Ana içeriğe git
Konu: 300W SMPS Yapımı (777 Kez okunmuş)

Ynt: 300W SMPS Yapımı

Yanıt #30
Tamam hocam, yapı marketlerde bulurum değil mi?
Çok elzem değil. Olmasa da olur..
Her yerde bulunur mümkün olduğu kadar az al... Zira geriye kalan bir işine yaramaz , çabuk kurur katılaşır ve kullanılmaz...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #31
@Adnancoskun
Hocam peki +/-24V'luk sargıyı tek bir kalın tel kullanarak sarmak istesem kaç mm kalınlığında tel kullanmam lazım?
Mesela 1.5mm tel uygun olur mu?
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #32
@Adnancoskun
Hocam peki +/-24V'luk sargıyı tek bir kalın tel kullanarak sarmak istesem kaç mm kalınlığında tel kullanmam lazım?
Mesela 1.5mm tel uygun olur mu?
Çok tel ile sarmak daha mantıklı
2 sebebi var
1- çok tel kolay bükülür
2- Yüksek frekanslarda akım iletkenin dışından akar.. dolayısı ile çok kalın telde göbek kısmı bir anlam ifade etmez, bu nedenle SMPS sistemlerse yüksek akım değerlerde genellikle birçok telin paralel olduğu LİTZ teli kullanılır...
Mümkün olsa 0.3 mm lik bir yığın teli paralel yapıp sarsak daha iyi olur...
:)

Yanıt #33
Çok tel ile sarmak daha mantıklı
2 sebebi var
1- çok tel kolay bükülür
2- Yüksek frekanslarda akım iletkenin dışından akar.. dolayısı ile çok kalın telde göbek kısmı bir anlam ifade etmez, bu nedenle SMPS sistemlerse yüksek akım değerlerde genellikle birçok telin paralel olduğu LİTZ teli kullanılır...
Mümkün olsa 0.3 mm lik bir yığın teli paralel yapıp sarsak daha iyi olur...
:)
Birinci söylediğiniz çok da doğru değil. Trafonun geri kalanını sararken hiç sıkıntı yaşamadım ancak +/-24V sarımı beni bayağı zorladı.
Ha belki sizin dediğiniz gibi 0.3mm telleri birleştirip sarsaydım daha kolay bükülebilirdi. Ancak 3 adet 0.8mm tel beni bayağı yordu :)
İknici söylediğiniz konusunda bir bilgi sahibi olmadığım için herhangi bir şey diyemiyorum.

Yanıt #34
Birinci söylediğiniz çok da doğru değil. Trafonun geri kalanını sararken hiç sıkıntı yaşamadım ancak +/-24V sarımı beni bayağı zorladı.
Ha belki sizin dediğiniz gibi 0.3mm telleri birleştirip sarsaydım daha kolay bükülebilirdi. Ancak 3 adet 0.8mm tel beni bayağı yordu :)
İknici söylediğiniz konusunda bir bilgi sahibi olmadığım için herhangi bir şey diyemiyorum.

3x0.8 =2.4 mm (kabaca) tek teli mi bükmek mi yoksa 3x0.8 mm yi yanyana koyup bükmek mi daha kolaydır acaba?  :D
neyse...  2. dediğim kısmı basit olarak
https://www.wikiwand.com/tr/Y%C3%BCzey_katman%C4%B1_etkisi

Yanıt #35
3x0.8 =2.4 mm (kabaca) tek teli mi bükmek mi yoksa 3x0.8 mm yi yanyana koyup bükmek mi daha kolaydır acaba?  :D
neyse...  2. dediğim kısmı basit olarak
https://www.wikiwand.com/tr/Y%C3%BCzey_katman%C4%B1_etkisi
Anladım hocam.
Frekans arttıkça akım telin dışından akıyor, iç kısmın bir önemi olmuyor.
2.4mm tel bükmek de çok kolay bir iş değil hani :D
En iyisi 10x0.3mm :)

Yanıt #36
PCB çizimini tamamladım.
Açıkçası şu ana kadar çizdiğim en büyük PCB oldu.

@Mr_YAMYAM ve @Adnancoskun hocalarımızdan gelecek olan her türlü köteği kabul ediyorum :)

Yanıt #37
Sistem sıfır noktasına dikkat et demiştim.
X

Yanıt #38
@Mr_YAMYAM

Yanıt #39
ÖNERİ:
X
Resimde görüleceği üzere...
İlk kondansatörler (İLK C) oldukça önemlidir. Bu kondansatörlerin sistem sıfır noktasına olan ground hattı son derece kısa olmalıdır. İlk C ler hem mercimek, hem de elektrolitik tüm sistem yükünü omuzlarında taşımaktadırlar.
Bu C lerden sonra her kademede parazitler daha da azalmaktadır.
Eğer bu C ler tek başlarına bir SMPS nin parazitlerini bastırabilecek kabiliyette ve kalitede olabilseydi, sonraki C lere ihtiyaç duyulmayabilirdi.
İLK C olarak bildirilmiş ilk mercimek kondansatörün fiziksel yapısı ve tipi de önem arzettiği için, buraya konulacak kondansatör muhtelif tiplerden olabilecektir. Bu sebeple ilk C için daha uygun yer tanzimi yapılmıştır.
Kimbilir elimizde bulunan uyduruk bir polyester kondansatör burada harika iş yapabilir.
Ground hattı son derece kalın ve yerleşimde endüktif dirence sebebiyet vermeyecek şekilde olmalıdır.
Aktif gerilimlerin olduğu hatlar daha ince olabilir. Gereksinim duyulan akım kapasitesi kadar kalınlık seçilmelidir.
Sipariş edilen ferrit bead lar 5mm bacak aralığına sahiptir. Dolayısı ile kullanılacak 1000uF lar kadar bir yere lehimlenecektir.
Senin trafonun şase hatlarını bilmediğim için ben kendi trafoma göre bir yerleşim planı oluşturdum.
Burada trafonun iki şase ucu birbiri yanına tanzim edilirse tek bir ground hattı olacağından dolayı ÇAPRAZ çizime gerek olmayacaktır. Bu durumu halletmek için ise trafonun sökülerek yeniden sarılması ve ground uçları tam ortada olacak şekilde yapılabilir.
NOT:
İlk C den önceki bobinin konulması çok anlam ifade etmemektedir. Bu sebeple ilk bobin kaldırılmıştır.
Ben diyotları prensipte göstermek için o şekilde çizmiştim.
Yer tasarrufu zihniyetiyle bu diyotlar farklı yerleştirilebilir.

Yanıt #40
@Mr_YAMYAM
Hocam aldığım bobinler 10mm bacak aralığına sahip.
Bu şekilde yapmaya çalışırım.

Yanıt #41
@Mr_YAMYAM
Filtre:

Trafo Sürücü Devre:

Yanıt #42
Devreyi deneyebildin mi?

Yanıt #43
Güzel olmuş.
Ancak belirttiğim üzere ilk girişte kullanılan mercimek kondansatör uygun olmayabilir.
Bu elamanın bacak aralığını 5mm yapıp her türlü kondansatör kullanılabilecek şekilde yer tanzim ederek yapmalısın.

Yanıt #44
Güzel olmuş.
Ancak belirttiğim üzere ilk girişte kullanılan mercimek kondansatör uygun olmayabilir.
Bu elamanın bacak aralığını 5mm yapıp her türlü kondansatör kullanılabilecek şekilde yer tanzim ederek yapmalısın.

Tamamdır hocam.
Elimde bir iki çeşit 100nF kondansatör var, hepsini fotoğraflayıp atayım.