İyi kalite hoparlör sistemi yapmak isteyenler.

Başlatan Mr_YAMYAM, 23 Temmuz 2019, 16:45:35

Mr_YAMYAM

Bazı hoparlör kabinlerinin servet değerinde satıldıklarına tanık olmuşsunuzdur.
İçlerinde öyleleri var ki dudak uçuklatan fiyatlarla satılmaktadır.
Ancak bu işe gönül vermiş arkadaşlar biraz bütçe ile üst sınıf kabin yapabilirler.
Biraz bütçe deyimi çoğu arkadaşlarımız için son derece fazla olabilir.
Çünkü bu sınıfa girebilmek için bile 4000-5000EURO gibi bütçe gerekmektedir.
Ancak 40.000-50.000 EURO gibi ücretlerle satılan ürünleri de aratmayacağı gerçektir.
Çalıştığım yıllarda bizzat test etmiş olduğum şu ürün profesyonel sistemlerde kullanılmakta idi.
https://www.rumoh.eu/speakers/fullrange/fullrange-8-inch/1531/fostex-f200a
İyi kalite bir kabin için bu hoparlörden 2 adet ve yüksek frekans kayıpları için bir de iyi kalite tweeter gereklidir.
Bu hoparlörlere uygun en iyi tweeter ise...
https://www.rumoh.eu/speakers/tweeters/tweeter-1.50inch/3393/bliesma-t34b-4
Görüldüğü üzere bir kabin için 3 adet hoparlör 2000EURO civarındadır.
İki kabin için 4000E hoparlör maliyetimiz vardır.
Acaba değer mi ?  :du:
Bu işe gerçekten gönül vermiş, ve kaliteye değer verenler için bence bu fiyat son derece uygundur.
Bazı örnek ürünler.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-canton-reference-1-k-hi-end-speaker-system-cift-699218237/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-raidho-d-1.1-hi-end-bookshelf-speaker-cift-698380512/detay
Bir de en uçuk olan var ki evimize bile sığmaz :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-steinway-sons-model-d-stereo-system-697079961/detay

Hazır konuyu açmışken uygun fiyatlı referans tip hoparlör yapmak isteyebilirsiniz.
https://www.rumoh.eu/speakers/fullrange/fullrange-4-inch/1526/fostex-ff105wk
Şu hoparlörden iki adet alarak PC masasında referans hoparlörü olarak kullanabiliriz.
Bu hoparlörleri ben yıllarca test ettim ve dinledim.
Aynı ebat ile bu hoparlörleri geçebilecek bir çift kabin yapmaya çalışsam da sonunda pes etmiştim.

stk4221

Abi ses sistemleri işi gerçekten çok pahali. Benim arkadasim araç görüntü ses işi yapıyor az buçuk markalara aşinayim. Bir çift üç yollu mid takımı 150tl de var 1500 TL de var (sadece bizim getirip satabildigimiz). Mid takımının crossover parçası var içinde heralde basslari süzmek icinmidir nedir 50w lik halojen ampul var. Apıne harman kordan hertz clarion.  cok pahalı olsada gerçekten çok güzel
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Temmuz 2019, 00:25:17Onur abi sorması iyidir meslek neydi senin
Mesleğim BROADCASTING idi.
Yukarda belirtmiş olduğun halojen lamba aslında lamba değildir.
O bir PTC dir.

stk4221

Bu işin ilmini mesleğe dairmi öğrendin yoksa merak denilen tutkunu getirdi buralara kadar abi.
  Ptc ne alaka abi. Hemde ampül seklinde. Eski lambalı amfiler vardı. Aynı mantik mi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Temmuz 2019, 03:47:32Bu işin ilmini mesleğe dairmi öğrendin yoksa merak denilen tutkunu getirdi buralara kadar abi.
  Ptc ne alaka abi. Hemde ampül seklinde. Eski lambalı amfiler vardı. Aynı mantik mi.
Hem mesleğim hem de merakım. Mesleğim de doğrudan ses teknikleri ile ilgili idi.
Ampulün içerisindeki tel aslında bir dirençtir. Metal olduğu için de ısındıkça direnci artmaktadır.
Crossover da kullanılan o lambanın bir direnci vardır.
Genellikle orta sesler için kullanılan bu direncin değeri birkaç ohmdur.
Aşırı yüksek sinyaller bu direnç üzerinden geçerken, direnç biraz ısınacaktır. Isınınca da değeri biraz yükselecektir. Bu da medium hoparlöre giden sesleri dengede tutacaktır. Yani hoparlörün zarar görmesine karşı bir önlem.
Tam olarak şemayı görürsek ancak doğru yorumu yapabiliriz yinede.
Eski lambalı amplilerin bu mantıkla ilgisi yoktur. Lamba sinyal yükseltecidir. Günümüzde sinyal yükseltme işini transistörler yapmaktadır.

Akin.8784

ah hocam ah , zevk işi tabı. Ben de müziğe çok önem verıyorum hatta müzisyen olamadıgıma çok üzülmüştüm ki oda ayrı bı heves olarak ileriye sakladım. hayalım viyolin çalmak  ve sevdıgım şarkılara eşlik edebılmek zevk işte . ayrı bı zevkım de  spordur mesela bısıklet yarıscısıyım altımda 10bın tl uzerınde bısıklet var  50 bın olana bınen arkadaslarımda var . haz meselesı  yaşayan bılır . bu kabınlerıde dınleyen bılır .  gercı her dınleyen aynı hazzı alır mı oda ayrı konuda .. yanı değer mı o kadar para şahsen benım hosuma gıderse ben değecegıne ınanıyorum . keşke o  zevke tanıklık edebılcek fırsatı yakalayabılsek ..  ne mutlu kı bu forumda işin tekniğini bilenler var birşeyler öğreniyoruz . bence bu en büyük avantajdır bizler için  :s7: ... 

stk4221

Ev sinema sistemleri hop. Lerinde hoparlör miklatisi altinda bir miklatis daha var. Bu miklatis ters manyetik alan oluşturmak için mi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Ağustos 2019, 16:43:01Ev sinema sistemleri hop. Lerinde hoparlör miklatisi altinda bir miklatis daha var. Bu miklatis ters manyetik alan oluşturmak için mi.
Cıks değil.
Bir hoparlörün kalite unsurlarından birisi de mıknatısın manyetik gücüdür.
Yüksek manyetik güce sahip mıknatıslar pahalı olduğu için ilave mıknatıs ile işi kotarıyorlar.

Furkan KELEŞOĞLU

Mıknatısın manyetik gücünü değilde , Elektromıknatıs ile yapsalar ? Güçlü olsa calışır mı ? veya olmaz mı ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Furkan KELEŞOĞLU

Doğru Akım ile besleyeceğim. Çok kaliteli bir sistem olsun diyorum mesela güç çekmesinide pek önemsemiyorum. diyelim. olur mu olmaz mı ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Ağustos 2019, 18:59:10Doğru Akım ile besleyeceğim. Çok kaliteli bir sistem olsun diyorum mesela güç çekmesinide pek önemsemiyorum. diyelim. olur mu olmaz mı ?
Olur.
Tek fark şudur.
5W lık bir hoparlör yapabilmen için en azından 50W veya daha fazla manyetik güç kullanmalısın.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2019, 19:30:44Olur.
Tek fark şudur.
5W lık bir hoparlör yapabilmen için en azından 50W veya daha fazla manyetik güç kullanmalısın.

Bilim için denemeye değer mi ?

Mr_YAMYAM

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Ağustos 2019, 19:43:49Bilim için denemeye değer mi ?
Çok eski lambalı radyolarda vardı...
Lise yıllarımda lambalı radyo tamir ederken rastlamıştım...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ağustos 2019, 00:46:57Çok şipirdek hoparlördür.
Arızası kırığı çıkığı yoksa fiyat çok iyi.

Tamamdır hocam. Yarın mesaj atayım, kargo yapıyorsa alırım.
Bir de buna ampli gerekecek :-\
LM3886 yapabilirim.

Mr_YAMYAM

Ampliye ne gerek var. Sen daha önve TEA amplisini yapmadın mı?
Bağla gitsin cenıfır çalışır.

Furkan KELEŞOĞLU

ozgurece

Sanki standart bir süngere benziyor. Daha önce bu konuda @Mr_YAMYAM Hocamın önerisi ile eski yaylı yatağın altını kesip  :D O basit malzeme ile kabinlerde izalosyon olarak kullanmıştım. Gerçekten çok iyi netice aldım. Bass sesleri rahatsızlık vermeyecek derecede değişti. Gümbürtü yok oldu. Çok başarılı bir resterasyon olmuştu. Bu malzeme ile daha sonra 5 + 1 Sony Bass Reflex kabinede uyguladım Bass seslerinin seviyesinde belirgin bir artış oldu.

Furkan KELEŞOĞLU

Şimdi şöyle yapıcaz :D

Linkini verdiğim üründen alıyoruz altına cam yününü yapıştırıyoruz. daha sonra kabin icinde işgal ettiği metre küpü hesaplayıp. kabinin normal boyutunu ona göre yeniden düzenliyoruz. kabinide mermerden yaptırıyoruz. MÜKEMMELLİYET. :D ayrıca kabin ayaklarınada darbe emici falan eklesekk desek.

ozgurece

Olmaz Olmaz bir Yamyam olarak çok eksik var. Benim öğrendiklerim bunlar.detaylar @Mr_YAMYAM hocamızda  :)
_İyi kalite hoparlör sistemi yapmak isteyenler_
yaptığımız izalosyon, kabin titreşimini engellemek için, İçeri konulan gevşek hurç ise iç sönümlendirme malzemesi olarak bu kabinleri orta seviyeye çıkaracak.
Kablo çapı yaklaşık 0.75 ila 1 mm kare olmalıdır.
Yanyana bitişik olanlardan tercih edilmelidir.
Renk kodlu olursa bağlantılarda hata olmaz.
Bass hoparlörün bu sisteme göre uçları ters bağlanmalıdır. Yani filtreden gelen + uç hoparlörün - ucuna gidecek.

Furkan KELEŞOĞLU

Bas hoparlörünü ters bağlanmasının nedeni nedir ? Filtreden gectikten sonra Sinyalin terslenmesinden dolayı mı ?

ozgurece

Alıntı yapılan: Furkan41 - 19 Ağustos 2019, 16:33:07Bas hoparlörünü ters bağlanmasının nedeni nedir ? Filtreden gectikten sonra Sinyalin terslenmesinden dolayı mı ?
Bu gerçekten ilginç ama Onursal Hocam bu konuda detaylı açıklama yapmıştı. O nedenle Teknik olarak bilgilendirme paylaşımını onun yapması daha doğru olur.

Mr_YAMYAM

Her hoparlör sadece tek bir frekans bölgesinde çalışmaz.
3Yollu bir hoparlördeki bass hoparlör bile 1KHz lere varan frekansları da vermektedir.
Medium hoparlörün de kendi çalışma bölgesi bulunmaktadır.
Bu iki tip hoparlörün düz polaritede membranlarının yukarı hareket ettiğini varsayarsak, medium hoparlör ile bass hoparlör arasındaki aynı frekanslara tekabül eden titreşimlerinde 90' faz farkı oluşmaktadır.
Bu faz farkı da bazı seslerin ölmesine veya bazı frekansların aşırı duyulmasına sebebiyet vermektedir.
Bu sebeple profesyonel sistemlerde bass hoparlörün polaritesi ters çevrilmektedir.

NOT:
Yukardaki sünger bir hoparlör kabininde hiç etkili olmaz. Bir hoparlörün iç tasarımı, ses yansımalarının engellenmesi (EKO) ve sesin kabin kenarlarını titreştirmemesi esasına göre hesaplanmaktadır.
Bu sebeple günümüzde en ideal malzeme Özgürece'nin resimlerinde görülen malzemedir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 19 Ağustos 2019, 16:03:19Şimdi şöyle yapıcaz :D

Linkini verdiğim üründen alıyoruz altına cam yününü yapıştırıyoruz. daha sonra kabin icinde işgal ettiği metre küpü hesaplayıp. kabinin normal boyutunu ona göre yeniden düzenliyoruz. kabinide mermerden yaptırıyoruz. MÜKEMMELLİYET. :D ayrıca kabin ayaklarınada darbe emici falan eklesekk desek.
Mermer kolay kolay titreşim yapmayan bir malzemedir.
Eğer mermerden kabin yapma şansın olursa, iç kısmını özgürün resimlerindeki malzemeden bir kat (1cm kalınlıktır) döşemiş olsan bile mükemmel sonuç alırsın.
Ama sunta veya ağaçlar mermere göre çok fazla titreşim yapan malzemelerdir.
Eğer küçük ebatlı kabin yapmak istersen (Hoparlör free air rezonans frekansına göre) mermer kabini hava geçirmeyecek şekilde tasarlayıp kabin içi havanın bir kısmını çekmen yeterli olacaktır.
ÖRNEK:
20cm çapında ve free air rezonans frekansı 30Hz olan bir hoparlörün var. İlk mesajımda linkini vermiş olduğum FOSTEX hoparlör olabilir.
Bu rezonans frekansına inebilmek için kabin iç hacminin takribi olarak en azından 40 litre civarı olması gereklidir.
Ancak kabinin bu kadar büyük olması işine gelmiyor olabilir.
Daha küçük iç hacimli olarak örnek 20 litre (Raf tipi hoparlör şeklinde) isteyebilirsin.
Bu durumda mermer kabinin hava geçirmez bir şekilde yapıldığını varsayalım. Kabin arkasına bir sibop yaparak, bass hoparlörü dibine kadar bastırarak kabin içindeki havanın bir kısmının dışarı çıkmasını sağlarsın. Bu durumda iken sibobu sıkıca kapatırsan kabin içindeki havanın bir kısmı boşaltılmış olacaktır. Böylece free air rezonans frekansından ödün vermeden bu frekanslara kadar kazancını sağlayabilirsin.
Resimdeki hoparlörler böyle bir hoparlördür.
[attach type=image]12392[/attach]
Hoparlörler 10cm olmasına rağmen 20cm lik hoparlörleri dövebilmektedir.

ozgurece

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM   Bu amfiyi yapmaya değer mi ?  Birde taş direnclerin ortasındaki bobin için açık devre şemasında Z8L2 uH yazıyor galiba bunun anlamı ne oluyor  Z= tur L= uzunluk diye tahmin ediyorum.  Gerçi bu devrenin aynısını aliexpreste soğutucu - fanı filan montajlı kart halinde satıyorlar. Ben pek uğraşmak istemiyorum. bas - del - montajla bıktım artık. Bu devreyi de bir hintli abimiz cizmiş facede yakaladım.

Ama dosya olarak yok sadece bu resimleri buldum o yüzden. baştan aynı çizmek lazım. Yada cinde hazır satılanını alıcam oda 45 dolalr filan. gerçi buna kullanılacak transistörler + trafo filann desek o 45 dolarıda gecer :D

Mr_YAMYAM

ET'li ve de kıym'ETli @ozgurece
O resimdeki ufak FOSTEX ler bile senin SCHENIDER'leri kötekler.
ET'li @Furkan41
O ampli kral da olsa değmez.
Bir amplinin esas unsuru çıkış katı değildir.
Özgürecedeki AKAI ampli bile benim tasarlamış olduğum TECHNICS amplinin çıkış entegreleri aynıdır.
Yani ikisi de STK46X serisi.
Buna rağmen aralarındaki kalite faktörünün ne kadar olduğunu Özgür sana anlatabilir.
Oradaki bobinin önemi yüksek frekanslardaki osilasyonlara karşı bir önlemdir.
8mm çapında L uzunluğu 2cm gibi alabilirsin Ferrit nüveli olmadığı için tahmini değeri 50 ila 100uH civarında olabilir.

ozgurece

Doğrudur Onursal Hocam ama Schneiderleri Technics ile evlendirdik gayet güzel şipirdek anlaşıyorlar.  :D

Dikkat ederseniz güneş ışığı direkt olarak vuruyor ses seviyeleri rahatlıkla okunabiliyor.

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  Abi yani şunu mu diyorsun. devrenin tasarımı Tekniklere uyulsada pasif ve aktif devre elemanalrının kalitesi konuşur en son. ki doğru bunu mu demek istiyorsun ?.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 19 Ağustos 2019, 23:45:42@Mr_YAMYAM  Abi yani şunu mu diyorsun. devrenin tasarımı Tekniklere uyulsada pasif ve aktif devre elemanalrının kalitesi konuşur en son. ki doğru bunu mu demek istiyorsun ?.
Değil.
Bir tasarımda belli bir hassasiyet vardır.
Bu hassasiyeti sağlayabilmenin ilk koşulu şematik tasarım ve doğru değerlerdeki elemanlardır.
İkinci husus ise elemanların o devredeki karakteristik özellikleridir.
ÖRNEK:
Doğru bir Roll-off frekansı değeri için kullanılacak kondansatörün değeri 4uF olsun.
Sen yakın değer diye 3.3uF takarsan hesaplamaların yanlış olacak ve istemiş olduğun roll-off frekansına ulaşamayacaksındır.
Roll-off frekansı alt frekans bölgesindeki düşüş bölgesidir.
Aynı şekilde burada kullanılacak kondansatörün tipi ve karakteristik özelliği de önemlidir.
Nasıl olsa farketmez diyerek bazı devrelerde elektrolitik kondansatör kullanamazsın. Veya filtre amaçlı imal edilmiş metal oksit kondansatör kullanamazsın.
Bir AUDIO devresi yapıyorsan, audio kondansatör tiplerini ve kullanım amaçlaını bilmelisin.
Bir elektronik cihaz birçok devrelerden oluşur ve her bir devrenin kendine has karakteristikleri bulunur. Her bir devrenin karakteristik özelliklerini istemiş olduğun kriterlerde tasarlayıp gereğini yerine getirebilmelisin.
Bu bütünlüğe tasarım prosedürleri denilmektedir. GROUNDING konusu da buna dahildir.
Özgürün amplisinin band genişliği 100KHz tir. Yani o ampli 100KHz e kadar yükseltme yapmaktadır. Ama power band-width yani güç bandı 40KHz e kadardır. Power band width esas üst frekans bölgesinden sonra (Burada 20KHz) 3db oktav olarak 40 KHz olarak belirlenmiştir. (Belki benim amplide bu frekans 35KHz olabilir)
Yani dedikodularda yazdıkları üzere 20Hz 20KHz ifadesinin hiçbir anlamı yoktur. Bu frekans aralığındaki sapma değerleri bile o cihazın kalitesinde çok önemli faktördür.
ÖRNEK
20Hz-20KHz Anlamsız.
20Hz-20KHz +/-4db Eh işte bir cihaz.
20Hz-20KHz +/- 2db Güzel cihaz. (Bizim LM1875li ampli tasarımındaki ortalama değer) Eğer layıkı ile yapmışlarsa.
20Hz-20KHz +/-0.5db Harika bir cihaz Özgürecedeki technics ampli. Şipirdek bir cihaz.
Tabii ki frekans cevabı herşey değildir.
Gürültü faktörü.
Amatör bir cihaz için ampli çıkışı -50 ila -55 gibi ise gayet iyidir. Çıkışında gürültü duyulmaz.
-55 ila -60 Ticari tip bazı üretim cihazlar. AKAI gibi.
60-70 db gürültü seviyesi ise harika cihazlar demek olup bu seviyeden daha alt seviye gürültüler için artık Hi-End sınıfı denilmektedir.
Yani adam -72db gürültü seviyesine sahip bir cihaz için LAMBA kullanıyor ve bu cihaza LAMABALI diyebiliyor. Satarken de lambalı diye binlerce dolara satabiliyor.
Bu gibi özelliklerin sağlanabilmesi ise sadece çıkış katı ile ölçülmez.
Çıkış katından önce kullanılmakta olan ton kontrol, pre ampli ve hatta besleme devreleri bile bir cihazda çok önem arzeder.
Seni o çin işi çipindirik amplide 2SC5200 kullanılmış olmasının hiç anlamı yoktur.
O amplinin ön devrelerindeki opampların kalitesi bile o 2SC transistörlerinin karakteristiklerini öldürmeye yetecektir.

HAA NOT:
@ozgurece
Sendeki o SCHINEIDER'lerin günümüzdeki rayiç bedeli 1500-2000TL civarıdır.
Diğer hoprlörlerle kıyaslamasını zaten yapmışsındır.

Furkan KELEŞOĞLU

Abi ozaman senin ODYOMETRE konusunda dediğin gibi mi yapıyoruz referans 1 VAC girelim ampliye cıkışında 1VAC görürsek  ve ( bu genliğin frekansıda 20khz olsun. )  ozaman 20*log(1/1) = 0dB oluyor.  yani bunda kayıp yok demek oluyor. %100 verilmlilikte calışıyor diyebilirmiyiz ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 20 Ağustos 2019, 00:51:43Abi ozaman senin ODYOMETRE konusunda dediğin gibi mi yapıyoruz referans 1 VAC girelim ampliye cıkışında 1VAC görürsek  ve ( bu genliğin frekansıda 20khz olsun. )  ozaman 20*log(1/1) = 0dB oluyor.  yani bunda kayıp yok demek oluyor. %100 verilmlilikte calışıyor diyebilirmiyiz ?
Diyemezsin.
Referans seviyen nedir?
Referans seviyen 1V ise okey. Ama referans seviyen 2V ise???
Şöyle açıklayalım.
Referans seviyen 1V olsun. Çıkış seviyesi.
Ampliyi yaptın. girişten 100mV verdin çıkıştan 1.00V aldın 1KHz referans frekansta referans seviye durum ok SET EDİLDİ.
Şimdi frekans karakteristiğine gelelim.
20HZ ten 20 KHz e kadar olan tüm frekansları tarayacaksın. tüm frekanslardaki ampli kazancın aynı ise yani çıkış seviyen 1.00V ise Frekans karakteristiğin +/-0db dir yani tüm frekanslardaki yükseltmen eşittir.
Eğer bazı frekanslarda çıkış gerilimi düşük ya da yüksek ise bunu 20LOG (1/1) formülü ile hesaplayıp şöyle diyebilirsin.
Amplinin frekans responsu 20Hz to 20KHz +/-3db gibi Ya da fark az ise +/-1db gibi.
BU AMPLİNİN FREKANS KARARKTERİSTİĞİ.

Bir de kulaklığın frekans seviyesi vardır.
Kulaklığa 1V referans seviyesinde frekans uyguladın. Örnek 1KHz.
Kulaklığın temel dinleme mesafesinden (1cm) 90dbA ses şiddeti ölçtün. Ölçüm için SPL metre denilen aygıtlar gerekmektedir.
20Hz ten 20 KHz e kadar tüm frekansları taradın.
Her bir frekansta 90dbA ses şiddeti elde edebiliyorsan o sistemin tüm ayarları tamam demektir.
Ama kulaklık çıkış seviyen bazı frekanslarda +5db bazı frekanslarda -5db fazla ya da az ise o zaman sistemin frekans karakteristiğini şöyle tanımlarsın.
20Hz to 20KHz +/-5dbA
Bir başka husus daha bulunur. Bu tıbbı ilgilendirmektedir.
İnsan kulağı her frekansı eşit seviyede duymaz.
Genel olarak 4-5KHz civarını en iyi duymakta iken bass seslerde duyma hassasiyeti iyice zayıflayarak 30dbA kadar farkedebilmektedir. Keza yüksek frekanslarda da insan kulağı hassas değildir.
İnsan kulağının dinamik duyma eğrisisini sağlanması gerekiyorsa 4-5KHz  temel frekans bölgesini zayıflatman gerekmektedir
(DİNAMİK SÜPER LOUDNESS ilkesi) @ozgurece  nin amplisindeki devre :D

Akin.8784

insan özenıyor yahu  :-[  @ozgurece  hocam musaıt olsada yanına gıdıp muabbet edebılsek  :-[  lm anfımızı test ettırebılsek , kabınlerının sesını dınleyebılsek ne guzel olurdu  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 21 Ağustos 2019, 14:48:28insan özenıyor yahu  :-[  @ozgurece  hocam musaıt olsada yanına gıdıp muabbet edebılsek  :-[  lm anfımızı test ettırebılsek , kabınlerının sesını dınleyebılsek ne guzel olurdu  :)
Tavsiye etmem.
GUDURURSUN.
Sonra da aynı ampliden sen de yapmak istersin.
Bir sürü masrafa girersin :D

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Ağustos 2019, 14:50:07Tavsiye etmem.
GUDURURSUN.
Sonra da aynı ampliden sen de yapmak istersin.
Bir sürü masrafa girersin :D

zevk ıcın ölurum be abı  . yeterkı işin teknıgıyle yapılmıs bı devreden muzık dınleyebıleyım . bılgı ıcın kımlerın ayagına gıtmedım kı , yeterkı buyur ceksınler , zahmetı asla dert etmem ...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 21 Ağustos 2019, 15:06:12zevk ıcın ölurum be abı  . yeterkı işin teknıgıyle yapılmıs bı devreden muzık dınleyebıleyım . bılgı ıcın kımlerın ayagına gıtmedım kı , yeterkı buyur ceksınler , zahmetı asla dert etmem ...
Öyleyse ilk mesajımda vermiş olduğum hoparlörleri bi incele.
bakalım ne yorum yapabileceksin.
Aynı hoparlörler ile kullanılmak üzere SUBBASS kabin de isteyebilirsin.
Al sana ucuz bir hoparlör.
https://www.rumoh.eu/speakers/woofer/woofer-15-inch/2286/sb-acoustics-sb42fhcl75-6
Bu hoparlör 45cm lik diye geçer. İç efektif çapı 41cm dir. Duyarlılığı 93dbA olup, 120dbA ses şiddetine ulaşabilmek için sub bass kabinine bu hoparlörden 2 adet konulması gerekmektedir.
10-12dbA bass kompanzasyonu için bu hoparlörler ile 300W lık gerçek çıkış verebilen ampli kullanılması gerekmektedir.

NOT:
Senin fotoğraflarda göstermiş olduğun o peyniir'ler ve locitek subbas hoparlörün hurda sınıfında olduğu için yorum yapmam doğru olmaz.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2019, 01:26:50Diyemezsin.
Referans seviyen nedir?
Referans seviyen 1V ise okey. Ama referans seviyen 2V ise???
Şöyle açıklayalım.
Referans seviyen 1V olsun. Çıkış seviyesi.
Ampliyi yaptın. girişten 100mV verdin çıkıştan 1.00V aldın 1KHz referans frekansta referans seviye durum ok SET EDİLDİ.
Şimdi frekans karakteristiğine gelelim.
20HZ ten 20 KHz e kadar olan tüm frekansları tarayacaksın. tüm frekanslardaki ampli kazancın aynı ise yani çıkış seviyen 1.00V ise Frekans karakteristiğin +/-0db dir yani tüm frekanslardaki yükseltmen eşittir.
Eğer bazı frekanslarda çıkış gerilimi düşük ya da yüksek ise bunu 20LOG (1/1) formülü ile hesaplayıp şöyle diyebilirsin.
Amplinin frekans responsu 20Hz to 20KHz +/-3db gibi Ya da fark az ise +/-1db gibi.
BU AMPLİNİN FREKANS KARARKTERİSTİĞİ.

Bir de kulaklığın frekans seviyesi vardır.
Kulaklığa 1V referans seviyesinde frekans uyguladın. Örnek 1KHz.
Kulaklığın temel dinleme mesafesinden (1cm) 90dbA ses şiddeti ölçtün. Ölçüm için SPL metre denilen aygıtlar gerekmektedir.
20Hz ten 20 KHz e kadar tüm frekansları taradın.
Her bir frekansta 90dbA ses şiddeti elde edebiliyorsan o sistemin tüm ayarları tamam demektir.
Ama kulaklık çıkış seviyen bazı frekanslarda +5db bazı frekanslarda -5db fazla ya da az ise o zaman sistemin frekans karakteristiğini şöyle tanımlarsın.
20Hz to 20KHz +/-5dbA
Bir başka husus daha bulunur. Bu tıbbı ilgilendirmektedir.
İnsan kulağı her frekansı eşit seviyede duymaz.
Genel olarak 4-5KHz civarını en iyi duymakta iken bass seslerde duyma hassasiyeti iyice zayıflayarak 30dbA kadar farkedebilmektedir. Keza yüksek frekanslarda da insan kulağı hassas değildir.
İnsan kulağının dinamik duyma eğrisisini sağlanması gerekiyorsa 4-5KHz  temel frekans bölgesini zayıflatman gerekmektedir
(DİNAMİK SÜPER LOUDNESS ilkesi) @ozgurece  nin amplisindeki devre :D

Kalibreli sinyal jenaratörü ve kalibreli ampliden sonra iş sadece  Yazılıma kalıyor. ayrıca daha önce yapılmış odyometre sistemlerini inceledim. mesela dijital haberleşme için izalasyon entegreleri konmuş iç yapısını incelediğimde ise icinde trafo olduğunu gördümm. ayrıca DAC entegresi kullanılmış.  buda sinyalleri üretmek için fakat neden programlanabilir bir sinyal jenaratör entegresi kullanmamışlar anlamadım. ayrıca cok sayıda düşük gürültülü ve yükse CMRR li opamplalr kullanmışlar.  cıkışta röleye benzerbir yapı var. fakat zannediyorum mekanik bir yapı değil. sağ ve sol kanalı kontrol amacıyla konmuş.  ayrıca ses cıkışına bir adet ferit nüve koyulup jacka giden kablo 1 tur ferit nüveye sarılmış.

PC ile haberleşme kısmı için bir adet FT232RL chip kullanılmış. verileri alan mikro kontrolcü 18f2550 . asıl ana devreyi kontrol eden ise 18F452 Mİ 18F4550 mi öyle bir şey idi zannediyorsam.

baya kartı inceledim. mantık basit fakakt. teknik kısmında işler , usta senin anlattığın olaylara dönüyor.  aslında Bir devreyi SMD oluşturmak bile heleki ses veya sinyal işlenecek devreler. DIP kılıflı bir devreden daha kaliteli olur. dıp kılıfa göre toleransları cok daha düşük.

Öncelikle kulaklık amfisi yapmak lazım ilk önce bu konuştuğumuz değerler aralığında olacak kadar kaliteli. senin cay entegren karşılamaz mı abi ? . ordaki değerleri halletikten sonra gerisi kolay.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 21 Ağustos 2019, 22:28:49Öncelikle kulaklık amfisi yapmak lazım ilk önce bu konuştuğumuz değerler aralığında olacak kadar kaliteli. senin cay entegren karşılamaz mı abi ? . ordaki değerleri halletikten sonra gerisi kolay.
Saf audio testlerinde çok geniş band gerekli değildir.
İnsanlar 100Hz ten 10KHz e kadar frekansları normal seviyede duyuyorlarsa bile genel olarak algılamaları yerinde demektir.
Ancak bir audiometre yapmak o kadar kolay değildir.
İnsan kulağının referans duyma seviyesini literatüre göre tam olarak kalibre edebilmelisin.
Yani normal bir insan kulağı 40dbA ses şiddetini duymaya başlıyorsa, bu referans seviye olup, diğer insanların bu seviyeden ne kadar kayıpla duyabildiğinin testini ve ölçümünü yapabilmek için elindeki cihazın dünya standartlarında kalibre edilmesi şarttır.
Aksi takdirde normal seviye diyerek 80dbA ses şiddetini insana verip te o kişinin RAHAT DUYUYORUM demesi sana bir ölçüm kazandırmaz.
Yani buradaki en önemli unsur kulaklığın ses çıkış seviyesi olup, doğru bir şekilde kalibre edilmesi şarttır.
Benim çay amplisi biraz daha hassas olarak tasarlanıp imal edilirse 100Hz ten 10KHz e kadar sana referans sağlayabilir.
Ancak bozulma ve gürültü seviyeleri için birşey diyemem.

Furkan KELEŞOĞLU

Peki cay entegresi yerine D CLASS amfiler var tek bir chip icinde. mesela PAM8610 veya Onun türüvleri ? Zaten Bir odyometrenin cıkış katının D CLASS olması gerektiğini düşünüyorum.

Odyometre yapacağımdan değil. sadece merakk ettiğim şeyler üstüne düşmek istiyorum. en çok desibel konusunda takılmıştım. orayı halettim.  bu sefer teknik kısım kaldı.

Ben bir kaç tez inceledim. anlattıklarına göre okadar kolay bir şey ki. demek daha seni tanımamışlar @Mr_YAMYAM  usta :D

NOT: Hatta bu konuyu açtığım odyometre konusu altında konuşalım. belki başkalarıda bakar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ağustos 2019, 00:46:57Çok şipirdek hoparlördür.
Arızası kırığı çıkığı yoksa fiyat çok iyi.

Hocam hoparlörü almayacağım, elimdeki hoparlörlere kabin yapacağım yarın.
Tahmini 2cm kalınlığında sunta buldum, yalnız bahsettiğiniz yalıtım malzemesini bulamadım, 1cm kalınlığında sünger kullansam olur mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2019, 20:13:38Hocam hoparlörü almayacağım, elimdeki hoparlörlere kabin yapacağım yarın.
Tahmini 2cm kalınlığında sunta buldum, yalnız bahsettiğiniz yalıtım malzemesini bulamadım, 1cm kalınlığında sünger kullansam olur mu?
Sünger kesinlikle olmaz.
O malzemeyi oto döşemecilerden bulabilirsin. Oto döşemelerinin altına serilen malzemedir.
Metresi 20TL civarında idi.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2019, 20:28:42Sünger kesinlikle olmaz.
O malzemeyi oto döşemecilerden bulabilirsin. Oto döşemelerinin altına serilen malzemedir.
Metresi 20TL civarında idi.
Peki o malzemeyi bulamazsam ne olacak?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2019, 21:46:43Peki o malzemeyi bulamazsam ne olacak?
Bulunması son derece kolay bir malzemedir.
Alternatif olarak izocam kullanabilirsin. Ama kaşıntı yapıyo.
Bir de eski kaşe palto alabilirsin bit pazarından.
Kaşe paltonun malzemesi çok daha iyi netice veriyor. Kesilip biçilmesi de kolay. Ama ince olduğu için birkaç kat yapmalısın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2019, 21:52:33Bulunması son derece kolay bir malzemedir.
Alternatif olarak izocam kullanabilirsin. Ama kaşıntı yapıyo.
Bir de eski kaşe palto alabilirsin bit pazarından.
Kaşe paltonun malzemesi çok daha iyi netice veriyor. Kesilip biçilmesi de kolay. Ama ince olduğu için birkaç kat yapmalısın.

Sünger kullanmamın hiç mi yolu yok, halbuki elimizde tonla sünger var ???
3 tane kabin yapacağım, toplam 5 m2 kullansam 100 lira.
Benden o kadar para çıkmayabilir.
E o zaman Summit'lere niye gözünü diktin diye sorabilirsiniz.
O zaman elimde para vardı ancak bilgisayara ram ve wifi modülü almam gerektiğinden harcadım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2019, 21:57:24Sünger kullanmamın hiç mi yolu yok, halbuki elimizde tonla sünger var ???
3 tane kabin yapacağım, toplam 5 m2 kullansam 100 lira.
Benden o kadar para çıkmayabilir.
E o zaman Summit'lere niye gözünü diktin diye sorabilirsiniz.
O zaman elimde para vardı ancak bilgisayara ram ve wifi modülü almam gerektiğinden harcadım.
Tekniğe ve ilme karşı gelemezsin.
İstersen sünger kapla ama kabin titreşimlerine hiçbir faydası olmaz.
Tekniğin gereğini yerine getirmelisin.
Aksi takdirde başkalarının söylediği gibi....
''O KADAR HESAPLADIM BİR TÜRLÜ TUTMUYO''

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2019, 23:40:57Tekniğe ve ilme karşı gelemezsin.
İstersen sünger kapla ama kabin titreşimlerine hiçbir faydası olmaz.
Tekniğin gereğini yerine getirmelisin.
Aksi takdirde başkalarının söylediği gibi....
''O KADAR HESAPLADIM BİR TÜRLÜ TUTMUYO''
Yarın bir bakalım, olmazsa kabin yapımını birkaç gün ertelerim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın