Ana içeriğe git
Konu: İyi kalite hoparlör sistemi yapmak isteyenler. (465 Kez okunmuş)

Ynt: İyi kalite hoparlör sistemi yapmak isteyenler.

Yanıt #15
Bilim için denemeye değer mi ?
Çok eski lambalı radyolarda vardı...
Lise yıllarımda lambalı radyo tamir ederken rastlamıştım...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #16
@Mr_YAMYAM
Hocam ben bu hoparlörü almak istiyorum, sizce nasıldır?
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-summit-alman-mali-hoparlor-721938004/detay/
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #17
@Mr_YAMYAM
Hocam ben bu hoparlörü almak istiyorum, sizce nasıldır?
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-summit-alman-mali-hoparlor-721938004/detay/
Çok şipirdek hoparlördür.
Arızası kırığı çıkığı yoksa fiyat çok iyi.

Yanıt #18
Çok şipirdek hoparlördür.
Arızası kırığı çıkığı yoksa fiyat çok iyi.

Tamamdır hocam. Yarın mesaj atayım, kargo yapıyorsa alırım.
Bir de buna ampli gerekecek :-\
LM3886 yapabilirim.
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #19
Ampliye ne gerek var. Sen daha önve TEA amplisini yapmadın mı?
Bağla gitsin cenıfır çalışır.

Yanıt #20
N11 ' DE Geziniyordum. ortopedi yataklarının süngerli olanını arıyordum. carşaf gibi seriyorsun. arama yaparken karşıma böyle bir şey cıktı işinize yarar belki kabin yaparken. :D

https://urun.n11.com/studyo-ve-sahne-ekipmanlari/akustik-yumurta-sunger-60-dns-30mm-50x50-cm-P342055141?Kampanyal%C4%B1+Adet=1+Adet&gclid=EAIaIQobChMI8siegPKO5AIVBKsYCh08cA07EAQYBCABEgJE6vD_BwE&gclsrc=aw.ds
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #21
Sanki standart bir süngere benziyor. Daha önce bu konuda @Mr_YAMYAM Hocamın önerisi ile eski yaylı yatağın altını kesip  :D O basit malzeme ile kabinlerde izalosyon olarak kullanmıştım. Gerçekten çok iyi netice aldım. Bass sesleri rahatsızlık vermeyecek derecede değişti. Gümbürtü yok oldu. Çok başarılı bir resterasyon olmuştu. Bu malzeme ile daha sonra 5 + 1 Sony Bass Reflex kabinede uyguladım Bass seslerinin seviyesinde belirgin bir artış oldu.

Yanıt #22
Şimdi şöyle yapıcaz :D

Linkini verdiğim üründen alıyoruz altına cam yününü yapıştırıyoruz. daha sonra kabin icinde işgal ettiği metre küpü hesaplayıp. kabinin normal boyutunu ona göre yeniden düzenliyoruz. kabinide mermerden yaptırıyoruz. MÜKEMMELLİYET. :D ayrıca kabin ayaklarınada darbe emici falan eklesekk desek.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #23
Olmaz Olmaz bir Yamyam olarak çok eksik var. Benim öğrendiklerim bunlar.detaylar @Mr_YAMYAM hocamızda  :)
_İyi kalite hoparlör sistemi yapmak isteyenler_
yaptığımız izalosyon, kabin titreşimini engellemek için, İçeri konulan gevşek hurç ise iç sönümlendirme malzemesi olarak bu kabinleri orta seviyeye çıkaracak.
Kablo çapı yaklaşık 0.75 ila 1 mm kare olmalıdır.
Yanyana bitişik olanlardan tercih edilmelidir.
Renk kodlu olursa bağlantılarda hata olmaz.
Bass hoparlörün bu sisteme göre uçları ters bağlanmalıdır. Yani filtreden gelen + uç hoparlörün - ucuna gidecek.

Yanıt #24
Bas hoparlörünü ters bağlanmasının nedeni nedir ? Filtreden gectikten sonra Sinyalin terslenmesinden dolayı mı ?
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #25
Bas hoparlörünü ters bağlanmasının nedeni nedir ? Filtreden gectikten sonra Sinyalin terslenmesinden dolayı mı ?
Bu gerçekten ilginç ama Onursal Hocam bu konuda detaylı açıklama yapmıştı. O nedenle Teknik olarak bilgilendirme paylaşımını onun yapması daha doğru olur.

Yanıt #26
Her hoparlör sadece tek bir frekans bölgesinde çalışmaz.
3Yollu bir hoparlördeki bass hoparlör bile 1KHz lere varan frekansları da vermektedir.
Medium hoparlörün de kendi çalışma bölgesi bulunmaktadır.
Bu iki tip hoparlörün düz polaritede membranlarının yukarı hareket ettiğini varsayarsak, medium hoparlör ile bass hoparlör arasındaki aynı frekanslara tekabül eden titreşimlerinde 90' faz farkı oluşmaktadır.
Bu faz farkı da bazı seslerin ölmesine veya bazı frekansların aşırı duyulmasına sebebiyet vermektedir.
Bu sebeple profesyonel sistemlerde bass hoparlörün polaritesi ters çevrilmektedir.

NOT:
Yukardaki sünger bir hoparlör kabininde hiç etkili olmaz. Bir hoparlörün iç tasarımı, ses yansımalarının engellenmesi (EKO) ve sesin kabin kenarlarını titreştirmemesi esasına göre hesaplanmaktadır.
Bu sebeple günümüzde en ideal malzeme Özgürece'nin resimlerinde görülen malzemedir.

Yanıt #27
Şimdi şöyle yapıcaz :D

Linkini verdiğim üründen alıyoruz altına cam yününü yapıştırıyoruz. daha sonra kabin icinde işgal ettiği metre küpü hesaplayıp. kabinin normal boyutunu ona göre yeniden düzenliyoruz. kabinide mermerden yaptırıyoruz. MÜKEMMELLİYET. :D ayrıca kabin ayaklarınada darbe emici falan eklesekk desek.
Mermer kolay kolay titreşim yapmayan bir malzemedir.
Eğer mermerden kabin yapma şansın olursa, iç kısmını özgürün resimlerindeki malzemeden bir kat (1cm kalınlıktır) döşemiş olsan bile mükemmel sonuç alırsın.
Ama sunta veya ağaçlar mermere göre çok fazla titreşim yapan malzemelerdir.
Eğer küçük ebatlı kabin yapmak istersen (Hoparlör free air rezonans frekansına göre) mermer kabini hava geçirmeyecek şekilde tasarlayıp kabin içi havanın bir kısmını çekmen yeterli olacaktır.
ÖRNEK:
20cm çapında ve free air rezonans frekansı 30Hz olan bir hoparlörün var. İlk mesajımda linkini vermiş olduğum FOSTEX hoparlör olabilir.
Bu rezonans frekansına inebilmek için kabin iç hacminin takribi olarak en azından 40 litre civarı olması gereklidir.
Ancak kabinin bu kadar büyük olması işine gelmiyor olabilir.
Daha küçük iç hacimli olarak örnek 20 litre (Raf tipi hoparlör şeklinde) isteyebilirsin.
Bu durumda mermer kabinin hava geçirmez bir şekilde yapıldığını varsayalım. Kabin arkasına bir sibop yaparak, bass hoparlörü dibine kadar bastırarak kabin içindeki havanın bir kısmının dışarı çıkmasını sağlarsın. Bu durumda iken sibobu sıkıca kapatırsan kabin içindeki havanın bir kısmı boşaltılmış olacaktır. Böylece free air rezonans frekansından ödün vermeden bu frekanslara kadar kazancını sağlayabilirsin.
Resimdeki hoparlörler böyle bir hoparlördür.
X
Hoparlörler 10cm olmasına rağmen 20cm lik hoparlörleri dövebilmektedir.

Yanıt #28

Yanıt #29
@Mr_YAMYAM   Bu amfiyi yapmaya değer mi ?  Birde taş direnclerin ortasındaki bobin için açık devre şemasında Z8L2 uH yazıyor galiba bunun anlamı ne oluyor  Z= tur L= uzunluk diye tahmin ediyorum.  Gerçi bu devrenin aynısını aliexpreste soğutucu - fanı filan montajlı kart halinde satıyorlar. Ben pek uğraşmak istemiyorum. bas - del - montajla bıktım artık. Bu devreyi de bir hintli abimiz cizmiş facede yakaladım.

Ama dosya olarak yok sadece bu resimleri buldum o yüzden. baştan aynı çizmek lazım. Yada cinde hazır satılanını alıcam oda 45 dolalr filan. gerçi buna kullanılacak transistörler + trafo filann desek o 45 dolarıda gecer :D
Mekatronik Teknikeri.