Ana içeriğe git
Konu: PPM (VU metre) yapımı. (1537 Kez okunmuş)

Ynt: PPM (VU metre) yapımı.

Yanıt #106
@Mr_YAMYAM hocam Technics in orjinal vu meter entegreleri. Ben datasheet bulamadım bu entegreler proje için kullanılır mı ?

Yanıt #107
@Mr_YAMYAM hocam Technics in orjinal vu meter entegreleri. Ben datasheet bulamadım bu entegreler proje için kullanılır mı ?

Önce entegreyi bulmalıyız ki proje yapabilelim :D
Bu tür entegreler genel VU metre standartları doğrultusunda tasarlanıp imal edilmişlerdir.
Yani genel olarak -20db ila +3db arası ölçüm yapmaktadırlar.
Ben yıllar önce UAA180 i bile test etmiştim.
-40 seviyesinde ölçüm yapabilen tek bir entegre ne yazık ki bulamamıştım.
Yeni tip entegrelerden böyle bir entegre varmıdır bilemiyorum.

Yanıt #108
Elimde olanlar eski ve orjinal ama -20db çözünürlüklü entegreler. Ben Pc de kullanıyorum zıplayıp duruyorlar. Pc @Mr_YAMYAM hocanın anfisine bağlı ses seviyelerini ben DIN PPM den takip ediyorum PC deki sadece görsel .Onursal hocam bu ledleri flaş açık seçenekte çekim yaptım bakın nasıl parlak görünüyorlar. En iyi parlak Ledleri almışız gerçekten. Parlak ışık falan görünürlüğü hiç etkilemiyor.

Yanıt #109
Değerli forum arkadaşlarım unutmadan ilave yapmak istiyorum daha önce de LB 1412  entegresi ile 12 li Vu metre denemesi yapmıştım. @Mr_YAMYAM hocam bu serinin PPM e yakın olduğunu ifade etmişti. Klone LM 3915 lerden daha başarılı ses seviye ölçümü yapabileceğini düşünüyorum.Ben daha önce deneme yapmıştım bu LB serisi zIP ZIP zıpLAMIYOR. :D

Yanıt #110
LB serisi entegreler de oldukça iyidirler.
SANYO firmasınca üretilmiş bu entegreler genel VU metre standartlarına göre üretilmiş olsalar da, response değerleri konfigüre edilebilmektedir.
Response değeri uygun hızda yapıldığında gösterge zıp zıp zıplamayıp, gösterdiği değer civarındaki ölçü rahatlıkla takip edilebilmektedir.
25 sene kadar önce LB1405 ile 5 ledli stereo devremi yapmıştım :D

Yanıt #111
Bugün LM3915 sorduğum elektronikçilerde orjinal ürün yok tabi.Tanıdığım bir tanesi aliexpres den düzenli mal getirttiklerini ve 4 kalite ürün olduğunu söyledi.1.Kalite olanların bire bir aynı olduğunu sorunsuz olabileceğinden bahsetti.Ve firmadan fiyat istedi.Ne kadar güvenilir acaba?

Yanıt #112
LM 3915 lerin orijinal olanları artık üretilmiyor.
National firması çoktan bu işleri bıraktı.
Firma kapanıp INFERNO olarak üretime bir süre daha devam etti. Ama görülüyor ki üretim haklarını eline geçiren abuk firmalar, bu entegreden patates olarak basıp basıp satıyor.

AliVeli expresteki tüm ürünleri inceledim. Hepsi de ÇÖPÜRDEK.
Hiçbirisinin üretici firması belli değil. Birkaç siteden alabildiğim ürün için de ÇANG ÇUNG ÇİNG firmaları gösterilmiş.
X

Ben @ozgurece  nin EBU PPM ini yaparken çinden 0.4$ a getirtmiştik.
Şimdi o ürünler 0.2$ a kadar düşürülmüş. Isıtıp ısıtıp satışa koymuşlar.
Senin almış olduğun ürün de bu ürünlerden. Kimbilir kaça aldın.
En son Ankaradaki tüm dükkanları gezerek muhtelif ürünlerden toplamıştım. Kimi 1 dolar kimi 5 dolardı. Ama hiçbirisi çalışmadı.
Enson bir firma garantili olarak getireceğini söylemişti.
Getirdiği ürün şuna benzer üründü.
X
Ürün orijinal değil, ama çalışıyor. Tolerans faktörleri fazla ama sorun da çıkartmıyor.
Yanlış hatırlamıyorsam 3 ya da 4 dolar gibi almıştım.
Senin de yapacağın tek şey resimde belirtilmiş özelliklere dikkat ederek dükkan dükkan dolaşarak birkaç çeşit almandır.
Ya da şunu yapabilirsin.
Hazır kit halinde satılan basit ürünlerden var. Bu ürünlerden satan dükkan bulabilirsen bu ürünü orada test ederek alabilirsin.
https://tr.aliexpress.com/item/32981355261.html?spm=a2g10.search0104.3.38.5cee2514Kbzp4u&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_6_10065_10068_10890_319_10546_10059_10884_317_10548_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_537_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=68b39d44-356c-4012-a9f4-7ac37f5e8ff4-6&algo_pvid=68b39d44-356c-4012-a9f4-7ac37f5e8ff4&transAbTest=ae803_4

Yanıt #113
LM 3915 lerin orijinal olanları artık üretilmiyor.
National firması çoktan bu işleri bıraktı.
Firma kapanıp INFERNO olarak üretime bir süre daha devam etti. Ama görülüyor ki üretim haklarını eline geçiren abuk firmalar, bu entegreden patates olarak basıp basıp satıyor.

AliVeli expresteki tüm ürünleri inceledim. Hepsi de ÇÖPÜRDEK.
Hiçbirisinin üretici firması belli değil. Birkaç siteden alabildiğim ürün için de ÇANG ÇUNG ÇİNG firmaları gösterilmiş.
X

Ben @ozgurece  nin EBU PPM ini yaparken çinden 0.4$ a getirtmiştik.
Şimdi o ürünler 0.2$ a kadar düşürülmüş. Isıtıp ısıtıp satışa koymuşlar.
Senin almış olduğun ürün de bu ürünlerden. Kimbilir kaça aldın.
En son Ankaradaki tüm dükkanları gezerek muhtelif ürünlerden toplamıştım. Kimi 1 dolar kimi 5 dolardı. Ama hiçbirisi çalışmadı.
Enson bir firma garantili olarak getireceğini söylemişti.
Getirdiği ürün şuna benzer üründü.
X
Ürün orijinal değil, ama çalışıyor. Tolerans faktörleri fazla ama sorun da çıkartmıyor.
Yanlış hatırlamıyorsam 3 ya da 4 dolar gibi almıştım.
Senin de yapacağın tek şey resimde belirtilmiş özelliklere dikkat ederek dükkan dükkan dolaşarak birkaç çeşit almandır.
Ya da şunu yapabilirsin.
Hazır kit halinde satılan basit ürünlerden var. Bu ürünlerden satan dükkan bulabilirsen bu ürünü orada test ederek alabilirsin.
https://tr.aliexpress.com/item/32981355261.html?spm=a2g10.search0104.3.38.5cee2514Kbzp4u&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_6_10065_10068_10890_319_10546_10059_10884_317_10548_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_537_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=68b39d44-356c-4012-a9f4-7ac37f5e8ff4-6&algo_pvid=68b39d44-356c-4012-a9f4-7ac37f5e8ff4&transAbTest=ae803_4

Yamyam hocam ben daha almadım.Sorduğum elektronikçi Çin den alım yaptığı firmaya ürünü skype üzerinden sorup fiyat istedi.Yarın veya öbür gün fiyat verirler.Ama bu anlattıklarınız doğrultusunda sipariş vermek hiç mantıklı gelmiyor.Zaten onun için buraya yazarak sizin tecrübelerinizden yararlanmak istedim. Dediğiniz gibi denemek lazım .Teşekkürler.

Yanıt #114
ET'li ve kıym'ETli @sasen
Eğer göstergenin ledli olması senin için önemli değilse analog ibrelerden de yapabiliriz.
X
Uygun fiyatlı ve şu ibreye benzer ürün bulabilirsen devremizdeki LM3915 leri iptal edip analog ibreli sisteme göre VU metremizi yapabiliriz.
Redresör devremizi aynen kullanacağız. Bu devre bir çeşit TRUE (RMS değil ama PEAK) doğrultmaç devresidir.
İbre temin edersen ibre seviyesini bilimsel yöntemlerle yine 1V seviyesine kalibre ederek, doğrudan devremize irtibatlayabilir, böylece iyi kalite bir gösterge yapabiliriz.
Göstergemiz ibreli olacağından dolayı PPM mantığına aykırıdır. Yani ibreler daha yavaş hareket ederler.
Ancak redresör devremizi peak seviyesine göre tasarladığımız için, ibrenin ataleti ile ne VU metre ne de PPM olmayacak, ama iyi bir ortalama değer (AVAREGE) göstergesi olacaktır.
Bu sistemi günümüz çoğu pahalı amplilerde görebilirsin.
Sadece büyük ebat ibreler kullanarak ortalama ölçüm ile ampli çıkışlarını ölçmektedirler.
ÖRNEKLER:
X
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sanyo-dcc-3001-dcp-3001-pre-power-1976-691975369/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-ess-eclipse-500a-power-2-x-250-watt-8-ohm-692394000/detay
X

Yanıt #115
Yamyam hocam bu da güzel bir çalışma olur.Ancak ben 2016 da yine vumeter yapmaya çalışırken diyaudioTürkiye de çok uzun uzun yazışmıştık .Bana çok yardımlarınız olmuştu.Anfi ve ton kontrol devresini baştan yaratmıştıkAma asimetrik besleme kullandığım için simetrik besleme gereksinimin olan op-amp kullanamadığım için o zaman mecburen vaz geçmiştim.Sizin o zamanki öneriniz yine bugün yaptığımız LM1875 anfi projesiydi.Kısmet bugüneymiş sayenizde yaptık.Her şey çok güzel oldu.
Gerçi işin en başında hep bu sahte lm3915 lerin sorun olacağını belirtmenize rağmen.beni kırmayıp bu çalışmaya başladık.O nedenle özellikle bu devreyi düzgün çalıştırma arzusu içindeyim.Eğer araştırmalarım sonucunda Lm3915 bulamazsam.Önerdiğiniz çözümü zevkle yapmaya hazırım.Teşekkür ederim

Yanıt #116
Sahte LM ler sorun olsa da aslında çalışırlar.
Benim EBU PPM 60db skalalı -57db alt seviye gösterdiği için bu kadar hassasiyette hatalar hemen görünüyordu.
Senin yaptığın ise -27db alt seviyeli 30 db ölçümlü bir PPM dir.
Benim devrede 10 çeşit entegreden 1 tanesi çalışıyorken belki senin devrede 10 çeşitten 5 tanesi çalışabilir.
Yani senin devredeki şansın daha yüksek idi.
Ne yazık ki piyasadaki kriz ortamı kaliteli ürünleri iyice ortadan kaldırmış.
3 dolara aldığımız o entegreyi bugün alsak 18-20TL gibi fiyat ödemeliyiz.  Ama piyasaya bakarsak 0.2 dolarlık ürünler kol geziyor.
Bizim esnafımız ucuz al pahalı sat mantığı ile hareket ettiğinden dolayı 0.2 dolarlık ürünü 5-10TL gibi satmak peşindeler.
Doğal olarak TESTED ürünlere girmeyip ÇÖP ürünlerle piyasayı doldurmuşlar.
Senin almış olduğun bu ürün bizim entegrelerden de kötü. Tek başına bile çalışmıyorlar.
@ozgurece  benim DIN PPM altın demişti ya. Hiç te yanlış değil haa.
Gerçekten benim devrelerim öyle basit üretimlerle çalışabilecek devreler değildir. Taa kaç sene önce bile o ürünleri özel getirtiyordum.

Yanıt #117
Yamyam hocam aslında Çin kaliteli ürünler de üretiyor.Ama bizim esnaf dediğiniz gibi en ucuzunu alıp çok kazanç için yüksek fiyattan veriyor.Sorun burada kaliteli malzeme getiren yok.Eskiden piyasada Alps potlar bulurduk şimdi en adi potları satıyorlar.Kondansatörler yine öyle.Ama arz talep meselesi.Çoğu kişi de ucuz olsun kaliteyi boşver diyor.
@ozgurece altınlarını iyi sakla.Her gün değerleniyorBiz de ciğerci kedisi gibi buradan bakarız artık😂

Yanıt #118
Bende 4 adet orjinal entegre var. OK. AMA...................
@Mr_YAMYAM hocada en az 15 adet elinde sağda solda köşede vardır.  :D