Engelli kizim içinDijital tarti yapmak istiyorum.

Başlatan Denizdeniz, 12 Temmuz 2019, 22:47:18

Denizdeniz

Merhaba. Kizim için bir alet tasarliyorum bana bilinen baskülün küçuğu lazim. Yaptigim kisa arastirmada baskullerin dort kenarinda agirliklari olcen parcalar var. Bunlarin daha az baskida olcenlerinden lazim. Kisacasi sag ayak ne kadar basiyor. Sol ayak ne kadar basiyor olçebilecegim bir baskul yapmak istiyorum. Elektronikçi abilerim kardeşlerimden yardim istiyorum 

taydin

Bir bobinin içine giren yaylı bir nüve kullanabilirsin. Aşağıdaki solenoid'e bak.

Bunun amacı normalde farklı. Elektrik veriyorsun ve mekanik hareket elde ediyorsun. Ama senin uygulamada o yaylı çubuğu sen hareket ettireceksin. Çubuk ne kadar girerse bobine, bobinin endüktansı o kadar artacak. Yani bobinin endüktansını ölçen Arduino'lu bir tasarım yaparsan iş gayet güzel olur.

[attach type=image]12308[/attach]

Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Denizdeniz

Tesekkur ederim. Tasarim olarak aslinda tam olarak evde kullanilan baskul tipinde bir sey gerekli bana. İnce, mekanik bir parçasi olmayan ya da çok kücuk olan.  Baskıyı ölçen bir plaka mesela?? :du:

Denizdeniz

Alıntı yapılan: Denizdeniz - 14 Temmuz 2019, 20:37:52Tesekkur ederim. Tasarim olarak aslinda tam olarak evde kullanilan baskul tipinde bir sey gerekli bana. İnce, mekanik bir parçasi olmayan ya da çok kücuk olan.  Baskıyı ölçen bir plaka mesela?? :du:
Birtane el tartisi alip içini söküp bir bakiyim diyorum.

stk4221

Ağırlık ölçümünü yapan loodcell tipi sensorler. İki teraziyi bir terazi üzerinde birleştirebilirsiniz. 4 baskı noktasindan mi ölçüyor yok sa merkez loadcell mi var bunu bilmek lazim. 
 Yapmanizdaki amaç ayakların zemine yaptığı basıncı mi ölçmek. Mantıklı gelirse daha detaylı beyin fırtınası yapılabilir.
Kolay gelsin
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Denizdeniz

Ilginiz ve Cevabiniz için teşekkür ederim.  Ben bir baskul alip onuu arkadindaki metal yuk sensorlerini bir sekilde egerek bükerek yada ustune ilave agirlik koyarak gormeyi dusunuyorum.  Calistigim icin cok fazla vaktim olmuyor. Aksamdan aksama firsat bulunca bu konu hakkinda bilgi toplayip icraata baslayacagim. Amac sizin de dediginiz gibi iki ayak altina koyacagim ile basma yukunu olcecegim
 Internette ayakta durma sehpasi olarak yazarsaniz bir cok model gorursunuz. Ben de kizimi o sekilde bagliyorum ancak sag ayak ile sol ayak ayni guçte basmiyor. Onu olcup ona gore aksiyon nasil alirim ona bakmak istiyorum.

stk4221

Tekrardan geçmiş olsun. Elektronik bilgim kısıtlı olduğundan  parçaları modifiye ederek çözüme ulaşabiliriz. İki teraziyi hibrit şekilde kullanılabilirsek işinizi görür sanirim.
   Mesala 15*30x10  iki adet cam yüzeyin altına sensörleri yerlestrip iki ayrı ekrandan değerler görülebilir. Yani büyük iki teraziyi tek bir terazi haline getirmek gibi birşey oluyor.

stk4221

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın