Ana içeriğe git
Konu: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var. (727 Kez okunmuş)

Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Herkese merhaba,
Youtube için oyun videosu çekiyorum. Kulaklık mikrofonum aşırı dip ses yapıyor.
Bu dip sesi kesecek ve sesimin canlı çıkmasını sağlayacak harici bir ses kartına ihtiyacım var.
Ses kartını pcye bağlayıp oyun oynarken çektiğim videoya kendi sesimi de kaydetmem gerek.
Yani harici bir ses kaydı ile uğraşıp videoya sonradan eklemeye uğraşmak istemiyorum.
Buna göre işi bilen arkadaşlar önerilerde bulunursa sevinirim. Ve mümkünse kullanıp test ettiğiniz cihazlar olsun.
Bu arada youtube dan henüz para kazanmıyorum. Bu yüzden bütçem +- 300tl civarı. Uçuk rakamlı cihazları alamam.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Ynt: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Yanıt #1
Temiz, doğal ses almak istiyorsan dinamik mikrofon kullanman lazım Gökhan. Bunlar için de özel preamp'lı ses kartları lazım. Ben olsam senin bütçeye yakın Behringer'in U-PHORIA UMC22 ürünün alırdım. Buna sadece 48V fantom power isteyen dinamik mikrofon bağlanabiliyor yalnız, normal mikrofonlu kulaklığın mikrofonu buna bağlanamaz. Kaliteli ama hesaplı olarak 270 TL ye Behringer C-1 var. Ama 70 TL ye de ucuz dinamik mikrofonlar var, tabi kalitesi nedir ne değildir bilemem.

Ben bu ürünü kullanmadım yalnız, benim elimde RME nin ürünleri var.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #2
Temiz, doğal ses almak istiyorsan dinamik mikrofon kullanman lazım Gökhan. Bunlar için de özel preamp'lı ses kartları lazım. Ben olsam senin bütçeye yakın Behringer'in U-PHORIA UMC22 ürünün alırdım. Buna sadece 48V fantom power isteyen dinamik mikrofon bağlanabiliyor yalnız, normal mikrofonlu kulaklığın mikrofonu buna bağlanamaz. Kaliteli ama hesaplı olarak 270 TL ye Behringer C-1 var. Ama 70 TL ye de ucuz dinamik mikrofonlar var, tabi kalitesi nedir ne değildir bilemem.

Taydın hocam karıştırdınız galiba,48 volt fantom voltajla çalışan mikrofonlar Kondenser microfonlar..

Yanıt #3

Ben de araştırmalarım sonucu behringeri buldum ama daha önce hiç harici ses kartı kullanmadığım için tamamen fransız kaldım. Yani alıcam ama bilmeden yanlış ürünü alıp da elimde patlamasın diye bilgi edinmeye çalışıyorum.
Bir de behringerin mixeri var. O da aynı işi görür mü acaba yoksa ses kartına ekstra bağlanan birşey mi?

Yanıt #4
Taydın hocam karıştırdınız galiba,48 volt fantom voltajla çalışan mikrofonlar Kondenser microfonlar..

Doğrudur, düzeltme için teşekkürler :)

Bir tane de örnek koyalım. Elimdeki Sony ECM-MS2 stereo kondenser mikrofonun resmi. Çıkışlar balanslıdır, bu da arka plan gürültüsünün azaltılmasında kritik öneme sahiptir

Yanıt #5
Ben de araştırmalarım sonucu behringeri buldum ama daha önce hiç harici ses kartı kullanmadığım için tamamen fransız kaldım. Yani alıcam ama bilmeden yanlış ürünü alıp da elimde patlamasın diye bilgi edinmeye çalışıyorum.
Bir de behringerin mixeri var. O da aynı işi görür mü acaba yoksa ses kartına ekstra bağlanan birşey mi?

Birçok üründe artık mikser ses kartına dahil oluyor, ama tabi emin olmak için el kitabına bakmak lazım. Benim kullandığım RME ürünlerinde mikser ses kartına dahil. Hangi yazılımları kullanacaksın youtube kaydı için biraz bilgi verebilir misin? Benim de kullandığım bir sistem var, karşılaştırmak faydali olabilir.

Yanıt #6
Konu mikrofon ya da ses kartı ile ilgili değildir.
Bu konu tamamen ampliler yani yükselteçlerle ilgili bir konudur.
Mikrofon sinyallerinin seviyesi 1-2mV civarındadır. Bu sinyallerin line seviyesine ulaştırılabilmesi için 500 ila 1000 katı yükseltilmesi gerekmektedir.
Bu denli yüksek amplifikasyon sadece sinyalleri değil, 10cm uzunluğundaki bir iletkende indüklenen elektromanyetik dalgaları bile yükseltip line seviyesi kadar yükseltebilecektir.
Bu işlem için mikrofon yükselteçlerinde özel tasarım prosedürleri uygulanmaktadır.
Aynı konu ile ilgili olarak @Mustafa281  çalışmalar almış ve tatminkar neticeler almıştı.

Yanıt #7
Veya acelen yoksa (ama gerçekten hiiiiç acelenin olmaması lazım ;D işlerim çok yoğun ) benim balansı pream'ı bitirmemi bekleyebilirsin, sonra da aynısından sen yaparsın.

Yanıt #8
Birçok üründe artık mikser ses kartına dahil oluyor, ama tabi emin olmak için el kitabına bakmak lazım. Benim kullandığım RME ürünlerinde mikser ses kartına dahil. Hangi yazılımları kullanacaksın youtube kaydı için biraz bilgi verebilir misin? Benim de kullandığım bir sistem var, karşılaştırmak faydali olabilir.
Abi oyun videosu çekiyorum. Geforce experience'in kendi kayıt sistemi var. Videoyu güzel çekiyor ama mikrofondan acayip dip ses alıyor. İkinci olarak OBS Studio kullanıyorum ama pek memnun değilim. Ses olarak Audacity, Video edit olarak da Sony Vegas 13 kullanıyorum şimdilik.

Yanıt #9
Konu mikrofon ya da ses kartı ile ilgili değildir.
Bu konu tamamen ampliler yani yükselteçlerle ilgili bir konudur.
Mikrofon sinyallerinin seviyesi 1-2mV civarındadır. Bu sinyallerin line seviyesine ulaştırılabilmesi için 500 ila 1000 katı yükseltilmesi gerekmektedir.
Bu denli yüksek amplifikasyon sadece sinyalleri değil, 10cm uzunluğundaki bir iletkende indüklenen elektromanyetik dalgaları bile yükseltip line seviyesi kadar yükseltebilecektir.
Bu işlem için mikrofon yükselteçlerinde özel tasarım prosedürleri uygulanmaktadır.
Aynı konu ile ilgili olarak @Mustafa281  çalışmalar almış ve tatminkar neticeler almıştı.

Biliyorsun abi Mustafanın sistemiyle az uğraştım ama osiloskop olmadığından ve gerekli sabrı gösteremediğimden bıraktım. O yüzden hazır alma taraftarıyım.

Yanıt #10
Veya acelen yoksa (ama gerçekten hiiiiç acelenin olmaması lazım ;D işlerim çok yoğun ) benim balansı pream'ı bitirmemi bekleyebilirsin, sonra da aynısından sen yaparsın.

Abi acelem var çünkü aboneler ses çok kötü şeklinde sürekli yorum yazmaya başladı. İkincisi youtube 1 yıl içinde 1000 abone ve 4000 saat izlenmeye ulaşmak için şart koşmaya başlamış. Ama bitirince haber et yaparım yine. Onun zevki ayrı.

Yanıt #11
Biliyorsun abi Mustafanın sistemiyle az uğraştım ama osiloskop olmadığından ve gerekli sabrı gösteremediğimden bıraktım. O yüzden hazır alma taraftarıyım.
Hazır ürün almak mantıklı. Ancak ucuz da değil ne yazık ki.
İş görebilecek uygun bir ürünün fiyatı 1000TL ler civarında.
Ancak bu tür bir ürün satın almak ta sorunu çözmeyebilecektir.
Senin sorunun GÜRÜLTÜ olduğuna göre önce bunun çözümünü araştırmalısın.
Bir PC deki ses kartı rahatsızlık derecesinde gürültü yaratmaz. Mutlaka biryerlerde birşeyleri yanlış yapmışsındır.
Onboard ses kartı bile olsa 40db dinamik alan sağlayabilmektedir. 40db kadar dinamik alan seviyesi bir oyun içeriğinin anlatılabilmesi için oldukça yeterli bir seviyedir.
Kalite unsuru ise doğrudan ses frekansı teknikleri ile ilgili olup, insan sesinin frekans karakteristiği çok geniş değildir.
Literatürde 300Hz-3KHz arası frekans karakteristiği telefonlar için yeterli band genişliğini ifade etmektedir.
Sen frekans bandını 10KHz e çıkartsan bile şıpır şıpır berrak bir ses elde etmişsin demektir.

Yanıt #12
Hazır ürün almak mantıklı. Ancak ucuz da değil ne yazık ki.
İş görebilecek uygun bir ürünün fiyatı 1000TL ler civarında.
Ancak bu tür bir ürün satın almak ta sorunu çözmeyebilecektir.
Senin sorunun GÜRÜLTÜ olduğuna göre önce bunun çözümünü araştırmalısın.
Bir PC deki ses kartı rahatsızlık derecesinde gürültü yaratmaz. Mutlaka biryerlerde birşeyleri yanlış yapmışsındır.
Onboard ses kartı bile olsa 40db dinamik alan sağlayabilmektedir. 40db kadar dinamik alan seviyesi bir oyun içeriğinin anlatılabilmesi için oldukça yeterli bir seviyedir.
Kalite unsuru ise doğrudan ses frekansı teknikleri ile ilgili olup, insan sesinin frekans karakteristiği çok geniş değildir.
Literatürde 300Hz-3KHz arası frekans karakteristiği telefonlar için yeterli band genişliğini ifade etmektedir.
Sen frekans bandını 10KHz e çıkartsan bile şıpır şıpır berrak bir ses elde etmişsin demektir.

Videolu anlatımın var mı abi? 😁😁😁

Yanıt #13
Videolu anlatımın var mı abi? 😁😁😁
Mustafanın procesini yaparken onboard ses kartım ile yapmış olduğum bir kayıt sunmuştum.
Ancak konuya ulaşamadım.
Onboard ses kartının mic in kullanarak uyduruk bir snoopy mikrofonla ses kaydımı yapmış idim :D

Yanıt #14
@taydin  abinin procesini de yaparken bir araştırma yapmış idim.
Şu ürün dikkatimi fena çekmişti.
https://www.rme-audio.de/en/products/quadmic.php
Fiyat bilgilerini hatırlamıyorum ama senin için fazlaca lüx bir ürün olacaktır. Ancak Taydın abiye şiddetle tavsiye edebilirim.

HAH BULDUM.
800$ imiş.
https://reverb.com/p/rme-quadmic-ii-4-channel-mic-preamp
Günümüz koşullarında bu ürün için ödenecek ücret TL bazında 4000-5000TL civarındadır.
PAHALI  mı acaba ?
Bence değil.
Eğer amaca hizmet ediyorsa o ürünün teknik verileri harika.
Birisi benden böyle bir ürün tasarlayıp yapmamı istese bu fiyata imal edemem.