Transistörlü Ampli Yapımı Vol. 1

Başlatan H_SerhatY, 06 Temmuz 2019, 19:20:32

H_SerhatY

Merhabalar.
Özellikle @taydin ve @Mr_YAMYAM hocamızın dikkatini çekeceğini düşündüğüm, yapması zor, çalıştırması daha zor ve sorunlarını gidermesi ise tam bir kabus olabilen transistörlü bir amplifikatör yapmak istiyorum.
Elbette ki şu an birkaç proje ile uğraştığım için bu proje biraz arka planda ve teorik kalacak ancak ben yine de konuyu açmak ve bilgi almak istedim.
Şimdi öncelikle biraz basit bir uygulamadan başlamak istiyorum.
BC548-BC558 gibi transistörleri kullanarak, 12V üzerinden 5W civarı bir güç alabileceğim bir amplifikatör yapmak istiyorum.
Ancak internetteki şemaların bazılarını breadboard üzerinde denedim ve hiçbir sonuç alamadım.
Benim de aklıma bir şey geldi. Neden kendi amplifikatörlerimi tasarlamıyorum?
Sonuçta 'Dijital Ses Kontrolü' konusunda Arduino yazılımı hakkında hiçbir bilgi sahibi değilken 622 satır kod yazabildim.
Bu da beni kendime ait bir şeyler yapmaya sevk ediyor.
Eğer hocalarım da gerekli yardımlarda bulunurlar ise, ortaya çok güzel bir iş çıkacağını düşünmekteyim.
Bu konu içinde 12V güç kaynağı ile kanal başına 5W güç alabileceğim bir tasarım ortaya çıktıktan sonra yeni konular açıp şimdi yapmak istediğim amplifikatörün daha güçlü, ve daha iyi modellerini yapmak istiyorum.

Mr_YAMYAM

Kanal başına 5W güç çok yüksektir. :D
Öncelikle bahsetmiş olduğun BC türü transistörler ile 0.1W civarı güç elde edebilmelisin.
Elde edeceğin bu güç ve ampli kalitesini tekniğine uygun yapabilirsen, sırasıyla 1W, 5W, 10W gibi uygulamalara geçebilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Temmuz 2019, 19:34:16Kanal başına 5W güç çok yüksektir. :D
Öncelikle bahsetmiş olduğun BC türü transistörler ile 0.1W civarı güç elde edebilmelisin.
Elde edeceğin bu güç ve ampli kalitesini tekniğine uygun yapabilirsen, sırasıyla 1W, 5W, 10W gibi uygulamalara geçebilirsin.

0.1W olacaksa çok güzel bir kulaklık amfisi olabilir.
Ancak benim bildiğim kadarı ile maksimum 1W kadar güç alabiliyorduk, neden önce 0.1W??
Ayrıca şu an uğraştığım LM1875 kanal başına 30W kadar güç verebiliyor ama çok demiyorsunuz :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Temmuz 2019, 19:35:530.1W olacaksa çok güzel bir kulaklık amfisi olabilir.
Ancak benim bildiğim kadarı ile maksimum 1W kadar güç alabiliyorduk, neden önce 0.1W??
Ayrıca şu an uğraştığım LM1875 kanal başına 30W kadar güç verebiliyor ama çok demiyorsunuz :D
Bir entegre birkaç eleman ilavesi ile oldukça yüksek güç verebilecek şekilde tasarlanmış ve iç elemanları bu tasarım prosedürlerine göre hesaplanıp imal edilmişlerdir.
Bu imalatı sen temin edip sadece birkaç dış eleman ilavesi ile komple bir devre meydana getirmektesin.
Ama bir ampliyi tekil elemanlarla yapabilmek için fabrikanın onlarca hatta yüzlerce mühendislerince yapılan hesaplamalarını kendi başına yapmayı istiyorsun :D
İsteğin son derece mantıklı olmakla birlikte, ölçüm tekniği başta olmak üzere şu an sayamayacağım bir sürü unsurun hesap yüklerinin altına girme isteğin, bana göre hem KÖTEK gerektiren, hem de TAKDİR gerektiren bir çabadır.
Bir arkadaşımın böylesi bir çabaya girmesi beni memnun eder.
Ancak basit bir transistörün akım kazancını (BETA) ölç dediğimde abi nasıl ölçeceğim derse o kişiyi YAŞ ODUNLA döverim :D
UNUTMA:
Bir tasarım yapabilmek ayrı bir olaydır, bir devreyi bir şemayı aynen bir araya getirmek çok ayrı bir olaydır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Temmuz 2019, 19:51:55Bir entegre birkaç eleman ilavesi ile oldukça yüksek güç verebilecek şekilde tasarlanmış ve iç elemanları bu tasarım prosedürlerine göre hesaplanıp imal edilmişlerdir.
Bu imalatı sen temin edip sadece birkaç dış eleman ilavesi ile komple bir devre meydana getirmektesin.
Ama bir ampliyi tekil elemanlarla yapabilmek için fabrikanın onlarca hatta yüzlerce mühendislerince yapılan hesaplamalarını kendi başına yapmayı istiyorsun :D
İsteğin son derece mantıklı olmakla birlikte, ölçüm tekniği başta olmak üzere şu an sayamayacağım bir sürü unsurun hesap yüklerinin altına girme isteğin, bana göre hem KÖTEK gerektiren, hem de TAKDİR gerektiren bir çabadır.
Bir arkadaşımın böylesi bir çabaya girmesi beni memnun eder.
Ancak basit bir transistörün akım kazancını (BETA) ölç dediğimde abi nasıl ölçeceğim derse o kişiyi YAŞ ODUNLA döverim :D
UNUTMA:
Bir tasarım yapabilmek ayrı bir olaydır, bir devreyi bir şemayı aynen bir araya getirmek çok ayrı bir olaydır.
Abi o zaman 0.1W'lık bir tasarım ile başlayalım.
Bu tasarım için voltaj yükseltme işlemi uygulamayacağız sanırım.
Sadece akım yükseltme işlemi uygulanacak, değil mi?
Çünkü TEA2025B projesinde 2W'lık çıkış gücü için 8 ohm yükte sadece 4 katı voltaj yükseltmesi uygulamamız gerekiyor demiştiniz.
Ancak burada 1V giriş sinyali ile 0.1W güç alacağız, yani voltaj kazancı uygulamayacağız gibi bir şey olacak, değil mi?

Mr_YAMYAM

Elbette.
Literatürde 1Vpp olan line seviyesi gerilimini kullanacağımız için, bu genliğin yükseltilmesi teoride yanlış olacaktır.
Ancak bir transistörlü yükselteç yapmanın da ciddi hesaplamaları bulunacaktır.
Bizler 1Vpp sinyal seviyesini yükseltmeyeceğimize göre ortaya bir sorun çıkmaktadır.
Devrenin besleme gerilimi. İstenilen koşulların sağlanabilmesi için teorik besleme gerilimiz de 1V olmalıdır.
Ortaya bir sorun çıkıyor. Biz bu 1V besleme gerilimini doğrudan yük üzerine verebilecekmiyiz.
(Sinyal seviyesine göre artan ve azalan genlikler)
Kullanacağımız transistörlerin üzerinde kaç voltluk gerilim düşümü olacaktır.
Transistörlerin yük üzerine ne kadar akım akıtabilmesi gereklidir.
Bu yük akımı ve transistör üzerinde düşen gerilim, transistör(ler) üzerinde kaç W lık güç düşümü yaratacaktır.
Basit bir çıkartma işlemi uygulayarak yük akımı, transistörlerin power dissipation (Harcanabilecek güç ve gereksinimi) öngörülen transistörler vasıtasıyla sağlanabiliyor mu?
Kaba bir mantıkla günümüz transistörlerinde 0.7V civarı gerilim düşümü olduğunu varsayarak besleme gerilimini kaç volt yapabileceğiz.
Transistörlerin akım kazancı yük akımını karşılayabilecek düzeyde mi, yoksa akım kazancı için ilave transistör kullanmalımıyız.
Bu transistörlerin dengeli bir şekilde sürülebilmesi hangi koşullarda mümkün olabilecektir. Çünkü bir transistöre doğrudan AC gerilimi verip te dilediğin gibi bir çıkış eğrisi elde edemezsin. Bunun koşulları vardır.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam o zaman bize sadece bir B sınıfı amplifikatör yapmak kalıyor, değil mi? (Bilmediğimden saçmalamış olabilirim, kötek yemeyi kabul ediyorum.)
Ama düşüncem o ki çıkış akımını artırmak için B sınıfı bir amplifikatör yeterli olur.
Bunları da şuraya bırakayım, lazım olacak anlaşılan.

Mr_YAMYAM

İlk akla gelen ve en mantıklı seçenek B sınıfı yükselteç olmasına karşılık AB sınıfına da girilebilir.
Küçük bir BIAS düzenlemesi ile AB sınıfı tasarımı yapılabilir.
Düşük güçlerdeki yükselteçler için BIAS akımı da son derece düşük olacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Temmuz 2019, 23:31:57İlk akla gelen ve en mantıklı seçenek B sınıfı yükselteç olmasına karşılık AB sınıfına da girilebilir.
Küçük bir BIAS düzenlemesi ile AB sınıfı tasarımı yapılabilir.
Düşük güçlerdeki yükselteçler için BIAS akımı da son derece düşük olacaktır.

En mantıklı seçenek her zaman için en iyi seçenektir :)
Peki 2 adet transistörden başka bir şey kullanacak mıyım?(Bu sefer hissediyorum, kötek is coming.)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Temmuz 2019, 23:34:00En mantıklı seçenek her zaman için en iyi seçenektir :)
Peki 2 adet transistörden başka bir şey kullanacak mıyım?(Bu sefer hissediyorum, kötek is coming.)
Soru mantıklı olursa KÖTEK olmaz.
İki adet komplementer çıkış transistörü kullanırsan bir de sürücü transistörü kullanmalısın.
Ancak iki adet aynı tip çıkış transistörü kullanıp trafo kullanırsan doğrudan B sınıfı PUSH-PULL çıkış katı yapabilirsin.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam trafo kullanmam pek mümkün gözükmüyor. O zaman sürücü transistör eklemem gerekecek.
Peki sürücü transistör kısmı nasıl olacak? Aşağıdaki gibi mi, yoksa daha mı farklı?

Mr_YAMYAM

Eğer bir tasarım yapabilmeyi istiyorsan belli aşamaları öğrenmelisin.
Bunun için ilk kural bir transistörün çalışma prensipleridir.
Göstermiş olduğun resim bunu anlatmaktadır.
Daha sonra teknik hesaplamalar gelir ki, her bir transistörün kazancı, sürülebilme kuralları ve bağlantı şekilleri de ele alınarak amaca uygun olarak tahayyül edilmelidir.
Ya da basit transistörlü ampli şemaları edinilerek, bu şemaların analiz edilebilmesi de ikinci seçenektir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Temmuz 2019, 19:39:07Eğer bir tasarım yapabilmeyi istiyorsan belli aşamaları öğrenmelisin.
Bunun için ilk kural bir transistörün çalışma prensipleridir.
Göstermiş olduğun resim bunu anlatmaktadır.
Daha sonra teknik hesaplamalar gelir ki, her bir transistörün kazancı, sürülebilme kuralları ve bağlantı şekilleri de ele alınarak amaca uygun olarak tahayyül edilmelidir.
Ya da basit transistörlü ampli şemaları edinilerek, bu şemaların analiz edilebilmesi de ikinci seçenektir.

Hocam şimdi ben üstte de yazdım.
Arduino yazılımı hakkında zerre bilgim yok iken şimdi 622 satırlık kodu daha nasıl geliştirebilirim diye düşünüyorum.
Ancak bu iş ondan kat kat daha zormuş.
Peki hocam biz burada nasıl bir tasarım yapacağız? (Sürücü transistör kısmı için.)
Şimdi Common Base, Common Emitter ve Common Collector şeklinde üç farklı temel sistem var.
Benim burada voltajı yükseltmem gerekmediğinden Common Collector sistemi benim için uygun sistem olacaktır diye düşünmekteyim.

Mr_YAMYAM

Transistörlerin gerilim kazancını RE ve RC ile ayarlayabilirsin.
Yukarda eklemiş olduğun resimlerde var.
Çıkışı emitterden alırsan daha düşük gerilim sözkonusu olur.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
O zaman iki direnci de aynı yaparsam kazanç 1 olacak, değil mi?
Hocam bir de elimdeki transistörlere baktım, BC548 410 gibi bir akım kazancına sahip iken, BC558 190 gibi bir akım kazancına sahip.
Bu durum sıkıntı çıkarır mı?

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam şimdi akım kazancı 410 olan BC548 için bir hesaplama yapmaya başladım.
Büyük ihtimalle 20 dakika içerisinde burada olurum.
Aynı kazanca sahip transistörler var mı bir bakmam lazım.
Belki de farklı bir transistör çifti kullanırım, belli olmaz.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam ben bunun içinden çıkamayacağım. Şimdi iki şey düşünüyorum.
Ya internetten bir şema alıp onun üzerindeki hataları düzelterek mükemmel sonuca ulaşacağız, ya da ben bu işten vazgeçeceğim.
Çünkü çok karışık şeyler var, ve bunları anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Temmuz 2019, 15:27:14Hocam ben bunun içinden çıkamayacağım. Şimdi iki şey düşünüyorum.
Ya internetten bir şema alıp onun üzerindeki hataları düzelterek mükemmel sonuca ulaşacağız, ya da ben bu işten vazgeçeceğim.

Mümkün olan en basit devre ile başla.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam bu devre olur mu?

Mr_YAMYAM

Olur da nasıl olur?
Bak orada ne yazıyo.
GAIN yani kazanç 250 yani 48db imiş.
Girişten az bişii sinyal bile versen devre hemen distorsiyona geçecek demektir.
Yani girişten 1V verirsen teoride 250V alacak şekilde transistörler yükseltme yapacaklarmış.
Besleme gerilimin 5V olduğuna göre.. Hesabını yap :D
İlk girişteki transistörü iptal eder de 15uF kondansatörden sinyalini verirsen daha mantıklı olur.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam devreyi bu şekilde böldüm, teorik olarak hazırız gibi görünüyor.
Baskı devresini çizdikten ve siz de onay verdikten sonra devreyi kurmaya başlayabiliriz.
Diyot olarak 1N4148, 2N4401 yerine BC547, 2N4403 yerine de BC557 kullanacağım, sıkıntı olur mu?

Mr_YAMYAM

Evet. O kırmızı çizgi çok doğru olmuş.
Dikkat edeceğin husus muadil olarak kullanacağın BC tipi transistörlerin kazançlarının ölçülmelisidir.
Çıkışta kullanılacak olan PNP ve NPN tipi birbirleri ile aynı kazanç değerine sahip olmalıdır.
Teknikte bu olaya EŞLEŞTİRME denilir.
Sürücü transistörünün kazancının eşit olmasına gerek yoktur.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Temmuz 2019, 17:03:02Evet. O kırmızı çizgi çok doğru olmuş.
Dikkat edeceğin husus muadil olarak kullanacağın BC tipi transistörlerin kazançlarının ölçülmelisidir.
Çıkışta kullanılacak olan PNP ve NPN tipi birbirleri ile aynı kazanç değerine sahip olmalıdır.
Teknikte bu olaya EŞLEŞTİRME denilir.
Sürücü transistörünün kazancının eşit olmasına gerek yoktur.

Hocam çok teşekkür ederim. Kırmızı olan hiçbir şeyi sevmem ama bu sefer hoşuma gitti :D
Hocam bu transistörlerin kazançları 400 dolaylarında. Aralarında 2-3 fark olsa sıkıntı oluşturur mu?

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Temmuz 2019, 18:28:182-3 fark önemli değildir.

Tamamdır hocam ben transistörleri aldığım zaman geri dönüş yaparım :)

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam transistörler geldi. Kazançları birbirinden alakasız.
En yakını NPN olarak 360, PNP olarak 340 çıktı.
Bu sıkıntı oluşturacaksa bir sonraki hafta her iki transistörden de 100'er adet alıp tek tek ölçerim.

Mr_YAMYAM

Küçük güçlü ve basit tasarım yükselticilerde bu kadar kazanç farkı önem arzetmez.
Zaten transistörlerden bu kadar yüksek akım kazancı almayacaksın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Temmuz 2019, 19:07:38Küçük güçlü ve basit tasarım yükselticilerde bu kadar kazanç farkı önem arzetmez.
Zaten transistörlerden bu kadar yüksek akım kazancı almayacaksın.
Tamamdır hocam.
Ben hemen baskıyı çizmeye başlıyorum.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Temmuz 2019, 19:13:15Tamamdır hocam.
Ben hemen baskıyı çizmeye başlıyorum.
Hocam devreyi breadboard üzerine kurdum.
Bu devreyi daha önce denemiştim, çalışmamıştı.
Sonuç: Yine çalışmadı :-\
Elimde LTSpice var. Oturup adam gibi çalışan bir devre yapmaya çalışacağım.
Bakalım becerebilecek miyim :D

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam çalışmayan bir devreyi çalışır hale getirmek bile çok zormuş :-\
Ben de farklı bir şema buldum.

Bu şemanın benim için zorluk derecesi nedir?

Mr_YAMYAM

gokrtl

100w sağlam çalışıyor. Sadece 2SC5200 lerin altındaki 100R dirençler yanıyor. Onları watt'lı yapmak gerekebilir. Ya da yamyam usta daha mantıklı bir yorum yapabilir. Ama devre dirençler yanana kadar gayet şipirdek çalışıyor. Osilosyon da olabilir emin değilim.
Ares çizimini atım aşağı.

[attach type=image]12318[/attach]

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 19 Temmuz 2019, 17:04:23100w sağlam çalışıyor. Sadece 2SC5200 lerin altındaki 100R dirençler yanıyor. Onları watt'lı yapmak gerekebilir. Ya da yamyam usta daha mantıklı bir yorum yapabilir. Ama devre dirençler yanana kadar gayet şipirdek çalışıyor. Osilosyon da olabilir emin değilim.

100W mı :D
Abi onu test edecek hoparlörüm yok ki :D

Mr_YAMYAM

Bazı teknik ifadeleri tam anlamadan karar verip yorum yapmak doğru değildir.
@H_SerhatY  'ın yukarda vermiş olduğu şema benim1980 lerde yapmış olduğum ampliye çok benziyor.
O yıllarda entegre devreler henüz tam piyasada yok iken haliyle transistörlü ampli yapıyorduk :)
O yıllardaki bilgilerimiz ile bu transistörler ile 7W gibi bir güç elde edebilmiş, bu güç ile tabiri caizse ortalığı ayağa kaldırmıştık.
Bir transistörün kataloglarında belirtilen güç elde edilebilecek gücü ifade etmez.
İfade edilen bu güç Max power disipation (Max harcanılabilecek güç) olarak laboratuar ortamında elde edilmiş değer olup, belli şartlarda bu değere ulaşılabilmektedir.
[attach type=image]12321[/attach]
Resimden de anlaşılacağı üzere ilk koşul 25'C Tc, yani kılıf sıcaklığı koşulu bulunmaktadır.
Bir transistör çalışırken ısınacağı için power dissipation değeri düşecektir. Örnekteki BD serisi bu transistör için kılıf sıcaklığının 50'C olduğunu düşünsek bile çıkıştan alabileceğimiz güç oldukça düşecektir.
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/BD237-D.PDF
Ayrıca bir transistörün SOA (Güvenli çalışma bölgesi) şartlarını da yerine getirebilmek gerekmektedir.
[attach type=image]12323[/attach]

Alıntı yapılan: gokrtl - 19 Temmuz 2019, 17:04:23100w sağlam çalışıyor. Sadece 2SC5200 lerin altındaki 100R dirençler yanıyor. Onları watt'lı yapmak gerekebilir. Ya da yamyam usta daha mantıklı bir yorum yapabilir. Ama devre dirençler yanana kadar gayet şipirdek çalışıyor. Osilosyon da olabilir emin değilim.

O transistörlerden 100W Po gücü al, gel beni ısır,  ya da istersen kötekle :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Temmuz 2019, 17:55:05Bazı teknik ifadeleri tam anlamadan karar verip yorum yapmak doğru değildir.
@H_SerhatY  'ın yukarda vermiş olduğu şema benim1980 lerde yapmış olduğum ampliye çok benziyor.
O yıllarda entegre devreler henüz tam piyasada yok iken haliyle transistörlü ampli yapıyorduk :)
O yıllardaki bilgilerimiz ile bu transistörler ile 7W gibi bir güç elde edebilmiş, bu güç ile tabiri caizse ortalığı ayağa kaldırmıştık.
Bir transistörün kataloglarında belirtilen güç elde edilebilecek gücü ifade etmez.
İfade edilen bu güç Max power disipation (Max harcanılabilecek güç) olarak laboratuar ortamında elde edilmiş değer olup, belli şartlarda bu değere ulaşılabilmektedir.
[attach type=image]12321[/attach]
Resimden de anlaşılacağı üzere ilk koşul 25'C Tc, yani kılıf sıcaklığı koşulu bulunmaktadır.
Bir transistör çalışırken ısınacağı için power dissipation değeri düşecektir. Örnekteki BD serisi bu transistör için kılıf sıcaklığının 50'C olduğunu düşünsek bile çıkıştan alabileceğimiz güç oldukça düşecektir.
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/BD237-D.PDF
Ayrıca bir transistörün SOA (Güvenli çalışma bölgesi) şartlarını da yerine getirebilmek gerekmektedir.
[attach type=image]12323[/attach]
Hocam elinizde transistörlü ampli için baskı devre çizimi varsa buraya yükleyin, hem ben hem de transistörlü ampli yapmak isteyenler bir nimet bulsun :D
Zaten sizin yaptığınız ampliler bir başka oluyor.

Mr_YAMYAM

Ne yazık ki yok.
O yıllarda PCB yi elimizle çizer sonra da asite atardık. Yani PC falan yoktu.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Temmuz 2019, 18:00:38Ne yazık ki yok.
O yıllarda PCB yi elimizle çizer sonra da asite atardık. Yani PC falan yoktu.
O zaman ben PCB'yi çizmeye çalışayım.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Whoa.
1.5 saattir PCB'yi mi çiziyordum ben(arada yemek de yedim) :D
Hocam PCB burada, bakın, inceleyin, gerekirse kötekleyin. Her türlü mesuliyeti kabul ediyorum.

Mr_YAMYAM

PATA KÜTE HÖÖRRŞŞKK  :ebebe:  kafana kafana :D
Grounding ile dalga geçilemez diye sana defalarca söylemiştim.
Şimdi ampli şemasını önüne al ve ground hattını iyice incele.
Hangi akımlar nereden akıyor tek tek hesap et.
Ancak bu kadar hassasiyete gerek yok bir test etsek yeterlidir dersen PCB yi basıp test edebilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Temmuz 2019, 17:55:05[attach type=image]12323[/attach]

Ben yapanın yalancısıyım

H_SerhatY

@gokrtl
Abi ben de Flip 4 almayı düşünüyorum onu dinledin mi?
Dinlediysen nasıl?
@Mr_YAMYAM
Hocam PCB test aşamasında zaten.
Eğer bu halini beğenirsem böyle kullanırım :)
Yok beğenmezsem bir revize yaparım.

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Temmuz 2019, 00:41:32O kadar ıkındın çıka çıka bu mu çıktı :D
[attach type=thumb]12327[/attach]

500tl vermemiş olsam açıp içene bakacam ne var ne yok diye. Harbi çok iyi yapmışlar abi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 20 Temmuz 2019, 07:44:29500tl vermemiş olsam açıp içene bakacam ne var ne yok diye. Harbi çok iyi yapmışlar abi.
İçini merak etme. Basit bir amplidir muhtemelen.
Senin LM1875 li ampliyi o cihazın hoparlörlerine bağlayabilirsen daha güçlü ve kaliteli ses elde edebilirsin.
Tabii ki SUMMİT ler ile yarıştıramazsın.

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 20 Temmuz 2019, 00:07:31@gokrtl
Abi ben de Flip 4 almayı düşünüyorum onu dinledin mi?
Dinlediysen nasıl?
Bunu soruyu kaçırmışım. @H_SerhatY
Flip 4 ile Flip 3 arasında ses bakımından hiç bir fark yok. Sadece Flip 4 de birden fazla jbl'i bir birine bağlayabileceğin bir özellik var.
Başka da bir artısı yok benim hatırladığım kadarıyla. Eğer birden fazla flip 4 almayacaksan kesinlikle Flip 3 öneririm. Çünkü ikisi de 16w ses çıkışına sahip. Flip 4'ün fiyatı 750tl civarı, Flip 3'ün fiyatı 500tl civarı.

H_SerhatY

@gokrtl
Abi ben dışarıdan aldıracağım arada 50 lira fark var.
Ama sen öyle diyorsan öyle olsun :)
@Mr_YAMYAM
Hocam baskı devreyi yaptırmak için arkadaşa mail attım.
Dönüş yaparsa baskı devreleri bastıracağım.
Sonra bir de malzeme almam gerekecek.
Küçük transistörlerden 50'şer adet, büyük transistörlerden 10'ar adet almayı planlıyorum.
Bolca almamın sebebi hFE değerlerini tutturmak.
Tam olarak tutmazsa da sizin onayınız ile en yakın hFE değerine sahip transistörleri kullanırım.
Bir de devreyi çalıştırmak için kaç Volt vermem gerekiyor?
24V yazılmış ancak 24V'luk güç kaynağı bulamaz isem ne kullanabilirim?

Mr_YAMYAM

Basit devrelerde transistörlerin HFE si pek önemsenmez.
150 kazanca sahip olması gereken bir transistör devrede 50 kazanca göre çalıştırılıyorsa, transistörün birisinin 150, diğerinin 125HFE ye sahip olması pek önemli değildir.
Çünkü her iki transistör de ihtiyaç duyulan 50 kazancı verebilmektedir.
Buna TASARIM PROSEDÜRLERİ denilmekte olup, tasarımı yapan kişinin takdiri ve tasarım özelliklerini belirlemesi doğrultusunda önem arzetmektedir.
Ancak yüksek kaliteli A sınıfı bir tasarım yapılıyor ve transistörlerin akım kazancından max verimi almak için belirlenmişse, bu transistörlerin iletime geçtiği andan itibaren üst akım sınırına kadar olan değerler önem arzeder.
SYMETRI adı ile işlenen bu olayın ölçümü osiloskoplar ile mümkündür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın