Harici ses kartı, Preamp yada mikser tarzı bir cihaza ihtiyacım var.

Başlatan gokrtl, 10 Ağustos 2019, 13:16:04

Mr_YAMYAM

Evet gürültü -72 lerde ama çıkış seviyesi de -18 lerde.
Çıkış seviyesi 10db daha yükseltilebilirse  gayet güzel olacaktır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ağustos 2019, 12:20:02Evet gürültü -72 lerde ama çıkış seviyesi de -18 lerde.
Çıkış seviyesi 10db daha yükseltilebilirse  gayet güzel olacaktır.

Şimdi biraz daha yükselttim dip ses çıktı ortaya hafiften. Belki bu şekil kayıt yaparsak audacity ile temizleriz biraz.

[attach type=image]12378[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Ağustos 2019, 13:04:19Şimdi biraz daha yükselttim dip ses çıktı ortaya hafiften. Belki bu şekil kayıt yaparsak audacity ile temizleriz biraz.

[attach type=image]12378[/attach]
Önce gürültü oluşturup sonra da temizlemeye çalışmak doğru olmaz.
Hem iş gücü olarak zaman harcarsın, hem de ilmine göre yapabilsen bile tam anlamıyla gürültüleri temizleyemezsin.
Önemli olan sistem gürültüsünü sabit kabul edip, mikrofon kazancını yükseltmendir.
Sistem gürültüsünün -60db olduğunu varsayalım.
-60db gürültü seviyesine sahip bir sistemde kullanmakta olduğun mikrofon -20db seviye çıkış verebiliyorsa, bu demektir ki senin dinamik alanın 40db dir.
Mikrofon pre amplisi ile kazancını artırdığında -20db olan sesi 0dbFS ye yükselttiğimizde gürültü seviyen de 20 db artacağı için -60db olan alt gürültü seviyen -40db ye yükselecektir.
Böylece mevcut dinamik alanın yine 40db de kalacaktır.
NE YAPILABİLİR?
İşte burada profesyonellik kavramı devreye girecektir.
Her mikrofonun bir kazancı vardır. Bazı mikrofonlar 0.5mV çıkış gerilimi üretirlerken bazıları 1mV bazıları da 3-4mV çıkış gerilimi üretebilirler.
Kullanmakta olduğun mikrofonun 1mV çıkış gerilimine sahip olduğunu varsayarsak, 2mV gerilim üretebilen bir mikrofon kullandığında pre ampli kazancına hiç dokunmadan 2 katı çıkış gerilimi alabileceksin demektir.
Keza 4mV çıkış kapasitesine sahip bir mikrofon kullandığını varsayarsak pre ampli çıkış seviyen max olabilecektir.
Demekki sen öncelikli olarak yüksek çıkış seviyesine sahip kazançlı bir mikrofon temin etmelisin.
Ancak piyasadaki ürünler amatör ürünler olduğu için mikrofonların çıkış sevileri hakkında bilgi vermemektedirler.

Buradaki hesaplamalar doğrudan pre ampli kazancı ve mikrofon kazancı orantılaması ile hesaplanmaktadır.
Bir pre amplinin 60db kazanç için (1000 katı gerilim kazancı) çıkış gürültü seviyesinin 1mV olduğunu varsayarsak, 1mV çıkış üretebilen bir mikrofon ile -60db civarı bir gürültü eşiğinde 1V pp çıkış seviyesine ulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
İşte profesyonel sistemler ile amatör sistemler arasındaki yegane fark budur.
1mV giriş seviyesi için 60db kazançta 1mV gürültü seviyesine sahip bir mikrofon pre amplisi, birkaç bin TL ler civarındadır.
Bu karakteristiğe sahip bir mikrofon pre amplisi  çok profesyonel bir ürün olmayıp, bir ev kullanıcısının evde ses kaydı yapabilmesini mümkün kılabilen ürünlerdendir.
Profesyonel sınıfta olan ürünler ise 72db kazanç faktörü için max 1mV çıkış gürütüsüne sahip ürünlerdir ki bu gibi ürünlerin fiyatları binlerce dolarla anılmaktadır.
Profesyonel stüdyolarda kullanılan mikserlerdeki mikrofonlar ise günümüz tekniklerinde -96db civarı dinamik alan sağlayabilmektedir ki, bu gibi ürünler 100.000 lerce dolar gibi fiyatlarla satılmaktadır.
SENİ ELE ALALIM.
Daha önce basit çapta mikrofon pre amplisi yapmıştın.
Kullanılan basit teknikleri layıkı ile uygulayabilmiş olsaydın o devre ile -50 ila -55db civarı gürültü seviyesi elde edebilecektin ki, bu değer bir amatör kayıt için son derece iyi bir değerdir.
Aynı devreyi yapmış olan @Mustafa281 -50 ila  -55db civarı gürültü değerine ulaşabilmiş ve testlerini bizlerle paylaşmış idi.
Mevcut mikrofonuna bir hat trafosu uyarlayabilsen daha iyi netice alacaksın.
Ancak böyle bir trafonun hesaplamalamaları hiç te kolay olmayıp, 600ohm girişli, 2 ila 10Kohm çıkışlı bir transformatör gereklidir.
Ancak bunu rasgele trafo kullanarak test etmende hiç sakınca olmadığı gibi transformatörlerin asaletini görebilmen için muhtelif trafolarla denemeler yapabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ağustos 2019, 14:08:27Önce gürültü oluşturup sonra da temizlemeye çalışmak doğru olmaz.
Hem iş gücü olarak zaman harcarsın, hem de ilmine göre yapabilsen bile tam anlamıyla gürültüleri temizleyemezsin.
Önemli olan sistem gürültüsünü sabit kabul edip, mikrofon kazancını yükseltmendir.
Sistem gürültüsünün -60db olduğunu varsayalım.
-60db gürültü seviyesine sahip bir sistemde kullanmakta olduğun mikrofon -20db seviye çıkış verebiliyorsa, bu demektir ki senin dinamik alanın 40db dir.
Mikrofon pre amplisi ile kazancını artırdığında -20db olan sesi 0dbFS ye yükselttiğimizde gürültü seviyen de 20 db artacağı için -60db olan alt gürültü seviyen -40db ye yükselecektir.
Böylece mevcut dinamik alanın yine 40db de kalacaktır.
NE YAPILABİLİR?
İşte burada profesyonellik kavramı devreye girecektir.
Her mikrofonun bir kazancı vardır. Bazı mikrofonlar 0.5mV çıkış gerilimi üretirlerken bazıları 1mV bazıları da 3-4mV çıkış gerilimi üretebilirler.
Kullanmakta olduğun mikrofonun 1mV çıkış gerilimine sahip olduğunu varsayarsak, 2mV gerilim üretebilen bir mikrofon kullandığında pre ampli kazancına hiç dokunmadan 2 katı çıkış gerilimi alabileceksin demektir.
Keza 4mV çıkış kapasitesine sahip bir mikrofon kullandığını varsayarsak pre ampli çıkış seviyen max olabilecektir.
Demekki sen öncelikli olarak yüksek çıkış seviyesine sahip kazançlı bir mikrofon temin etmelisin.
Ancak piyasadaki ürünler amatör ürünler olduğu için mikrofonların çıkış sevileri hakkında bilgi vermemektedirler.

Buradaki hesaplamalar doğrudan pre ampli kazancı ve mikrofon kazancı orantılaması ile hesaplanmaktadır.
Bir pre amplinin 60db kazanç için (1000 katı gerilim kazancı) çıkış gürültü seviyesinin 1mV olduğunu varsayarsak, 1mV çıkış üretebilen bir mikrofon ile -60db civarı bir gürültü eşiğinde 1V pp çıkış seviyesine ulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
İşte profesyonel sistemler ile amatör sistemler arasındaki yegane fark budur.
1mV giriş seviyesi için 60db kazançta 1mV gürültü seviyesine sahip bir mikrofon pre amplisi, birkaç bin TL ler civarındadır.
Bu karakteristiğe sahip bir mikrofon pre amplisi  çok profesyonel bir ürün olmayıp, bir ev kullanıcısının evde ses kaydı yapabilmesini mümkün kılabilen ürünlerdendir.
Profesyonel sınıfta olan ürünler ise 72db kazanç faktörü için max 1mV çıkış gürütüsüne sahip ürünlerdir ki bu gibi ürünlerin fiyatları binlerce dolarla anılmaktadır.
Profesyonel stüdyolarda kullanılan mikserlerdeki mikrofonlar ise günümüz tekniklerinde -96db civarı dinamik alan sağlayabilmektedir ki, bu gibi ürünler 100.000 lerce dolar gibi fiyatlarla satılmaktadır.
SENİ ELE ALALIM.
Daha önce basit çapta mikrofon pre amplisi yapmıştın.
Kullanılan basit teknikleri layıkı ile uygulayabilmiş olsaydın o devre ile -50 ila -55db civarı gürültü seviyesi elde edebilecektin ki, bu değer bir amatör kayıt için son derece iyi bir değerdir.
Aynı devreyi yapmış olan @Mustafa281 -50 ila  -55db civarı gürültü değerine ulaşabilmiş ve testlerini bizlerle paylaşmış idi.
Mevcut mikrofonuna bir hat trafosu uyarlayabilsen daha iyi netice alacaksın.
Ancak böyle bir trafonun hesaplamalamaları hiç te kolay olmayıp, 600ohm girişli, 2 ila 10Kohm çıkışlı bir transformatör gereklidir.
Ancak bunu rasgele trafo kullanarak test etmende hiç sakınca olmadığı gibi transformatörlerin asaletini görebilmen için muhtelif trafolarla denemeler yapabilirsin.

Abi güzel ve açıklayıcı yazmışsın. Eline sağlık. Ama trafoyla filan hiç uğraşasım yok. Son uğraştığım preamp gerçekten çok canımı sıktı. Benim yapabileceğim tek birşey var. Önceden yapılıp test edilmiş bir preampliyi oturup yapmak. Neyin ne olduğunu bilmeden, öyle 3ohm'u sök 5ohm tak, 3uf sök 5uf tak bana göre değil. Neyi değiştirdiğimi bilmeden çırpınmanın manası yok.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Ağustos 2019, 18:09:23Abi güzel ve açıklayıcı yazmışsın. Eline sağlık. Ama trafoyla filan hiç uğraşasım yok. Son uğraştığım preamp gerçekten çok canımı sıktı. Benim yapabileceğim tek birşey var. Önceden yapılıp test edilmiş bir preampliyi oturup yapmak. Neyin ne olduğunu bilmeden, öyle 3ohm'u sök 5ohm tak, 3uf sök 5uf tak bana göre değil. Neyi değiştirdiğimi bilmeden çırpınmanın manası yok.
Bu durumda hiçbir yere varamazsın.
Önceden yapılıp ta test edilmiş iyi kalite bir preampliyi yapabileceğini sanmıyorum.
Çünkü parçaları birleştir monte et voltajı ver şeklinde yapıp ta netice alamazsın.
Al sana şema :D
[attach type=image]12385[/attach]
RIAA pre ampli olarak tasarlanmış olsa da feedback devresindeki kondansatörleri çıkartıp oradaki iki direnci de birleştirip 100K yaptığında sana 40-50db kazanç verir.
S/N 72 den iyi olduğu için de 2mV luk bir mikrofon ile 60db kadar dinamik alan elde edersin.
ERKEKSEN YAP TA GÖREK GURBAN :D

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Ağustos 2019, 18:58:37Hele bu nedir yauv :D
Oradaki 2SK109 numaralı şey eşlenik FET transistör ikilisidir.
[attach type=image]12387[/attach]
Transformatör kullanılmadan düşük input noise için kullanılırlar.
En son benim üretimim için 18$ fiyat almış olsam da bir sitede daha uygun fiyat gördüm.
https://www.audiolabga.com/data_html/2SK109.html
7 dolarmış sudan ucuz :D

Furkan KELEŞOĞLU

K serisi entegrelermi aman yarabbi :D zamanında bir radyo vardı tamir edip kullanacaktım güya lisedeydim. Bu K serisi entegrelerden vardı üstünde. aynı bu kılıfta. habire ısınıyordu. en son baktım cepte para kalmadı kaldırdım attım cöpe :DDD şimdi olsa tamir ederdim yauv :D

NOT: Şimdi hatırladım K değil KIA mı neydi. öyle birşeydi tam hatırlayamıyorum. :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ağustos 2019, 18:50:21Bu durumda hiçbir yere varamazsın.
Önceden yapılıp ta test edilmiş iyi kalite bir preampliyi yapabileceğini sanmıyorum.
Çünkü parçaları birleştir monte et voltajı ver şeklinde yapıp ta netice alamazsın.
RIAA pre ampli olarak tasarlanmış olsa da feedback devresindeki kondansatörleri çıkartıp oradaki iki direnci de birleştirip 100K yaptığında sana 40-50db kazanç verir.
S/N 72 den iyi olduğu için de 2mV luk bir mikrofon ile 60db kadar dinamik alan elde edersin.

Erkeksen yap derken neyi kastettiğini tam anlamdım abi.
Parçalarımı pahalı yoksa yapsan da çalışmaz mı demek istiyorsun? Görünüşe göre çizimi, plakete basması vs. Pek de zor görünmüyor.

Bu arada bizim behringer 802 nin satıldığı site dolar kuruna göre otomatik fiyat güncelliyormuş. İlk baktığım da 370tl olan cihaz şuan 453tl. Sinirlendim almadım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Ağustos 2019, 19:18:10Erkeksen yap derken neyi kastettiğini tam anlamdım abi.
Parçalarımı pahalı yoksa yapsan da çalışmaz mı demek istiyorsun? Görünüşe göre çizimi, plakete basması vs. Pek de zor görünmüyor.
Sen yapamazsın anlamında demiştim. Kızmaca darılmaca yok.
Çünkü daha önceki UPC li pre ampliyi layıkı ile yapabilseydin 50-55db lik dinamik alanla keyfediyor olacaktın.
Halbuki mustafa yapıp çalıştırmış ve neticeyi bizlerle paylaşmıştı.
Buradaki ince detay nedir?
Herkesin bana sormuş olduğu şu soru...
AABİ SENİN AMPLİNDE NE GİBİ HİLE YAPIYORSUN DA BÖYLE HARİKA SES ELDE EDEBİLİYORSUN?
Bunu ilk önce @ozgurece  yanıtlayabilecektir.
Bunun anlamı TASARIM PROSEDÜRLERİ denilen gıcık bir olaydır ki, tekniğin bazı detaylarını yalayıp yutman gerekmektedir.
Yoksa şemayı uygulayıp ta çalıştırmak amacına ulaştırmayabilir.
Eğer transformatör kullanamıyorsan İNPUT NOISE denilen şeyi minumuma çekebilmelisin.
Nasıl yapılacağını biliyormusun?
Transformatör kullanırsan da empedans ve bazı montaj prosedürleri vardır ki zaten yapamadın.
Üstelik bu tür transformatörler öyle pahalıdır ki, yeni bir mixer alman daha akla yatkın olacaktır.
Şemada L/N input için kullanılan eşlenik transistörin fiyatını gördün. Üle 2 tene transistör 7 dolar eder mi diyebilirsin :D

Furkan KELEŞOĞLU

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ağustos 2019, 19:35:48Sen yapamazsın anlamında demiştim. Kızmaca darılmaca yok.
Çünkü daha önceki UPC li pre ampliyi layıkı ile yapabilseydin 50-55db lik dinamik alanla keyfediyor olacaktın.
Halbuki mustafa yapıp çalıştırmış ve neticeyi bizlerle paylaşmıştı.
Buradaki ince detay nedir?
Herkesin bana sormuş olduğu şu soru...
AABİ SENİN AMPLİNDE NE GİBİ HİLE YAPIYORSUN DA BÖYLE HARİKA SES ELDE EDEBİLİYORSUN?
Bunu ilk önce @ozgurece  yanıtlayabilecektir.
Bunun anlamı TASARIM PROSEDÜRLERİ denilen gıcık bir olaydır ki, tekniğin bazı detaylarını yalayıp yutman gerekmektedir.
Yoksa şemayı uygulayıp ta çalıştırmak amacına ulaştırmayabilir.
Eğer transformatör kullanamıyorsan İNPUT NOISE denilen şeyi minumuma çekebilmelisin.
Nasıl yapılacağını biliyormusun?
Transformatör kullanırsan da empedans ve bazı montaj prosedürleri vardır ki zaten yapamadın.
Üstelik bu tür transformatörler öyle pahalıdır ki, yeni bir mixer alman daha akla yatkın olacaktır.
Şemada L/N input için kullanılan eşlenik transistörin fiyatını gördün. Üle 2 tene transistör 7 dolar eder mi diyebilirsin :D

Abi internetten bakmak bir yere kadar. Bazı şeyleri anlamak için ustasının yanın da ter dökmek gerekir. Bazen aynı malın nasıl çalıştığını anlamak için o malı kırk defa yapmak bile gerekebilir. En azından benim için öyle. Ben ne kadar okusam da kondansatör nerede ne için kullanılır hala kafam basmıyor. Mustafanın yaptığı preampliyi yapamadım çünkü mustafa da nasıl yaptığı detayını tam hatırlamıyordu. Sen de bana onca kondansatör, direnç değiştirttin olmadı.
Ben zaten neyi neden taktığımı bilmiyorum. O yüzden kasmaya gerek yok. Şemayı ver gözümü bağla çizer biçer aynısını çıkartırım. Ama o yapılan şema herkeste farklı çalışıyorsa bu benim suçum olamaz. Sonuç olarak gördüğüm şeyi yapabilirim ama bilmediğim birşeyi evet ben  yapamam.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Ağustos 2019, 19:52:31Şu NOISE bazen beni meslekten soğutacak kadar başıma bela oluyor. :D
Herkeslerin başına bela.
Ama teknikte sıklıkla değinilmektedir bu olaya.
Hatta günümüzdeki lambalı cihazların hortlamasının sebebi de budur.
Bak yukardaki şemanın sağındaki verilerde ne yazıyor.
TYPICAL CHARACTERISTIC
Vni 0.77uV R5=5.1K giriş direnci. BW (Band Width) (Band genişliği) 5Hz ten 100KHz e kadar.
Buradaki Vni demek, Voltaj of Noise input. (Eşdeğer giriş gürültü gerilimi)
Yani girişteki 100K direnci 5.1K yaparsak veya girişe doğrudan 5.1K direnç atarak kısa devre edersek, (İnput shorted) giriş gürültü faktörü 0.77 mikrovolt imiş.
Bu anlattıklarımı siz amatör arkadaşlar anlamayabilirsiniz. Ancak @taydin  abi uğrarsa daha iyi açıklayacaktır.

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Ağustos 2019, 20:15:42Abi internetten bakmak bir yere kadar. Bazı şeyleri anlamak için ustasının yanın da ter dökmek gerekir. Bazen aynı malın nasıl çalıştığını anlamak için o malı kırk defa yapmak bile gerekebilir. En azından benim için öyle. Ben ne kadar okusam da kondansatör nerede ne için kullanılır hala kafam basmıyor. Mustafanın yaptığı preampliyi yapamadım çünkü mustafa da nasıl yaptığı detayını tam hatırlamıyordu. Sen de bana onca kondansatör, direnç değiştirttin olmadı.
Ben zaten neyi neden taktığımı bilmiyorum. O yüzden kasmaya gerek yok. Şemayı ver gözümü bağla çizer biçer aynısını çıkartırım. Ama o yapılan şema herkeste farklı çalışıyorsa bu benim suçum olamaz. Sonuç olarak gördüğüm şeyi yapabilirim ama bilmediğim birşeyi evet ben  yapamam.
Bilmemen normaldir gurban. Ancak tekniğine göre hareket edemezsen yapamazsın. tekniğine göre hareket edebilmen için ise tekniği bilmelisin.
Ben Mustafanın pre amplisini yaparken bazı tasarım prosedürlerine de değinmiştim. En önemlisi metal kutu ve montaj şekli idi. Bunun dışında dirençtir kondansatördür zaten bir şekilde halledilir.
Bu tür pasif elemanların ise gürültüye çok farkettirecek kadar etkileri olmaz. Ancak aşırı farklı değerler takarsan farkedebilir.
Yani girişte kullandığın 100K dirençleri 50K taksan da farketmez. Ancak yüksek empedanslı mikrofon kullanıyorsan bass karakteristiğin azalır. Çok ta önem arzetmez.
Kaliteli bir ses için eleman tipleri elbette önemlidir. Ancak gürültüden sonra kalite unsuruna değinebilmek için gürültü seviyesini minumum seviyeye çekebilmeliyiz.
Ben sizlere LM1875 li ampli yaptırmıştım.
Evet birçok arkadaşımız yaptılar. Hemen hemen herkes te memnun kaldılar. NEDEN?
Tüm tasarım prosedürlerini ben hesaplayıp sizlerin önüne koydum..
Çıkış katı buraya, besleme devresi şuraya, loudness devresini yeri baş köşeye, ton gontrol ahanda burada diyerek belli bir dizayn oluşturdum.
Bu dizaynı yapan ilk arkadaşımız @Kazasker  önce entegreleri yaktı. Sonra beslemeyi zıplattı, daha sonra zar zor devreyi çalıştırdı.
Ancak benim önerilerim doğrultusunda elinde kalan diğer parçaları kullanarak aynı tasarım prosedürlerine uyarak bir ampli yaptı ki, çalışma odasında dinleyip keyfediyor.
Bir de utanmadan abi hiç gürültü yok diyor gıcıklığına :D
YAMYAM bu Kazasker :D

Furkan KELEŞOĞLU

Abi şimdi giriş gürültü seviyesi 0.77 mikro volt diyor ya.  şimdi burada band genişliğide ampli olarak düşünürsek çok değil mi ? 100khz de ne işimiz var ki 20-20khz arası bir band genişliğimizin olması lazım değil mi. 

Band genişliği düştükce devredeki gürültü oranı da düşmeyecekmi ? cünkü filtreler diğer frekansları devreye almadığı için o frekanstaki gürültüler bizim zaten var olan sinyalimizdeki gürültüden temizlenmiş olacak. bu halde gürültünün rms i de düşmeyecek mi ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Ağustos 2019, 22:26:39Abi şimdi giriş gürültü seviyesi 0.77 mikro volt diyor ya.  şimdi burada band genişliğide ampli olarak düşünürsek çok değil mi ? 100khz de ne işimiz var ki 20-20khz arası bir band genişliğimizin olması lazım değil mi. 

Band genişliği düştükce devredeki gürültü oranı da düşmeyecekmi ? cünkü filtreler diğer frekansları devreye almadığı için o frekanstaki gürültüler bizim zaten var olan sinyalimizdeki gürültüden temizlenmiş olacak. bu halde gürültünün rms i de düşmeyecek mi ?
Band genişliği ne kadar geniş olursa o kadar iyidir. 20KHz ile sınırlandırılmaz.
Band genişliği ne kadar geniş olursa o denli gürültülere açık olur.
Geniş band bir yükselteç, ne denli az gürültü ile yapılabilmiş ise o cihaz o denli kıymetlidir. (Hi-End terminiolojisi)
@ozgurece  deki amplinin hilesi :D
Oradaki 0.77uV gürültü seviyesini ölçebilen cihazları alabilmek için böbrek dalak ne varsa satmamız lazım :D
Böyle bir cihaz @taydin  abide olması lazım :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ağustos 2019, 22:54:57Band genişliği ne kadar geniş olursa o kadar iyidir. 20KHz ile sınırlandırılmaz.
Band genişliği ne kadar geniş olursa o denli gürültülere açık olur.
Geniş band bir yükselteç, ne denli az gürültü ile yapılabilmiş ise o cihaz o denli kıymetlidir. (Hi-End terminiolojisi)
@ozgurece  deki amplinin hilesi :D
Oradaki 0.77uV gürültü seviyesini ölçebilen cihazları alabilmek için böbrek dalak ne varsa satmamız lazım :D
Böyle bir cihaz @taydin  abide olması lazım :D

@taydin  abi yaşıyormusun ? 1 böbrek le kurtarabildin mi ? :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Ağustos 2019, 22:57:58@taydin  abi yaşıyormusun ? 1 böbrek le kurtarabildin mi ? :D
Başkasından medet umma. Al sana bir görev.
100KHz minumum band genişliği olan ve 0.77uV TRUE RMS ölçebilen bir ölçü aleti bulursan bize haber et biz de bakak :D
Osiloskoplar zaten pek ölçemezler de, spectrum analizerler ile ölçülebilir.

Furkan KELEŞOĞLU

Abi ölçü aleti bulamadım. :D opamplara baktım belki kendimiz yaparız diye. nasıl olsa işlemci ile ben TRUE RMS işletirim ona.Şöyle bir opamp buldum. :D

https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/AD8551_8552_8554.pdf

Mr_YAMYAM

Şöyle bir OP-AMP bulabilirsen belkim yapabilirsin :D
[attach type=image]12389[/attach]

Furkan KELEŞOĞLU

Abi bir ara aklımda Masaüstü Multimetre almak vardı. daha demin denk geldim fakat bazı sitelerde cıldırdığım şey şu Teknik Döküman kısmında hiç bir şey yazmıyor fiyat ta yazmamışlar. Böyle ben delleniyorum.

Bu arada o OPAMP mı uzay aracı mı abi ? Uydunun bir eklentisi galiba :DDDDDDDDDDDDDDD nereden bulacağız onu YAMYAM usta + birde bu altın kaplamadır galiba. buna benzer bir şeyi biyoenstrümantasyon yükselteci olarak görmüştüm oppampın fiyatı 450 tl idi.

Bunun fiyatı dolar ile ifade ediliyor olabilir hatta dur bakayım. FİYATI bulamadık iyi mi.

Mr_YAMYAM

Ben bir ara 100$ civarı görmüştüm yıllar önceleri.
Ama ADC ler ile pek işim olmadığı için üstelemedim.
Bu OP-AMP'ın içerisinde bir de ADC sürücüsü var.
Eğer bir yerlerde gezerken kafana bir UYDU düşerse hiç tereddüt etme. İçinde bunun gibi bir sürü entegreler vardır.
Bu tür entegreler sadece uydularda değil, uzay teknolojisinde kullanılıyorlar.

Furkan KELEŞOĞLU

Acaba Sadece Analog işlemler üzerine tasarlanmış bir mikro denetleyici benzeri bir yapı var mıdır ? hani yine yazılım yazacağız ama yaptığımız işlemler hep analog üstüne olacak. büyük ihtimal vardır öyle şeyler. veya icine gömülmüş özel opamplar olabilir.

Furkan KELEŞOĞLU

Yok DAC ları biliyorum abi. gerçi DAC lar ne kadar DAC orasıda meçhul. mesela en son söktüğüm amfide chipler vardı 3D sound chipleri özel üretim galiba onlar. sadece bu işleri yapmak için yapılmış şeyler. ayrıca D CLASS bir amfi idi. Dac değilde cıkışı büyük ihtimal ile pwm ile sürüyor. cıkışlarda bobin vardı. bobin üstünde pwm ile birlikte ses sinyalini oluşturuyor. ordan cıkışa.

Mr_YAMYAM

DAC diyince aklına haliye digital sesleri analog seslere çeviren aletler geliyo.
Halbuki resim bilgilerini analog resme çevirme işlemi de DAC işlemidir.
Bak entegreyi buldum bile.
https://octopart.com/isl70617sehf%2Fproto-renesas-88284104
Fiyat son derece ucuzlamış.
Bu da datasheeti
https://4donline.ihs.com/images/VipMasterIC/IC/INSL/INSL-S-A0003678800/INSL-S-A0003678800-1.pdf?hkey=52A5661711E402568146F3353EA87419

Furkan KELEŞOĞLU

Fiyatları gördükce ben hayallerimden vazgeçmeye başlıyorum. 2.201 TL nin nesi ucuz YAMYAM usta :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 17 Ağustos 2019, 01:29:15Fiyatları gördükce ben hayallerimden vazgeçmeye başlıyorum. 2.201 TL nin nesi ucuz YAMYAM usta :D
Böbrek dalak ciğer ne varsa sat ve al.
Ne de olsa 0.7uV RMS ölçebilen alet yapacaksın :D

taydin

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Ağustos 2019, 22:57:58@taydin  abi yaşıyormusun ? 1 böbrek le kurtarabildin mi ? :D

Valla dolar 3.5 iken faizler de 1.2 gibiyken 48 ay krediyle aldım. Bugün olsa organ anlamında baya hafiflemiştim  :D
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Ağustos 2019, 00:14:04Eğer bir yerlerde gezerken kafana bir UYDU düşerse hiç tereddüt etme. İçinde bunun gibi bir sürü entegreler vardır.

Nerde bizde o şans. Bize düşse düşse uçakların tuvalet tankından çıkanlar düşer (geçenlerde haber olmuştu. Gökten 5 kiloluk buz parçası düştü diye, meğer havadayken uçağın tuvaletini boşaltmışlar ve donmuş sidik düşmüş herifin olduğu yere)  :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: taydin - 17 Ağustos 2019, 12:03:24Nerde bizde o şans. Bize düşse düşse uçakların tuvalet tankından çıkanlar düşer (geçenlerde haber olmuştu. Gökten 5 kiloluk buz parçası düştü diye, meğer havadayken uçağın tuvaletini boşaltmışlar ve donmuş sidik düşmüş herifin olduğu yere)  :D
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD Abi sabah sabah ne güldüm ya :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Ağustos 2019, 02:32:31Böbrek dalak ciğer ne varsa sat ve al.
Ne de olsa 0.7uV RMS ölçebilen alet yapacaksın :D

milivolt bize yeter mikrovolt bizi bozar yamyam usta :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 17 Ağustos 2019, 13:35:46milivolt bize yeter mikrovolt bizi bozar yamyam usta :D
Hah şöyle yola gel gurbanım.
Nen ne zaman mikrovoltlara bulaştım kafayı sıyırdım.
Sen sen ol bulaşma :D

taydin

Alıntı yapılan: Furkan41 - 17 Ağustos 2019, 13:35:46milivolt bize yeter mikrovolt bizi bozar yamyam usta :D

Ben mikrovolt'larla çalışacağım zaman önce Shelltox ile çalışma odasındaki bütün sinekleri hallediyorum. Sonra yarım saat meditasyon yapıyorum ve ardından da ölçümü yaparken çok ağır hareket ediyorum ki, vücudumdaki elektrikten dolayı devre üzerinde kaçak voltajlar endüklenmesin  :D

Furkan KELEŞOĞLU

Bu mikro voltlar sizi bile bu kadar sıyırttırıyorsa bana ne yapmaz ki :D Gerçi EMG ve EKG görüntüleyici yapmaya calışırken. 2 dk önce süper calışan devre 5 dk sonra nasıl sapıttığına şahit olmuş biriyim o yüzden mikro voltlar. yüksek voltajdan daha tehlikeli bil hassa akıl sağlığı için :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ağustos 2019, 18:50:21Bu durumda hiçbir yere varamazsın.

M5218 elimde bir adet mevcut hemde orijinal

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2019, 13:43:27O op-amp'ın pek te esprisi yok. Herhangi bir op-amp bile kullanılabilir. Yeter ki kazanç faktörünü sağlayabilsin.
Bu devredeki espri opamp diffrential girişteki gürültü faktörüdür.
K109 eşlenik fet transistörler ile düşük gürültülü input yapılmış, Eğer bu transistörler olmasaydı ve bu bölgede bağlı iletken uzunluğu sadece 5cm kadar bile olsaydı, op-amp giriş gürültü seviyesi 0.77uV değil, en az 10uV olup mili voltlara bile çıkabilecekti.
Giriş gürültüsü 1mV bile olsa 60db kazançlı bir yükselteç bu gerilimi 1V a yükseltecekti.
Zaten pre amplimizin çıkış seviyesi 1V referans seviyededir.
Yani devremiz harıl hurul ötüyor demektir.
ERKEKSEN SEN DE YAP TA GÖREK :D

K109 bulduktan sonra gerisi kolay o kadar da zor değil

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Ağustos 2019, 11:55:05Cahal civelek Mustafa :D
K109 yerine başka transistör kullansana. Tabiiki burada kullanılacak transistörlerin tam eşlenik olması şarttır.
En azından 2 tane BF245 gibi transistörü test ederek deneyebilirsin. Sonuçta bu transistör de FET.
Ama FET kullanmak zorunluluğun da yok. Planar herhangi bir transistör de kullanabilirsin. Çünkü senin amacın mikrofon pire amplisi olduğu için bu kadar yüksek giriş empedansı gerekli değildir. 5-10Kohm giriş empedansı sana fazlasıyla yeter.
Hiç bir şeyle uğraşmak istemezsen girişe uygun bir transformatör bağla aynı şeydir. Hatta transformatör pasif eleman olduğu için OP-AMP girişlerindeki teorik gürültü seviyesi 0.7uV tan çok daha düşük olacaktır. Çünkü trafolar kapalı devre izolasyonlu aygıtlardır ve dışardaki elektromanyetik dalgalardan etkilenmezler.
Buradaki ince hesaplar OP-AMP giriş gürültü faktörü olduğu için bu bacaklardaki tellerin PCB yollarının ve bağlantı uzunluklarının önemi çok büyüktür.
Tabiiki burada bahsi geçen uV lar seviyesindeki gerilimlerdir. Bu denli düşük gerilimlerin ölçülebilme zorluğundan bahsetmiştik.
Ancak besleme devresinin gürültü faktörünü da yabana atamayız. Bu sebeple bu gibi devrelerde besleme devreleri en önemli unsurdur.

Şimdi BF245 KA109'un yerini tutacak mı aralarında karakteristik farklılıklar var mıdır datasheet okuyamadım şimdi (Üşendim) :D aslında iyi denli bir transformatör iyi iş görür de onu da bulmak getirtmek ayrı bir ton iş  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 21 Ağustos 2019, 19:05:13Şimdi BF245 KA109'un yerini tutacak mı aralarında karakteristik farklılıklar var mıdır datasheet okuyamadım şimdi (Üşendim) :D aslında iyi denli bir transformatör iyi iş görür de onu da bulmak getirtmek ayrı bir ton iş  :)
Trafoların fiyatlarını biliyormusun :D
https://www.canford.co.uk/Products/23-001_NEUTRIK-NTM1-TRANSFORMER-Analogue-audio-PCB-microphone-input
Çok ta BAHALI deelmiş.
46 İSTERLİN :D

NOT:
Karakteristik özellikleri boşver.
İki transistörü tam anlamıyla MATCH etmek zorundasın. Yani birbiri ile tıpatıp aynı karakteristikte olmalıdırlar.
Yoksa birisinden 1mV fazlalık gerilim olsa al başına belayı :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Ağustos 2019, 20:29:35Trafoların fiyatlarını biliyormusun :D
https://www.canford.co.uk/Products/23-001_NEUTRIK-NTM1-TRANSFORMER-Analogue-audio-PCB-microphone-input
Çok ta BAHALI deelmiş.
46 İSTERLİN :D

NOT:
Karakteristik özellikleri boşver.
İki transistörü tam anlamıyla MATCH etmek zorundasın. Yani birbiri ile tıpatıp aynı karakteristikte olmalıdırlar.
Yoksa birisinden 1mV fazlalık gerilim olsa al başına belayı :D

Yapılır da ne gerek var bende ki upc iş görüyor

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ağustos 2019, 14:42:33Sendeki UPC li devrenin gürültü faktörü -50 ila -55 idi yanılmıyorsam.
Bu da en fazla 55db lik dinamik alan demektir.
Bu dinamik alan seviyesini 60db yapabilmek bile maliyeti bir anda artırmaktadır.
İşte bu sebepledir ki bazı mikrofon pre amplileri son derece pahalı üretimlerdir.

@Mr_YAMYAM şimdi usta bizim bu upc'li devre tiz mi ağırlıklı bass frekansları yok denecek kadar az gibi öyle hissettim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 24 Ağustos 2019, 09:14:44@Mr_YAMYAM şimdi usta bizim bu upc'li devre tiz mi ağırlıklı bass frekansları yok denecek kadar az gibi öyle hissettim.
Yoh.
Aslında bir mikrofon pre amplisi yaparken bazı frekanslarda filtre uygulanır.
Özellikle 10-15KHz yüksek frekans bölgelerinden sonra zayıflatma uygulanır.
Ben bu filtreleri karmaşa olmasın diye koymamıştım. Sadece girişteki kondansatörleri uygun değerde seçtik.
Bu filtreler konulursa devrenin doğrusallığı da sağlanacaktır. Ama devre de epey karmaşıklaşacaktır.
Bir de dinamik mikrofon konusu vardır. Dinamik mikrofon kullanılırsa basslar daha belirgin olur.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ağustos 2019, 13:08:56Yoh.
Aslında bir mikrofon pre amplisi yaparken bazı frekanslarda filtre uygulanır.
Özellikle 10-15KHz yüksek frekans bölgelerinden sonra zayıflatma uygulanır.
Ben bu filtreleri karmaşa olmasın diye koymamıştım. Sadece girişteki kondansatörleri uygun değerde seçtik.
Bu filtreler konulursa devrenin doğrusallığı da sağlanacaktır. Ama devre de epey karmaşıklaşacaktır.
Bir de dinamik mikrofon konusu vardır. Dinamik mikrofon kullanılırsa basslar daha belirgin olur.

Peki gel bu devreyi tekrardan düzenleyelim böylesi içime sinmiyor :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 24 Ağustos 2019, 18:08:37Peki gel bu devreyi tekrardan düzenleyelim böylesi içime sinmiyor :D
Aç bir konu.
İlgili şemaları ve gerekli doneleri yükle.
Ama şunu bulamam, bu bahalı, bu yoh diye gıbızlanırsan kötek yersin :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ağustos 2019, 18:13:42Aç bir konu.
İlgili şemaları ve gerekli doneleri yükle.
Ama şunu bulamam, bu bahalı, bu yoh diye gıbızlanırsan kötek yersin :D

Eski devreyi tekrardan modifiye edelim diyorum bu sefer tam anlamıyla mükemmel olsun bass'ı tiz'i herşeyiyle tam olsun :D karakteristiği iyi olsun Şu behringerlerin hepsini köteklesin  :D  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 24 Ağustos 2019, 18:18:12Eski devreyi tekrardan modifiye edelim diyorum bu sefer tam anlamıyla mükemmel olsun bass'ı tiz'i herşeyiyle tam olsun :D karakteristiği iyi olsun Şu behringerlerin hepsini köteklesin  :D  :D
Yok öyle beleşe :D

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 24 Ağustos 2019, 18:51:23Malzemesini tedarik etmeye çalışırız ya çok uçmadığımız sürece :D
Uçmaya gerek yok.
Zaten low-noise yapamayacağız. Sadece ilave parçalar ile biraz devre karakteristiğini değiştireceğiz.
İlk parçalar girişteki kondansatörlerdir.
Bu konu uzamasın diye sen başka bir konu aç ve oraya devrenin fotolarını koy.
Ben de değişmesi gereken elemanları yazayım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın