Ana içeriğe git
Konu: İyi kalite hoparlör sistemi yapmak isteyenler. (465 Kez okunmuş)

İyi kalite hoparlör sistemi yapmak isteyenler.

Bazı hoparlör kabinlerinin servet değerinde satıldıklarına tanık olmuşsunuzdur.
İçlerinde öyleleri var ki dudak uçuklatan fiyatlarla satılmaktadır.
Ancak bu işe gönül vermiş arkadaşlar biraz bütçe ile üst sınıf kabin yapabilirler.
Biraz bütçe deyimi çoğu arkadaşlarımız için son derece fazla olabilir.
Çünkü bu sınıfa girebilmek için bile 4000-5000EURO gibi bütçe gerekmektedir.
Ancak 40.000-50.000 EURO gibi ücretlerle satılan ürünleri de aratmayacağı gerçektir.
Çalıştığım yıllarda bizzat test etmiş olduğum şu ürün profesyonel sistemlerde kullanılmakta idi.
https://www.rumoh.eu/speakers/fullrange/fullrange-8-inch/1531/fostex-f200a
İyi kalite bir kabin için bu hoparlörden 2 adet ve yüksek frekans kayıpları için bir de iyi kalite tweeter gereklidir.
Bu hoparlörlere uygun en iyi tweeter ise...
https://www.rumoh.eu/speakers/tweeters/tweeter-1.50inch/3393/bliesma-t34b-4
Görüldüğü üzere bir kabin için 3 adet hoparlör 2000EURO civarındadır.
İki kabin için 4000E hoparlör maliyetimiz vardır.
Acaba değer mi ?  :du:
Bu işe gerçekten gönül vermiş, ve kaliteye değer verenler için bence bu fiyat son derece uygundur.
Bazı örnek ürünler.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-canton-reference-1-k-hi-end-speaker-system-cift-699218237/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-raidho-d-1.1-hi-end-bookshelf-speaker-cift-698380512/detay
Bir de en uçuk olan var ki evimize bile sığmaz :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-steinway-sons-model-d-stereo-system-697079961/detay

Hazır konuyu açmışken uygun fiyatlı referans tip hoparlör yapmak isteyebilirsiniz.
https://www.rumoh.eu/speakers/fullrange/fullrange-4-inch/1526/fostex-ff105wk
Şu hoparlörden iki adet alarak PC masasında referans hoparlörü olarak kullanabiliriz.
Bu hoparlörleri ben yıllarca test ettim ve dinledim.
Aynı ebat ile bu hoparlörleri geçebilecek bir çift kabin yapmaya çalışsam da sonunda pes etmiştim.

Ynt: İyi kalite hoparlör sistemi yapmak isteyenler.

Yanıt #1
Abi ses sistemleri işi gerçekten çok pahali. Benim arkadasim araç görüntü ses işi yapıyor az buçuk markalara aşinayim. Bir çift üç yollu mid takımı 150tl de var 1500 TL de var (sadece bizim getirip satabildigimiz). Mid takımının crossover parçası var içinde heralde basslari süzmek icinmidir nedir 50w lik halojen ampul var. Apıne harman kordan hertz clarion.  cok pahalı olsada gerçekten çok güzel
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #2
Onur abi sorması iyidir meslek neydi senin

Yanıt #4
Bu işin ilmini mesleğe dairmi öğrendin yoksa merak denilen tutkunu getirdi buralara kadar abi.
  Ptc ne alaka abi. Hemde ampül seklinde. Eski lambalı amfiler vardı. Aynı mantik mi.

Yanıt #5
Bu işin ilmini mesleğe dairmi öğrendin yoksa merak denilen tutkunu getirdi buralara kadar abi.
  Ptc ne alaka abi. Hemde ampül seklinde. Eski lambalı amfiler vardı. Aynı mantik mi.
Hem mesleğim hem de merakım. Mesleğim de doğrudan ses teknikleri ile ilgili idi.
Ampulün içerisindeki tel aslında bir dirençtir. Metal olduğu için de ısındıkça direnci artmaktadır.
Crossover da kullanılan o lambanın bir direnci vardır.
Genellikle orta sesler için kullanılan bu direncin değeri birkaç ohmdur.
Aşırı yüksek sinyaller bu direnç üzerinden geçerken, direnç biraz ısınacaktır. Isınınca da değeri biraz yükselecektir. Bu da medium hoparlöre giden sesleri dengede tutacaktır. Yani hoparlörün zarar görmesine karşı bir önlem.
Tam olarak şemayı görürsek ancak doğru yorumu yapabiliriz yinede.
Eski lambalı amplilerin bu mantıkla ilgisi yoktur. Lamba sinyal yükseltecidir. Günümüzde sinyal yükseltme işini transistörler yapmaktadır.

Yanıt #6
ah hocam ah , zevk işi tabı. Ben de müziğe çok önem verıyorum hatta müzisyen olamadıgıma çok üzülmüştüm ki oda ayrı bı heves olarak ileriye sakladım. hayalım viyolin çalmak  ve sevdıgım şarkılara eşlik edebılmek zevk işte . ayrı bı zevkım de  spordur mesela bısıklet yarıscısıyım altımda 10bın tl uzerınde bısıklet var  50 bın olana bınen arkadaslarımda var . haz meselesı  yaşayan bılır . bu kabınlerıde dınleyen bılır .  gercı her dınleyen aynı hazzı alır mı oda ayrı konuda .. yanı değer mı o kadar para şahsen benım hosuma gıderse ben değecegıne ınanıyorum . keşke o  zevke tanıklık edebılcek fırsatı yakalayabılsek ..  ne mutlu kı bu forumda işin tekniğini bilenler var birşeyler öğreniyoruz . bence bu en büyük avantajdır bizler için  :s7: ... 

Yanıt #7
Ev sinema sistemleri hop. Lerinde hoparlör miklatisi altinda bir miklatis daha var. Bu miklatis ters manyetik alan oluşturmak için mi.

Yanıt #8
Ev sinema sistemleri hop. Lerinde hoparlör miklatisi altinda bir miklatis daha var. Bu miklatis ters manyetik alan oluşturmak için mi.
Cıks değil.
Bir hoparlörün kalite unsurlarından birisi de mıknatısın manyetik gücüdür.
Yüksek manyetik güce sahip mıknatıslar pahalı olduğu için ilave mıknatıs ile işi kotarıyorlar.

Yanıt #9
Mıknatısın manyetik gücünü değilde , Elektromıknatıs ile yapsalar ? Güçlü olsa calışır mı ? veya olmaz mı ?
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #10
Elektromıknatısı ne ile besleyeceksin ?

Yanıt #11
Doğru Akım ile besleyeceğim. Çok kaliteli bir sistem olsun diyorum mesela güç çekmesinide pek önemsemiyorum. diyelim. olur mu olmaz mı ?
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #12
Doğru Akım ile besleyeceğim. Çok kaliteli bir sistem olsun diyorum mesela güç çekmesinide pek önemsemiyorum. diyelim. olur mu olmaz mı ?
Olur.
Tek fark şudur.
5W lık bir hoparlör yapabilmen için en azından 50W veya daha fazla manyetik güç kullanmalısın.

Yanıt #13
Olur.
Tek fark şudur.
5W lık bir hoparlör yapabilmen için en azından 50W veya daha fazla manyetik güç kullanmalısın.

Bilim için denemeye değer mi ?
Mekatronik Teknikeri.