringer C-1 var. Ama 70 TL ye de ucuz dinamik mikrofonlar var, tabi kalitesi nedir ne değildir bilemem.

Ben bu ürünü kullanmadım yalnız, benim elimde RME nin ürünleri var.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

newzat

Alıntı yapılan: taydin - 12 Ağustos 2019, 00:39:57Temiz, doğal ses almak istiyorsan dinamik mikrofon kullanman lazım Gökhan. Bunlar için de özel preamp'lı ses kartları lazım. Ben olsam senin bütçeye yakın Behringer'in U-PHORIA UMC22 ürünün alırdım. Buna sadece 48V fantom power isteyen dinamik mikrofon bağlanabiliyor yalnız, normal mikrofonlu kulaklığın mikrofonu buna bağlanamaz. Kaliteli ama hesaplı olarak 270 TL ye Behringer C-1 var. Ama 70 TL ye de ucuz dinamik mikrofonlar var, tabi kalitesi nedir ne değildir bilemem.

Taydın hocam karıştırdınız galiba,48 volt fantom voltajla çalışan mikrofonlar Kondenser microfonlar..

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 12 Ağustos 2019, 00:39:57Temiz, doğal ses almak istiyorsan dinamik mikrofon kullanman lazım Gökhan. Bunlar için de özel preamp'lı ses kartları lazım. Ben olsam senin bütçeye yakın Behringer'in U-PHORIA UMC22 ürünün alırdım. Buna sadece 48V fantom power isteyen dinamik mikrofon bağlanabiliyor yalnız, normal mikrofonlu kulaklığın mikrofonu buna bağlanamaz. Kaliteli ama hesaplı olarak 270 TL ye Behringer C-1 var. Ama 70 TL ye de ucuz dinamik mikrofonlar var, tabi kalitesi nedir ne değildir bilemem.

Ben de araştırmalarım sonucu behringeri buldum ama daha önce hiç harici ses kartı kullanmadığım için tamamen fransız kaldım. Yani alıcam ama bilmeden yanlış ürünü alıp da elimde patlamasın diye bilgi edinmeye çalışıyorum.
Bir de behringerin mixeri var. O da aynı işi görür mü acaba yoksa ses kartına ekstra bağlanan birşey mi?

taydin

Alıntı yapılan: newzat - 12 Ağustos 2019, 12:01:41Taydın hocam karıştırdınız galiba,48 volt fantom voltajla çalışan mikrofonlar Kondenser microfonlar..

Doğrudur, düzeltme için teşekkürler :)

Bir tane de örnek koyalım. Elimdeki Sony ECM-MS2 stereo kondenser mikrofonun resmi. Çıkışlar balanslıdır, bu da arka plan gürültüsünün azaltılmasında kritik öneme sahiptir

[attach width=300]12348[/attach]

taydin

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Ağustos 2019, 13:20:10Ben de araştırmalarım sonucu behringeri buldum ama daha önce hiç harici ses kartı kullanmadığım için tamamen fransız kaldım. Yani alıcam ama bilmeden yanlış ürünü alıp da elimde patlamasın diye bilgi edinmeye çalışıyorum.
Bir de behringerin mixeri var. O da aynı işi görür mü acaba yoksa ses kartına ekstra bağlanan birşey mi?

Birçok üründe artık mikser ses kartına dahil oluyor, ama tabi emin olmak için el kitabına bakmak lazım. Benim kullandığım RME ürünlerinde mikser ses kartına dahil. Hangi yazılımları kullanacaksın youtube kaydı için biraz bilgi verebilir misin? Benim de kullandığım bir sistem var, karşılaştırmak faydali olabilir.

Mr_YAMYAM

Konu mikrofon ya da ses kartı ile ilgili değildir.
Bu konu tamamen ampliler yani yükselteçlerle ilgili bir konudur.
Mikrofon sinyallerinin seviyesi 1-2mV civarındadır. Bu sinyallerin line seviyesine ulaştırılabilmesi için 500 ila 1000 katı yükseltilmesi gerekmektedir.
Bu denli yüksek amplifikasyon sadece sinyalleri değil, 10cm uzunluğundaki bir iletkende indüklenen elektromanyetik dalgaları bile yükseltip line seviyesi kadar yükseltebilecektir.
Bu işlem için mikrofon yükselteçlerinde özel tasarım prosedürleri uygulanmaktadır.
Aynı konu ile ilgili olarak @Mustafa281  çalışmalar almış ve tatminkar neticeler almıştı.

taydin

Veya acelen yoksa (ama gerçekten hiiiiç acelenin olmaması lazım ;D işlerim çok yoğun ) benim balansı pream'ı bitirmemi bekleyebilirsin, sonra da aynısından sen yaparsın.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 12 Ağustos 2019, 14:35:18Birçok üründe artık mikser ses kartına dahil oluyor, ama tabi emin olmak için el kitabına bakmak lazım. Benim kullandığım RME ürünlerinde mikser ses kartına dahil. Hangi yazılımları kullanacaksın youtube kaydı için biraz bilgi verebilir misin? Benim de kullandığım bir sistem var, karşılaştırmak faydali olabilir.
Abi oyun videosu çekiyorum. Geforce experience'in kendi kayıt sistemi var. Videoyu güzel çekiyor ama mikrofondan acayip dip ses alıyor. İkinci olarak OBS Studio kullanıyorum ama pek memnun değilim. Ses olarak Audacity, Video edit olarak da Sony Vegas 13 kullanıyorum şimdilik.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 14:39:51Konu mikrofon ya da ses kartı ile ilgili değildir.
Bu konu tamamen ampliler yani yükselteçlerle ilgili bir konudur.
Mikrofon sinyallerinin seviyesi 1-2mV civarındadır. Bu sinyallerin line seviyesine ulaştırılabilmesi için 500 ila 1000 katı yükseltilmesi gerekmektedir.
Bu denli yüksek amplifikasyon sadece sinyalleri değil, 10cm uzunluğundaki bir iletkende indüklenen elektromanyetik dalgaları bile yükseltip line seviyesi kadar yükseltebilecektir.
Bu işlem için mikrofon yükselteçlerinde özel tasarım prosedürleri uygulanmaktadır.
Aynı konu ile ilgili olarak @Mustafa281  çalışmalar almış ve tatminkar neticeler almıştı.

Biliyorsun abi Mustafanın sistemiyle az uğraştım ama osiloskop olmadığından ve gerekli sabrı gösteremediğimden bıraktım. O yüzden hazır alma taraftarıyım.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 12 Ağustos 2019, 14:41:41Veya acelen yoksa (ama gerçekten hiiiiç acelenin olmaması lazım ;D işlerim çok yoğun ) benim balansı pream'ı bitirmemi bekleyebilirsin, sonra da aynısından sen yaparsın.

Abi acelem var çünkü aboneler ses çok kötü şeklinde sürekli yorum yazmaya başladı. İkincisi youtube 1 yıl içinde 1000 abone ve 4000 saat izlenmeye ulaşmak için şart koşmaya başlamış. Ama bitirince haber et yaparım yine. Onun zevki ayrı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Ağustos 2019, 16:28:38Biliyorsun abi Mustafanın sistemiyle az uğraştım ama osiloskop olmadığından ve gerekli sabrı gösteremediğimden bıraktım. O yüzden hazır alma taraftarıyım.
Hazır ürün almak mantıklı. Ancak ucuz da değil ne yazık ki.
İş görebilecek uygun bir ürünün fiyatı 1000TL ler civarında.
Ancak bu tür bir ürün satın almak ta sorunu çözmeyebilecektir.
Senin sorunun GÜRÜLTÜ olduğuna göre önce bunun çözümünü araştırmalısın.
Bir PC deki ses kartı rahatsızlık derecesinde gürültü yaratmaz. Mutlaka biryerlerde birşeyleri yanlış yapmışsındır.
Onboard ses kartı bile olsa 40db dinamik alan sağlayabilmektedir. 40db kadar dinamik alan seviyesi bir oyun içeriğinin anlatılabilmesi için oldukça yeterli bir seviyedir.
Kalite unsuru ise doğrudan ses frekansı teknikleri ile ilgili olup, insan sesinin frekans karakteristiği çok geniş değildir.
Literatürde 300Hz-3KHz arası frekans karakteristiği telefonlar için yeterli band genişliğini ifade etmektedir.
Sen frekans bandını 10KHz e çıkartsan bile şıpır şıpır berrak bir ses elde etmişsin demektir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 16:46:46Hazır ürün almak mantıklı. Ancak ucuz da değil ne yazık ki.
İş görebilecek uygun bir ürünün fiyatı 1000TL ler civarında.
Ancak bu tür bir ürün satın almak ta sorunu çözmeyebilecektir.
Senin sorunun GÜRÜLTÜ olduğuna göre önce bunun çözümünü araştırmalısın.
Bir PC deki ses kartı rahatsızlık derecesinde gürültü yaratmaz. Mutlaka biryerlerde birşeyleri yanlış yapmışsındır.
Onboard ses kartı bile olsa 40db dinamik alan sağlayabilmektedir. 40db kadar dinamik alan seviyesi bir oyun içeriğinin anlatılabilmesi için oldukça yeterli bir seviyedir.
Kalite unsuru ise doğrudan ses frekansı teknikleri ile ilgili olup, insan sesinin frekans karakteristiği çok geniş değildir.
Literatürde 300Hz-3KHz arası frekans karakteristiği telefonlar için yeterli band genişliğini ifade etmektedir.
Sen frekans bandını 10KHz e çıkartsan bile şıpır şıpır berrak bir ses elde etmişsin demektir.

Videolu anlatımın var mı abi?

Mr_YAMYAM

@taydin  abinin procesini de yaparken bir araştırma yapmış idim.
Şu ürün dikkatimi fena çekmişti.
https://www.rme-audio.de/en/products/quadmic.php
Fiyat bilgilerini hatırlamıyorum ama senin için fazlaca lüx bir ürün olacaktır. Ancak Taydın abiye şiddetle tavsiye edebilirim.

HAH BULDUM.
800$ imiş.
https://reverb.com/p/rme-quadmic-ii-4-channel-mic-preamp
Günümüz koşullarında bu ürün için ödenecek ücret TL bazında 4000-5000TL civarındadır.
PAHALI  mı acaba ?
Bence değil.
Eğer amaca hizmet ediyorsa o ürünün teknik verileri harika.
Birisi benden böyle bir ürün tasarlayıp yapmamı istese bu fiyata imal edemem.

taydin

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Ağustos 2019, 16:26:40Abi oyun videosu çekiyorum. Geforce experience'in kendi kayıt sistemi var. Videoyu güzel çekiyor ama mikrofondan acayip dip ses alıyor. İkinci olarak OBS Studio kullanıyorum ama pek memnun değilim. Ses olarak Audacity, Video edit olarak da Sony Vegas 13 kullanıyorum şimdilik.

OBS ile ekran kaydeden baya var hakikaten. Ben çok önceden bu iş için özel bir kart almıştım. 4 tane HDMI girişi var, 4 video kaynağı bağlayabiliyorsun ve kendi yazılımı ile bunları ekranda birleştirebiliyorsun. Böyle bir kartın faydası, işlemciden hiç zaman çalmadan kaydı yapıyor. Ama önemli olan iş görmesi. OBS ile sonuca gidiliyorsa en uygun çözüm o.

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 17:20:41@taydin  abinin procesini de yaparken bir araştırma yapmış idim.
Şu ürün dikkatimi fena çekmişti.
https://www.rme-audio.de/en/products/quadmic.php
Fiyat bilgilerini hatırlamıyorum ama senin için fazlaca lüx bir ürün olacaktır. Ancak Taydın abiye şiddetle tavsiye edebilirim.

RME hakikaten çok güzel audio ekipmanı yapıyor. 4 mikrofon girişine ihtiyacım olsa kesinlikle düşünürdüm bunu. Bir arkadaşın RME BabyFace Pro sunu ödünç aldım, benim kendi preamfimi yakın zamanda yapacağım yok, o yüzden bir deneyeyim dedim. Tek mikrofon girişli, başka line level girişler de var ve full mixerli. Herhalde alacağım bunu  >:(

https://www.rme-audio.de/en/products/babyface_pro.php

Mr_YAMYAM

ÖNERİ:
Yukarda vermiş olduğum RME marka ürün çok pahalı olduğu için senin için uygun ürün araştırması yaptım.

https://www.m-audio.com/products/view/audio-buddy
M-AUDIO ürünleri ev kullanıcılarına hitap edebilen ve teknik verileri iyi ürünler sunmaktadır.

https://www.ebay.com/itm/M-Audio-Audio-Buddy-Dual-Mic-Preamp-NEW-In-Sealed-Package/223591051507?epid=2303813637&hash=item340f10b0f3:g:hEQAAOSwYMldL7og
Uygun bir bütçe ile temin edilebilecek bu ürün senin için çok uygun bir üründür.
Üst seviye dinamik alan sunmasa da amacına tam hizmet edebilecek bir ürün olup, son derece uygun fiyatlıdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 12 Ağustos 2019, 17:24:55RME hakikaten çok güzel audio ekipmanı yapıyor. 4 mikrofon girişine ihtiyacım olsa kesinlikle düşünürdüm bunu. Bir arkadaşın RME BabyFace Pro sunu ödünç aldım, benim kendi preamfimi yakın zamanda yapacağım yok, o yüzden bir deneyeyim dedim. Tek mikrofon girişli, başka line level girişler de var ve full mixerli. Herhalde alacağım bunu  >:(

https://www.rme-audio.de/en/products/babyface_pro.php
@taydin abi.
Sen profesyonelsin. ufkunu daraltmamalısın.
Tek mikrofonda ısrar edersen aramızda tartışma çıkacaktır :D
Bir stereo sistem için en az iki mikrofon gereklidir. İki mikrofon ile tek bir insan sesini doğru korelatör faz değeri ile kaydedibilirsin. Tek mikrofon ile faz farkı yaratamazsın. +1 korelatör değeri ile alabilirsin ki, bu da sesin tam anlamıyla mono olduğunu ifade eder.
Mono sesin dinamik band genişliği olamayacağı için, ilerde bazı sesleri algılayamadığından şikayet edeceksin.
Bir de hacim sorunu olacaktır ki, iki mikrofon karşısında yapılan kayıtlarda kayıt balansının bozulmaması için (Konuşmacının başını sağa sola çevirmesi durumu) mikrofon adedini 4 e çıkartmak ve stereo çizgisini genişletmen gerekecektir.
Bu sebeple ben senin amacın için en ideal çözümleri araştırmaktayım.
Yine de bunları kulak ardı ederek, tek mikrofon ile yapılacak bir kaydın teknik özelliklerini kullanmak istersen de elbette, saygı duyarım.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 17:43:09ÖNERİ:
Yukarda vermiş olduğum RME marka ürün çok pahalı olduğu için senin için uygun ürün araştırması yaptım.

https://www.m-audio.com/products/view/audio-buddy
M-AUDIO ürünleri ev kullanıcılarına hitap edebilen ve teknik verileri iyi ürünler sunmaktadır.

https://www.ebay.com/itm/M-Audio-Audio-Buddy-Dual-Mic-Preamp-NEW-In-Sealed-Package/223591051507?epid=2303813637&hash=item340f10b0f3:g:hEQAAOSwYMldL7og
Uygun bir bütçe ile temin edilebilecek bu ürün senin için çok uygun bir üründür.
Üst seviye dinamik alan sunmasa da amacına tam hizmet edebilecek bir ürün olup, son derece uygun fiyatlıdır.

Abi bu cihazdan yurt içinde satan bir yer bulamadım. Yurt dışından bekleyecek vaktim de yok maalesef.
Behringerin teknik verilerine bakıp yorumlarsan sevinirim.

Behringer umc22
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-umc22-2x2-ev-studyosu-icin-midas-mikrofon-preamfi-ses-karti

Behringer xenyx 502 mixer
https://www.maydanozmuzik.com/behringer-xenyx-502-5-kanalli-ev-studyo-mikseri

Mr_YAMYAM

Behringer almanların yüz karası olmuş bir markadır.
20-30 yıl kadar önce alamanyanın orta seviye tercih ürünlerinde olan bu marka çinde üretilmesi ile tam anlamıyla hurda sınıfına girdi.
Ancak linkteki ürünleri alırsan seni köteklerim gardaşım.
Ancak senin amacına uygun olarak bu markadan ürün seçebilirim.
https://www.amazon.com/Behringer-X1222USB-Premium-16-Input-Interface/dp/B0036ECH1M/ref=pd_sbs_267_10?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B0036ECH1M&pd_rd_r=2b05c621-21a5-4fba-8511-29fd962348d7&pd_rd_w=wpgrV&pd_rd_wg=0RQsr&pf_rd_p=1c11b7ff-9ffb-4ba6-8036-be1b0afa79bb&pf_rd_r=ENQV8YWPRY4TH50P33WP&psc=1&refRID=ENQV8YWPRY4TH50P33WP
Bu üründen araştırıp Türkiyedeki fiyatlarını öğrenebilirsin. Bu ürün son derece kötü olup, bir müzik eseri kaydetmek için hiç te uygun değildir.
Ancak ses kayıt tekniğine uygun olarak yani mixer olarak tasarlandığı için amacına tam hizmet edecektir.
Aynı ürünün daha az girişli olan ürünü biraz daha ucuzdur.
https://shop.zuhalmuzik.com/BEHRINGER-1202FX-EU_99066.html
Bu ürün senin amacına tam uygun olup, bütçeni de sarsmayacak bir üründür.
Haliyle bu üründen profesyonel bir kalite beklenemez. Ancak uygun ekipmanlar ve konfigürasyon ile ideal sonuç alabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 18:23:20Behringer almanların yüz karası olmuş bir markadır.
20-30 yıl kadar önce alamanyanın orta seviye tercih ürünlerinde olan bu marka çinde üretilmesi ile tam anlamıyla hurda sınıfına girdi.
Ancak linkteki ürünleri alırsan seni köteklerim gardaşım.
Ancak senin amacına uygun olarak bu markadan ürün seçebilirim.
https://www.amazon.com/Behringer-X1222USB-Premium-16-Input-Interface/dp/B0036ECH1M/ref=pd_sbs_267_10?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B0036ECH1M&pd_rd_r=2b05c621-21a5-4fba-8511-29fd962348d7&pd_rd_w=wpgrV&pd_rd_wg=0RQsr&pf_rd_p=1c11b7ff-9ffb-4ba6-8036-be1b0afa79bb&pf_rd_r=ENQV8YWPRY4TH50P33WP&psc=1&refRID=ENQV8YWPRY4TH50P33WP
Bu üründen araştırıp Türkiyedeki fiyatlarını öğrenebilirsin. Bu ürün son derece kötü olup, bir müzik eseri kaydetmek için hiç te uygun değildir.
Ancak ses kayıt tekniğine uygun olarak yani mixer olarak tasarlandığı için amacına tam hizmet edecektir.
Aynı ürünün daha az girişli olan ürünü biraz daha ucuzdur.
https://shop.zuhalmuzik.com/BEHRINGER-1202FX-EU_99066.html
Bu ürün senin amacına tam uygun olup, bütçeni de sarsmayacak bir üründür.
Haliyle bu üründen profesyonel bir kalite beklenemez. Ancak uygun ekipmanlar ve konfigürasyon ile ideal sonuç alabilirsin.

Abi 600tl civarına çıkarsak bu da var.
https://www.maydanozmuzik.com/ur12
Çok methediyorlar bunu ama o kadar para veremiyorum.

Mr_YAMYAM

Bence senin işini bilimsel olarak ele alıp yavaş yavaş gidelim.
Öncelikli olarak PC de kullanmakta olduğun ses kartı ve özellikleri önemlidir.
Daha sonra bu ses kartına bağlamış olduğun mikrofon kablo ve tüm donanımları incelemeliyiz.
Eğer PC nin mevcut ekipmanları ile yeterli sonuca ulaşabilirsek, daha sonra sen bir üst seviye geçmek isteyebilirsin.
Böylece gerekli bütçeyi tam olarak belirleyebiliriz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 19:20:06Bence senin işini bilimsel olarak ele alıp yavaş yavaş gidelim.
Öncelikli olarak PC de kullanmakta olduğun ses kartı ve özellikleri önemlidir.
Daha sonra bu ses kartına bağlamış olduğun mikrofon kablo ve tüm donanımları incelemeliyiz.
Eğer PC nin mevcut ekipmanları ile yeterli sonuca ulaşabilirsek, daha sonra sen bir üst seviye geçmek isteyebilirsin.
Böylece gerekli bütçeyi tam olarak belirleyebiliriz.

Abi pc de onboard 3 girişli realtek ses kartı var. Driver'ı yüklü.
3 tane mikrofonum var.
1 Snopy Sn-320 Kayıt sırasında dip ses yapıyor.
2 Rampage Alpha x kulaklık+mic. Bunun da kendine özel ekolayzer lı yazılımı var. Mic kazancını sıfıra çekmeme rağmen hala dip ses var.
3 Çinden aldığım dandik 6mm jacklı dinamik mic. Bunu da pc de kullanamıyorum.
Ne kalite arıyorum ne de başka birşey. Tek istediğim kayıt yaparken dip ses olmasın yada kimseyi rahatsız etmeyecek seviyede olsun.

Mr_YAMYAM

PC nin mixer arayüzünü ve kazanç ayarlarını bana bir göster.
Resimler ile.
Şöyle bişii olması lazım.
[attach type=image]12352[/attach]
Windows tabanındaki arayüz farklı olsa da prensip aynıdır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 20:21:13PC nin mixer arayüzünü ve kazanç ayarlarını bana bir göster.
Resimler ile.
Şöyle bişii olması lazım.

Windows tabanındaki arayüz farklı olsa da prensip aynıdır.

Mavi olan kulaklığın yazılımı. Hiç bir faydasını görmedim. Hatta ekolayzer'i çalışmıyor.

[attach type=image]12354[/attach]

Mr_YAMYAM

Yeterli veri yok.
PC nin ses kalibrasyonları ve in-out seviyelerinin ayarlanması gerekmektedir.
[attach type=image]12356[/attach]
Windows tabanında ve özellikle Win 7 den sonraki sürümlerde kalibrasyon yapabilmek oldukça zordur.
Hemen hemen her seviye relatif olarak ayarlanmakta ve kullanılmaktadır.
Bu sebeple bu ayarları bilen bir kişi ile birlikte yapmalısın.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 21:40:40Yeterli veri yok.
PC nin ses kalibrasyonları ve in-out seviyelerinin ayarlanması gerekmektedir.

Windows tabanında ve özellikle Win 7 den sonraki sürümlerde kalibrasyon yapabilmek oldukça zordur.
Hemen hemen her seviye relatif olarak ayarlanmakta ve kullanılmaktadır.
Bu sebeple bu ayarları bilen bir kişi ile birlikte yapmalısın.

Abi düzeyler kısmı tamamen mikrofonun Gain'ine etki eden kısım. İşte onu tamamen sıfıra çeksem bile dip ses yine var.
Üstelik kazançtan feragat ettikçe doğal olarak benim sesimde kısılıyor. Bir yere kadar kabul ama orada da dip ses var.

[attach type=image]12358[/attach]

Mr_YAMYAM

DİP SES kavramı teknikte NOISE (Gürültü) olarak adlandırılır.
Öncelikle bu sesin (gürültünün) tanımlanabilmesi gerekmektedir.
Mikrofon jaka bağlı değilken dip ses var ise sistemde hata vardır.
Mikrofon bağlı değilken dip ses yoksa ve düşük seviyelerde dip ses olmuyorsa, kalibrasyon sorunları vardır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 22:02:17DİP SES kavramı teknikte NOISE (Gürültü) olarak adlandırılır.
Öncelikle bu sesin (gürültünün) tanımlanabilmesi gerekmektedir.
Mikrofon jaka bağlı değilken dip ses var ise sistemde hata vardır.
Mikrofon bağlı değilken dip ses yoksa ve düşük seviyelerde dip ses olmuyorsa, kalibrasyon sorunları vardır.

Mikrofon usb abi. kulaklıkla beraber tek giriş.
Usb den çıkardım. kasanın herhangi bir yerine herhangi bir mikrofon takılı değilken kayıt aldım. Sürekli bir vınlama var.
Ayrıca Ekran kartı HTMI çıkışından monitöre görüntüyle beraber ses taşıyıp, monitör çıkışından 2+1 hoparlörlerime veriyorum.
Kulaklık kullanmadığım zaman ses bu hoparlörlere aktarılıyor. Kullanılmadığında ise Hoparlör kendini otomatik kapatıyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Ağustos 2019, 22:53:52Mikrofon usb abi. kulaklıkla beraber tek giriş.
Usb den çıkardım. kasanın herhangi bir yerine herhangi bir mikrofon takılı değilken kayıt aldım. Sürekli bir vınlama var.
HAH şimdi oldu.
Sürekli vınlama var ise senin sistemde anormallik var demektir.
Benim anladığım kadarıyla bu vınlama senin PC hoparlörlerinden kaynaklanmaktadır. PC kendi kendine bu vınlamayı yapamaz.
Bu durumda önce PC de kullanmakta olduğun ampli ve ses sistemini elden geçirmelisin.
En önemlisi ise ölçüm tekniği olup, PC de yapmış olduğun kayıtların ve ses seviyelerinin ölçümleridir.
Öyleyse sana şiddetli önerim şunlardır.
1) Kayıt programı.
Kayıt programları ile yapılan kayıtları ve ses seviyesini ölçebilmelisin. (WAVE out level)
2) Kayıt programları ve PC nin kalibrasyon seviyesi. Bu işlem için sana yardımcı olabilirim.
Öncelikle şu iki programdan birisini iyice öğrenmelisin.
1 Adobe audıtion 1.5
2 Audacity
Bu kayıt programlarında real time seviye kontrolü bulunmaktadır. Bu iki programdan birisini tam anlamıyla öğrenmeden sağlıklı bir kayıt yapabilmen mümkün değildir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ağustos 2019, 23:02:39HAH şimdi oldu.
Sürekli vınlama var ise senin sistemde anormallik var demektir.
Benim anladığım kadarıyla bu vınlama senin PC hoparlörlerinden kaynaklanmaktadır. PC kendi kendine bu vınlamayı yapamaz.
Bu durumda önce PC de kullanmakta olduğun ampli ve ses sistemini elden geçirmelisin.
En önemlisi ise ölçüm tekniği olup, PC de yapmış olduğun kayıtların ve ses seviyelerinin ölçümleridir.
Öyleyse sana şiddetli önerim şunlardır.
1) Kayıt programı.
Kayıt programları ile yapılan kayıtları ve ses seviyesini ölçebilmelisin. (WAVE out level)
2) Kayıt programları ve PC nin kalibrasyon seviyesi. Bu işlem için sana yardımcı olabilirim.
Öncelikle şu iki programdan birisini iyice öğrenmelisin.
1 Adobe audıtion 1.5
2 Audacity
Bu kayıt programlarında real time seviye kontrolü bulunmaktadır. Bu iki programdan birisini tam anlamıyla öğrenmeden sağlıklı bir kayıt yapabilmen mümkün değildir.

Abi 2+1 hoparlörün fişini çektim boştaki vınlama gitti.
Kurulu olarak Audacity var. Ses kaydedip dışarı wav olarak aktarabilirim. Ama sonrasında ne yapacağımı bilmiyorum

gokrtl

Yok bisn abi. Hiç mic takılı değilken boşukta kayıt yapamıyorum. Mic bulunamadı diyor
Deminki vınlama dinamik mikrofonu takılı unuttuğum için geliyormuş.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Ağustos 2019, 23:21:44Abi 2+1 hoparlörün fişini çektim boştaki vınlama gitti.
Kurulu olarak Audacity var. Ses kaydedip dışarı wav olarak aktarabilirim. Ama sonrasında ne yapacağımı bilmiyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Ağustos 2019, 23:38:02Yok bisn abi. Hiç mic takılı değilken boşukta kayıt yapamıyorum. Mic bulunamadı diyor
Deminki vınlama dinamik mikrofonu takılı unuttuğum için geliyormuş.
ULA gardaşım kayıt ekipmanı olarak mikrofon seçmişsen tabiiki mikrofon bulunamaz.
Öncelikle ses seviyesini kalibre etmeliyiz.
Sonra gürültü kaynağını tespit etmeliyiz.
Line İN'ek i seçersen giriş için mikrofon bulunamadı demez. :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2019, 00:10:52ULA gardaşım kayıt ekipmanı olarak mikrofon seçmişsen tabiiki mikrofon bulunamaz.
Öncelikle ses seviyesini kalibre etmeliyiz.
Sonra gürültü kaynağını tespit etmeliyiz.
Line İN'ek i seçersen giriş için mikrofon bulunamadı demez. :D

Abi g600 benim mic. onu çıkarınca diğeri kayboluyor. Line inek'i nasıl göstericez buna?
[attach type=image]12362[/attach]

Mr_YAMYAM

Line İN'ek ana mikserden konfigure edilir. Yani windows mikser ayarlarından.
Kayıt girişin line in olarak seçilirse mik in devre dışı kalacaktır. Yani line in ya mik ya da line seviyesi olabilir.
Çünkü PC lerdeki ses kartlarında tek bir ADC bulunmaktadır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2019, 00:20:39Line İN'ek ana mikserden konfigure edilir. Yani windows mikser ayarlarından.
Kayıt girişin line in olarak seçilirse mik in devre dışı kalacaktır. Yani line in ya mik ya da line seviyesi olabilir.
Çünkü PC lerdeki ses kartlarında tek bir ADC bulunmaktadır.

jaklara birşey takmazsan işlem yapman için izin vermiyor abi. Önce bişey tak sonra nereye atarsan ata diyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Ağustos 2019, 00:35:23jaklara birşey takmazsan işlem yapman için izin vermiyor abi. Önce bişey tak sonra nereye atarsan ata diyor.
Sen de PC yi kandır :D
Bi tane jaka 10K direnç tak. bu jakı PC ye tak mikrofon taktığını sanır :D sen de gandırmış olursun.

Furkan KELEŞOĞLU

aslında boş jack takınca bile algılama yapıyor ki icinde switch var galiba. jack takılınca switchten anlıyor bir şeyin takılı olup olmadığını.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2019, 11:17:28Sen de PC yi kandır :D
Bi tane jaka 10K direnç tak. bu jakı PC ye tak mikrofon taktığını sanır :D sen de gandırmış olursun.

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Ağustos 2019, 11:31:57aslında boş jack takınca bile algılama yapıyor ki icinde switch var galiba. jack takılınca switchten anlıyor bir şeyin takılı olup olmadığını.

Aklıma geldi ama vınlama yapmasın?
Neyse akşam eve gidince deneyip yazayım. Bu sorunu bir an önce halletmem lazım. Yedeklediğim videolar bitti. Yenisini çekmem şart oldu.

Bu arada abone olup destek olursanız sevinirim. 100'e ulaşınca /gokogame uzantısı alıcam

gokrtl

@Mr_YAMYAM
Abi birisi topraklamayı konyrol için pirizin toprak ile nötr arasını ölç dedi. Doğrumudur?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Ağustos 2019, 20:04:46@Mr_YAMYAM
Abi birisi topraklamayı konyrol için pirizin toprak ile nötr arasını ölç dedi. Doğrumudur?

Evet ölçülebilir. maximum 1 volt görürsen(0-1 volt arası yani ) topraklaman var eğer 0 volt görürsen topraklaman cok iyi demektir. AMA ya sıfırlama yapılmışsa ? :D ve sen aynı kabloya probları değdiriyorsan. potansiyel farkı 0 volt görüyorsan. bunun en iyi yolu sigorta panosuna toprak hattının gelip gelmediği. geliyorsada kopuklukk varmı yokmu tesiata sorunsuz geliyormu bağlantı noktalarında oksitlenme varmı yokmu. bakılması lazım.

ayrıca topraklama varsa lehva veya cubuğun cakıldığı yerdeki toprak kurumu nemlimi kontrol edilmesi gerekir. kuru ise o toprağın işlevliği bitmiş demektir. yerinin değiştirilmesi gerebilir.

Son olarak faz-nötr arası 220 volt olsun. ( arada şebeke yüzünden 210-230 arası değişebilir )
sen toprak-faz arası ölçtünmü en fazla 221 volt görmen lazım. faz-nötr arası potansiyel fark fazdada belli eder kendini toprak-faz arasında.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2019, 20:40:54Kim dedi, niye dedi, nerde dedi, ne zaman dedi :D

@Mr_YAMYAM
furkandan aldım ayrıntıyı. bu bahsi kapatalım.
Şimdi gelelim konumuza. line inek girişine dirençsiz jak taktım görmedi, aynı dirençsiz jakı mic girişine taktım gördü.
Ama Audacity kayıt almıyor. Sahte olduğunu anladı galiba.
Şimdi 10k direnç takarak hat girişini kandırıdım. Hem sinyal sesi gibi bir ses hem de ssssssssssssss şeklinde bir dip ses kayıt etmiş.
Wav dosyasını ekliyorum. Bu gün çözelim abi şu işi :(

[attach type=image]12364[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Ağustos 2019, 21:08:37Evet ölçülebilir. maximum 1 volt görürsen(0-1 volt arası yani ) topraklaman var eğer 0 volt görürsen topraklaman cok iyi demektir. AMA ya sıfırlama yapılmışsa ? :D ve sen aynı kabloya probları değdiriyorsan. potansiyel farkı 0 volt görüyorsan. bunun en iyi yolu sigorta panosuna toprak hattının gelip gelmediği. geliyorsada kopuklukk varmı yokmu tesiata sorunsuz geliyormu bağlantı noktalarında oksitlenme varmı yokmu. bakılması lazım.

ayrıca topraklama varsa lehva veya cubuğun cakıldığı yerdeki toprak kurumu nemlimi kontrol edilmesi gerekir. kuru ise o toprağın işlevliği bitmiş demektir. yerinin değiştirilmesi gerebilir.

Son olarak faz-nötr arası 220 volt olsun. ( arada şebeke yüzünden 210-230 arası değişebilir )
sen toprak-faz arası ölçtünmü en fazla 221 volt görmen lazım. faz-nötr arası potansiyel fark fazdada belli eder kendini toprak-faz arasında.

@Furkan41
Aklıma gelen bütün değerleri ölçtüm.

Toprak - Nötr arası = 107.2ac
Toprak- Faz arası = 120.2ac
Toprak - Nötr arası = 0.350dc
Toprak - Nötr arası = 2.225 MOhm

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Ağustos 2019, 21:51:38@Furkan41
Aklıma gelen bütün değerleri ölçtüm.

Toprak - Nötr arası = 107.2ac
Toprak- Faz arası = 120.2ac
Toprak - Nötr arası = 0.350dc
Toprak - Nötr arası = 2.225 MOhm

Toprak-Nötr arası 107.2 AC ise sende topraklama yok. varsa bile artık gitmiş o . lehvanın veya cubuğun cakıldığı yerin artık iletkenliği kalmamış yüksek empedans. 

Birde şebeke ölçümlerinde DC ölçüm olmaz. multimetreyi bozarsın. FAZ-NÖTR arası kaç volt geliyor.

taydin

Toprak çok önemli Gökhan. Eğer müstakil evde yaşıyorsan o işi hemen çöz. Yoksa Allah korusun bir elektrik kaçağı olursa ocakta fırında veya şofbende termosifonda kaçak olursa ölüme sebebiyet verebilir. Eğer apartmanda yaşıyorsan da bunu gündeme getir, yönetimin bu sorunu çözmesi lazım. Çözmezlerse insanların hayatını tehlikeye atmaktan çok ağır ceza alırlar.

gokrtl

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Ağustos 2019, 23:13:28Toprak-Nötr arası 107.2 AC ise sende topraklama yok. varsa bile artık gitmiş o . lehvanın veya cubuğun cakıldığı yerin artık iletkenliği kalmamış yüksek empedans. 

Birde şebeke ölçümlerinde DC ölçüm olmaz. multimetreyi bozarsın. FAZ-NÖTR arası kaç volt geliyor.
Deminki ölçüm üçlü pirizden di.
Sayeniz de değerlerin anormal olduğunu anlayıp direk duvardaki pirizden ölçtüm. Sağlamasını yapmak için de başka bir odadaki ikinci bir pirizden daha ölçtüm. Değerler yaklaşık olarak aşağıdaki gibi. Bu değerlerde yorumlarsanız sevinirim.

Faz -nötr arası = 228.5
Toprak -nötr arası = 1.300ac
Toprak - faz arası = 228.5ac

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 13 Ağustos 2019, 23:17:29Toprak çok önemli Gökhan. Eğer müstakil evde yaşıyorsan o işi hemen çöz. Yoksa Allah korusun bir elektrik kaçağı olursa ocakta fırında veya şofbende termosifonda kaçak olursa ölüme sebebiyet verebilir. Eğer apartmanda yaşıyorsan da bunu gündeme getir, yönetimin bu sorunu çözmesi lazım. Çözmezlerse insanların hayatını tehlikeye atmaktan çok ağır ceza alırlar.

Abi öyle bir binada oturuyorum ki müstakil desem değil, apartman desem değil. Şöyleki; Burası 3 katlı tek daire bir bina. 2 katın da bina sahipleri oturuyor. Bir tek ben kiracıyım. Apartmanın her derdini aşırı cimrilik içinde kendileri hallediyorlar. Aidat ödemiyorum. Doğal olarak söz sahibi de değilim. 6 aydır kamera kayıt cihazı arızalı. Söyleye söyleye yaptıramadım. Topraklama konusunu anlatmak mümkün değil

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın