Yeni bilgisayar mı, Upgrade mi?

Başlatan H_SerhatY, 11 Temmuz 2019, 18:30:06

H_SerhatY

Merhabalar.
Öncelikle forum sitesine girdiğimizde bizi karşılayan "Son Konular" kısmında neredeyse tamamen benim adım var, bundan dolayı bir rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın.
Özellikle @Mr_YAMYAM hocamın yorumlarını beklesem de bu konu hakkında düşünceye sahip herkesin konuya katılması çok hoş olacaktır.
Artık elimdeki bilgisayar Solidworks gibi yazılımlarda ve oynadığım oyunlarda zorlanmaya başladı.
Bilgisayarım Asus marka bir laptop. i3-3217U işlemciye ve 4GB RAM'e sahip.
Ben de düşünmeye başladım, acaba elimdeki bilgisayarı satıp yeni bir bilgisayar mı alsam, yoksa upgrade mi yapsam?
İçine baktım, RAM ve HDD harici hiçbir şey değiştirilmiyor.
HDD yerinde WD marka 120GB bir SSD var. RAM olarak üzerinde gömülü olarak 4GB 1600MHz RAM var. Gömülüden kastım anakarta lehimli.
Ekstra olarak bir adet RAM yuvası var.
Şimdi en mantıklısı hangisi? Yeni bilgisayar almak mı, yoksa bir RAM alıp Upgrade yapmak mı?

07 Osman

İşlemci ve ekran kartınızı değiştiremedikten sonra, kaldı ki harddiskiniz de ssd imiş, sadece ramı arttırmak sizin için performans arttırımı sağlamayacaktır.  Eğer bu tür upgradeleri seviyorsanız, uygun yeriniz ve kullanım alanınız varsa masaüstü bir pc alarak bundan sonraki zamanlar için kendinize avantaj yaratmış olursunuz.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Temmuz 2019, 20:11:07İşlemci ve ekran kartınızı değiştiremedikten sonra, kaldı ki harddiskiniz de ssd imiş, sadece ramı arttırmak sizin için performans arttırımı sağlamayacaktır.  Eğer bu tür upgradeleri seviyorsanız, uygun yeriniz ve kullanım alanınız varsa masaüstü bir pc alarak bundan sonraki zamanlar için kendinize avantaj yaratmış olursunuz.
Uygun yerim var, upgrade etmeyi seviyorum ve masaüstü bilgisayarlar bana göre en iyisi.
Ancak sorun o değil. Yeni nesil parçalar gereksiz pahalı geldiği için ikinci el bilgisayarlara yönelmek istiyorum.
Hazır bilgisayarlar var, ancak benim işimi görecek bir hazır bilgisayar zaten en az 5000-6000 lira dolaylarında ki ben bir öğrenci olarak bu bütçeyi karşılayamam.

07 Osman

Laptop tamam iyi de, belki mesajımı görmüşsünüzdür, Toshiba var bir tane Satellite A300-17N  bios şifresi yüzünden yatıyor,  belki bilginiz vardır ha :)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Temmuz 2019, 21:22:47Laptop tamam iyi de, belki mesajımı görmüşsünüzdür, Toshiba var bir tane Satellite A300-17N  bios şifresi yüzünden yatıyor,  belki bilginiz vardır ha :)
Konudan haberdarım :)
Ancak zaten mesajımda masaüstü bilgisayar almak istediğimi belirtmiştim.
Ancak yeni nesil parçaların fiyatı öğrenci bütçesini haliyle aşıyor.
Ben de ikinci el bilgisayarlara yönelmek istiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 11 Temmuz 2019, 18:30:06Merhabalar.

Şimdi en mantıklısı hangisi? Yeni bilgisayar almak mı, yoksa bir RAM alıp Upgrade yapmak mı?
C şıkkı hiçbirisi :D
Benim PC resimde görüleceği üzere CORE 2 DUO E8300 Professör. 4GB RAM ve falan filan.
[attach type=image]12292[/attach]
Ben, benim PC ile...
CAD (elektronik) çizimleri yapabiliyorum.
Video render ve düzenleme işleri yapabiliyorum.
Resim düzenleme ve edith işlerimi halledebiliyorum.
Bilindik oyunlardan olmasa da ufak oyunlardan baara çııra oynayabiliyorum.
Kısacası her türlü işlerimi halledebiliyorum.
Bunun en yegane sebebi, PC yi en performanslı şekilde çalıştırabilmemden kaynaklanıyor.
Resimde görüldüğü üzere genel olarak linux işletim sistemi kullanıyor olsam da Windows tabanında da oyun dahil genel işlerimi halledebilmekteyim.
Windows tabanında...
Oyun oynamak. (Favori oyunum SETTLERS 4
Audio edit ve reproduction.
Video rendering ve video copy.
Proteus PCB çizim ve CAD programı.
Başka derdim yokki zaten :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Temmuz 2019, 23:39:55C şıkkı hiçbirisi :D
Benim PC resimde görüleceği üzere CORE 2 DUO E8300 Professör. 4GB RAM ve falan filan.
[attach type=image]12292[/attach]
Ben, benim PC ile...
CAD (elektronik) çizimleri yapabiliyorum.
Video render ve düzenleme işleri yapabiliyorum.
Resim düzenleme ve edith işlerimi halledebiliyorum.
Bilindik oyunlardan olmasa da ufak oyunlardan baara çııra oynayabiliyorum.
Kısacası her türlü işlerimi halledebiliyorum.
Bunun en yegane sebebi, PC yi en performanslı şekilde çalıştırabilmemden kaynaklanıyor.
Resimde görüldüğü üzere genel olarak linux işletim sistemi kullanıyor olsam da Windows tabanında da oyun dahil genel işlerimi halledebilmekteyim.
Windows tabanında...
Oyun oynamak. (Favori oyunum SETTLERS 4
Audio edit ve reproduction.
Video rendering ve video copy.
Proteus PCB çizim ve CAD programı.
Başka derdim yokki zaten :D
Hocam benim oynadığım oyun şu an boyutu 600MB olmasına karşın 2.5GB RAM oyuna yetmiyor.
Sebebi ise elime geçen her modu oyunun içine atıyor olmam :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Temmuz 2019, 00:27:37Hocam benim oynadığım oyun şu an boyutu 600MB olmasına karşın 2.5GB RAM oyuna yetmiyor.
Sebebi ise elime geçen her modu oyunun içine atıyor olmam :D
RAM yetmemesi PC ni veriyollarının sağlıklı çalışmamasına delalet eder.
Bak benim sistemde 4GB RAM olmasına rağmen sadece 500 küsür MB kullanmaktayım.
En baba render işleminde 1-1.5GB RAM kullanımını geçemedim.
Senin sisteme yapılacak tek şey RAM UPGRADE
Ama benzer bir PC ye DUAL CHANNEL RAM upgrade yapabilmek için göbeğim çatlamıştı.
Bazı PC ler RAM modülünde özel CHİP'ler kullanıyorlar. Aynı marka ve model chip li RAM modülü kullanmazsan performans alamıyorsun.
Benim uğraştığım PC nin RAM'i anakart üzerinde SAMSUNG logolu olmasına rağmen HYNIX chip kullanmışlardı.
1333MHz RAM hızı olmasına rağmen hiçbir RAM performans vermemişti.
Sonunda SAMSUNG marka aynı chip'i kullanılmış bir ikinci el RAM modülü alıp işi halletmiştik.
RAM upgrade işleminden sonra PC ye temiz bir format atıp, tüm anakart sürücülerini de doğru olarak yüklemelisin.
Ancak bu şekilde o PC tam performansla çalışacaktır.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam RAM Upgrade yapayım tabii ki. Ancak tüm iş RAM Upgrade yapmakla bitmiyor.
Çünkü işlemcim zaten oyunda yetersiz kalıyor. Şimdi benim oyun için iki mod paketim var.
Birisinde 35 tane mod var, diğerinde ise 150.
35 modlu olanda oyun haritası açılıyor ancak ayarları yapıp oyunda belirli bir mesafe ilerlediğim zaman takılıyor.
O esnada RAM kullanımı 1.2GB dolaylarında iken CPU kullanımı %100 oluyor.
Yani anlayacağınız PC'nin işlemcisi oyun için yetersiz.
RAM Upgrade yapmaktan neden bahsettim o zaman?
Çünkü arkaplanda müzik dinlerken Solidworks açtığım zaman uyarı veriyor.
Ama Solidworks olmazsa olmaz bir program benim için.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Temmuz 2019, 00:42:27O esnada RAM kullanımı 1.2GB dolaylarında iken CPU kullanımı %100 oluyor.
Yani anlayacağınız PC'nin işlemcisi oyun için yetersiz.
RAM Upgrade yapmaktan neden bahsettim o zaman?
Çünkü arkaplanda müzik dinlerken Solidworks açtığım zaman uyarı veriyor.
Ama Solidworks olmazsa olmaz bir program benim için.
CPU kullanımının %100 lere gelmesi aşırı grafik işleme veya komplike işlemler çokluğundan meydana gelir.
Senin oyunun böyle özellikler gösteriyorsa bilemem tabii.
Ama ekran kartın gerekli render hızına sahip değilse işlemciye yüklenmesi normaldir.
Çünkü oyunlarda render kabiliyeti öncelikli olarak ekran kartına verilmektedir.
Benim ekran kartıma bakarsak direk rendering işleminin yapılamadığını görürüz.
[attach type=image]12294[/attach]
Halbuki ekran kartım GTX1050Ti olup oyuncu kartı denilebilir.
Ama benim PC nin veriyolları bu ekran kartına yetişemediği için ekran kartımı tam anlamıyla performanslı kullanamıyorum.
Ayrıca OPEN-GL kütüphanesi desteğinin de olmadığı görülmektedir.
Aynı durum Windows tabanında D-X olarak bilinmektedir.
RAM upgrade etmek RAM'lere yüklenilmiş verilerin çift kanaldan işlemciye aktarılmasını ifade eder.
RAM miktarının bu işlemle hiçbir ilgisi yoktur.
Senin RAM slotunun birisi boş olduğuna göre, ikinci bir RAM modülü takman, işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır.
Çünkü CPU CACHE belleği tek kanaldan alınan verilerle çift kanaldan alınan veriler kadar işlemede yeterli hıza ulaşamazlar.
Yani arabalar iki şeritli yoldan giderler.
Buradaki arabalar PC verileridir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Temmuz 2019, 01:18:24CPU kullanımının %100 lere gelmesi aşırı grafik işleme veya komplike işlemler çokluğundan meydana gelir.
Senin oyunun böyle özellikler gösteriyorsa bilemem tabii.
Ama ekran kartın gerekli render hızına sahip değilse işlemciye yüklenmesi normaldir.
Çünkü oyunlarda render kabiliyeti öncelikli olarak ekran kartına verilmektedir.
Benim ekran kartıma bakarsak direk rendering işleminin yapılamadığını görürüz.
[attach type=image]12294[/attach]
Halbuki ekran kartım GTX1050Ti olup oyuncu kartı denilebilir.
Ama benim PC nin veriyolları bu ekran kartına yetişemediği için ekran kartımı tam anlamıyla performanslı kullanamıyorum.
Ayrıca OPEN-GL kütüphanesi desteğinin de olmadığı görülmektedir.
Aynı durum Windows tabanında D-X olarak bilinmektedir.
RAM upgrade etmek RAM'lere yüklenilmiş verilerin çift kanaldan işlemciye aktarılmasını ifade eder.
RAM miktarının bu işlemle hiçbir ilgisi yoktur.
Senin RAM slotunun birisi boş olduğuna göre, ikinci bir RAM modülü takman, işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır.
Çünkü CPU CACHE belleği tek kanaldan alınan verilerle çift kanaldan alınan veriler kadar işlemede yeterli hıza ulaşamazlar.
Yani arabalar iki şeritli yoldan giderler.
Buradaki arabalar PC verileridir.

Hocam evde iki tane bilgisayar var, birisi bana ait, diğerini ise babam kullanıyor.
Diğer bilgisayarda ekran kartı olmamasına rağmen bu oyunu hiç zorlanmadan oynayabiliyorum.
Core2Quad Q8300 işlemci, 2x2GB 800MHZ DDR2 RAM var.
Evet, belki de RAM iki kanal olmadığı için performans alamıyorum.
RAM Upgrade yaptıktan sonra buraya tekrar yazarım, yapmam gerekenler ne ise yaparım.

Mr_YAMYAM

İki işlemciyi kıyaslayalım.
https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/compare.html?productIds=39107,65697
Q8300 4MB CACHE 2.50GHz, i3 ise 3MB cache'e sahip 1.80GHz.
İ3 QUAD işlemciden 4 nesil sonra çıkmış bir işlemci. Ancak o işlemci mobile teknolojisine göre yapıldığı için ve alt seviye bir işlemci olduğu için Q8300 e yetişemez.
Her ikisinin benchmark sonuçları kesin neticeyi verecektir.

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

CINEBENCH kullanabilirsin.
https://www.maxon.net/en/support/downloads/

[attach type=image]12296[/attach]
Bu test sonucunda önemli olan değer SINGLE CORE değeridir.
Senin işlemcin daha üst seviye olduğu için resimdeki 0.84 değerinden daha iyi bir değer elde edebilmelisin.
Sonraki önemli olan değer ise MP RATIO değeridir.
MP RATIO (Multi Prosessor ) değeri çoklu işlemcilerin bir sistemde bir işlemcinin çekirdeklerinin kullanılabilme performansını belirtmektedir.
Yani tek çekirdekten 1 değeri alınabiliyorsa 4 çekirdekli bir işlemciden 4 değeri alınabilmelidir.
İşletim sistemi ve sistem konfigürasyonları doğrultusunda belirlenebilen bu değer, kurulumun ne denli doğru yapılabildiğini ifade etmektedir.
Pratikte asla 4 çarpan değerine ulaşılamayacağı için bu değer gerçek çarpan değerine ne denli yakın ise sistem o denli sağlam kurulmuş demektir.
Benim örneğimde görüleceği üzere MP RATIO değeri 1.94 tür.
Çift çekirdekli bir işlemci kullandığıma göre reel çarpan değerim en fazla 2 olabilir. Ben de 1.94 gibi bir değer elde edebildiğime göre kurulumum harika demektir.
Oyun yeterliliği ise elde edilmiş olan bu değerlerle işlemcinin toplam RENDER kabiliyetini ifade etmektedir.
Çekirdek başına 1 değeri elde edilmiş ise, bu işlemci reel time render kabiliyetine sahip demektir. Çoklu çekirdek kullanımı haliyle bu render kabiliyetini MP ratio değeri doğrultusunda artırmaktadır.
ÖZETLE:
Tek çekirdeği kullanmak suretiyle bir saatlik bir video işleme işini (RENDER) 0.84 ile yapabildiğime göre
60/0.84=71 dakikada yapabileceğim demektir.
Uygulama (Oyun veya render programı) çoklu işlemci kullanımını destekliyorsa ve benim 2 çekirdeğim olduğuna göre elde etmiş olduğum değer 1.63...
60dk/1.63=36.8 yani 37 dk da bu render işimi bitirebileceğim demektir.
Bu render kabiliyeti bir oyunda oluşturulması gereken grafiklerin ne denli hızla oluşturulabildiklerinin ölçütüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın