laptop araç şarj devresi

Başlatan cauchy, 19 Temmuz 2010, 18:01:44

cauchy

laptop için oto çakmak  (12v) çıkışından şarj devresi yapmak istiyorum. 12v gerilimi önce gerilim ikileyicisi (diyot ve kondansatör gerilim ikileyicisi) ile 24 volt yapıp daha sonra regüle devresi ile 19 v a düşürmeyi planlıyorum sizce çalışırmı yada bana önereceğiniz başka devre varmı? yoksa bu sevdadan vazmı geçeyim:)  cevaplar için şimdiden teşekkürler.

neural

Merhaba, diyot ve kondansatör ile yapılan gerilim ikileyici, üçleyici vb. devrelerde giriş geriliminin AC olması gerekir.
Siz DC gerilim verecekseniz çalışmayacaktır. Araç içinde DC 12V gibi bir gerilim olduğundan gerilim çoklayıcılar çalışmayacaktır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgiyi forumdaki diğer arkadaşlar verebilir yada arama motorlarına sorabilirsiniz.

Anahtar kelimeler : DC-DC step-up converter

Kolay gelsin.

cauchy

teşekkür ederim
devrenin ismini bilemediğim için google işe yaramamıştı :)

cauchy

çok teşekkürler
uc3843 ü bulamadım devreyi yapıp çalıştıran arkadaş varsa parçaları nerden aldığını yazabilirmi?

guitarcrash

slm. bikaç soru sorcam mahsuru yoksa, transistör ve kondansatör kullanarak gerilim çoklayıcı yapılabilirmi acaba? bide diyotla yapılan gerilim çoklayıcıda kondansatör yerine bobin kullanabilirmiyiz?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın