Osiloskop önerisi

Başlatan H_SerhatY, 01 Haziran 2019, 00:20:40

H_SerhatY

Merhabalar.
Kendime yurtdışından osiloskop almayı düşünüyorum.
Instrustar markasının ISDS205X modeli iyi görünüyor ancak size de bir danışmak istedim.
700 liraya kadar bütçem var. Aliexpress'ten alacağım.
Özellikle @taydin ve @Mr_YAMYAM hocalarımdan önerilerini bekliyorum.

tayfun601

Usta osilaskopu ne kadar iyi oldugu hakkinda yorum yapamam ama elinden geldigince dijital olarak almaya calis yani demek istedigim pc ye bir baglantisi olsun olcumleri pc ye verebilsin fiyatlari ne kadardir bilemiyorum
Ve son olarakta yurt disindan gelen malzemleri bu son gunlerde gumrukte cok sıkıstirmaya basladilar yani 700 tl lik butce koyup alirim diye dusunme birde ona gumrukte vergi katacaklar tabi bunlari biliyor olabilirsin tavsiye olmasi icin yazdim
Hayal Edebildiğin Hayal Etmek İstediğin Kadardır

taydin

Aslında benim başlangıç için önerim Rigol DS1054Z, ama madem bütçe vahim, o zaman ISD205'i al. Ama bunun lojik analizör ve sinyal üreteçli versiyonu var, fiyat 114 dolar. Alabiliyorsan bunu tercih et

https://www.banggood.com/ISDS205X-Virtual-PC-USB-Oscilloscope-DDS-Signal-and-Logic-Analyzer-p-1103052.html

Yalnız bu osiloskopta, bekleneceği üzere, birçok kısıtlama olacaktır. Ben denemedim, ama söylenen 20 MHz bant genişliğini sağlayacağını hiç sanmıyorum. Ayrıca tetikleme seçenekleri son derece kısıtlı. Ekran tazeleme hızı düşük. Bir de bunu kullanmak için mutlaka bir bilgisayar lazım olacak. "Bütçe bu, ya bunu alacağım yada hiç alamayacağım" diyorsan al. Ama bütçeyi zorlayabiliyorsan, kesinlikle DS1054Z alman lazım.

Bunun lojik analizör ve sinyal jeneratörü olmayan modeli de var, fiyat 80 dolar gibi. Bir de buna benzer hantek 6022BE var. Bir süredir bunlardan bir tane alıp inceleyeyim diyorum ama işlerim çok yoğun hiç vakit harcayamıyorum.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: tayfun601 - 01 Haziran 2019, 03:37:21Usta osilaskopu ne kadar iyi oldugu hakkinda yorum yapamam ama elinden geldigince dijital olarak almaya calis yani demek istedigim pc ye bir baglantisi olsun olcumleri pc ye verebilsin fiyatlari ne kadardir bilemiyorum
Ve son olarakta yurt disindan gelen malzemleri bu son gunlerde gumrukte cok sıkıstirmaya basladilar yani 700 tl lik butce koyup alirim diye dusunme birde ona gumrukte vergi katacaklar tabi bunlari biliyor olabilirsin tavsiye olmasi icin yazdim
Yorumun için çok teşekkür ederim. Evet vergi konusu çok sıkıntı olmaya başladı son günlerde.
Ama yine de yurtdışından alacağım. Vergisi de olsa buradaki fiyatlardan daha ucuza geliyor.

Alıntı yapılan: taydin - 01 Haziran 2019, 17:43:00Aslında benim başlangıç için önerim Rigol DS1054Z, ama madem bütçe vahim, o zaman ISD205'i al. Ama bunun lojik analizör ve sinyal üreteçli versiyonu var, fiyat 114 dolar. Alabiliyorsan bunu tercih et

https://www.banggood.com/ISDS205X-Virtual-PC-USB-Oscilloscope-DDS-Signal-and-Logic-Analyzer-p-1103052.html

Yalnız bu osiloskopta, bekleneceği üzere, birçok kısıtlama olacaktır. Ben denemedim, ama söylenen 20 MHz bant genişliğini sağlayacağını hiç sanmıyorum. Ayrıca tetikleme seçenekleri son derece kısıtlı. Ekran tazeleme hızı düşük. Bir de bunu kullanmak için mutlaka bir bilgisayar lazım olacak. "Bütçe bu, ya bunu alacağım yada hiç alamayacağım" diyorsan al. Ama bütçeyi zorlayabiliyorsan, kesinlikle DS1054Z alman lazım.

Bunun lojik analizör ve sinyal jeneratörü olmayan modeli de var, fiyat 80 dolar gibi. Bir de buna benzer hantek 6022BE var. Bir süredir bunlardan bir tane alıp inceleyeyim diyorum ama işlerim çok yoğun hiç vakit harcayamıyorum.
Hocam 2000 lira bütçe ayırmam mümkün değil ki bir de gümrükte sıkıntı çıkaracak.
Zaten ben de lojik analizör ve sinyal jeneratörlü model olan ISDS205X için sormuştum.

Hocam bir de multimetre önerisi alabilir miyim?
Benim aklımda UT61E var ama siz başlangıç için ne önerirsiniz?
Multimetre için de maksimum 400 lira bütçe ayırabilirim. Yine yurtdışından alacağım.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 02 Haziran 2019, 15:04:21Hocam bir de multimetre önerisi alabilir miyim?
Benim aklımda UT61E var ama siz başlangıç için ne önerirsiniz?
Multimetre için de maksimum 400 lira bütçe ayırabilirim. Yine yurtdışından alacağım.

Benim başlangıç için önderdiğim UT139C. Bunun için bir inceleme videosu da çekmiştim. Türkiye'de bulunuyor ve fiyat 200 TL gibiydi. Son zamlarla biraz daha artmıştır. UT61E ve UT139C arasında kalsaydım her zaman UT139C yi tercih ederdim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 02 Haziran 2019, 18:34:51Benim başlangıç için önderdiğim UT139C. Bunun için bir inceleme videosu da çekmiştim. Türkiye'de bulunuyor ve fiyat 200 TL gibiydi. Son zamlarla biraz daha artmıştır. UT61E ve UT139C arasında kalsaydım her zaman UT139C yi tercih ederdim.
Hocam şuna bir bakar mısınız? UT139S modeli.
Arada herhangi kayda değer bir fark var mı? Yoksa 139C alacağım.
https://s.click.aliexpress.com/e/bYKNheQG

taydin

LoZ ölçüm özelliği var bu bir artı, ama o siyah ekran çok büyük bir eksi, pili hemen bitirir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 03 Haziran 2019, 10:06:24LoZ ölçüm özelliği var bu bir artı, ama o siyah ekran çok büyük bir eksi, pili hemen bitirir.
Peki UT191E hakkında ne düşünüyorsunuz?
https://s.click.aliexpress.com/e/c6CDREUo

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 05 Haziran 2019, 04:00:06Peki UT191E hakkında ne düşünüyorsunuz?
https://s.click.aliexpress.com/e/c6CDREUo

UT139C ye göre bir iyileşme olmadığı gibi birkaç parametrede daha kötü bunun performansı.

Eğer UT139C den daha iyi birşey istiyorsan, bir level üste çıkmak istiyorsan ( :) ) UNI-T UT 195DS ye bakmalısın. Fiyat epey artıyor, ama verilen paranın bir karşılığı var.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 05 Haziran 2019, 11:30:17UT139C ye göre bir iyileşme olmadığı gibi birkaç parametrede daha kötü bunun performansı.

Eğer UT139C den daha iyi birşey istiyorsan, bir level üste çıkmak istiyorsan ( :) ) UNI-T UT 195DS ye bakmalısın. Fiyat epey artıyor, ama verilen paranın bir karşılığı var.
Baktım hocam. Evet, fiyatı bayağı yüksek.
Fakat madem alacağım, sağlam bir şey alayım.
Hocam sizden bir öneri daha alabilir miyim?
LCR metre olarak bir öneriniz var mı?
Ben Unit'in UT603 modeline baktım. Fiyat gayet uygun. Siz daha önceden UT612 önermiştiniz fakat multimetre seçimini yükselttiğimden dolayı onu alamam.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Haziran 2019, 11:59:07Baktım hocam. Evet, fiyatı bayağı yüksek.
Fakat madem alacağım, sağlam bir şey alayım.

Evet UT195DS son derece dayanıklı bir multimetre. Ben de atölyede kullanmak için bir tane almak niyetindeyim. Bu cihazın hem AC bant genişliği çok yüksek, hem saniyede 5 ölçüm yapıyor, hem de iki değer aynı anda ölçebiliyor. Ama dikkat et, bunda sıcaklık ölçümü yok. Ama çok da önemli değil bence, multimetreyi sıcaklık ölçümü için kullanmak yerine bunun için ucuza satılan IR termometre kullanmak daha iyidir.

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Haziran 2019, 11:59:07Hocam sizden bir öneri daha alabilir miyim?
LCR metre olarak bir öneriniz var mı?
Ben Unit'in UT603 modeline baktım. Fiyat gayet uygun. Siz daha önceden UT612 önermiştiniz fakat multimetre seçimini yükselttiğimden dolayı onu alamam.

LCR metre çok da acil gereken birşey değil sana. Biraz ertele ve UT612 al.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 07 Haziran 2019, 14:05:11LCR metre çok da acil gereken birşey değil sana. Biraz ertele ve UT612 al.
Tamam hocam.

manipulator

Analog discovery tavsiye ederim. Akademik fiyattan talep edebilirsiniz öğrenciyseniz..  Ben kullanıyorum uzun zamandır.

Osiloskop, sinyal jeneratörü, FFT, lojik analizör.. vs. hepsi içinde. LCR metre olarakta kullanabilirsiniz.

https://www.elektrovadi.com/ANALOG-DISCOVERY-2,PR-2637.html

H_SerhatY

Alıntı yapılan: manipulator - 08 Haziran 2019, 23:47:03Analog discovery tavsiye ederim. Akademik fiyattan talep edebilirsiniz öğrenciyseniz..  Ben kullanıyorum uzun zamandır.

Osiloskop, sinyal jeneratörü, FFT, lojik analizör.. vs. hepsi içinde. LCR metre olarakta kullanabilirsiniz.

https://www.elektrovadi.com/ANALOG-DISCOVERY-2,PR-2637.html
Teşekkür ederim ancak ISDS205X osiloskop ve UT612 LCR metreyi ayrı ayrı alsam bundan daha ucuza geliyor. Ayrıca ölçümlerinin ne kadar doğru olduğunu da düşünmek gerek.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın