Ana içeriğe git
Konu: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var. (727 Kez okunmuş)

Ynt: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Yanıt #45
Evet ölçülebilir. maximum 1 volt görürsen(0-1 volt arası yani ) topraklaman var eğer 0 volt görürsen topraklaman cok iyi demektir. AMA ya sıfırlama yapılmışsa ? :D ve sen aynı kabloya probları değdiriyorsan. potansiyel farkı 0 volt görüyorsan. bunun en iyi yolu sigorta panosuna toprak hattının gelip gelmediği. geliyorsada kopuklukk varmı yokmu tesiata sorunsuz geliyormu bağlantı noktalarında oksitlenme varmı yokmu. bakılması lazım.

ayrıca topraklama varsa lehva veya cubuğun cakıldığı yerdeki toprak kurumu nemlimi kontrol edilmesi gerekir. kuru ise o toprağın işlevliği bitmiş demektir. yerinin değiştirilmesi gerebilir.

Son olarak faz-nötr arası 220 volt olsun. ( arada şebeke yüzünden 210-230 arası değişebilir )
sen toprak-faz arası ölçtünmü en fazla 221 volt görmen lazım. faz-nötr arası potansiyel fark fazdada belli eder kendini toprak-faz arasında.

@Furkan41
Aklıma gelen bütün değerleri ölçtüm.

Toprak - Nötr arası = 107.2ac
Toprak- Faz arası = 120.2ac
Toprak - Nötr arası = 0.350dc
Toprak - Nötr arası = 2.225 MOhm
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #46
@Furkan41
Aklıma gelen bütün değerleri ölçtüm.

Toprak - Nötr arası = 107.2ac
Toprak- Faz arası = 120.2ac
Toprak - Nötr arası = 0.350dc
Toprak - Nötr arası = 2.225 MOhm

Toprak-Nötr arası 107.2 AC ise sende topraklama yok. varsa bile artık gitmiş o . lehvanın veya cubuğun cakıldığı yerin artık iletkenliği kalmamış yüksek empedans. 

Birde şebeke ölçümlerinde DC ölçüm olmaz. multimetreyi bozarsın. FAZ-NÖTR arası kaç volt geliyor.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #47
Toprak çok önemli Gökhan. Eğer müstakil evde yaşıyorsan o işi hemen çöz. Yoksa Allah korusun bir elektrik kaçağı olursa ocakta fırında veya şofbende termosifonda kaçak olursa ölüme sebebiyet verebilir. Eğer apartmanda yaşıyorsan da bunu gündeme getir, yönetimin bu sorunu çözmesi lazım. Çözmezlerse insanların hayatını tehlikeye atmaktan çok ağır ceza alırlar.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #48
Toprak-Nötr arası 107.2 AC ise sende topraklama yok. varsa bile artık gitmiş o . lehvanın veya cubuğun cakıldığı yerin artık iletkenliği kalmamış yüksek empedans. 

Birde şebeke ölçümlerinde DC ölçüm olmaz. multimetreyi bozarsın. FAZ-NÖTR arası kaç volt geliyor.
Deminki ölçüm üçlü pirizden di.
Sayeniz de değerlerin anormal olduğunu anlayıp direk duvardaki pirizden ölçtüm. Sağlamasını yapmak için de başka bir odadaki ikinci bir pirizden daha ölçtüm. Değerler yaklaşık olarak aşağıdaki gibi. Bu değerlerde yorumlarsanız sevinirim.

Faz -nötr arası = 228.5
Toprak -nötr arası = 1.300ac
Toprak - faz arası = 228.5ac

Yanıt #49
Toprak çok önemli Gökhan. Eğer müstakil evde yaşıyorsan o işi hemen çöz. Yoksa Allah korusun bir elektrik kaçağı olursa ocakta fırında veya şofbende termosifonda kaçak olursa ölüme sebebiyet verebilir. Eğer apartmanda yaşıyorsan da bunu gündeme getir, yönetimin bu sorunu çözmesi lazım. Çözmezlerse insanların hayatını tehlikeye atmaktan çok ağır ceza alırlar.

Abi öyle bir binada oturuyorum ki müstakil desem değil, apartman desem değil. Şöyleki; Burası 3 katlı tek daire bir bina. 2 katın da bina sahipleri oturuyor. Bir tek ben kiracıyım. Apartmanın her derdini aşırı cimrilik içinde kendileri hallediyorlar. Aidat ödemiyorum. Doğal olarak söz sahibi de değilim. 6 aydır kamera kayıt cihazı arızalı. Söyleye söyleye yaptıramadım. Topraklama konusunu anlatmak mümkün değil 😁😁😁

Yanıt #50
Tamam sorun değil. Bahçedeki toprağa topraklama çubuğunu çak, sonra da en az 6 mm2 bir kablo ile dairenin içine uygun bir şekide getir ve sadece senin oturduğun daireyi toprakla. Senin ev sahibin herhalde bu youtube'da videosu çıkan hintli eleman gibi elektriğe dayanıklı, o yüzden toprağa ihtiyacı yok. Sen onu boşver, kendini sağlama al :D Eleman"bu kablo ne?" derse anten kablosu dersin  ;D

Yanıt #51
Bir audio devresindeki gürültü sorunu topraklama (EARTHING) ile ilgili değildir.
Öyle birşey sözkonusu olsaydı evdeki TV teyp ve hatta senin yapmış olduğun LM1875 li ampli bile hırlaması lazımdı.

Yanıt #52
Tamam sorun değil. Bahçedeki toprağa topraklama çubuğunu çak, sonra da en az 6 mm2 bir kablo ile dairenin içine uygun bir şekide getir ve sadece senin oturduğun daireyi toprakla. Senin ev sahibin herhalde bu youtube'da videosu çıkan hintli eleman gibi elektriğe dayanıklı, o yüzden toprağa ihtiyacı yok. Sen onu boşver, kendini sağlama al :D Eleman"bu kablo ne?" derse anten kablosu dersin  ;D
Yalnız değerler değişti abi. Yanlış ölçüm yapmışım.
Deminki ölçüm üçlü pirizden di.
Sayeniz de değerlerin anormal olduğunu anlayıp direk duvardaki pirizden ölçtüm. Sağlamasını yapmak için de başka bir odadaki ikinci bir pirizden daha ölçtüm. Değerler yaklaşık olarak aşağıdaki gibi. Bu değerlerde yorumlarsanız sevinirim.

Faz -nötr arası = 228.5
Toprak -nötr arası = 1.300ac
Toprak - faz arası = 228.5ac

Yanıt #53
Hmm şimdi yeni sonuçları gördüm boşuna yazmışım. Sonuçlar normal.

Yanıt #54
Bir audio devresindeki gürültü sorunu topraklama (EARTHING) ile ilgili değildir.
Öyle birşey sözkonusu olsaydı evdeki TV teyp ve hatta senin yapmış olduğun LM1875 li ampli bile hırlaması lazımdı.

Abi 3.sayfanın son mesajını sana yazmıştım. Onu incelersen sevinirim.
Ek olarak kasa içindeki bütün fanları söktüm. Power Supply de daha kaliteli olan yedek power ile değiştim ama sana gönderdiğim ses hiç değişmedi.

Yanıt #55
Şimdi ben de baktım, benim toprak nötr arası 1.16V. ::ok 

Yanıt #56
@Mr_YAMYAM
furkandan aldım ayrıntıyı. bu bahsi kapatalım.
Şimdi gelelim konumuza. line inek girişine dirençsiz jak taktım görmedi, aynı dirençsiz jakı mic girişine taktım gördü.
Ama Audacity kayıt almıyor. Sahte olduğunu anladı galiba.
Şimdi 10k direnç takarak hat girişini kandırıdım. Hem sinyal sesi gibi bir ses hem de ssssssssssssss şeklinde bir dip ses kayıt etmiş.
Wav dosyasını ekliyorum. Bu gün çözelim abi şu işi :(
Göndermiş olduğun dosyayı analiz ettim.
X
Gürültü seviyesi -66 ila -63 arasında ki bu değer amatör bir cihaz için HARİKA demektir.
Bu işi çözebilmenin tek yolu benim orada olamamdır.
Ancak orada olamayacağım için buradan yönlendirmek zorundayım.
Ancak sen sağa sola toprağa çamura bulaşırsan netice alamayız.

Yanıt #57
Abi 3.sayfanın son mesajını sana yazmıştım. Onu incelersen sevinirim.
Ek olarak kasa içindeki bütün fanları söktüm. Power Supply de daha kaliteli olan yedek power ile değiştim ama sana gönderdiğim ses hiç değişmedi.
Şimdi KULAĞINI KUYRUĞUNU aç ve beni dinle.
Senin LM1875 li amplini doğrudan bu PC ye bağla.
Sonra PC de müzik dinle gürültü testi yap ecik oyalan ve önceki ses sistemine göre farkları anlamaya çalış.

Yanıt #58
Göndermiş olduğun dosyayı analiz ettim.
X
Gürültü seviyesi -66 ila -63 arasında ki bu değer amatör bir cihaz için HARİKA demektir.
Bu işi çözebilmenin tek yolu benim orada olamamdır.
Ancak orada olamayacağım için buradan yönlendirmek zorundayım.
Ancak sen sağa sola toprağa çamura bulaşırsan netice alamayız.

Tamam abi. Her fikri değerlendiriyorum. Topraklamayı da ölçmüş olduk böylece.
Şimdi seni dinliyorum. Öl de ölüyüm  :o

Yanıt #59
Tamam abi. Her fikri değerlendiriyorum. Topraklamayı da ölçmüş olduk böylece.
Şimdi seni dinliyorum. Öl de ölüyüm  :o
Yoh ben ÖL demem. sadece köteklerim bilirsin :D
Olayın ilmini çözebilmek için sağa sola bulaşma yeter.
Şimdilik gidişat senin ses sisteminde gibi görünüyor.
Ses sistemini LM li ampli ile değiştirip vaziyetlere bakalım.
Sonra adım adım ilerleriz.