Mikrofon ile tetiklenen Led devre yapımı

Başlatan thenamyelus, 03 Haziran 2019, 02:38:50

thenamyelus

Merhablar
elimde Pelsanın rgb ledleri var bunları kumandadan istediğin renge dönüştürüp hatta yanıp sönmesi gibi bir çok özelliği var ama
bunların kumandadan değil arduino ile çalışmasını istiyorum böylelikle müzik ile tetiklenebilecek ve otomatik yanıp sönebilecekler
vu meter lere baktım genelde dikey olarak yapılmakta benim istediğim müziğin verceği empedansa göre renklerin değişmesi gibi
şimdiden herkese teşekkürler

Furkan KELEŞOĞLU

ARDUİNOYA GEREK YOK. Daha doğrusu istediğin şey için bir Mikro Denetleyiciye gerek yok.

Yapman gereken ses sinyalini aktif filtreler yardımı ile tizz , bass ve midd olmak üzere ayırıp cıkışlarını bir transistör ile güclendirip RGB hatlarını sürmek olacaktır.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

asma

'ses ışık modülatörü' ya da  'saund to light ' olarak arama yaparsanız , uygun devreler bulacaksınız.
Bulduklarınız içinde şebeke voltajıyla çalışanlar da olacak 5V/12V/24V ile çalışan farklı renklerde LED yakanlar da olacak.
Bas , ortanca ve tiz seslere göre farklı (renkte) ledleri yakması olmazsa olmazınız.
RGB led mogülünüzün besleme voltajı ile aynı voltajda olması şart değil. (dc olsun yeter)
Sesi bir cihazdan , kabloyla aktarmak veya kendi mikrofonuyla ortam sesini algılamak farklı tercihler.

Seçiminizi yapın , yardımcı olmaya çalışalım.

Ayrıca arduino yu bu işe dahil etmek isterseniz , yorum yapabiliriz.
Ancak yalnız arduino veya ilave hazır shield ile uygulama bilmiyorum.
Dijital olarak sesi farklı frekansta niceliklerine ayırma işlemi , arduinonun boyunu aşar diye düşünüyorum. Belki de ben bilmediğim için bana imkansız gözüküyor.
Anolog devre , sadece arduino nano kadar yer kaplar.  ;)

Kolay gelsin.

thenamyelus

Alıntı yapılan: Furkan41 - 03 Haziran 2019, 17:37:21ARDUİNOYA GEREK YOK. Daha doğrusu istediğin şey için bir Mikro Denetleyiciye gerek yok.

Yapman gereken ses sinyalini aktif filtreler yardımı ile tizz , bass ve midd olmak üzere ayırıp cıkışlarını bir transistör ile güclendirip RGB hatlarını sürmek olacaktır.
cevabınız için teşekkür ederim algoritmayı anladım ancak nasıl yapacağımı hala anlayamadım

ses sinyal filtrelerini nasıl ayrıştırcağım tizz bass ve mid olarak

thenamyelus

Alıntı yapılan: asma - 04 Haziran 2019, 12:46:24'ses ışık modülatörü' ya da  'saund to light ' olarak arama yaparsanız , uygun devreler bulacaksınız.
Bulduklarınız içinde şebeke voltajıyla çalışanlar da olacak 5V/12V/24V ile çalışan farklı renklerde LED yakanlar da olacak.
Bas , ortanca ve tiz seslere göre farklı (renkte) ledleri yakması olmazsa olmazınız.
RGB led mogülünüzün besleme voltajı ile aynı voltajda olması şart değil. (dc olsun yeter)
Sesi bir cihazdan , kabloyla aktarmak veya kendi mikrofonuyla ortam sesini algılamak farklı tercihler.

Seçiminizi yapın , yardımcı olmaya çalışalım.

Ayrıca arduino yu bu işe dahil etmek isterseniz , yorum yapabiliriz.
Ancak yalnız arduino veya ilave hazır shield ile uygulama bilmiyorum.
Dijital olarak sesi farklı frekansta niceliklerine ayırma işlemi , arduinonun boyunu aşar diye düşünüyorum. Belki de ben bilmediğim için bana imkansız gözüküyor.
Anolog devre , sadece arduino nano kadar yer kaplar.  ;)

Kolay gelsin.
üstadım teşekkürler yorumunuz için ancak sount to light farklı bir şey sesi ledin ışını kesmeye göre oynatıp duraklatıyor

ayrıca biraz araştırma sonucu Tip31 transistörü ile yapılabiliyor giriş empedansına göre voltaj kontrolünü yapıyor bu güzel ama tek renk için benim RGB olacak yani malzeme listem arduino ile şöyle;

Arduino nano r3
WS2812B LED Strip
Adafruit Electret Microphone / Max4466 Amplifier
Single Turn Potentiometer- 10k ohms
Tobsun 5V DC-DC Converter
12V 1.5A DC power supply

asma

Alıntı yapılan: thenamyelus - 03 Temmuz 2019, 01:19:32üstadım teşekkürler yorumunuz için ancak sount to light farklı bir şey sesi ledin ışını kesmeye göre oynatıp duraklatıyor
Bu cümleyi anlamadım.

Tip31 li devre tek renk olduğu için uygun değil, doğrumu?
"sound to light" görsellerde aradığınızda çıkan 5. resime tıklarsanız:
http://www.uk-dave.com/projects/electronics/sound-to-light/
Size 3 farklı frekansı ayıran aktiffiltre ve Led sürücü devresi çıkıyor. Yani Furkan41 in ve benim yazdıklarım bu devrede örtüşüyor.
Elbette ışığın ritmine göre yanar ama farklı frekanslar farklı ledler yanar. R bas, G orta, B tiz seslerde, ses şiddetine bağlı yanıp söner. Ritm tutar.

Sizin yapmak istediğiniz uygulama, malzeme listesi ile anlatılacak birşey değil. Bağlantı şeması ve kodları paylaşırsanız yardımcı olan çıkar.
Kolay gelsin.
Daha basit bir uygulama:
https://www.slideshare.net/mobile/HarishKumawat/sound-to-light-system

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın