Ana içeriğe git
Konu: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var. (727 Kez okunmuş)

Ynt: Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Yanıt #30
Mikrofon usb abi. kulaklıkla beraber tek giriş.
Usb den çıkardım. kasanın herhangi bir yerine herhangi bir mikrofon takılı değilken kayıt aldım. Sürekli bir vınlama var.
HAH şimdi oldu.
Sürekli vınlama var ise senin sistemde anormallik var demektir.
Benim anladığım kadarıyla bu vınlama senin PC hoparlörlerinden kaynaklanmaktadır. PC kendi kendine bu vınlamayı yapamaz.
Bu durumda önce PC de kullanmakta olduğun ampli ve ses sistemini elden geçirmelisin.
En önemlisi ise ölçüm tekniği olup, PC de yapmış olduğun kayıtların ve ses seviyelerinin ölçümleridir.
Öyleyse sana şiddetli önerim şunlardır.
1) Kayıt programı.
Kayıt programları ile yapılan kayıtları ve ses seviyesini ölçebilmelisin. (WAVE out level)
2) Kayıt programları ve PC nin kalibrasyon seviyesi. Bu işlem için sana yardımcı olabilirim.
Öncelikle şu iki programdan birisini iyice öğrenmelisin.
1 Adobe audıtion 1.5
2 Audacity
Bu kayıt programlarında real time seviye kontrolü bulunmaktadır. Bu iki programdan birisini tam anlamıyla öğrenmeden sağlıklı bir kayıt yapabilmen mümkün değildir.

Yanıt #31
HAH şimdi oldu.
Sürekli vınlama var ise senin sistemde anormallik var demektir.
Benim anladığım kadarıyla bu vınlama senin PC hoparlörlerinden kaynaklanmaktadır. PC kendi kendine bu vınlamayı yapamaz.
Bu durumda önce PC de kullanmakta olduğun ampli ve ses sistemini elden geçirmelisin.
En önemlisi ise ölçüm tekniği olup, PC de yapmış olduğun kayıtların ve ses seviyelerinin ölçümleridir.
Öyleyse sana şiddetli önerim şunlardır.
1) Kayıt programı.
Kayıt programları ile yapılan kayıtları ve ses seviyesini ölçebilmelisin. (WAVE out level)
2) Kayıt programları ve PC nin kalibrasyon seviyesi. Bu işlem için sana yardımcı olabilirim.
Öncelikle şu iki programdan birisini iyice öğrenmelisin.
1 Adobe audıtion 1.5
2 Audacity
Bu kayıt programlarında real time seviye kontrolü bulunmaktadır. Bu iki programdan birisini tam anlamıyla öğrenmeden sağlıklı bir kayıt yapabilmen mümkün değildir.

Abi 2+1 hoparlörün fişini çektim boştaki vınlama gitti.
Kurulu olarak Audacity var. Ses kaydedip dışarı wav olarak aktarabilirim. Ama sonrasında ne yapacağımı bilmiyorum 🤔
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #32
Yok bisn abi. Hiç mic takılı değilken boşukta kayıt yapamıyorum. Mic bulunamadı diyor
Deminki vınlama dinamik mikrofonu takılı unuttuğum için geliyormuş.

Yanıt #33
Abi 2+1 hoparlörün fişini çektim boştaki vınlama gitti.
Kurulu olarak Audacity var. Ses kaydedip dışarı wav olarak aktarabilirim. Ama sonrasında ne yapacağımı bilmiyorum 🤔
Audacity üzerindeki PPM senin için en önemli ölçüm aletidir.
X
BU PROGRAMDA hem çıkış hem de kayıt seviye takibi vardır.
Öncelikle PC okuma seviyesini kalibre etmelisin. Bu seviye -9 ila -3db arasında olmalıdır.
Aynı şekilde kayıt seviyesi de eşit olmalıdır.

Yanıt #34
Yok bisn abi. Hiç mic takılı değilken boşukta kayıt yapamıyorum. Mic bulunamadı diyor
Deminki vınlama dinamik mikrofonu takılı unuttuğum için geliyormuş.
ULA gardaşım kayıt ekipmanı olarak mikrofon seçmişsen tabiiki mikrofon bulunamaz.
Öncelikle ses seviyesini kalibre etmeliyiz.
Sonra gürültü kaynağını tespit etmeliyiz.
Line İN'ek i seçersen giriş için mikrofon bulunamadı demez. :D

Yanıt #35
ULA gardaşım kayıt ekipmanı olarak mikrofon seçmişsen tabiiki mikrofon bulunamaz.
Öncelikle ses seviyesini kalibre etmeliyiz.
Sonra gürültü kaynağını tespit etmeliyiz.
Line İN'ek i seçersen giriş için mikrofon bulunamadı demez. :D

Abi g600 benim mic. onu çıkarınca diğeri kayboluyor. Line inek'i nasıl göstericez buna?
X

Yanıt #36
Line İN'ek ana mikserden konfigure edilir. Yani windows mikser ayarlarından.
Kayıt girişin line in olarak seçilirse mik in devre dışı kalacaktır. Yani line in ya mik ya da line seviyesi olabilir.
Çünkü PC lerdeki ses kartlarında tek bir ADC bulunmaktadır.

Yanıt #37
Line İN'ek ana mikserden konfigure edilir. Yani windows mikser ayarlarından.
Kayıt girişin line in olarak seçilirse mik in devre dışı kalacaktır. Yani line in ya mik ya da line seviyesi olabilir.
Çünkü PC lerdeki ses kartlarında tek bir ADC bulunmaktadır.

jaklara birşey takmazsan işlem yapman için izin vermiyor abi. Önce bişey tak sonra nereye atarsan ata diyor.

Yanıt #38
jaklara birşey takmazsan işlem yapman için izin vermiyor abi. Önce bişey tak sonra nereye atarsan ata diyor.
Sen de PC yi kandır :D
Bi tane jaka 10K direnç tak. bu jakı PC ye tak mikrofon taktığını sanır :D sen de gandırmış olursun.

Yanıt #39
aslında boş jack takınca bile algılama yapıyor ki icinde switch var galiba. jack takılınca switchten anlıyor bir şeyin takılı olup olmadığını.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #40
Sen de PC yi kandır :D
Bi tane jaka 10K direnç tak. bu jakı PC ye tak mikrofon taktığını sanır :D sen de gandırmış olursun.

aslında boş jack takınca bile algılama yapıyor ki icinde switch var galiba. jack takılınca switchten anlıyor bir şeyin takılı olup olmadığını.

Aklıma geldi ama vınlama yapmasın?
Neyse akşam eve gidince deneyip yazayım. Bu sorunu bir an önce halletmem lazım. Yedeklediğim videolar bitti. Yenisini çekmem şart oldu.

Bu arada abone olup destek olursanız sevinirim. 100'e ulaşınca /gokogame uzantısı alıcam 😁😁😁

https://www.youtube.com/channel/UCN2j0P5KtRo4jsSR4hQdXyg

Yanıt #41
@Mr_YAMYAM
Abi birisi topraklamayı konyrol için pirizin toprak ile nötr arasını ölç dedi. Doğrumudur?

Yanıt #42
Kim dedi, niye dedi, nerde dedi, ne zaman dedi :D

Yanıt #43
@Mr_YAMYAM
Abi birisi topraklamayı konyrol için pirizin toprak ile nötr arasını ölç dedi. Doğrumudur?

Evet ölçülebilir. maximum 1 volt görürsen(0-1 volt arası yani ) topraklaman var eğer 0 volt görürsen topraklaman cok iyi demektir. AMA ya sıfırlama yapılmışsa ? :D ve sen aynı kabloya probları değdiriyorsan. potansiyel farkı 0 volt görüyorsan. bunun en iyi yolu sigorta panosuna toprak hattının gelip gelmediği. geliyorsada kopuklukk varmı yokmu tesiata sorunsuz geliyormu bağlantı noktalarında oksitlenme varmı yokmu. bakılması lazım.

ayrıca topraklama varsa lehva veya cubuğun cakıldığı yerdeki toprak kurumu nemlimi kontrol edilmesi gerekir. kuru ise o toprağın işlevliği bitmiş demektir. yerinin değiştirilmesi gerebilir.

Son olarak faz-nötr arası 220 volt olsun. ( arada şebeke yüzünden 210-230 arası değişebilir )
sen toprak-faz arası ölçtünmü en fazla 221 volt görmen lazım. faz-nötr arası potansiyel fark fazdada belli eder kendini toprak-faz arasında.

Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #44
Kim dedi, niye dedi, nerde dedi, ne zaman dedi :D

@Mr_YAMYAM
furkandan aldım ayrıntıyı. bu bahsi kapatalım.
Şimdi gelelim konumuza. line inek girişine dirençsiz jak taktım görmedi, aynı dirençsiz jakı mic girişine taktım gördü.
Ama Audacity kayıt almıyor. Sahte olduğunu anladı galiba.
Şimdi 10k direnç takarak hat girişini kandırıdım. Hem sinyal sesi gibi bir ses hem de ssssssssssssss şeklinde bir dip ses kayıt etmiş.
Wav dosyasını ekliyorum. Bu gün çözelim abi şu işi :(

X