Merhaba Forum Sakinleri ! ( Artık Sakinliğinizi Bozun )

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 02 Ağustos 2019, 19:35:06

Furkan KELEŞOĞLU

Merhaba arkadaşlar. Yeni gelen arkadaşlarada selamlar.

Birçok zamandır. eski arkadaşlalrı göremiyorum. forumdamısınız bir cevap verin.  Napıyorsunuz Hayat nasıl gidiyor. Niye hiç konu acmıyorsunuz acılan konulardada yoksunuz.

Ve birde neden hep aynı konular var bu forumda ? Hep bir amfi yapımı. artık AMFİ gördükce bunalmaya başlıyorum. Yok mu yapacağımız başka bir şey ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Merhaba Furkan.

@Yusuf usta telefonla arayıp haberdar etti ona geldim. Çok sağolun arayıp sorduğunuz için. ::ok

Neden uğramadığım uzun hikaye. Açıkçası ben de hiçbir zaman sonuç alınamayan, yapılamayan ve 50 kusur sayfayı bulmuş sayfalardan bıkıp usandım.

Şu ara başka forumlardayım. Bir bilişim forumunda yazarlık yapıyorum. Video falan yapıyorum. Donanım Haber Forumuna üye oldum. Rengarenk forum. Kavga kıyamet bi görüncen süper bir yer.  :alsaa

Ben buraya ayda bir giriş yapmadan bakıyorum, değişiklik göremeyince giriş yapmıyorum.

Sizler ne yaptınız?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 19:35:06Merhaba arkadaşlar. Yeni gelen arkadaşlarada selamlar.

Birçok zamandır. eski arkadaşlalrı göremiyorum. forumdamısınız bir cevap verin.  Napıyorsunuz Hayat nasıl gidiyor. Niye hiç konu acmıyorsunuz acılan konulardada yoksunuz.

Ve birde neden hep aynı konular var bu forumda ? Hep bir amfi yapımı. artık AMFİ gördükce bunalmaya başlıyorum. Yok mu yapacağımız başka bir şey ?
Hocam yapmak için bir fikir ver, yapalım.
Zaten canım da sıkılıyor, başka bir şey yapayım diyorum :)

Furkan KELEŞOĞLU

@Yusuf usta  Yı her gün görüyorum ben :D

Biz ne yapalım calışıyoruz devam kendimizi geliştirmeye.  İşte arada böyle foruma giriyorum belki bir konu acılmıştır girişiriz konulara pekte bir şey yok. Dediğim gibi  hep amfi. Ben trabzonluyum ya hamsinin binbir ceşit yemeğini yaparlar pastasınıda yaptılar gerçi . bu işte o işe döndü transistörlü amfi mosfetli amfi  Ne bileyim bir Programlama işi olsun yok bir ara @fatih343  vardı forumda oda artık foruma girmiyor. Diğerler forumlarada adepte olmak zamann alıyor. ki onlarında artık bir kemit kitlesi oluşmuş araya girmek zor oluyor.

Demek Donanım Habere geçtin Güzel yerse bende uğrarım.  Sen yine Foruma uğra Bunu okuyan tüm arkadaşlar uğrasın. Özletmeyin kendinizi. kavga edelim tartışalım :D gülüp eğlenelim.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 02 Ağustos 2019, 20:01:45Hocam yapmak için bir fikir ver, yapalım.
Zaten canım da sıkılıyor, başka bir şey yapayım diyorum :)

Senin Dijital Kontrollü amfi projene nne oldu ? Hiç olmazsa program yazacaktık farklı bir şey :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 20:05:15Senin Dijital Kontrollü amfi projene nne oldu ? Hiç olmazsa program yazacaktık farklı bir şey :D
Aabi Çin yine sinir bozuyor işte, gelmedi daha kontrol entegresi, şimdi para ayarlamaya çalışıyorum buradan alacağım, bir muadil buldum o entegre için.

seron

Bak yaaa  :o Lan yine mi amfi :destere:

Fatih ne yapıyo fatih?

Sen programlama işine devam herhalde?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 02 Ağustos 2019, 20:07:09Aabi Çin yine sinir bozuyor işte, gelmedi daha kontrol entegresi, şimdi para ayarlamaya çalışıyorum buradan alacağım, bir muadil buldum o entegre için.

İstanbulda bu entegreler var. Ben bir iş icin TDA7313  kullandım.  Türkiyeden al datashetteki örnek devre şemasındaki kondansatör ve direnç değerlerinide sipariş et.

İstanbul Karaköy elektronik te var. onların siteleri var site üzerindende sipariş edebilirsin. Ayrıca senin yazılımda değişilecek yerler var. bilmiyorum oralara dikkat ettin mi ama Volume - bass - tiz bunların bir referans değerleri var offsset gibi düşünebilirsin. Neyse entegreyi alıp devreyi kurdun mu yazılımla cözeriz o sıkınıtıları :)

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 20:10:08Bak yaaa  :o Lan yine mi amfi :destere:

Fatih ne yapıyo fatih?

Sen programlama işine devam herhalde?

Bunun amfisinde farklı olarak Yazılımla kontrol ediliyor TON KONTROL katı :D

Fatihle konuşuyoruz  Oda yazılım üstüne geliştiriyor kendinisini yeterince geliştin. dur diyorum durmuyor. :D EEM okuyor oda.  Gelir Foruma heralde bu akşam.

Ben Dijital konularda. Gömülü sistem konularında ilerliyorum. Ama Mekatronikci olunca sağa sola da cok zıplıyorum. Bir dengede gitmeye calışıyorum.

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 20:15:08Bunun amfisinde farklı olarak Yazılımla kontrol ediliyor TON KONTROL katı :D

Fatihle konuşuyoruz  Oda yazılım üstüne geliştiriyor kendinisini yeterince geliştin. dur diyorum durmuyor. :D EEM okuyor oda.  Gelir Foruma heralde bu akşam.

Ben Dijital konularda. Gömülü sistem konularında ilerliyorum. Ama Mekatronikci olunca sağa sola da cok zıplıyorum. Bir dengede gitmeye calışıyorum.
Elimde çok güzel dron fikirleri var :D  İşime yararsın aslında ::ok  ;)

O değil de furkancım sen SMPS'den anlıyon mu beya? Ben bitane SMPS çizdim baksan anlar mısın? Ya da yusuf ustayı mı bekleyelim acep :du:

Furkan KELEŞOĞLU

Ben SMPS den anlamam ama Tamirini yaparım abi :D Sen buraya koy bakalım neymiş ne değilmiş :D @Yusuf usta SMPS Tasarlayıp üretiyor. o kesin anlar. bir şeyler :D

Dron fikrin ne abi onada bakalım :D

H_SerhatY

@Furkan41
Hocam ben de SMPS bir güç kaynağı yapmak istiyorum.
Ayarlanabilir simetrik 50V 10A yapacağım.
Ama diğer projeleri bitirmem lazım.

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 20:21:13Ben SMPS den anlamam ama Tamirini yaparım abi :D Sen buraya koy bakalım neymiş ne değilmiş :D @Yusuf usta SMPS Tasarlayıp üretiyor. o kesin anlar. bir şeyler :D

Dron fikrin ne abi onada bakalım :D
Ha tamam orta yere koyim de fikir fikir olmaktan çıksın pışşşıııık :D  özelden atarım şimdi yanımda değil

Şunu bile yıllar evvel ben bulmuştum biliyomusun?

üniv 1 deydim o aralar. Bir kıza anlattım saçma buldu. Gerçi ortaya koysam nolucak koymasam nolucak yani. Eninde sonunda başkaları yapıp ekmek yiyor...

O değil de SMPSyi bulamadım bilgisayar dingonun ahırı gibi. Dur bulayım atıcam...

seron

Hah buldum bir baksana saçma mı olmuş. Resmi sağlıklı gönderebilirsem nası çalıştığını da anlatıcam:

[attach type=image]12343[/attach]

Görünüyo demi resim?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 20:12:43İstanbulda bu entegreler var. Ben bir iş icin TDA7313  kullandım.  Türkiyeden al datashetteki örnek devre şemasındaki kondansatör ve direnç değerlerinide sipariş et.

İstanbul Karaköy elektronik te var. onların siteleri var site üzerindende sipariş edebilirsin. Ayrıca senin yazılımda değişilecek yerler var. bilmiyorum oralara dikkat ettin mi ama Volume - bass - tiz bunların bir referans değerleri var offsset gibi düşünebilirsin. Neyse entegreyi alıp devreyi kurdun mu yazılımla cözeriz o sıkınıtıları :)
Abi zaten yazılım bitti ben konuyu update etmedim ama uzaktan kumanda ekledim.
Ayrıca o değerleri de EEPROM'a kaydettim. Oradan alıyorum. Yani yazılımda sıkıntı yok gibi görünüyor, zaten sıkıntı olursa belirtirim.

seron

(Ve Furkan Seron'un gönderdiği devreyi görür görmez kalp krizi geçirir ve ölür...)

Hadisene len :yerlere:

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 20:28:53Hah buldum bir baksana saçma mı olmuş. Resmi sağlıklı gönderebilirsem nası çalıştığını da anlatıcam:

[attach type=image]12343[/attach]

Görünüyo demi resim?

Abi Valla pek anlamadım. Multivirator devresi ile trafoyu sürmüşsün trafonun cıkışına filtre atıp cıkış voltajını ayarlamak için pot ile voltaja ayar yapmak istemişsin. ama oraya bir geirlim bölücü kurup cıkışına pot takarsan. daha iyi olur böyle optoyu götürür. her neyse opto ile hem devreyi yalıtmışsın hemde multivbrator bloğunu kontrol etmişsin. KAPALI Çevrim Kontrol sistemi gibi olmuş. yalnız Sürücü bloğu için voltajı farklı bir trafo ile düşürüp kontrol bloklarını beslemek lazım.  Ayrıca Körpü diyottan önce bir tane seri kondansatör girmişssin. o kondasatörü ucurur Devrenin cektiği akım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 19:35:06Birçok zamandır. eski arkadaşlalrı göremiyorum. forumdamısınız bir cevap verin.  Napıyorsunuz Hayat nasıl gidiyor. Niye hiç konu acmıyorsunuz acılan konulardada yoksunuz.

Keşke amplilerden başka bir mevzuu da ortaya atılsa da ecik laflasak :D
Ama amfi demek sadece bir ampli demek değildir. Bir ampli yapımındaki temel inceliklerin öğrenilebilmesi için bir kişi ampli yapmaya çalışır.
Aksi takdirde piyasadan alır bir ampli keyfeder.
Örnek olarak seni verebilirim @Furkan41
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8404.0.html
Yapmayı amaçladığın bu proje de tam manası ile ampliler ile ilgilidir.
Ancak tekniği tam olarak bilemediğin için belli noktalarda çıkmaza girebiliyorsun haliyle :D
Çok sevdiğim diğer bir konu ise PC ler üzerine idi.
Foruma ilk geldiğim yıllarda yamyamlar grubumuz vardı. Bu sebeple forum yönetiminden PC ler üzerine bölüm açılmasını talep etmiştim. Sağolsun @gevv  kırmamış ve ilgili bölümleri açmıştı.
Gel gelelim PC ler konusu bile tabiri caizse çöpürdek oldu.
Tek sevdiğim konu son zamanlarda işlemiş olduğumuz şu konu idi.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7978.30.html
Bir arkadaşımızın bir sorununa yardımcı olabilmek için elbette çoğu arkadaşımız da konuya icabet edeceklerdir.
(Peki kimler icabet ettiler) Önerileri neler idi?
Bir konumuz daha sessizlikle sonuçlanmış  Sahibi de sensin Furkan gardaş :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7986.0.html
Böylesine iyi bir konu bence yüzlerce sayfa tartışılsa bile değecek bir konu idi.

seron

Şimdi abicim durum şöyle. Ben hiç anlamam biliyorsun. Son zaman şu SMPS devrelere merak saldım. Gittim sitelerden biraz araştırdım. Temel diyagramları oluyo bunların hani nasıl çalıştığını gösteriyor. Hah onları iyicene inceledim. Kafamda sıfırda bir proje oluşturdum. Oluşan proje doğrultusunda bir devre çizdim.

Olmadı.

Bir daha çizdim, olmadı derken bu noktaya getirip bıraktım. Biliyorsun normalde trafoyu süren moslar entegre ile sürülüyor. Ben ne anlarım entegreden. Hayatta en nefret ettiğim şey, birşeyi hazır almaktır. Öğrenmek için birşey soruyorum bana çinden mamül öneriyolar.

Şimdi yukardaki olayın eksileri var. Oradaki FF... Pek severim kendilerini. Her yerde her iş için kullanabiliyorsun. Ama yukarıdaki devrede Duty-Cycle oranını bununla değiştiremezsin. Farkettiğin gibi çıkıştaki durumu Opto'nun LED'i ile denetletmeye çalışıyorum. Led parlaklığına göre Optonun transistörü, FF'in hızını ayarlayan LC devresinin şirazesini kaydırıyor, çıkış akımı düşerse FF'i hızlandırıyor, yükselirse yavaşlatıyor. Ama bi sıkıntı var; Çıkış gücü, FF'in frekansına göre olmaz ki sadece? Duty-Cycle oranını denetletemezsem devre yatar...

Devrede gerilim stabilizasyonu yoktur. Akım ise opto'nun FFye vereceği mesaja kalmıştır. Yani Allaha kalmış :D Dolayısıyla zaten yapmayacağım, ama mantığını anlamışmıyım diye teori olarak çizdiğim bu devre olmaz gibime geliyor. Girişte gereğinden fazla önlem aldım. O C'yi de ortalığı gümbürdetmeyeyim, gümbürdekli naciye tehlikesi var diye akımı kısıtlamak için koydum. Haklısın o orda olmaz zaten ;)

Teşkürler. :-*

fatih343

Ne kadar ekmek o kadar köfte

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 20:59:37Şimdi abicim durum şöyle. Ben hiç anlamam biliyorsun. Son zaman şu SMPS devrelere merak saldım. Gittim sitelerden biraz araştırdım. Temel diyagramları oluyo bunların hani nasıl çalıştığını gösteriyor. Hah onları iyicene inceledim. Kafamda sıfırda bir proje oluşturdum. Oluşan proje doğrultusunda bir devre çizdim.

Olmadı.

Bir daha çizdim, olmadı derken bu noktaya getirip bıraktım. Biliyorsun normalde trafoyu süren moslar entegre ile sürülüyor. Ben ne anlarım entegreden. Hayatta en nefret ettiğim şey, birşeyi hazır almaktır. Öğrenmek için birşey soruyorum bana çinden mamül öneriyolar.

Şimdi yukardaki olayın eksileri var. Oradaki FF... Pek severim kendilerini. Her yerde her iş için kullanabiliyorsun. Ama yukarıdaki devrede Duty-Cycle oranını bununla değiştiremezsin. Farkettiğin gibi çıkıştaki durumu Opto'nun LED'i ile denetletmeye çalışıyorum. Led parlaklığına göre Optonun transistörü, FF'in hızını ayarlayan LC devresinin şirazesini kaydırıyor, çıkış akımı düşerse FF'i hızlandırıyor, yükselirse yavaşlatıyor. Ama bi sıkıntı var; Çıkış gücü, FF'in frekansına göre olmaz ki sadece? Duty-Cycle oranını denetletemezsem devre yatar...

Devrede gerilim stabilizasyonu yoktur. Akım ise opto'nun FFye vereceği mesaja kalmıştır. Yani Allaha kalmış :D Dolayısıyla zaten yapmayacağım, ama mantığını anlamışmıyım diye teori olarak çizdiğim bu devre olmaz gibime geliyor. Girişte gereğinden fazla önlem aldım. O C'yi de ortalığı gümbürdetmeyeyim, gümbürdekli naciye tehlikesi var diye akımı kısıtlamak için koydum. Haklısın o orda olmaz zaten ;)

Teşkürler. :-*

@Yusuf ustaya cok dedim şunun mantığı bana bir anlat. böyle işlemciyle kontrol edilir bir şeyler yapalım diye. gel görki ustayı bir boş zamanında yakalayamıyoruz :D Aslında ben bu aralar dsPIC lere giriştim. bir tane aldım. cok karırış gelsede bir şekilde cözmeye calışacağım belki onunla birlikte şöyle ekranlı mekranlı bir SMPS yaparız :D

fatih343

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 21:12:09Vay abim hoşgeldin.

Ne yaptın işleri? Bi ara nişastadan nalylon falan yapıyordun ne gülmüştüm. Ama iyi yoldasın şu anda eğitime devam doğru mu?

Devam devam. O değilde o bilgi işime yarayacak sanırım hee. Esun marka filamentide nişastadan yapmışlar

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Ağustos 2019, 20:58:58Keşke amplilerden başka bir mevzuu da ortaya atılsa da ecik laflasak :D
Ama amfi demek sadece bir ampli demek değildir. Bir ampli yapımındaki temel inceliklerin öğrenilebilmesi için bir kişi ampli yapmaya çalışır.
Aksi takdirde piyasadan alır bir ampli keyfeder.
Örnek olarak seni verebilirim @Furkan41
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8404.0.html
Yapmayı amaçladığın bu proje de tam manası ile ampliler ile ilgilidir.
Ancak tekniği tam olarak bilemediğin için belli noktalarda çıkmaza girebiliyorsun haliyle :D
Çok sevdiğim diğer bir konu ise PC ler üzerine idi.
Foruma ilk geldiğim yıllarda yamyamlar grubumuz vardı. Bu sebeple forum yönetiminden PC ler üzerine bölüm açılmasını talep etmiştim. Sağolsun @gevv  kırmamış ve ilgili bölümleri açmıştı.
Gel gelelim PC ler konusu bile tabiri caizse çöpürdek oldu.
Tek sevdiğim konu son zamanlarda işlemiş olduğumuz şu konu idi.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7978.30.html
Bir arkadaşımızın bir sorununa yardımcı olabilmek için elbette çoğu arkadaşımız da konuya icabet edeceklerdir.
(Peki kimler icabet ettiler) Önerileri neler idi?
Bir konumuz daha sessizlikle sonuçlanmış  Sahibi de sensin Furkan gardaş :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7986.0.html
Böylesine iyi bir konu bence yüzlerce sayfa tartışılsa bile değecek bir konu idi.

Abi Maddi zorluklar ve bilgisizlik yüzünden yarıda kesmek zorunda kalıyorum. yoksa konuşmaya devam edebiliriz. birde teori teori bir yerden sonra beni sıkıyor. Desibel konusuna gelirsek.  Ses kayıt ve müzik teknolojisi diye bir KİTAP aldım düşün İSTANBULDA zor buldum. hakikaten kitapta cok güzel şeyler var. son sayfalarına doğru benim pek işime yaramıyor ama ilk sayfalarda desibeli filan hatta dB SPL filan anlatmış.

Bunları zaten bir ara yazaktım. fakat sen test etmem icin bazı şeyler yazmışsın. o işe şuan ara verdim. o yüzden bir şey yazmak istemedim ama  yazacağım.  Abi birde senin konularda tavsiye ettiğin cihazlar okadar pahalı ki. Ben fiyatı görünce projeyi kaldırıp atıyorum. :D yani şimdi hem düz oturalım hem de doğru konuşalım

seron

fatih343

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 21:24:26Allahallaaa.. Cidden gerçek mi o olay yav? :du: Şayet doğal dokusundan çok uzaklaşılmazsa toprağa karışması da sıkıntı yapmaz. Bak güzel bir düşünce... Ben de bir pil üzerinde düşünüyordum. Pil bitince rahat rahat doğaya atabiliyorsun. Gübre oluyor direkt. Ama kimyager arkadaşlar lazım ki...

Furkan sende kimya yok demi?

Varmı buna benzer yapılmış birşey

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 21:24:26Allahallaaa.. Cidden gerçek mi o olay yav? :du: Şayet doğal dokusundan çok uzaklaşılmazsa toprağa karışması da sıkıntı yapmaz. Bak güzel bir düşünce... Ben de bir pil üzerinde düşünüyordum. Pil bitince rahat rahat doğaya atabiliyorsun. Gübre oluyor direkt. Ama kimyager arkadaşlar lazım ki...

Furkan sende kimya yok demi?

Abi bir ara Katı roket yakıtı yapmak için  biraz araştırmalar yapmıştım.  Senin aklında nasıl bir şey var :D

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 21:13:42@Yusuf ustaya cok dedim şunun mantığı bana bir anlat. böyle işlemciyle kontrol edilir bir şeyler yapalım diye. gel görki ustayı bir boş zamanında yakalayamıyoruz :D Aslında ben bu aralar dsPIC lere giriştim. bir tane aldım. cok karırış gelsede bir şekilde cözmeye calışacağım belki onunla birlikte şöyle ekranlı mekranlı bir SMPS yaparız :D
İşlemci kontrollü SMPS'ler var diye biliyorum. Olasılığı yüksek. Ama gerek var mı onu bilemem. Şu anda pil şarj etmek için satılan şarj cihazlarını ful ekranlı dijital modellere çevirmişler. Bana göre gereği yok. Ama tüketim toplumu olduk maalesef be kardeşim. Hiç sevmiyorum hazır almayı. keşke burda olsan KİCAD ile çizilmiş zilyon tane devre var elimde. Tek sıkıntı birkaç ustayla kafa kafaya verip olurunu olmazını tartışıcaz. Sonra Open Hardware'ye bağışlıcam. Gerçekten ilginç şeyler yapıyorum boş kaldıkça. Ürün olarak piyasada yok. Ama çok basit. Araştırıyorum kimse yapmamış bu güne kadar. SMPS olayını anlatıcak birşey yok öğrenmişsin zaten. Mos süren entegre, sana belli bir frekansta darbe üretiyor. Ama duty cycle döngüsü ile trafonun tipi son derece uyumlu olmak zorunda. Böyle milim milim hesaplamak zorundasın. Sen bakma benimki teori. Ama öğrenip yapmaya kalkarsan çok zevkli. Maalesef yurtiçinde parçası zor bulunuyor. Hele o trafolar. Yav ne diye başka SMPS'den sökmek zorunda kalayım ki? Niye satılmıyor benim hesabıma uygun olan? İşte...

O değil de @Yusuf usta nerde kaldı acep recep?

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 21:28:00Abi bir ara Katı roket yakıtı yapmak için  biraz araştırmalar yapmıştım.  Senin aklında nasıl bir şey var :D
Of of of o dediğine ileri düzey mühendislik lazım adamım roketin R'sini yapamayız ::op  :D  :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 21:29:58İşlemci kontrollü SMPS'ler var diye biliyorum. Olasılığı yüksek. Ama gerek var mı onu bilemem. Şu anda pil şarj etmek için satılan şarj cihazlarını ful ekranlı dijital modellere çevirmişler. Bana göre gereği yok. Ama tüketim toplumu olduk maalesef be kardeşim. Hiç sevmiyorum hazır almayı. keşke burda olsan KİCAD ile çizilmiş zilyon tane devre var elimde. Tek sıkıntı birkaç ustayla kafa kafaya verip olurunu olmazını tartışıcaz. Sonra Open Hardware'ye bağışlıcam. Gerçekten ilginç şeyler yapıyorum boş kaldıkça. Ürün olarak piyasada yok. Ama çok basit. Araştırıyorum kimse yapmamış bu güne kadar. SMPS olayını anlatıcak birşey yok öğrenmişsin zaten. Mos süren entegre, sana belli bir frekansta darbe üretiyor. Ama duty cycle döngüsü ile trafonun tipi son derece uyumlu olmak zorunda. Böyle milim milim hesaplamak zorundasın. Sen bakma benimki teori. Ama öğrenip yapmaya kalkarsan çok zevkli. Maalesef yurtiçinde parçası zor bulunuyor. Hele o trafolar. Yav ne diye başka SMPS'den sökmek zorunda kalayım ki? Niye satılmıyor benim hesabıma uygun olan? İşte...

O değil de @Yusuf usta nerde kaldı acep recep?
Ya ben de var bir kaç tane SMPS trafosu duruyor. aslında bir ara onlara farklı frekanslar ile farklı duty cycle ile sürüp cıkışlarında ne yapıyorlar bakmak lazım. bir tane örnek yapsak şöyle catara patara calışan geliştiririz ki o sorun değil. Abi şöylle düşün. birde Sen Mikro denetleyici ile yaparsan frekansından PWM ine kadar kendin ayarlayabiliyorsun. buda cok hassas yaparak ayarlı bir güc kaynağı demek.  şuan bendeki dsPIC 70 MHZ de calışabilyor. zaten 3 tanede pwm cıkışı var aslında BLDC motorları sürüp kontrol etmek icin tasarlanmış.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 21:30:59Of of of o dediğine ileri düzey mühendislik lazım adamım roketin R'sini yapamayız ::op  :D  :D

Yok be abi Amatör roketçilikle uğraşanlar var. bildiğin gübreden ( beyaz gübre ) ve şekerden katı roket yakıtı yapıyorlar. aslında uğraşları güzel.  Ben buna üniversitede roket atar sistemi yapmıştım. Roket kullanacaktım. yakıtını yapamadım. roket yerine havai fişek koymuştum roket yuvalarına. öyle calıştırmıştım ama hala bir roket yakıtı yapıp amatörde olsa o roketin vın diye ordan cıkışını görmek istiyorum.

seron

Amatör düzeyde uğraşılacaksa o başka.

Ben de dedim herhalde askeri projelerde gözü var. Roket yakıtından ziyade olayın aerodinamiğini şeyedebilmek lazım. Sen roketin itişi için gerekli yakıtı ayarlarsın, gerisini başkası yapar öyle olabilir. Ben dronlar üzerinde düşünürken bile bilmediğim için geri durduğum bir sürü olay var. Şu ana kadar yapılmamış şeyler üzerinde düşünüyordum. Bilgisayara bir iki kaba çizim yaptım ama olmuyor işte öyle. İllaki mühendis adamlara ihtiyaç var.

Sen, ben, fatih, cosif usta bir araya geliyomuşuz, ilk milli dron projesini hayata geçiriyomuşuz... Senin tasarladığın roketlerden taşıyomuş... Haberlere çıkıyomuşuz... Birimiz balkondan atlayıp intihar ediyomuşuz, birimiz arabada bulunuyomuşuz... hayaller hayaller... :-*

seron

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 21:41:26Amatör düzeyde uğraşılacaksa o başka.

Ben de dedim herhalde askeri projelerde gözü var. Roket yakıtından ziyade olayın aerodinamiğini şeyedebilmek lazım. Sen roketin itişi için gerekli yakıtı ayarlarsın, gerisini başkası yapar öyle olabilir. Ben dronlar üzerinde düşünürken bile bilmediğim için geri durduğum bir sürü olay var. Şu ana kadar yapılmamış şeyler üzerinde düşünüyordum. Bilgisayara bir iki kaba çizim yaptım ama olmuyor işte öyle. İllaki mühendis adamlara ihtiyaç var.

Sen, ben, fatih, cosif usta bir araya geliyomuşuz, ilk milli dron projesini hayata geçiriyomuşuz... Senin tasarladığın roketlerden taşıyomuş... Haberlere çıkıyomuşuz... Birimiz balkondan atlayıp intihar ediyomuşuz, birimiz arabada bulunuyomuşuz... hayaller hayaller... :-*
Aman aman aman :D Tasarladığım Roketle ucağımın vurulmasını istemem :D

seron

O değil de, kim nereye bakıyora baksanıza bi? Harbi durduk durduk patladık haaa ::ok

seron

Bak şimdi aklıma ne geldi :hiho:

Ben görsel tasarımı yapıyorum. Sen roketleri yerleştiriyorsun drona. Ama S-500 Model isterim. Dron da dron haaa. F35 falan haltetmiş. Dikey kalkmayı bırak geri geri bile kalkıyo.

Sonra Fatih de nişastadan özel bi madde buluyo. Uçağun dışını bu maddeyle kaplıyoruz. Cümle radar tesbit edemiyo. Havalandırıyoruz bunu. Tam düşman bölgesine varıyor, anaaaaa içine benzin koymayı unutmuşuz. Proje başkasının eline geçiyo... :ebebe:  :yerlere:  :yerlere:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 21:21:16Abi Maddi zorluklar ve bilgisizlik yüzünden yarıda kesmek zorunda kalıyorum. yoksa konuşmaya devam edebiliriz. birde teori teori bir yerden sonra beni sıkıyor. Desibel konusuna gelirsek.  Ses kayıt ve müzik teknolojisi diye bir KİTAP aldım düşün İSTANBULDA zor buldum. hakikaten kitapta cok güzel şeyler var. son sayfalarına doğru benim pek işime yaramıyor ama ilk sayfalarda desibeli filan hatta dB SPL filan anlatmış.

Bunları zaten bir ara yazaktım. fakat sen test etmem icin bazı şeyler yazmışsın. o işe şuan ara verdim. o yüzden bir şey yazmak istemedim ama  yazacağım.  Abi birde senin konularda tavsiye ettiğin cihazlar okadar pahalı ki. Ben fiyatı görünce projeyi kaldırıp atıyorum. :D yani şimdi hem düz oturalım hem de doğru konuşalım
Ben kafaüstü oturur ters konuşurum :D
Yapmak istemiş olduğun proje ciddi bir proje ise önce zorluklarına değinirim.
Ama işin tekniğini öğrenmek istersen çareler tükenmez.
İşte bir ürün. Sudan ucuz.
https://www.amazon.com/RISEPRO-Decibel-Meter-Digital-Sound/dp/B01EZZ8B5Q/ref=pd_lpo_sbs_60_img_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=BSD0SGDKN1RM9GYDXS0M
Amatörce evde ses şiddetini ölçmek için tasarlanmış bir cihaz. Sen bu cihaza pahalı dersen kavga ederiz :D
Bu cihazla kafandaki soruları yanıtlar, işin tekniğine iyice aşina olursan o zaman daha ciddi cihazlardan bahsedebiliriz.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 21:53:15Bak şimdi aklıma ne geldi :hiho:

Ben görsel tasarımı yapıyorum. Sen roketleri yerleştiriyorsun drona. Ama S-500 Model isterim. Dron da dron haaa. F35 falan haltetmiş. Dikey kalkmayı bırak geri geri bile kalkıyo.

Sonra Fatih de nişastadan özel bi madde buluyo. Uçağun dışını bu maddeyle kaplıyoruz. Cümle radar tesbit edemiyo. Havalandırıyoruz bunu. Tam düşman bölgesine varıyor, anaaaaa içine benzin koymayı unutmuşuz. Proje başkasının eline geçiyo... :ebebe:  :yerlere:  :yerlere:

Garp kafasıyla dron yaptınız ama Sharp kafasıyla benzin koymayı mı unuttunuz demez mi büyüklerimiz :D

seron

Ciddi ciddi bişey anlatıcam iyi okuyun bu olay gerçektir.

Bundan yıllaaaar evvel amerika ile japonya savaştalar. Henüz atom bombası atılmamış. üfecik üfecik adalarda japonlar amerikalılara kök söktürüyorlar böyle. Amerikalılar teknik imkanlar ve asker sayısı bakımından üstün olmalarına rağmen japonlar kabus gibiymişler.

Japonya'nın doğu sahillerinde birkaç japon askeri gurup, sivil mivil demeden çalışıyolar. Maksat? Kağıt ya da kumaşımsı bir maddeden küçük balonlar yapıyorlar. Hani bunların özel törenlerinde içinde mum yakarak bıraktıkları süs fenerler vardır onun gelişmişini yapıyolar. Adamlar öylesine kasmışlar ki kendilerini, japonyadan bıraktıklarında uça uça gidip amerikanın doğu sahillerine varıcak balonlar geliştirmişler. Yani afedersiniz ama

OOOOHAAAAA!

Ciddi ciddi herşeyi hesaplamış pezevenkler. Rüzgar hızı yönü, hava durumu herşeyi ama herşeyi. Maliyet olarak düşük, ama işlev olarak işe yarama şansı yüksek balonlar bunlar. Üretip üretip doğu japonya kıyılarından bırakıyolarmış okyanusa.

İşe bak ki pek etkili olmamış. Fakat yine de 40 kusur balon ameika sahillerine ulaşmayı ve patlamayı başarmış. Fazla ölen olmamış, işte bir iki sıyrık mıyrık. Ama kafaya bak: son derece ucuz, uçaksız zamanının dronunu yapmışlar.

Yıllar sonra 1960 kusurlarda bir aile amerikanın batı sahillerine yakın bir ormanda gezinirlerken ailenin küçük kızı ormanda birşey buluyor. Daha anne... der demez GÜM! Çocuk ölüyor. Yanındaki kardeşi yaralanıyor. Araştırmacılar bir geliyor teeeeeeeeee 1940'lardan japon bombası.

Yani düşün. Yapamam demiceksin hiçbir zaman. Yaparım a-me-ka diceksin.

Furkan KELEŞOĞLU

Yaparız abi neden yapmıyalım :D  yalnız bu olayı ilk kez duydum baya ilginç. ama sonra kafaya  atomu yediler. gerçi orda bile psikolojikk savaşla yendiler. 3. bomba yokmuş halbuki. ne olacak ki bir kaç yıla yine amerikanın kafasını ezmeye başlarlar :D

seron

Keşke ben de orda olsaydım. Beraber iyi goygoy yapardık. Ama burayı terk edemiyorum. Bir de spora gidiyorum. Boş kalan zamanlarda makale yazıcam diye uğraşıyorum. Gezicek vakit kalmıyor. Daha denize bile gidemedim. Sizin yok mu aktivite falan? Neler yapıyorsunuz?

O bahsettiğim bilgi de Einstein'in Buzdolabı İsimli bir kitapta yazıyor. İnternetten indirilebiliyor istersen al bi oku ağzın açık kalır kötün tavana yapışır o derece. Yani ben o kitabı okuduktan sonra hayata bakış açım değişti. Yağmur yağdırmak için kiralanan adam mı dersin, vazelinin tarihi mi dersin, ne ararsan var içinde ama mizahi bir dille yazılmış süper bi kitap.

Bu arada bir iletini kaçırmışım. 70Mhz destekleyen o motor kartıyla istesen cillop gibi SMPS yaparsın. Ayarlı güç kaynağı bile yaparsın. Artık kocaman trafolarla yürümüyor işler. Anca ampli projelerinde o da herkes uğraşmıyor zaten. Bir ara Kemal88 vardı Yusuf Usta telefonda bahsetmişti hani. O arkadaş bu işte çok iyiydi. Bu konuyla alakalı hesaplama excelleri vermişti. İçerisinde her türlü SMPS topolojisi ve hesaplama mantığı var. Aratırsan bulursun sana lazım olur.

Furkan KELEŞOĞLU

Abi Benim aktivitem diye birşey yok sabah 6-7 gibi uyanır istanbula giderim. akşam desen eve 11 de geliyorum. kaldıki kendimi geliştirmeye calışıyorum. birde DGS ye hazırlanıp Mühendisliğe gececeğim.  Kitapa gelince abi ben kitap okumayı sevmiyorum. daha doğrusu teknik kitap okuyorum. kitap okruken öyle bir sıkılıyorum ki helede anlatıcı kişi betimleme yapmamış ise. birde benim kafam cabuk dağılır. adam ordaşöyle bir şey var dese ben kitabı bırakarı onu düşünürüm ulan bunu nasıl yaptılar acaba şöyle bir şeymi kullandılar falan der giderim :D

Yusuf usta

akadaşlar merhaba
ne çok yazı var böyle bu başlıkta, sürpriz oldu. bakalım önce neler yazmışsınız
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Ağustos 2019, 22:41:03akadaşlar merhaba
ne çok yazı var böyle bu başlıkta, sürpriz oldu. bakalım önce neler yazmışsınız
Vay abim.
Bekliyoruz. 12'ye kadar vaktimiz var. Gece sabaha kadar yazı yazıcam öğleden sonra sporum var. Yine de yeterli zamanımız var.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2019, 22:42:45Vay abim.
Bekliyoruz. 12'ye kadar vaktimiz var. Gece sabaha kadar yazı yazıcam öğleden sonra sporum var. Yine de yeterli zamanımız var.

Ben yarın işe gidicem abi bende 00:00 gibi yatarım.  Yoksa yarın patron kızar bana :D

Yusuf usta

:)

Arkadaşlar biraz gec açtım makineyi bugün eve geç geldim, çoktandır görmediğim sizleri görünce mutlu oldum.

Tabii yazdıklarınızı okumam zaman aldı. Bayağı ilginç şeylere deginmissiniz burada, fakat sık sık sizleri görmek okumak isterim burada belirteyim
Şimdi öncelikle şunu belirteyim, sizleri ilerlemiş, üretken görünce ben de bir de ihtiyar olarak azimleniyorum :)

Smps demişsin @seron

Kaç voltluk nasıl bir şey düsunuyorsun mesela

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2019, 22:45:38Ben yarın işe gidicem abi bende 00:00 gibi yatarım.  Yoksa yarın patron kızar bana :D

patronuna sordum, işe gelse de geç gelse keşke diyor :D

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Ağustos 2019, 22:54:16:)

Arkadaşlar biraz gec açtım makineyi bugün eve geç geldim, çoktandır görmediğim sizleri görünce mutlu oldum.

Tabii yazdıklarınızı okumam zaman aldı. Bayağı ilginç şeylere deginmissiniz burada, fakat sık sık sizleri görmek okumak isterim burada belirteyim
Şimdi öncelikle şunu belirteyim, sizleri ilerlemiş, üretken görünce ben de bir de ihtiyar olarak azimleniyorum :)

Smps demişsin @seron

Kaç voltluk nasıl bir şey düsunuyorsun mesela
Abi birşey istemiyorum ben.
Kendime güven gelsin diye,
Uğraşsam teoriye uygun birşeyler çıkarabilir miyim diye,
Biraz uğraş sonucu o çıktı ortaya.
Dikkat edersen hiçbir eleman değeri yazılmamış.
FF'i asimetrik bile çalıştırsam, her daim duty-cycle oranı %50 oluyor biliyorsun. Daha doğrusu trafoyu istediğin ayarda süremedikten sonra sadece frekans ile süremeyeceğimi tahmin ediyorum. Ne diyorsun? Sence o devre, çalışır mı? Çalışır da iş yapar mıydı?
EMI filtresi yapmadım bilinçli olarak. Çin yapımı smpslerden özendim biraz çünkü adam 5-10 TLye adi telefon adaptörü yapıyor :)

Yusuf usta

@seron  o şema çalışır elbette ama tavsiye edilmez. Yani diyeceksin ki sonuçta tek mosfet osilatorle sürülüyor burada flip flop osilatorle adam harikalar yaratmış. Üstelik optokuplor koyarak kısa devre durumunda f-f susturup ne güzel iş başarmış. Ama şimdi en basit entegreler bile oldukça korunaklı hesaplı kitaplı şekilde hem osc hem mosfet içerirken böyle bir ürün yapmak ne sağlıklı ne ekonomiktir
Ama şu kesin, anlamak ve öğrenmek için yapım basitliği açısından kesinlikle yapılabilir. Hiç de kötü bir devre değil. Potansla opto ledi sürülmüş orada sorunlu bir durum yok.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Ağustos 2019, 23:12:47@seron  o şema çalışır elbette ama tavsiye edilmez. Yani diyeceksin ki sonuçta tek mosfet osilatorle sürülüyor burada flip flop osilatorle adam harikalar yaratmış. Üstelik optokuplor koyarak kısa devre durumunda f-f susturup ne güzel iş başarmış. Ama şimdi en basit entegreler bile oldukça korunaklı hesaplı kitaplı şekilde hem osc hem mosfet içerirken böyle bir ürün yapmak ne sağlıklı ne ekonomiktir
Ama şu kesin, anlamak ve öğrenmek için yapım basitliği açısından kesinlikle yapılabilir. Hiç de kötü bir devre değil. Potansla opto ledi sürülmüş orada sorunlu bir durum yok.
Hay ağzına sağlık abicim. Teşekkürler. Resmen anlatmama gerek kalmadan okumuşsun devreyi ::ok  :-* Hayatım da yaptığım en karmaşık devredir o :D
Şu Supercapları da bi bulaydık... :hizz:  :D
Senin elindeki imkanlar bende olucak offff beeee... İstediğim gibi kart bastır istediğim gibi yap dene olmadı bir daha yap. Hey Allah'ım. Yakın olsak bıktırım seni de, Allah korumuş seni 8)  :hlp:

Senin işler nasıl gidiyor?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın