Başıma gelen ilginç bir olay.

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 10 Haziran 2019, 05:23:06

Furkan KELEŞOĞLU

Arkadaşlar dün başıma ilk kez gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Dün okuldan istenilen basit bir robot kol projesi yapmak icin kolları sıvadım. mekanik kısımları toplayıp servoları yerine taktım. Jumper kablolar ile tüm motorları bir test edeyim dedim. testini yapar yapmaz direk kodunu yazdım. arduinoya yükledim. geriye kalan tek şey delikli bakır plakete pot,erkek header,kondansatör ve ara kabloların lehimlenmesi kaldı. malzemelerimi topladığım için evde değil okuldaki havyayı kullanmak icin okula gittim. havyayı calıştırdım. hemen lehim işini bitirdim. ve oradaki güç kaynağı ile gücü verdim. O DA NESİ :D calışmıyor. hiç bir kıpırdama yok. acaba ben bir şeyi yanlış mı lehmledim diye kontrol ediyor bir yandan bu kadar basit bir şeyde ne hatası falan derken cidden bir şey yok. sonra eve tekrar döndüm. unoyu pc ye takıyorum pc com port bile görmüyor. ilkten ben birşeyler yaptım yanlışıkla bozdum dedim. elimde unoda kalmamış mega vardı onla yapayım dedim. gittim lehim attım yine ulan bundada aynı şey buda gitti :D ama ben hala anlamıyorum neyden kaynaklanıyor hep bozukktu unuttum atmadım koymuşum bir kenara diyorum. en son 1 mega daha kaldı elimde üstünde TFT ekran takılıydı hatta bir projemin koduda icinde yüklüydü. bunuda pc ye taktım. baktım calışıyor. kodu mega icin derleyip bunun icine attım. gittim okula yine lehimini yaptım. buda güc kaynağına bağladım calışmıyor cıldırcam sacımı başımı yolucam. o derece :D sosnra eve geldim birde USB porttan calıştırayım dedim. usbden güc verince mega calışmaya başladı. şimdi BEN HAVYANIN KACIRDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. peki siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkın da ? şunu da belirteyim. ne arduino uno da ne de arduino megada gram ısınma yoktu hani kısa devre olsa desem ki güç kaynağının akım göstergeside sabit kalıyordu. BAŞINA BUNA BENZER BİR OLAY GELMİŞ OLAN ARKADAŞIMIZ VAR MI ? KAFAMA TAKILDI HALA DÜŞÜNÜYORUM.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

manipulator

Bağlantıyı görmeden sorunu çözmek mümkün değil. Şaseleme probleminiz var gibi görünüyor. Kolay gelsin..

taydin

Havyanın ucuna voltaj kaçağı olsa bile (hatta şebeke voltajı dahi olsa), devreye zarar vermemesi lazım, çünkü oradaki voltaj, havyanın şasesine göredir. Güç kaynağının şasesine göre olmadığı için orada bir etkiye sebep olamaz.

Acaba problem şu olabilir mi? Okuldaki güç kaynağının voltaj göstergesine güvenip voltajı ayarladın, ama aslında çıkıştaki voltaj gösterilenin üzerinde idi ve devreyi arızalandırdı.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Furkan KELEŞOĞLU

@taydin  hocam cıkışı multimetre ilede ölçmüştüm. o olasılıkta geldi aklıma fakat güç kaynağının göstergesi ile multimetre aynı değeri gösterince o olasılığıda attım kafamdan. fakat tesadüfte olamaz diyorum. birde hayvanın kacırdığınıda kafamdan cıkardım. cünkü kacırma yapsa lehim yaparken benide carpması lazımdı. hiç olmassa sızı şeklinde titrretirdi. oda yoktu. hala bir sır gibi kaldı aklımda :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

cevat1

Toprak ile nötr aynı hat olabilir.

Kontrol edilmeli...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın