Ana içeriğe git
Konu: Amatör Telsizcilik Hakkın'da (544 Kez okunmuş)

Amatör Telsizcilik Hakkın'da

Merhaba arkadaşlar
Son  zamanlarda amatör telsizciliğe merak saldım.Öncelikle belge almam gerekli.Gecen ki sınavı kaçırdım meçbur bir sonraki sınavı bekliycem.Şuan için  cihaz tavsiye istiyorum.
El telsizi olarak hangi cihazı önerirsiniz.Birde  usb. İçin sdr cihazı önerisi istiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin.

Ynt: Amatör Telsizcilik Hakkın'da

Yanıt #1
Benim zamanımda ICOM ve KENWOOD markalar başı çekerlerdi.
Günümüzde hangi markalar hangi kalitede yapılıyor bilgim yok ne yazık ki.
Benim ICOM el telsizim hala bir yerlerde pinekliyor.

Yanıt #2
Merhaba arkadaşlar
Son  zamanlarda amatör telsizciliğe merak saldım.Öncelikle belge almam gerekli.Gecen ki sınavı kaçırdım meçbur bir sonraki sınavı bekliycem.Şuan için  cihaz tavsiye istiyorum.
El telsizi olarak hangi cihazı önerirsiniz.Birde  usb. İçin sdr cihazı önerisi istiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin.

@Furkan41 ALFA OLMUŞ. Yazar size tavsiye o da...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #3
Benim zamanımda ICOM ve KENWOOD markalar başı çekerlerdi.
Günümüzde hangi markalar hangi kalitede yapılıyor bilgim yok ne yazık ki.
Benim ICOM el telsizim hala bir yerlerde pinekliyor.

Yamyam abi bu konuda bilginiz olamadığı için üzüldüm.Bilğiniz olsaydı bilimsel olarak ve kötekleyerek birşeyler öğrenirdik sizden

Yanıt #5
Kardeşim yeni başlayacak isen. herkesin başlangıc telsizi budur.

https://tr.banggood.com/Wholesale-BAOFENG-UV-5R-Dual-Band-Handheld-Transceiver-Radio-Walkie-Talkie-p-61066.html?gmcCountry=TR&currency=TRY&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_bgcs&utm_content=garman&utm_campaign=pla-trg-ele-svp-s-pc&ad_id=332647662393&product_id=61066-286TRs&gclid=EAIaIQobChMIzaz_4Zaw4wIVIQzTCh0a4QOhEAQYASABEgIewPD_BwE&cur_warehouse=CN

cift bantlı 5w lık cihaz.  cihazın özellikleride tatmin edici öneririm. cok pahalı şeyler gidip alma gerekte yok. ve asla asla 2.el cihaz alma. sıfır telsiz al. türkiyede satılan sıfır telsizler bile 2. el cıkıyor. bu attığım linkten mesela sipariş ver. fakat belgeni aldıktan sonra ver. gümrükte sıkıntı yaşanır ise hiç olmazsa belgeni göstererek alırsın.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #6
Kardeşim yeni başlayacak isen. herkesin başlangıc telsizi budur.

https://tr.banggood.com/Wholesale-BAOFENG-UV-5R-Dual-Band-Handheld-Transceiver-Radio-Walkie-Talkie-p-61066.html?gmcCountry=TR&currency=TRY&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_bgcs&utm_content=garman&utm_campaign=pla-trg-ele-svp-s-pc&ad_id=332647662393&product_id=61066-286TRs&gclid=EAIaIQobChMIzaz_4Zaw4wIVIQzTCh0a4QOhEAQYASABEgIewPD_BwE&cur_warehouse=CN

cift bantlı 5w lık cihaz.  cihazın özellikleride tatmin edici öneririm. cok pahalı şeyler gidip alma gerekte yok. ve asla asla 2.el cihaz alma. sıfır telsiz al. türkiyede satılan sıfır telsizler bile 2. el cıkıyor. bu attığım linkten mesela sipariş ver. fakat belgeni aldıktan sonra ver. gümrükte sıkıntı yaşanır ise hiç olmazsa belgeni göstererek alırsın.
Zaten önce belgemi alıcam.Başımı derse sokmaya niyetim yok.Bende linkini atmış olduğun ürüne niyetledim ama sonra bir üst modelini gördüm ikisi arasında kaldım.Arada pek bi fark yok sanırsam son baktığım ürün linki aşığıda

https://urun.n11.com/el-telsizi/baofeng-uv82-8-waat-25-km-P331569785

Birde bu sdr hakkında bilğin varmı.

Yanıt #9
Kardeşim gidip cok pahalı ürünler almana gerek yok. okadar parayı mobil telsize vereceğine sabit istasyon kurup keyfine bakarsın.

SDR işine gelirsek frekans aralığı cok geniş ve sadece dinleme yapabiliyorsun cıkış yapamassın. bazıları ucakları dinliyor. bu yüzden alıyorlar genellikle. Sen bence ilk sınava gir belgeni al.

Ayrıca gidip hiç bir TRACK cemiyetine veya derneğine sakın ama sakın ha üye olma. para yemekten goy goy yapmaktan başka bir işleri olmayan %70 i avcılar dan oluşan. bir yapıdır. aralarında bolca delirmiş kafayı yemiş insan bulunur. elektronik hakkında bir sağa bir sola sallayıp dururlar.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #10
@Furkan41  zaten bir el telsizine o kadar para yatırmam.Daha önce dediğim gibi önce belgemi alıcam şuan hangi cihazları almalıyım onu seçmek için konu açtım.
Antrak da bir makale okudum da bu küçük USB bağlantılı SDR için E4000 tuner olan cihaz alın demiş.Bir başka makalede ise E4000 tuner li cihaz bulmanın çok zor olduğunu yazmış bunun yerinede R820T tuner den bahsetmiş ne yazık ki nette bu ürünlerin hiç biri yok. AliExpress den ürün almak istemiyorum malum gümrük sebeplerinden dolayı.Daha önce almış olduğum ürünlerde  gelmedi o yüzden Türkiye'den almak istiyorum.Bu E4000 tuner li ürünleri nereden temin edebilirim

Yanıt #11
Tuner muner uğraşılmaz. o işlere hiç girme zaten. o dedikleri tunerler programlamabilir tunerler işlemciyle programlıyorlar. gerek yok ona edeceğin masraaı ( ki o tunerleri nerden bulurusn allah bilir ) SDR almak daha mantıklı.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #12
Yamyam abi ürün süper ağzım sulandı😁Biraz tuzlu geldi fiyatı biz yanına yanşamıyız onun.
Bendeki ICOM'un gelişmiş modeli.
Ben o yıllarda 800$ a almıştım. 900MHz e kadar çalışıyor. Ancak 144MHz bandının aktivitesinden dolayı 650MHz ten sonra gönderme zayıflıyor. Bu normal bir durumdur.
Zaten amatör band amacıyla aldığım için bu frekanslar beni ilgilendirmiyordu. Sadece özel görevli bir arkadaşım kendi frekans bandında 650MHz civarı kullanmış ve memnun kalmış idi.
Cihaz 70MHz lere kadar iniyor olsa da FM radyo bandlarına tekabül eden frekanslarda radyoları dinleyemiyor. Çünkü radyo yayınlarının band genişliği çok çok yüksek.
Bir zamanlar AIR BAND denilen ve 120MHz ler bölgesinde yabancı uçakların haberleşmelerine tanık olmuştum :D
Bence önermiş olduğum o cihaz 600$ bile olsa kalitesi tartışılmaz bir cihazdır. Ancak senin amacın dahilinde bütçeni aşabilir haliyle.

Yanıt #13
Tuner muner uğraşılmaz. o işlere hiç girme zaten. o dedikleri tunerler programlamabilir tunerler işlemciyle programlıyorlar. gerek yok ona edeceğin masraaı ( ki o tunerleri nerden bulurusn allah bilir ) SDR almak daha mantıklı.
Bu linkdeki üründen bahsediyorum.Tutupda kendin tuner alıp da devre kurmak niyetinde değilim.Bu ürünlerin tuner çesitleri varmış

Yanıt #14
@Mr_YAMYAM  Ancak 144MHz bandının aktivitesinden dolayı 650MHz ten sonra gönderme zayıflıyor. Bu zayıflamanın nedeni nedir anlıyamadım abi.Birde  AIR BAND halen el telsizi ve kaliteli anten ile dinlene biliyormu.