300W SMPS Yapımı

Başlatan H_SerhatY, 11 Temmuz 2019, 12:02:02

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Temmuz 2019, 15:34:13Aynı kondansatörün 10mm bacak aralığına sahip olanından bende var bir tane.
Power switchte kullanılmış.

Hocam bulabilir miyim emin değilim.
Burada satılanlar 22.5mm bacak aralığına sahip. İnternet sitelerinde bulunanlarda öyle.
https://www.direnc.net/1uf-305vac-10-x2-tb-225mm-polyester

Mr_YAMYAM

Ben tekniğine uygun bir tane buldum.
https://turkish.alibaba.com/product-detail/zzec-factory-price-mini-box-double-sided-metalized-polyester-film-capacitor-mmkp82-62134015394.html?spm=a2700.8699010.normalList.14.ebb46ca2gylY4c&s=p
Tahmini bacak aralığı 10mm olup, 470nF a kadar değeri varmış.
Polyester olarak bilinse de MMKP olarak adlandırılmış bu kondansatörlerin esas kullanım amacı şebeke girişleridir.
Metalize polyester olarak bilinen bu kondansatörler darbeli etkilere karşı en ideal kondansatörlerdendir.
Linki inceleyerek amacına uygun seçebilirsin.

Hah buldum
https://turkish.alibaba.com/product-detail/mkp-x2-metallized-polypropylene-film-capacitor-for-sale-capacitors-x2-105k275v-310v-330v-60767427591.html?spm=a2700.md_tr_TR.maylikehoz.8.2f035fc02oXcAH
1uF 10 mm bacak aralığında ve tam istediğimiz gibi.i

Bu kondansatör tekniğin gereği için önerilmektedir. İlla böyle bir kondansatör kullanmak zorunluluğun yoktur.
Ancak eski bir cihazdan temin edebileceğin vaya atıl malzemelerde bulabileceğin düşüncesi ile bu öneri yapılmıştır.
Devreyi çizerken bu kondansatörü koyabilecek şekilde de çizersen, olası bir aksaklıkta böyle bir kondansatörü temin edip, hemen yerine lehimleyebilirsin.
Yoksa konu başlarında önerildiği üzere 100nF mercimek kondansatör iyi netice verirse zaten böyle bir kondansatöre zaten ihtiyacın olmayacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Temmuz 2019, 15:47:59Ben tekniğine uygun bir tane buldum.
https://turkish.alibaba.com/product-detail/zzec-factory-price-mini-box-double-sided-metalized-polyester-film-capacitor-mmkp82-62134015394.html?spm=a2700.8699010.normalList.14.ebb46ca2gylY4c&s=p
Tahmini bacak aralığı 10mm olup, 470nF a kadar değeri varmış.
Polyester olarak bilinse de MMKP olarak adlandırılmış bu kondansatörlerin esas kullanım amacı şebeke girişleridir.
Metalize polyester olarak bilinen bu kondansatörler darbeli etkilere karşı en ideal kondansatörlerdendir.
Linki inceleyerek amacına uygun seçebilirsin.

Hah buldum
https://turkish.alibaba.com/product-detail/mkp-x2-metallized-polypropylene-film-capacitor-for-sale-capacitors-x2-105k275v-310v-330v-60767427591.html?spm=a2700.md_tr_TR.maylikehoz.8.2f035fc02oXcAH
1uF 10 mm bacak aralığında ve tam istediğimiz gibi.i

Bu kondansatör tekniğin gereği için önerilmektedir. İlla böyle bir kondansatör kullanmak zorunluluğun yoktur.
Ancak eski bir cihazdan temin edebileceğin vaya atıl malzemelerde bulabileceğin düşüncesi ile bu öneri yapılmıştır.
Devreyi çizerken bu kondansatörü koyabilecek şekilde de çizersen, olası bir aksaklıkta böyle bir kondansatörü temin edip, hemen yerine lehimleyebilirsin.
Yoksa konu başlarında önerildiği üzere 100nF mercimek kondansatör iyi netice verirse zaten böyle bir kondansatöre zaten ihtiyacın olmayacaktır.
Hocam o zaman ben bunları sipariş edeyim, önce 100nF mercimek denerim, olmazsa bunu takarım.

asma

Merhaba arkadaşlar
50 mesajı geçtikten sonra devrenin ilk çalışma aşaması , trafo hesabının veya sarımın uygun olup olmadığı , kör bir devrede kaskad filtrenin regülasyonu ne kadar kötü etkileyeceği yazılıp tartışılmaması hayra alamet değil.
İlk enerji verirken , seri lamba tekniği kullanarak önlem alınmalı.
Geri beslemesiz devrede çıkış voltajı tespiti için (sargı kontrolü) mutlaka bleeder direnci kullanılmalı. Ayrıca yapay yükler de test için olsa iyi olur.
Filtrede iki adet pi tipi filtre ard arda bağlandıktan sonra aynı filtreyi tekrarlamanın faydası olacağını sanmam. Hatta zararı bile olur.
Yerine biflar filtre ilave edilse özellikle simetrik besleme için (amp beslemesinde özellikle) daha yararlı olur.
Hatta lineer regülatöre kadar gider...

Peki ilk denemede çalışmazsa , ir2153 çakmaysa , trafoda sıkıntı olursa ne olacak?
100nF mercimek kondansatörün doğru seçim olup olmaması önem ve öncelik sırasında sonlardadır.
Elbette kaybedilen zaman ve emek harmanlandığında tecrübe kazanılır.
Ancak , çalışan sorunlu devreyi iyi hale getirmek ile şüpheli devreyi ince eleyip sık dokumak ve çalıştıramamak moral bozar. Yapıcı olmaz.

Önerim , devreyi çalıştırıp ölçüm yapılmasıdır. Çıkış filtresi daha sonra geliştirilir.
Gerekirse ticari uygulamalar örnek alınabilir. (denenmiş tabirini eledim)

Kolay gelsin.

H_SerhatY

@asma
Hocam şimdi baskı devreleri sipariş etmek için mail attım.
Baskı devreyi yapan arkadaş dönüş yaparsa baskı devreler geldiğinde hemen yapıp deneyeceğim.
Ayrıca konu içinde IR2153 entegreli şema olduğu için trafonun 310 volt değil de 155 volt üzerinden hesaplanması gerektiğini söylemişsiniz.
Ben 310 volt üzerinden hesaplayıp sarmıştım. Voltajlar doğru çıkmaz ise tekrar sarmam gerekecek anlaşılan.
Neyse, deneyip göreceğiz.

H_SerhatY

Devreyi dün çalıştırdım.
220V'u ilk verdiğimde seri lamba bağlamadım ancak gayet güzel çalıştı.
@asma hocamızın önceki yorumlarda belirttiği üzere voltajlar yarım çıktı.
Elimde tel az olduğu için sadece +/-15V sargısını yenileyebildim.
+15.62V ve -15.68V olarak sonuç aldım.
Ancak bu sabah entegrenin iki ucunu dikkatsizlik sonucu kısa devre ettim.
Yeni entegre ve MOSFET aldıktan sonra tekrar yazarım.
Tabii bu sefer lamba bağlayıp deneyeceğim, sabah sabah evdeki sigortalar attı.

asma

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 01 Ağustos 2019, 14:34:36Devreyi dün çalıştırdım.
220V'u ilk verdiğimde seri lamba bağlamadım ancak gayet güzel çalıştı.
@asma hocamızın önceki yorumlarda belirttiği üzere voltajlar yarım çıktı.
Elimde tel az olduğu için sadece +/-15V sargısını yenileyebildim.
+15.62V ve -15.68V olarak sonuç aldım.
Ancak bu sabah entegrenin iki ucunu dikkatsizlik sonucu kısa devre ettim.
Yeni entegre ve MOSFET aldıktan sonra tekrar yazarım.
Tabii bu sefer lamba bağlayıp deneyeceğim, sabah sabah evdeki sigortalar attı.
Çalışması güzel. Seri lambaya bağlı bir priz , çalışma masanızda sürekli durabilir. (uzatma kablosu olarak da olur)
15.6V için 4 spir mi kullandınız , filtrenin sonunda direnç varmıydı? (bleeder direncinden bahsetmiştim)
+/-15V için 1k5 yeter , +/-35V için 470 ohm / 5W kullanılabilir. (çok dersen 1k/2W olabilir)
Kolay gelsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: asma - 02 Ağustos 2019, 07:28:58Çalışması güzel. Seri lambaya bağlı bir priz , çalışma masanızda sürekli durabilir. (uzatma kablosu olarak da olur)
15.6V için 4 spir mi kullandınız , filtrenin sonunda direnç varmıydı? (bleeder direncinden bahsetmiştim)
+/-15V için 1k5 yeter , +/-35V için 470 ohm / 5W kullanılabilir. (çok dersen 1k/2W olabilir)
Kolay gelsin.
Hocam valla MOSFET'leri yaktıktan sonra aklım başıma geldi :D
Evet 15.6V için 4 spir kullandım.
Diğer sargı +/-27V olacak. Onun için de 7 spir kullanacağım.
Bleeder direnci yoktu. Önemli bir şey mi?

asma

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 02 Ağustos 2019, 12:33:08Bleeder direnci yoktu. Önemli bir şey mi?
Bu devre için kör diye bir tabir kullandım.
Ne primer akımını ne sekonder gerilimini görmediği için kördür. Devrede geribesleme yok yani regülasyon yok.
Boşta 15,6V görüyorsun ve gücünü 1A rahat verebilecek şekilde ayarlasan bile belki 10mA belki 5mA de 14V a düşecek. Sonra 1A e kadar 1Volt bile düşmeyecek. Toplamda 2,5V değişimi mi tercih edersin yoksa 1Volttan düşük bir değeri mi?
Power amp. beslemesinde daha net görülür bu etki.
Ekleyeceğin direnç bu etkiyi azaltmak için.
Ayrıca simetri de yük akımından sürekli bozulmaya çalışacak. Kullandığın filtre çaresiz kalacak. GND üzerine ses sinyali binecek.
Bi-filar sargı da bunu tölere etmek içindi.
320volt sitesinde çok örnek var. Yamaha mikserde kullanılan bir uygulama var mesela. İncelersen fikir verebilir.
Aşırı akım ve aşırı ısı korumasıyla soft start özellikleri var. Şebeke filtresini güçlü tutmuş , ona güvenmiş. Ama o da kör.  :)

Ben en basitinden smps türünde simetrik besleme olarak bakıyorum olaya. Çokta ayrıntıya gerek yok. Beğenmediğin yönler olursa farklı dizaynla daha iyisini yapabilirsin.
 Bir amplifikatör içinde smps çalıştırmak evde hayvan beslemeye benzer.  Ben onları evimde istemem ama hayvanları seven birisiyim.  Tercih meselesi.   ;)

Kolay gelsin.

H_SerhatY

@asma
Anladım hocam.
+/-15V için 1.5K direnç demişsiniz, +/-27V için ne kadar direnç kullanmak lazım?
@Adnancoskun
Hocam bunlar fotoğraflar.(MOS'ları yakmadan önce çektim)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın