Merhaba Forum Sakinleri ! ( Artık Sakinliğinizi Bozun )

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 02 Ağustos 2019, 19:35:06

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 23:16:47Hay ağzına sağlık abicim. Teşekkürler. Resmen anlatmama gerek kalmadan okumuşsun devreyi ::ok  :-* Hayatım da yaptığım en karmaşık devredir o :D
Şu Supercapları da bi bulaydık... :hizz:  :D
Senin elindeki imkanlar bende olucak offff beeee... İstediğim gibi kart bastır istediğim gibi yap dene olmadı bir daha yap. Hey Allah'ım. Yakın olsak bıktırım seni de, Allah korumuş seni 8)  :hlp:

Senin işler nasıl gidiyor?

Merak etme senin yerine ben bıktırıyorum :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 23:16:47Hay ağzına sağlık abicim. Teşekkürler. Resmen anlatmama gerek kalmadan okumuşsun devreyi ::ok  :-* Hayatım da yaptığım en karmaşık devredir o :D
Şu Supercapları da bi bulaydık... :hizz:  :D
Senin elindeki imkanlar bende olucak offff beeee... İstediğim gibi kart bastır istediğim gibi yap dene olmadı bir daha yap. Hey Allah'ım. Yakın olsak bıktırım seni de, Allah korumuş seni 8)  :hlp:

Senin işler nasıl gidiyor?

Çok şükür seron işler güçler yolunda. Ama ben bıkmazdim merak etme :)
Klavyem bozulmuş çok yazamayacagim bu gece ama yarın daha detayına gireriz
Bizdeki imkan senindir, ne varsa sizin orada olmayan biz buradan buluruz yani. Kart lazımsa yolla çizimi bizim ustaya döve döve bastırıp yollariz
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Ağustos 2019, 23:23:09Çok şükür seron işler güçler yolunda. Ama ben bıkmazdim merak etme :)
Klavyem bozulmuş çok yazamayacagim bu gece ama yarın daha detayına gireriz
Bizdeki imkan senindir, ne varsa sizin orada olmayan biz buradan buluruz yani. Kart lazımsa yolla çizimi bizim ustaya döve döve batırıp yollariz

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 23:27:10Aboooov bittin sen :king: Tamam. Elimdeki devreleri bir elden geçireyim. Basmaya değer olanları sana özelden gönderirim. Aslında kutu imal edebilseydik harika olurdu varya. Şaka falan değil para getiricek muazzam fikirlerim var. Sizin üstesinden gelebileceğiniz sadece sıcak satış amaçlı ürünler bunlar. Programlamadan az çok furkan anlıyor. Sen de deneyimlisin. Olurdu yani... Kabul edersen daha detaylı görüşebiliriz. Bozuk klavyeyle ıkınma tamam. Yarın akşam vakit bulabilirsem tekrar bakarım.

Furkan bastırrr ;D Yalnız işten atılma bak patron ne diyor :P
:D
yarın görüşmek üzere millet,

seron

Ben de çıkıyorum var mı söyleyeceğiniz birşey?
Yav diğer arkadaş bi soru sordu gayboldu ya. Hala bekliyorum birşey sorar falan, çoktan yattı herhalde.

Furkan KELEŞOĞLU

seron

Seron is going to go out...
10... 9... 8... 7... 6... 5... 4...

Peki.
Fatih sana da iyi geceler abicim. Kusura bakma senden de yanıt bekledim ama sohbeti de bölemedik.

Haydi hayırlı geceler.

Seron logout.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 23:38:34Seron is going to go out...
10... 9... 8... 7... 6... 5... 4...

Peki.
Fatih sana da iyi geceler abicim. Kusura bakma senden de yanıt bekledim ama sohbeti de bölemedik.

Haydi hayırlı geceler.

Seron logout.

Fatih istanbulda Galata kulesine ve boğaza karşı cay iciyor takarmı forumu :D herif yazılımcı para onda keyif onda :D

fatih343

Ne kadar ekmek o kadar köfte

fatih343

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 23:44:21Fatih istanbulda Galata kulesine ve boğaza karşı cay iciyor takarmı forumu :D herif yazılımcı para onda keyif onda :D

Vay arkadaş gel sanada ısmarliyim çay
Ne kadar ekmek o kadar köfte

Furkan KELEŞOĞLU

Yusuf usta

@seron  senin smps hakkında birkaç şey yazayım hazır klavye bulmuşken;
o devrenin kazanç gözetmeden, yani mosfetlerin tam güç tetiklenemeyeceğini hesaba katarak ve zaten eğitim amaçlı düşük gerilim ve amper değerleri hedeflenerek yapılacağını düşünerek bakıyorum, ilk önce mosfetlerin gate uçlarından negatif gerilime atılması gereken iki direnç olması gerekir. bir de kondansatör ile f-f voltajı sağlamışsın. bu konuda biraz daha gerilim regülesi modifiyesi gerekecek. bu devreni ben çizip yapmayı düşünüyorum. Çalışmasını göreyim, eğer sorunsuz çalıştırısam bir tane de telif hakkı için :) senin için yapacağım. üzerinde geliştirme yaparsın.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 03 Ağustos 2019, 18:35:20@seron  senin smps hakkında birkaç şey yazayım hazır klavye bulmuşken;
o devrenin kazanç gözetmeden, yani mosfetlerin tam güç tetiklenemeyeceğini hesaba katarak ve zaten eğitim amaçlı düşük gerilim ve amper değerleri hedeflenerek yapılacağını düşünerek bakıyorum, ilk önce mosfetlerin gate uçlarından negatif gerilime atılması gereken iki direnç olması gerekir. bir de kondansatör ile f-f voltajı sağlamışsın. bu konuda biraz daha gerilim regülesi modifiyesi gerekecek. bu devreni ben çizip yapmayı düşünüyorum. Çalışmasını göreyim, eğer sorunsuz çalıştırısam bir tane de telif hakkı için :) senin için yapacağım. üzerinde geliştirme yaparsın.
Abi yorumun için teşekkürler.
FF için regülasyon ya da ayrı güç kaynağı kullanma. O FF'deki transistörlerin karakteristikleri olsun, RC devresi ve diğer sınırlayıcı dirençleri olsun durumu kurtarır şekilde bağlandığını düşünmek gerekiyor.

???

Geçende internette bir devre gördüm. Bildiğimiz FF'yi 220 ile çalıştırıyor. Daha doğrusu 1n4007 ve filtre kondansatöründen sonra zaten 380kusur voltlara çıkıyordur. O kadar yüksek değerli direnç kullanmış ki herif, devre yanmıyor (sanırım). Bulabilirsem atayım dur

Adam bunu ürün olarak satıyor bildiğin. Yaptığı işte zaten bakınca anlamışsındır dükkanların camına yanıp sönen renkli lambalar için tasarlanmış. Dikkat edersen direkt 220V ile FF çalıştırıp iki mosfet sürmüş.

SMPS'e gelince böylesine teorik bir devre için zaman ayıracaksan ayır ama fazla birşey bekleme. Mosfetler hakkında söylediklerin doğru farkındayım. Seri bağlı kondansatör de, FF için değil aslında. Devre uyduruk olduğu için akımı sınırlandırmak istedim. Kendine güveniyorsan kaldır onu ben ona karışamam.

Yapıp çalıştırırsan haber et. Senede bir birşey yaptım, ilgi çekti. Şaşkınım... :du:

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 03 Ağustos 2019, 19:22:19Adam bunu ürün olarak satıyor bildiğin. Yaptığı işte zaten bakınca anlamışsındır dükkanların camına yanıp sönen renkli lambalar için tasarlanmış. Dikkat edersen direkt 220V ile FF çalıştırıp iki mosfet sürmüş.

SMPS'e gelince böylesine teorik bir devre için zaman ayıracaksan ayır ama fazla birşey bekleme. Mosfetler hakkında söylediklerin doğru farkındayım. Seri bağlı kondansatör de, FF için değil aslında. Devre uyduruk olduğu için akımı sınırlandırmak istedim. Kendine güveniyorsan kaldır onu ben ona karışamam.

Yapıp çalıştırırsan haber et. Senede bir birşey yaptım, ilgi çekti. Şaşkınım... :du:

@seron bu daha farklı ve basit bir devre. flip flop ile adam scr kontrol etmiş. triyak tristör fark etmez ufak bir tetikle ac anahtarlamış. ki dc de anahtarlanır, mosfet vs de kullanılırdı orada. bu bir power adaptör değil. muhtemelen seri bağlı ve toplamda 220v ile calışan lambalar için ve önüne anot katot ayakları yazan parçalara bakarsak düşük wattlı bir lamba dizini için yapılmış

ff için 75k 1w kullanmış ki bu da normal. orada cok bir enerji sarfiyatı yok. gerilim yelpazesi bc 548 in bile 30 volt falan. çok hassas değil yani

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 03 Ağustos 2019, 23:01:28@seron bu daha farklı ve basit bir devre. flip flop ile adam scr kontrol etmiş. triyak tristör fark etmez ufak bir tetikle ac anahtarlamış. ki dc de anahtarlanır, mosfet vs de kullanılırdı orada. bu bir power adaptör değil. muhtemelen seri bağlı ve toplamda 220v ile calışan lambalar için ve önüne anot katot ayakları yazan parçalara bakarsak düşük wattlı bir lamba dizini için yapılmış

ff için 75k 1w kullanmış ki bu da normal. orada cok bir enerji sarfiyatı yok. gerilim yelpazesi bc 548 in bile 30 volt falan. çok hassas değil yani
Abi biliyorum biliyorum :) O devreyi direkt 220 ile ve seri cap kullanarak çalıştırmış transistörleri yakmadan onu anlatıyorum.

Benim devre eğer çalışırsa özellikle öğrenciler için güzel bir başlangıç olur. Bu tip devrelerin belli topolojileri var biliyorsun. AC'yi DC'ye çevir, anahtarla, mosfet ile HFC sür, doğrult, Feedback ile denetle, deh de gitsin. Ama bunu önereceğin öğrenciye yazıyla mesela diceksin ki bunun doğrusu bu değil. Verim kavramı öemlidir formülleri şudur, işte bu  devrelerde belli başlı entegreler kullanılır falan yani.

Bir tane mesajı sataşma yapıldığı için şikayet ettim, ŞLOK konulu resmi yanıt olarak verdim zannıyla ve ayıp kaçtığı için onu da silmişler :D Hey Allahım... Bu duyarlılığı keşke bu tip şahıslar sataştıkları ve aşağıladıkları zaman da gösterseler...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın