300W SMPS Yapımı

Başlatan H_SerhatY, 11 Temmuz 2019, 12:02:02

H_SerhatY

Merhabalar.
Bir SMPS yapmak istiyorum, elimde EI33 nüve var. 220V AC girişli, +/-24V DC çıkışlı olacak.
İnternette böyle bir şey bulamadığım için elinde şema olan varsa gönderir ise sevinirim.
Ek:
Şemayı buldum. Yine ne varsa burada ve 320volt'da var :)
https://320volt.com/2x24-volt-150-watt-smps/

Adnancoskun

bu devre stable çalışırmı acaba?
bence siz en basitinden IR2153 ile bir devre yapın.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Temmuz 2019, 12:27:09bu devre stable çalışırmı acaba?
bence siz en basitinden IR2153 ile bir devre yapın.
Hocam yapayım yapmasına da internette şema yok ki ???

Adnancoskun

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Temmuz 2019, 12:30:33Şema ganiiiiii....

https://320volt.com/wp-content/uploads/2008/04/ir2153_simetrik_smps.gif
Hocam bu şemayı kullanabilirim. FR107 diyot yerine UF4007 olur mu?
Bir de trafo sarımları konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
Elimde bolca 0.8mm tel var.
Bir de şemada girişteki 300K direnç yerine 330K kullanabilir miyim?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 11 Temmuz 2019, 12:39:40Hocam bu şemayı kullanabilirim. FR107 diyot yerine UF4007 olur mu?
Bir de trafo sarımları konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
Elimde bolca 0.8mm tel var.
Bir de şemada girişteki 300K direnç yerine 330K kullanabilir miyim?
1-UF4007 olur..
2- Trafo sarımında elbette yardımcı olurum...  ( Nüve olarak elinde ne var? ve sağlam mı?)
3- 300 K dirençler yerine 330 K dirençler de gayet şık olur. bir sıkıntı olmaz.....

H_SerhatY

@Adnancoskun
Hocam devreyi amfi beslemek için yapacağım.
Bir adet EI33 var, bununla 220V AC girişten +/-24V DC çıkış almak istiyorum. (Tahmini 275W yeterli)
Bir de EE19 var, bununla da ön devreleri beslemek amaçlı +/-15V DC almak istiyorum. (Tahmini 25W yeterli)
Toplamda 300W çıkış veren bir sistem olacak yani.

Adnancoskun

Amplifikatörlerde  SMPS ile besleme işi biraz sıkıntılı ( çünkü smps ler kendileri gürültü kaynağı) ancak profesyonel olmayan devrelerde kullanılır mı ? evet kullanılır ( MR_ Yamyam hocam duymasın) :-)

herneyse; İşin o kısmını erbabı ile konuşmak ilazım...
Benim sana gönderdiğim şemada zaten EI33 sarılı trafoyu doğrudan kullanmış. yani sen sarmıyorsun...
Ancak elinde sökülü nüve ve boş karkas varsa onu sarabiliriz.

H_SerhatY

@Adnancoskun
Hocam elimdeki nüve boş. Yani yeniden sarılması gerekecek.
EI33 üstüne hem +/-24V hem de +/-15V alacak şekilde sarım yapmak istiyorum.
Bu mümkün müdür?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 11 Temmuz 2019, 16:37:31@Adnancoskun
Hocam elimdeki nüve boş. Yani yeniden sarılması gerekecek.
EI33 üstüne hem +/-24V hem de +/-15V alacak şekilde sarım yapmak istiyorum.
Bu mümkün müdür?
Mümkündür. Sararız...  :-)

H_SerhatY

@Adnancoskun
Hocam trafoyu şimdi sarmaya başlasak olur mu?
PCB'yi trafoya göre çizeceğim, o yüzden başlayalım diyorum.

Adnancoskun

nüvenin kesit alanı ne kadar
Yani ölçülerini yazabilirmisin?

H_SerhatY

@Adnancoskun
Hocam bu fotoğraf yeterli mi?

Adnancoskun

H_SerhatY

@Adnancoskun
Hocam trafoyu ne zaman saracağız?
Amfiyi kurdum, ama trafom yetersiz olduğu için ses bozuluyor.
Acilen bunu yapmam lazım yani.
Bir de +/-35V için tur sayılarını verirseniz çok iyi olur.

Adnancoskun

Bu devrede hazır trafo kullanılmış
İşin basit yolu
Hazır trafonun sarımlarını söküp primer kısmını sayarak sökelim
Primer için aynı tur'u saracağız
310 voltu primer tur sayısına böleceğiz
Bu tur başına volt miktarını verecek
Sonra bu kaç volt istiyorsak o değeri tur başına volt katsayısına böleceğiz.

Denemelerim sonucuna göre ise...
Primer için 40 tur
Tur başına volt
310÷40= 7 volt /tur
Yani 1 tur 7 volt
Buna göre.
2x35 volt için 2x5 tur saracağız
2x15 volt için 2x2 tur saracağız..
Bu değeri sardıktan sonra montajımızı yapıp çıkan gerilim değerlerini ölçelim eğer çıkan gerilim degerinde bir anormallik olursa çıkan değer ile tur sayısının ilişkisine göre degerlendiririz...
Buraya kadar olan kısım tamamen tecrübe, deneme yanılma yöntemi, daha önce birçok kez yaptım çalıştı ve oldukça da iyi sonuçlar aldım.
Daha iyisi ve bilimseli olur mu? Elbette var.
Bu işin hesabı var elbet
Ancak bilinmesi gereken bir yığın parametre ve katsayı gerekli
Nuveye , bobine ait parametreler ve anahtarlama frekansı, devre topolojisi gibi... Vs vs

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 14 Temmuz 2019, 20:00:27Bu devrede hazır trafo kullanılmış
İşin basit yolu
Hazır trafonun sarımlarını söküp primer kısmını sayarak sökelim
Primer için aynı tur'u saracağız
310 voltu primer tur sayısına böleceğiz
Bu tur başına volt miktarını verecek
Sonra bu kaç volt istiyorsak o değeri tur başına volt katsayısına böleceğiz.

Denemelerim sonucuna göre ise...
Primer için 40 tur
Tur başına volt
310÷40= 7 volt /tur
Yani 1 tur 7 volt
Buna göre.
Bu değeri sardıktan sonra montajımızı yapıp çıkan gerilim değerlerini ölçelim eğer çıkan gerilim degerinde bir anormallik olursa çıkan değer ile tur sayısının ilişkisine göre degerlendiririz...
Buraya kadar olan kısım tamamen tecrübe, deneme yanılma yöntemi, daha önce birçok kez yaptım çalıştı ve oldukça da iyi sonuçlar aldım.
Daha iyisi ve bilimseli olur mu? Elbette var.
Bu işin hesabı var elbet
Ancak bilinmesi gereken bir yığın parametre ve katsayı gerekli
Nuveye , bobine ait parametreler ve anahtarlama frekansı, devre topolojisi gibi... Vs vs
Hocam o zaman 2x3 tur ve 2x2 tur olarak sarsam yeterli olur, zaten şu an 2x21V ile amfiyi besliyorum, ses yüzde 20 seviyesinde bile gayet yüksek ve güzel.
Ayrıca @Mr_YAMYAM hocamız da bu konuya gelip görüşlerini belirtirse çok memnun olurum.
Bir de şu sarı bantlar oluyor nüvenin üstünde, onların adı nedir?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 14 Temmuz 2019, 20:04:42Ayrıca @Mr_YAMYAM hocamız da bu konuya gelip görüşlerini belirtirse çok memnun olurum.
Bir de şu sarı bantlar oluyor nüvenin üstünde, onların adı nedir?
Ben SMPS devreleri bilmiyorum ki :D
Üstelik bu tür devrelere nefretle bakıyorum bilirsin.

H_SerhatY

@Adnancoskun
Hocam bu toroidler ile ne yapılabilir?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 14 Temmuz 2019, 20:13:04@Adnancoskun
Hocam bu toroidler ile ne yapılabilir?

Bu nüveler filtre amaçlı kullanılıyor
Trafo olarak sarılmaya uygun değil.( yapıları gereği)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Temmuz 2019, 03:23:09Bu nüveler filtre amaçlı kullanılıyor
Trafo olarak sarılmaya uygun değil.( yapıları gereği)
Anladım hocam.
Ben devre için gereken malzemeleri aldıktan sonra baskı devreyi yaptırırım, sonra da devreyi kurmaya başlarım.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 15 Temmuz 2019, 08:53:29Anladım hocam.
Ben devre için gereken malzemeleri aldıktan sonra baskı devreyi yaptırırım, sonra da devreyi kurmaya başlarım.
primer sarılırken 1 tane 0.8 mm kesitli tel kullanın
sekonderin 2x35 volt'u için 2 tane 1 mm veya 0.8 mm teli paralel yapıp sarın ( kesit kalın olsun diye)
2x15 volt'u sararken 0.8 mm tel kesiti yeter sanırım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Temmuz 2019, 10:01:23primer sarılırken 1 tane 0.8 mm kesitli tel kullanın
sekonderin 2x35 volt'u için 2 tane 1 mm veya 0.8 mm teli paralel yapıp sarın ( kesit kalın olsun diye)
2x15 volt'u sararken 0.8 mm tel kesiti yeter sanırım.
Hocam 2x21V için de 2 tane 0.8 sarıyorum, değil mi?
Aslında 3 tane 0.8 daha iyi olur. Çünkü voltajı düşürdüğüm için akım artacak (diye düşünüyorum).

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 15 Temmuz 2019, 10:03:32Hocam 2x21V için de 2 tane 0.8 sarıyorum, değil mi?
Aslında 3 tane 0.8 daha iyi olur. Çünkü voltajı düşürdüğüm için akım artacak (diye düşünüyorum).

''Aslında 3 tane 0.8 daha iyi olur. Çünkü voltajı düşürdüğüm için akım artacak (diye düşünüyorum).''
Aynen doğrudur....

H_SerhatY

@Adnancoskun
Primer katı:

Trafonun bitmiş hali:

Hocam şimdi bu trafonun iki parçasını birbirine yapıştırıyorlar, onu ne ile yapıyorlar?
Gerçi şimdi deneyeyim, olmazsa zaten tekrar söküp sarmam gerekecek, tam işler hale geldi mi yapıştırırım.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 15 Temmuz 2019, 10:09:48@Adnancoskun
Primer katı:

Trafonun bitmiş hali:

Hocam şimdi bu trafonun iki parçasını birbirine yapıştırıyorlar, onu ne ile yapıyorlar?
Gerçi şimdi deneyeyim, olmazsa zaten tekrar söküp sarmam gerekecek, tam işler hale geldi mi yapıştırırım.
Bu hali ile deneyip gerilim değerlerini ölçelim eğer çıkan değer normal ise birer damla capon
:-)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Temmuz 2019, 21:33:09Bu hali ile deneyip gerilim değerlerini ölçelim eğer çıkan değer normal ise birer damla capon
:-)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 15 Temmuz 2019, 21:45:19+/-15V ve +/-24V çıkmasını umuyorum.
Vernik ne ola ki?
Ben de öyle umuyorum, ola ki çıkmazsa sekonder sarimlari üzerinde oynarız,
Vernik nedir? Cidden hiç duymadınız mı?

Hani şu mobilyaların yüzeyine sürülen sıvı parlaklık verir kuruyunca katılaşır.....   :-)

asma

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 14 Temmuz 2019, 20:00:27Denemelerim sonucuna göre ise...
Primer için 40 tur
Tur başına volt
310÷40= 7 volt /tur
Yani 1 tur 7 volt
Buna göre.
Abi ir2153 lü uygulama değil mi?
155V üzerinden oranla yapsak, daha doğru olmaz mı?
Spir başına 4V gibi

Kolay gelsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Temmuz 2019, 05:09:00Ben de öyle umuyorum, ola ki çıkmazsa sekonder sarimlari üzerinde oynarız,
Vernik nedir? Cidden hiç duymadınız mı?

Hani şu mobilyaların yüzeyine sürülen sıvı parlaklık verir kuruyunca katılaşır.....   :-)
Tamam hocam, yapı marketlerde bulurum değil mi?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Temmuz 2019, 10:45:22Tamam hocam, yapı marketlerde bulurum değil mi?
Çok elzem değil. Olmasa da olur..
Her yerde bulunur mümkün olduğu kadar az al... Zira geriye kalan bir işine yaramaz , çabuk kurur katılaşır ve kullanılmaz...

H_SerhatY

@Adnancoskun
Hocam peki +/-24V'luk sargıyı tek bir kalın tel kullanarak sarmak istesem kaç mm kalınlığında tel kullanmam lazım?
Mesela 1.5mm tel uygun olur mu?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Temmuz 2019, 13:40:22@Adnancoskun
Hocam peki +/-24V'luk sargıyı tek bir kalın tel kullanarak sarmak istesem kaç mm kalınlığında tel kullanmam lazım?
Mesela 1.5mm tel uygun olur mu?
Çok tel ile sarmak daha mantıklı
2 sebebi var
1- çok tel kolay bükülür
2- Yüksek frekanslarda akım iletkenin dışından akar.. dolayısı ile çok kalın telde göbek kısmı bir anlam ifade etmez, bu nedenle SMPS sistemlerse yüksek akım değerlerde genellikle birçok telin paralel olduğu LİTZ teli kullanılır...
Mümkün olsa 0.3 mm lik bir yığın teli paralel yapıp sarsak daha iyi olur...
:)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Temmuz 2019, 13:52:20Çok tel ile sarmak daha mantıklı
2 sebebi var
1- çok tel kolay bükülür
2- Yüksek frekanslarda akım iletkenin dışından akar.. dolayısı ile çok kalın telde göbek kısmı bir anlam ifade etmez, bu nedenle SMPS sistemlerse yüksek akım değerlerde genellikle birçok telin paralel olduğu LİTZ teli kullanılır...
Mümkün olsa 0.3 mm lik bir yığın teli paralel yapıp sarsak daha iyi olur...
:)
Birinci söylediğiniz çok da doğru değil. Trafonun geri kalanını sararken hiç sıkıntı yaşamadım ancak +/-24V sarımı beni bayağı zorladı.
Ha belki sizin dediğiniz gibi 0.3mm telleri birleştirip sarsaydım daha kolay bükülebilirdi. Ancak 3 adet 0.8mm tel beni bayağı yordu :)
İknici söylediğiniz konusunda bir bilgi sahibi olmadığım için herhangi bir şey diyemiyorum.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Temmuz 2019, 13:58:57Birinci söylediğiniz çok da doğru değil. Trafonun geri kalanını sararken hiç sıkıntı yaşamadım ancak +/-24V sarımı beni bayağı zorladı.
Ha belki sizin dediğiniz gibi 0.3mm telleri birleştirip sarsaydım daha kolay bükülebilirdi. Ancak 3 adet 0.8mm tel beni bayağı yordu :)
İknici söylediğiniz konusunda bir bilgi sahibi olmadığım için herhangi bir şey diyemiyorum.

3x0.8 =2.4 mm (kabaca) tek teli mi bükmek mi yoksa 3x0.8 mm yi yanyana koyup bükmek mi daha kolaydır acaba?  :D
neyse...  2. dediğim kısmı basit olarak
https://www.wikiwand.com/tr/Y%C3%BCzey_katman%C4%B1_etkisi

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Temmuz 2019, 14:10:283x0.8 =2.4 mm (kabaca) tek teli mi bükmek mi yoksa 3x0.8 mm yi yanyana koyup bükmek mi daha kolaydır acaba?  :D
neyse...  2. dediğim kısmı basit olarak
https://www.wikiwand.com/tr/Y%C3%BCzey_katman%C4%B1_etkisi
Anladım hocam.
Frekans arttıkça akım telin dışından akıyor, iç kısmın bir önemi olmuyor.
2.4mm tel bükmek de çok kolay bir iş değil hani :D
En iyisi 10x0.3mm :)

H_SerhatY

PCB çizimini tamamladım.
Açıkçası şu ana kadar çizdiğim en büyük PCB oldu.

@Mr_YAMYAM ve @Adnancoskun hocalarımızdan gelecek olan her türlü köteği kabul ediyorum :)

Mr_YAMYAM

Sistem sıfır noktasına dikkat et demiştim.
[attach type=image]12329[/attach]

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

ÖNERİ:
[attach type=image]12331[/attach]
Resimde görüleceği üzere...
İlk kondansatörler (İLK C) oldukça önemlidir. Bu kondansatörlerin sistem sıfır noktasına olan ground hattı son derece kısa olmalıdır. İlk C ler hem mercimek, hem de elektrolitik tüm sistem yükünü omuzlarında taşımaktadırlar.
Bu C lerden sonra her kademede parazitler daha da azalmaktadır.
Eğer bu C ler tek başlarına bir SMPS nin parazitlerini bastırabilecek kabiliyette ve kalitede olabilseydi, sonraki C lere ihtiyaç duyulmayabilirdi.
İLK C olarak bildirilmiş ilk mercimek kondansatörün fiziksel yapısı ve tipi de önem arzettiği için, buraya konulacak kondansatör muhtelif tiplerden olabilecektir. Bu sebeple ilk C için daha uygun yer tanzimi yapılmıştır.
Kimbilir elimizde bulunan uyduruk bir polyester kondansatör burada harika iş yapabilir.
Ground hattı son derece kalın ve yerleşimde endüktif dirence sebebiyet vermeyecek şekilde olmalıdır.
Aktif gerilimlerin olduğu hatlar daha ince olabilir. Gereksinim duyulan akım kapasitesi kadar kalınlık seçilmelidir.
Sipariş edilen ferrit bead lar 5mm bacak aralığına sahiptir. Dolayısı ile kullanılacak 1000uF lar kadar bir yere lehimlenecektir.
Senin trafonun şase hatlarını bilmediğim için ben kendi trafoma göre bir yerleşim planı oluşturdum.
Burada trafonun iki şase ucu birbiri yanına tanzim edilirse tek bir ground hattı olacağından dolayı ÇAPRAZ çizime gerek olmayacaktır. Bu durumu halletmek için ise trafonun sökülerek yeniden sarılması ve ground uçları tam ortada olacak şekilde yapılabilir.
NOT:
İlk C den önceki bobinin konulması çok anlam ifade etmemektedir. Bu sebeple ilk bobin kaldırılmıştır.
Ben diyotları prensipte göstermek için o şekilde çizmiştim.
Yer tasarrufu zihniyetiyle bu diyotlar farklı yerleştirilebilir.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam aldığım bobinler 10mm bacak aralığına sahip.
Bu şekilde yapmaya çalışırım.

H_SerhatY

Adnancoskun

Mr_YAMYAM

Güzel olmuş.
Ancak belirttiğim üzere ilk girişte kullanılan mercimek kondansatör uygun olmayabilir.
Bu elamanın bacak aralığını 5mm yapıp her türlü kondansatör kullanılabilecek şekilde yer tanzim ederek yapmalısın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Temmuz 2019, 14:52:39Güzel olmuş.
Ancak belirttiğim üzere ilk girişte kullanılan mercimek kondansatör uygun olmayabilir.
Bu elamanın bacak aralığını 5mm yapıp her türlü kondansatör kullanılabilecek şekilde yer tanzim ederek yapmalısın.

Tamamdır hocam.
Elimde bir iki çeşit 100nF kondansatör var, hepsini fotoğraflayıp atayım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 25 Temmuz 2019, 15:09:33Tamamdır hocam.
Elimde bir iki çeşit 100nF kondansatör var, hepsini fotoğraflayıp atayım.
Öyle yapma.
Daha önce üyelere önerilmiş olan 2.2uF 50V polyester kondansatör ebatı için PCB çizimini yap.
Hatta gerekirse bu kondansatörün bacak aralığını 10mm olabilecek şekilde de uzatabilirsin.
Söylediğim gibi bu ilk kondansatörün önemi oldukça büyüktür. Tek bir mercimek ile sonuç alınamayabilir.
Muhtelif şekillerde ve tipte  belki de farklı değerde örneğin 1uF160V gibi bir kondansatör kullanmamız gerekebilir.
Ne yazık ki doğrudan şu kondansatörü kullan diyemiyorum. Çünkü SMPS lerin parazitlerinin hangi frekanslarda ve ne tür olduklarını kestirebilmek oldukça zordur.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Tamamdır hocam.
Yine de ben elimdeki kondansatörleri göstereyim.
Önce hangisini kulanmam gerektiğini söylersiniz, ondan sonuç alamazsak değiştiririz.
Soldaki 63V 100nF mercimek, ortadaki 63V 100nF polyester, sağdaki 100nF 250V, polyester olarak biliyorum ama yanlış olabilir.

Mr_YAMYAM

Benim aklımdaki şu tip kondansatörlerden idi.
http://tr.aliexpress.com/item/32844246290.html?spm=a2g0o.detail.1000023.8.716765aesrZIYy
Güvenlik kondansatörü olarak adlandırılan bu kondansatörler genellikle şebeke girişlerinde veya şebeke açma kapama anahtarına parelel kullanılan kondansatörlerdir.
Daha önce temin edilmiş olan 2.2uF 50V kondansatörlere benzese de amaç olarak farklıdır.
Kapasite değerini ise şimdiden belirleyemeyiz. Tahmini 100nF en az değerdir.
1uF gibi olabilmesi daha akla yatkındır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Temmuz 2019, 15:29:43Benim aklımdaki şu tip kondansatörlerden idi.
http://tr.aliexpress.com/item/32844246290.html?spm=a2g0o.detail.1000023.8.716765aesrZIYy
Güvenlik kondansatörü olarak adlandırılan bu kondansatörler genellikle şebeke girişlerinde veya şebeke açma kapama anahtarına parelel kullanılan kondansatörlerdir.
Daha önce temin edilmiş olan 2.2uF 50V kondansatörlere benzese de amaç olarak farklıdır.
Kapasite değerini ise şimdiden belirleyemeyiz. Tahmini 100nF en az değerdir.
1uF gibi olabilmesi daha akla yatkındır.
Hocam ben bunları biliyorum, 1uF olanını hemen alıp gelirim de, bunların bacak aralığı 22.5mm. Karta sığması mümkün mü hemen bakıp geliyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 25 Temmuz 2019, 15:31:31Hocam ben bunları biliyorum, 1uF olanını hemen alıp gelirim de, bunların bacak aralığı 22.5mm. Karta sığması mümkün mü hemen bakıp geliyorum.
Aynı kondansatörün 10mm bacak aralığına sahip olanından bende var bir tane.
Power switchte kullanılmış.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın