Ana içeriğe git
Konu: Transistörlü Ampli Yapımı Vol. 1 (662 Kez okunmuş)

Ynt: Transistörlü Ampli Yapımı Vol. 1

Yanıt #30
@Mr_YAMYAM
Hocam çalışmayan bir devreyi çalışır hale getirmek bile çok zormuş :-\
Ben de farklı bir şema buldum.

Bu şemanın benim için zorluk derecesi nedir?
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #32
100w sağlam çalışıyor. Sadece 2SC5200 lerin altındaki 100R dirençler yanıyor. Onları watt'lı yapmak gerekebilir. Ya da yamyam usta daha mantıklı bir yorum yapabilir. Ama devre dirençler yanana kadar gayet şipirdek çalışıyor. Osilosyon da olabilir emin değilim.
Ares çizimini atım aşağı.

X
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #33
100w sağlam çalışıyor. Sadece 2SC5200 lerin altındaki 100R dirençler yanıyor. Onları watt'lı yapmak gerekebilir. Ya da yamyam usta daha mantıklı bir yorum yapabilir. Ama devre dirençler yanana kadar gayet şipirdek çalışıyor. Osilosyon da olabilir emin değilim.

X
100W mı :D
Abi onu test edecek hoparlörüm yok ki :D

Yanıt #34
Bazı teknik ifadeleri tam anlamadan karar verip yorum yapmak doğru değildir.
@H_SerhatY  'ın yukarda vermiş olduğu şema benim1980 lerde yapmış olduğum ampliye çok benziyor.
O yıllarda entegre devreler henüz tam piyasada yok iken haliyle transistörlü ampli yapıyorduk :)
O yıllardaki bilgilerimiz ile bu transistörler ile 7W gibi bir güç elde edebilmiş, bu güç ile tabiri caizse ortalığı ayağa kaldırmıştık.
Bir transistörün kataloglarında belirtilen güç elde edilebilecek gücü ifade etmez.
İfade edilen bu güç Max power disipation (Max harcanılabilecek güç) olarak laboratuar ortamında elde edilmiş değer olup, belli şartlarda bu değere ulaşılabilmektedir.
X
Resimden de anlaşılacağı üzere ilk koşul 25'C Tc, yani kılıf sıcaklığı koşulu bulunmaktadır.
Bir transistör çalışırken ısınacağı için power dissipation değeri düşecektir. Örnekteki BD serisi bu transistör için kılıf sıcaklığının 50'C olduğunu düşünsek bile çıkıştan alabileceğimiz güç oldukça düşecektir.
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/BD237-D.PDF
Ayrıca bir transistörün SOA (Güvenli çalışma bölgesi) şartlarını da yerine getirebilmek gerekmektedir.
X

X
O transistörlerden 100W Po gücü al, gel beni ısır,  ya da istersen kötekle :D

Yanıt #35
Bazı teknik ifadeleri tam anlamadan karar verip yorum yapmak doğru değildir.
@H_SerhatY  'ın yukarda vermiş olduğu şema benim1980 lerde yapmış olduğum ampliye çok benziyor.
O yıllarda entegre devreler henüz tam piyasada yok iken haliyle transistörlü ampli yapıyorduk :)
O yıllardaki bilgilerimiz ile bu transistörler ile 7W gibi bir güç elde edebilmiş, bu güç ile tabiri caizse ortalığı ayağa kaldırmıştık.
Bir transistörün kataloglarında belirtilen güç elde edilebilecek gücü ifade etmez.
İfade edilen bu güç Max power disipation (Max harcanılabilecek güç) olarak laboratuar ortamında elde edilmiş değer olup, belli şartlarda bu değere ulaşılabilmektedir.
X
Resimden de anlaşılacağı üzere ilk koşul 25'C Tc, yani kılıf sıcaklığı koşulu bulunmaktadır.
Bir transistör çalışırken ısınacağı için power dissipation değeri düşecektir. Örnekteki BD serisi bu transistör için kılıf sıcaklığının 50'C olduğunu düşünsek bile çıkıştan alabileceğimiz güç oldukça düşecektir.
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/BD237-D.PDF
Ayrıca bir transistörün SOA (Güvenli çalışma bölgesi) şartlarını da yerine getirebilmek gerekmektedir.
X
Hocam elinizde transistörlü ampli için baskı devre çizimi varsa buraya yükleyin, hem ben hem de transistörlü ampli yapmak isteyenler bir nimet bulsun :D
Zaten sizin yaptığınız ampliler bir başka oluyor.

Yanıt #36
Ne yazık ki yok.
O yıllarda PCB yi elimizle çizer sonra da asite atardık. Yani PC falan yoktu.

Yanıt #37
Ne yazık ki yok.
O yıllarda PCB yi elimizle çizer sonra da asite atardık. Yani PC falan yoktu.
O zaman ben PCB'yi çizmeye çalışayım.

Yanıt #38
@Mr_YAMYAM
Whoa.
1.5 saattir PCB'yi mi çiziyordum ben(arada yemek de yedim) :D
Hocam PCB burada, bakın, inceleyin, gerekirse kötekleyin. Her türlü mesuliyeti kabul ediyorum.

Yanıt #39
PATA KÜTE HÖÖRRŞŞKK  :ebebe:  kafana kafana :D
Grounding ile dalga geçilemez diye sana defalarca söylemiştim.
Şimdi ampli şemasını önüne al ve ground hattını iyice incele.
Hangi akımlar nereden akıyor tek tek hesap et.
Ancak bu kadar hassasiyete gerek yok bir test etsek yeterlidir dersen PCB yi basıp test edebilirsin.

Yanıt #40
X

Ben yapanın yalancısıyım 😁😁
Ama kullanırken bir 3886 kadar sağlam ses verdiğini hatırlıyorum. Kaç watt bilmem ama tatmin edecek kadar iyi yanı.
Bu arada jbl flip 3 16w btl hoparlör aldım. Yok böyle bişey. Adamlar ses kalitesinin dibine vurmuş. Teknoloji marketlere giderseniz tesir ürününü bir dinleyin 👍

Yanıt #41
@gokrtl
Abi ben de Flip 4 almayı düşünüyorum onu dinledin mi?
Dinlediysen nasıl?
@Mr_YAMYAM
Hocam PCB test aşamasında zaten.
Eğer bu halini beğenirsem böyle kullanırım :)
Yok beğenmezsem bir revize yaparım.

Yanıt #42
Ben yapanın yalancısıyım 😁😁
Ama kullanırken bir 3886 kadar sağlam ses verdiğini hatırlıyorum. Kaç watt bilmem ama tatmin edecek kadar iyi yanı. 👍
LM3886 40W Hi-Fi olarak kullanılabilir bir entegredir.
Soft clips özelliği ile 68W a kadar verebilmektedir.
2SC5200 ler ise iyi kalite bir amplide 50W Po 70W +3db clip seviyesinde çalışabilen bir çıkış katıdır.
Her iki amplinin de layıkı ile yapılmış olduğunu varsaysak bile iki ampli arasındaki ses farkını hem güç olarak hem de karakteristik olarak  algılayamazsınız.
Benim STK465 30W 8ohm 40W 4 ohm çıkış karakteristiğindedir.
PEYNİİR'in elit serisi 1050 mi idi ne idi onunla yarıştırdığımızda güç unsuru olarak dinleyen vatandaşın dikkatini çekmemiş idi.
Sanırım o 1050 serisi 70W max. Po  güç verebilmekte idi.
40W güç ile 70W güç arasında 3dbA lık bile duyum faktörü yoktur. Halbuki yaklaşık 2 kat güç farkı vardır.
Ahan da bu anfi :D
X
Birisi 10.000 kaada satıyomuş :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-pioneer-sx-1050-receiver-koleksiyondan-630389656/detay
Alıntı
Bu arada jbl flip 3 16w btl hoparlör aldım. Yok böyle bişey. Adamlar ses kalitesinin dibine vurmuş. Teknoloji marketlere giderseniz tesir ürününü bir dinleyin
O kadar ıkındın çıka çıka bu mu çıktı :D
X

Yanıt #43
O kadar ıkındın çıka çıka bu mu çıktı :D
X

500tl vermemiş olsam açıp içene bakacam ne var ne yok diye. Harbi çok iyi yapmışlar abi.

Yanıt #44
500tl vermemiş olsam açıp içene bakacam ne var ne yok diye. Harbi çok iyi yapmışlar abi.
İçini merak etme. Basit bir amplidir muhtemelen.
Senin LM1875 li ampliyi o cihazın hoparlörlerine bağlayabilirsen daha güçlü ve kaliteli ses elde edebilirsin.
Tabii ki SUMMİT ler ile yarıştıramazsın.