PPM (VU metre) yapımı.

Başlatan Mr_YAMYAM, 23 Mayıs 2019, 19:13:42

sasen

Alıntı yapılan: ozgurece - 02 Haziran 2019, 15:10:12@sasen, modül montajını tamamlayınca kısa bir video çekip youtuba yüklersen bu paylaşımla DIN PPM leri Forum arkadaşlarımızda izlemiş olur.

Tabi yapacağım şu aksilikleri atlatayım :D

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2019, 14:34:01LED'leri ters yerleştirmişsindir.
Ben mi hata yaptım yoksa sen mi?
Hatasız kul olmaz. İnsan sevince. Derbeder.
Şu plana göre kontrol et ve gereken yeri düzelt.
[attach type=image]12207[/attach]
Görüldüğü üzere entegrenin 1 nolu bacağı LED 1 dir.
10 nolu bacağı ise kırmızı olmalıdır.
Bu durumda ya sen ya da ben LED besleme (+) ucunu yanlış yapmış olabiliriz.
Display kartını yeniden gözden geçir ve V LED artı ucu ile 1. LED in pozisyonuna bak.

Ledleri düzeltince ppm kartları +V a göre takınca ters kaldılar

Mr_YAMYAM

PPM kartları zaten ters kalacaklar.
Bizim devrelerde de hepsi kafa aşağı duruyorlar :D
Ama senin 1V referans ayarın yanlış.
Çünkü bu ayarı ikinci lede göre yapmış durumdasın.
Şimdiki vaziyete göre sarı lede göre yeniden yapmalısın.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2019, 16:19:07PPM kartları zaten ters kalacaklar.
Bizim devrelerde de hepsi kafa aşağı duruyorlar :D
Ama senin 1V referans ayarın yanlış.
Çünkü bu ayarı ikinci lede göre yapmış durumdasın.
Şimdiki vaziyete göre sarı lede göre yeniden yapmalısın.

:D şaka heralde.Acaba led pcb yi ters baskı olarak alsam yeniden yapsam düzelir mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 02 Haziran 2019, 16:23:17:D şaka heralde.Acaba led pcb yi ters baskı olarak alsam yeniden yapsam düzelir mi
Mümkün değil.
LED sırası LM3915 in sıralaması doğrultusunda belirlenmektedir.
Kartların illa doğru olmasını istiyorsan tek şansın kablolama ile display kartını bağlamandır.
Ancak LM li devrelerde kablolama çok önemlidir. Kablolar ciddi osilosyonlara sebebiyet vermektedirler.
[attach type=image]12215[/attach]
Üstelik 22 adet kablonun bağlantısı hiç te kolay olmaz.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2019, 16:34:50Mümkün değil.
LED sırası LM3915 in sıralaması doğrultusunda belirlenmektedir.
Kartların illa doğru olmasını istiyorsan tek şansın kablolama ile display kartını bağlamandır.
Ancak LM li devrelerde kablolama çok önemlidir. Kablolar ciddi osilosyonlara sebebiyet vermektedirler.
[attach type=image]12215[/attach]
Üstelik 22 adet kablonun bağlantısı hiç te kolay olmaz.
Yani böyle kafa aşağıda mı bırakalım diyorsunuz hocam. Anfinin içine bakınca çok kötü görünecek de

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 02 Haziran 2019, 17:24:31Yani böyle kafa aşağıda mı bırakalım diyorsunuz hocam. Anfinin içine bakınca çok kötü görünecek de
Mecbursun.
Ya kafa aşağı bırakacaksın. Ya da yaklaşık 300-500TL harcayacaksın.
Masraf etmeden kablolarla yapmak istersen o zaman bilinmedik gıbızlanmalarla guduracaksın.
Yine de sen bilirsin.
Bak benim amplimdeki EBU PPM ler bile kafa aşağı duruyo.
https://youtu.be/W3MF4Z5_WT8

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2019, 17:51:38Mecbursun.
Ya kafa aşağı bırakacaksın. Ya da yaklaşık 300-500TL harcayacaksın.
Masraf etmeden kablolarla yapmak istersen o zaman bilinmedik gıbızlanmalarla guduracaksın.
Yine de sen bilirsin.
Bak benim amplimdeki EBU PPM ler bile kafa aşağı duruyo.
https://youtu.be/W3MF4Z5_WT8

Tamam, hocam öyle diyorsa kalacak artık.Ama şimdi de şu 300-500 harcayarak yapılan düzeltme nasıl olacaktı onu merak ettim :) Kablo işi zaten hiç mantıklı bir şey değil.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 02 Haziran 2019, 18:02:54Tamam, hocam öyle diyorsa kalacak artık.Ama şimdi de şu 300-500 harcayarak yapılan düzeltme nasıl olacaktı onu merak ettim :) Kablo işi zaten hiç mantıklı bir şey değil.
Üç yolu var.
1) LM3915 leri display kartına monte edersin.
Bu durumda display kartın oldukça büyüyecek ve hatta çift taraflı PCB gerekebilecektir.
Ledlerin iki ayrı sıra ile yapılması durumunda kartın büyüklüğü daha az olur. Ancak bu sefer de sağ ve sol kanal ayrı ayrı yerlerde olacağı için ledler üst üste gelemeyecektir..
2) Özel kablolar ve konnektörler temin edeceksin.
En iyi kablo flexible denilen sıralı kablolardır. Ancak aralıkları 0.1 inch olanlardan bulabilmelisin. Böyle bir standart uzun süredir yoktur.
3) LM çıkışından itibaren aynı büyüklükte bir PCB yapacaksın. Bu PCB de kablo yerine düzgün yollarla display kartına irtibatlayacaksın. Hem LM devresi hem de display devresinde sıralı headerlar kullanıp, tüm kartları birbirleri ile irtibatlayacaksın.
Dolayısı ile 4 adet kart üst üste bağlanmış olacak.
Ama şöyle bir yol da var.
Displayi diklemesine yerleştirirsen ledler yukarı doğru yanacaklardır.
Bu durumda devreler de dik duracaklar. Montaj problemin olmazsa bu şekilde dik yapabilirsin.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2019, 18:13:15Üç yolu var.
1) LM3915 leri display kartına monte edersin.
Bu durumda display kartın oldukça büyüyecek ve hatta çift taraflı PCB gerekebilecektir.
Ledlerin iki ayrı sıra ile yapılması durumunda kartın büyüklüğü daha az olur. Ancak bu sefer de sağ ve sol kanal ayrı ayrı yerlerde olacağı için ledler üst üste gelemeyecektir..
2) Özel kablolar ve konnektörler temin edeceksin.
En iyi kablo flexible denilen sıralı kablolardır. Ancak aralıkları 0.1 inch olanlardan bulabilmelisin. Böyle bir standart uzun süredir yoktur.
3) LM çıkışından itibaren aynı büyüklükte bir PCB yapacaksın. Bu PCB de kablo yerine düzgün yollarla display kartına irtibatlayacaksın. Hem LM devresi hem de display devresinde sıralı headerlar kullanıp, tüm kartları birbirleri ile irtibatlayacaksın.
Dolayısı ile 4 adet kart üst üste bağlanmış olacak.
Ama şöyle bir yol da var.
Displayi diklemesine yerleştirirsen ledler yukarı doğru yanacaklardır.
Bu durumda devreler de dik duracaklar. Montaj problemin olmazsa bu şekilde dik yapabilirsin.

Taman hocam bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.Bu şekilde devam edelim biz.Yordum sizi kusura bakmayın.

Mr_YAMYAM

Bak senin için çalışma yaptım.
[attach type=image]12217[/attach]
Bu olay basitçe LM3915 leri display kartına yerleştirmek.
Bu olayı kafanda canlandırarak, sen de her türlü denemeyi yapabilirsin.
Bakalım uygun bir PCB çizebilecekmisin :D
Üstelik bu sadece 10 ar ledli bir displaydir haa :D

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2019, 18:54:23Bak senin için çalışma yaptım.

Teşekkür ederim hocam .Güzel olmuş.
Tabi ben de bunun gibi denemeler yaparım.Ama  bu da  bulmacadan beter bir çalışma :D

sasen

Sol ve sağ kanallar sarı led için 1V   ayarlarımı yaptım  bu şekilde devam .  :D

Mr_YAMYAM

O işte bir anormallik var gibi.
Test yapmadığın kısım son ayarda yanıyor.
TP noktalarını bağla ve PPM ineklerine line inekleri ver.
Müziğe göre oynayacaklarmı bakalım.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2019, 22:48:17O işte bir anormallik var gibi.
Test yapmadığın kısım son ayarda yanıyor.
TP noktalarını bağla ve PPM ineklerine line inekleri ver.
Müziğe göre oynayacaklarmı bakalım.

Gayet güzel çalışıyor.Tek kötü tarafı çok parlak göz alıyor.Kör edebilir :D
 Lm317 ile  12v  verirsem daha mı iyi olur yoksa ledlerden mi kaynaklanıyor

Led display 180° dönünce yerine olmadı montaj yeri değişecek.Yeni işler beni bekler

Kazasker

oooo  ::ok
anlatmaya gerek yok. gayet şipirdek işler bunlar. şurda bekleyeyim buralar çok değerlenir yakında  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2019, 18:54:23Bak senin için çalışma yaptım.

Abi atlama olan kısım da en sondaki direncin kare pad'ini üstüne değil de sağ yanına koysaydın diğerine atlama yapmaya gerek kalmazdı gibime geliyor  :du:

sasen

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Haziran 2019, 14:41:18Abi atlama olan kısım da en sondaki direncin kare pad'ini üstüne değil de sol yanına koysaydın diğerine atlama yapmaya gerek kalmazdı gibime geliyor  :du:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 03 Haziran 2019, 11:31:31Gayet güzel çalışıyor.Tek kötü tarafı çok parlak göz alıyor.Kör edebilir :D

Led display 180° dönünce yerine olmadı montaj yeri değişecek.Yeni işler beni bekler
Kullandığın LED'ler yeni tip yeşillerden. Üstelik te bright yani parlak tip. Bu sebeple çok fazla ışıkları vardır.
Engellemenenin tek yolu vardır. LED dirençlerini 2.2K dan 10K civarına çekeceksin.
Bu devrenin güzel çalışıyor olması ŞIKIDIM ŞIKIDIM oynaması değildir.
Amaç kaynak ses seviyesi ölçümü olduğuna göre bu ölçümü yapabilmek önemlidir.
Eğer kaynak sesin PC ise PC'nin ana ses seviyesini açıp kapatarak PPM in max göstermiş olduğu seviyeyi görebilmen gerekmektedir.
Tabii ki bu seviye müzik eserlerinin kayıt seviyesi ile de ilgilidir. Aşırı yüksek bir ses seviyesi daha giriş devrelerinde bozulmaya uğrayacağı için kaynak seslerinin seviyesinin kontrolü son derece önemlidir demiştim.
Max. ses seviyesi 0dbU Sarı LED
İdeal ses seviyesi -6dbU. Sarıdan 2 led aşağı.
Daha aşağıları düşük seviye olup, kırmızı olması durumunda ise tehlike demektir.
Bu ölçümleri öğrenebilmek son derece önemlidir.

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Haziran 2019, 14:41:18Abi atlama olan kısım da en sondaki direncin kare pad'ini üstüne değil de sol yanına koysaydın diğerine atlama yapmaya gerek kalmazdı gibime geliyor  :du:
Esasen ben orada PCB çizmedim.
LED displayin kartına LM3915 leri de yerleştirebilmek için bir kaba ön çalışma yapmıştım.
Ki kartın ne denli büyüdüğünü gösterebilmek için.
Dikkat edilirse daha devre tam olarak çizilmemiş birçok bağlantı boş bırakılmıştır.
Burada önemli olan kartın boyutu ve çizimdeki hassasiyettir,
Yani LM3915 lerin TERS monte edilmemesi için önce yapmış olduğum önerilerden birisidir.
Tabiiki bu kart daha küçültülebilir. SMD direnç kullanılarak boyutu azaltılabilir. Hatta çift taraflı PCB kartı tasarımı ile daha da ufaltılabilir.
Bu olaylar ise o kartın tasarımının zorluğunu ve maliyetini ifade etmektedir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Haziran 2019, 11:48:29oooo  ::ok
anlatmaya gerek yok. gayet şipirdek işler bunlar. şurda bekleyeyim buralar çok değerlenir yakında  :D
Uyanık @Kazasker  kendisine ucuz yollu arsa alıyor. İlerde değerlenir diye  ;D  :P

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Haziran 2019, 16:42:51Kullandığın LED'ler yeni tip yeşillerden. Üstelik te bright yani parlak tip. Bu sebeple çok fazla ışıkları vardır.
Engellemenenin tek yolu vardır. LED dirençlerini 2.2K dan 10K civarına çekeceksin.
Bu devrenin güzel çalışıyor olması ŞIKIDIM ŞIKIDIM oynaması değildir.
Amaç kaynak ses seviyesi ölçümü olduğuna göre bu ölçümü yapabilmek önemlidir.
Eğer kaynak sesin PC ise PC'nin ana ses seviyesini açıp kapatarak PPM in max göstermiş olduğu seviyeyi görebilmen gerekmektedir.
Tabii ki bu seviye müzik eserlerinin kayıt seviyesi ile de ilgilidir. Aşırı yüksek bir ses seviyesi daha giriş devrelerinde bozulmaya uğrayacağı için kaynak seslerinin seviyesinin kontrolü son derece önemlidir demiştim.
Max. ses seviyesi 0dbU Sarı LED
İdeal ses seviyesi -6dbU. Sarıdan 2 led aşağı.
Daha aşağıları düşük seviye olup, kırmızı olması durumunda ise tehlike demektir.
Bu ölçümleri öğrenebilmek son derece önemlidir.
Esasen ben orada PCB çizmedim.
LED displayin kartına LM3915 leri de yerleştirebilmek için bir kaba ön çalışma yapmıştım.
Ki kartın ne denli büyüdüğünü gösterebilmek için.
Dikkat edilirse daha devre tam olarak çizilmemiş birçok bağlantı boş bırakılmıştır.
Burada önemli olan kartın boyutu ve çizimdeki hassasiyettir,
Yani LM3915 lerin TERS monte edilmemesi için önce yapmış olduğum önerilerden birisidir.
Tabiiki bu kart daha küçültülebilir. SMD direnç kullanılarak boyutu azaltılabilir. Hatta çift taraflı PCB kartı tasarımı ile daha da ufaltılabilir.
Bu olaylar ise o kartın tasarımının zorluğunu ve maliyetini ifade etmektedir.

Yamyam hocam kaynak sesi cd playerdan alıyorum.PC bana göre yanıltıcı oluyor.Çünkü giriş ses seviyesini kendimiz ayarlayabiliyoruz.Zaten benim istediğim de buydu.Deck cihazların line outlarındaki ses seviyesini görmek.Cd player ile çaldığım müziklerde müziğin türüne göre giriş seviyeleri doğal olarak değişmekte.Ama öyle sarı ve kırmızılarda dolaşmıyor ara sıra çıkıp iniyor ki bu da gayet normal.

Peki bu deck cihazların line out  standartları vardır mutlaka .Belki markalara göre  değişebilir ama belli sınırlar içindedir diye düşünüyorum.Sizin bu konuda bilgilerinizden faydalanabilir miyiz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 03 Haziran 2019, 17:35:42Yamyam hocam kaynak sesi cd playerdan alıyorum.PC bana göre yanıltıcı oluyor.Çünkü giriş ses seviyesini kendimiz ayarlayabiliyoruz.Zaten benim istediğim de buydu.Deck cihazların line outlarındaki ses seviyesini görmek.Cd player ile çaldığım müziklerde müziğin türüne göre giriş seviyeleri doğal olarak değişmekte.Ama öyle sarı ve kırmızılarda dolaşmıyor ara sıra çıkıp iniyor ki bu da gayet normal.

Peki bu deck cihazların line out  standartları vardır mutlaka .Belki markalara göre  değişebilir ama belli sınırlar içindedir diye düşünüyorum.Sizin bu konuda bilgilerinizden faydalanabilir miyiz?
Hah işte istediğim bilimsel bir soru.
Ev tipi amatör cihazların çıkış seviyeleri 1Vpp dir. Yani bizim yapmış olduğumuz PPM kalibrasyonuna tam anlamıyla uygun.
Ancak gelişen teknoloji gereği ve bazı kayıtlarda bu seviye bu tür cihazlarda +3db gibi bile olabilmektedir.
Bu olay cihazların kabahati olmayıp, tamamen kayıt seviyesi ile ilgilidir.  Yeni tip cihazlar 10Vpp seviyesine kadar bozulma olmadan çıkış seviyesine ulaşabilmektedirler.
Ancak 3db fazla olan bu seviye cihazlar için fazla olabilmektedir. Bizim LM1875 li amplimiz bu 3db over load seviyesini kaldırabilecek yapıdadır. Ancak her cihaz aynı olmaz tabii.
Normal bir CD kayıt seviyesi -9dbU ila -3dbU arasında olmalıdır. Müziğin headroom seviyesine göre bu değer 0dbU ya çıkabilmektedir. Bu seviyelerin dışındaki kayıtlar tekniğe uygun olmayan kayıtlardır.
Yani elindeki CD okuyucusu ile bir CD nin kayıt seviyesini görüp ölçerek az da olsa tekniğine uygun olup olmadığını anlayabilirsin.
Profesyonel amaçlı okuyucuların çıkış seviyeleri ise genellikle +6dbU dur. Yani çok daha yüksektir. Bu tür okuyucuların seviyelerinin izlenmesi için DIN normlarında PPM ler kullanılmaktadır.
Benim tasarımlarım içerisinde amatör cihazların seviye ölçümü için DIN PPM de bulunmaktadır.
Bu PPM 0dbU seviyesi 1Vpp ile kalibre edilmiş olup 1db çözünürlükle 3db over skala ve -40dbU minumum seviye ölçümü bulunmaktadır.
[attach type=image]12227[/attach]

Böylece müziğin tüm dinamik alanını neredeyse gözlemleyebilmekteyiz.
PC nin çıkış seviyesi yanıltıcı değildir. Önemli olan o çıkış seviyesini senin bilebilmendir.
Bir PC'nin çıkış seviyesini bilebilmen ise ölçebilmekten geçtiğine göre işte bu yapmış olduğumuz PPM ile rahatlıkla ölçebilirsin.
Yani PC den bir eser çalarken PPM in gösterdiği seviye doğrultusunda o seviyenin düşük mü yüksek mi olduğunu rahatlıkla görebilirsin.
İşte bizim PPM projemizin esas amacı budur. Yani ölçebilmek.
Ölçüm kriterimiz nedir?
1Vpp
Eee biz ne yaptık? Referans seviyemizi 1V a göre ayarladık. Demekki elimizde ölçüm için bir referans seviyemiz bulunmaktadır.
Bu referans seviyesi bizim için bir DAYANAK NOKTASIDIR.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 03 Haziran 2019, 11:31:31Gayet güzel çalışıyor.Tek kötü tarafı çok parlak göz alıyor.Kör edebilir :D
İLAVE EK NOT BİLGİSİ:
Eğer ledleri değiştirmeyeceksen sana şöyle bir öneride bulunabilirim.
LED dirençlerini yaklaşık 10K yap. 20 adet direnç değişimi gerekecek.
V LED için daha önce konuştuğumuz üzere ayrı bir besleme yapmak istersen LM317 ile ayarlı voltaj elde ederek led voltajını ayarlayabilir, böylece led parlaklığını ayarlayabilirsin.
Tek yapman gereken devre LED FAN UNIT adını verdiğim LM317 li devredir.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Haziran 2019, 17:58:33Hah işte istediğim bilimsel bir soru.
Ev tipi amatör cihazların çıkış seviyeleri 1Vpp dir. Yani bizim yapmış olduğumuz PPM kalibrasyonuna tam anlamıyla uygun.
Ancak gelişen teknoloji gereği ve bazı kayıtlarda bu seviye bu tür cihazlarda +3db gibi bile olabilmektedir.
Bu olay cihazların kabahati olmayıp, tamamen kayıt seviyesi ile ilgilidir.  Yeni tip cihazlar 10Vpp seviyesine kadar bozulma olmadan çıkış seviyesine ulaşabilmektedirler.
Ancak 3db fazla olan bu seviye cihazlar için fazla olabilmektedir. Bizim LM1875 li amplimiz bu 3db over load seviyesini kaldırabilecek yapıdadır. Ancak her cihaz aynı olmaz tabii.
Normal bir CD kayıt seviyesi -9dbU ila -3dbU arasında olmalıdır. Müziğin headroom seviyesine göre bu değer 0dbU ya çıkabilmektedir. Bu seviyelerin dışındaki kayıtlar tekniğe uygun olmayan kayıtlardır.
Yani elindeki CD okuyucusu ile bir CD nin kayıt seviyesini görüp ölçerek az da olsa tekniğine uygun olup olmadığını anlayabilirsin.
Profesyonel amaçlı okuyucuların çıkış seviyeleri ise genellikle +6dbU dur. Yani çok daha yüksektir. Bu tür okuyucuların seviyelerinin izlenmesi için DIN normlarında PPM ler kullanılmaktadır.
Benim tasarımlarım içerisinde amatör cihazların seviye ölçümü için DIN PPM de bulunmaktadır.
Bu PPM 0dbU seviyesi 1Vpp ile kalibre edilmiş olup 1db çözünürlükle 3db over skala ve -40dbU minumum seviye ölçümü bulunmaktadır.
[attach type=image]12227[/attach]

Böylece müziğin tüm dinamik alanını neredeyse gözlemleyebilmekteyiz.
PC nin çıkış seviyesi yanıltıcı değildir. Önemli olan o çıkış seviyesini senin bilebilmendir.
Bir PC'nin çıkış seviyesini bilebilmen ise ölçebilmekten geçtiğine göre işte bu yapmış olduğumuz PPM ile rahatlıkla ölçebilirsin.
Yani PC den bir eser çalarken PPM in gösterdiği seviye doğrultusunda o seviyenin düşük mü yüksek mi olduğunu rahatlıkla görebilirsin.
İşte bizim PPM projemizin esas amacı budur. Yani ölçebilmek.
Ölçüm kriterimiz nedir?
1Vpp
Eee biz ne yaptık? Referans seviyemizi 1V a göre ayarladık. Demekki elimizde ölçüm için bir referans seviyemiz bulunmaktadır.
Bu referans seviyesi bizim için bir DAYANAK NOKTASIDIR.

Bu değerli bilgiler için teşekkür ederim hocam.Benim kullandığım bu  cd player için  line output level  2V yazıyor.Sonra bizim referans değerimiz 1V olduğuna göre dedim, seviye hep kırmızıda kalacak diye düşündüm.Fakat öyle olmadı tabi müzik seviyesi  genelde normal sınırlar içerisinde oldu.Peki 10Vpp bir cihaza bağlı olsaydı bu ppm  ledlerin yanması farklı mı olacaktı yoksa müziğin kayıt seviyesi mi esas kriter olacak?

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Haziran 2019, 18:14:32İLAVE EK NOT BİLGİSİ:
Eğer ledleri değiştirmeyeceksen sana şöyle bir öneride bulunabilirim.
LED dirençlerini yaklaşık 10K yap. 20 adet direnç değişimi gerekecek.
V LED için daha önce konuştuğumuz üzere ayrı bir besleme yapmak istersen LM317 ile ayarlı voltaj elde ederek led voltajını ayarlayabilir, böylece led parlaklığını ayarlayabilirsin.
Tek yapman gereken devre LED FAN UNIT adını verdiğim LM317 li devredir.

Hocam ledleri ileride değiştirebilirim bu nedenle LM317 li devreyi yaparak istediğim parlaklıkta yanmasını sağlamak daha cazip geliyor.Benim size göstereceğim bu devre bizim tasarım ile uygun çalışır mı?2x18V AC yi 2 diyot ile doğultsam şaseyi gound şaseye uygun yapsam üzerinde ki potans yerine trimpot taksam.Değerler doğru mu bir kontrol edebilir misiniz?Yine ısınma sorunları ile boğuşmayayım diye soruyorum. :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 03 Haziran 2019, 19:12:52Bu değerli bilgiler için teşekkür ederim hocam.Benim kullandığım bu  cd player için  line output level  2V yazıyor.Sonra bizim referans değerimiz 1V olduğuna göre dedim, seviye hep kırmızıda kalacak diye düşündüm.Fakat öyle olmadı tabi müzik seviyesi  genelde normal sınırlar içerisinde oldu.Peki 10Vpp bir cihaza bağlı olsaydı bu ppm  ledlerin yanması farklı mı olacaktı yoksa müziğin kayıt seviyesi mi esas kriter olacak?
Cihazın line out seviyesi 2V max ise yüksek kayıtlı CD lerde bozulma yapabilir demektir.
Bu bozulma CD playerin çıkış devrelerinde oluşacak demektir.
Anca verilmiş değerin RMS mi yoksa PP mi olduğu tam belirtilmemiş.
Yani günümüz yerı iletken teknolojisinde bir OP-AMP bile 20Vpp seviye verebilmektedir. Bahsi geçen 2V ibaresi RMS değer ise bu da 6Vpp ye yakın demektir ki idare eder.
Cİhazların verebileceği çıkış seviyeleri bir bakıma çok önemli değildir. Önemli olan CD lerin kayıt seviyeleridir.
Bazı müzik stüdyoları öyle yüksek kayıt yapıyorlar ki, bozulmayı önleyebilmek pek olası olmuyor. Okuyucunun bu gibi yüksek kayıtlarda çıkışında bozulma olmaması için belli empedanstaki yüklere verebileceği max gerilim önemlidir.
Bir CD tekniğine uygun kaydedilmişse 1Vpp çıkış verebilen bir okuyucu bile bozulma yapmaz. Ama CD kayıt seviyesi yüksek yapılmışsa bu gibi çihazlar doğrudan kendi çıkış devrelerinde bozulma yapacaklardır.
Yani senin cihazın 2V çıkış verebiliyorsa PPM deki kırmızı ışığı bile yakabilir. Ama tekniğine uygun yapılmış bir CD dinliyorsan senin PPM daima yukarda bahsetmiş olduğumuz seviyelerde kımıldaşacaktır.
Şimdiye kadar verdiğin bilgilere göre dinlediğin CD tekniğine uygun kaydedilmiş CD lermiş.
Eğer senin CD oynatıcının max seviyesi 10V-15V bile olsaydı, o CD yi dinlerken yine PPM aynı değerlerde oynayacaktı.
Demekki buradaki referansımız CD oynatıcısının çıkış seviyesi değil, CD ye kaydedilmiş eserin kayıt seviyesidir.

Alıntı yapılan: sasen - 03 Haziran 2019, 19:27:32Hocam ledleri ileride değiştirebilirim bu nedenle LM317 li devreyi yaparak istediğim parlaklıkta yanmasını sağlamak daha cazip geliyor.Benim size göstereceğim bu devre bizim tasarım ile uygun çalışır mı?2x18V AC yi 2 diyot ile doğultsam şaseyi gound şaseye uygun yapsam üzerinde ki potans yerine trimpot taksam.Değerler doğru mu bir kontrol edebilir misiniz?Yine ısınma sorunları ile boğuşmayayım diye soruyorum. :D
LM1875 li ampli yapımı konusunu incele.
Orada arkadaşlar FAN kontrol devresi yapmışlar ve test etmişlerdi.
Aynı devreyi yap.
Çift trimpot kullanırsan bir switch ile ledleri parlak ya da sönük olarak ayarlayabilirsin.
Ya da tek trimpot kullanıp led parlaklığını istediğin seviyede bırakabilirsin.
Ne yazık ki kullandığın ledler display tekniğine uygun olmadığı için bunları yapman gerekmektedir.
İlerde normal ledlerden alacak olursan ayarlı LM317 li led fan devresi ile sorunsuzca ayarlama yapabilirsin.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Haziran 2019, 19:47:31Cihazın line out seviyesi 2V max ise yüksek kayıtlı CD lerde bozulma yapabilir demektir.
Bu bozulma CD playerin çıkış devrelerinde oluşacak demektir.
Anca verilmiş değerin RMS mi yoksa PP mi olduğu tam belirtilmemiş.
Yani günümüz yerı iletken teknolojisinde bir OP-AMP bile 20Vpp seviye verebilmektedir. Bahsi geçen 2V ibaresi RMS değer ise bu da 6Vpp ye yakın demektir ki idare eder.
Cİhazların verebileceği çıkış seviyeleri bir bakıma çok önemli değildir. Önemli olan CD lerin kayıt seviyeleridir.
Bazı müzik stüdyoları öyle yüksek kayıt yapıyorlar ki, bozulmayı önleyebilmek pek olası olmuyor. Okuyucunun bu gibi yüksek kayıtlarda çıkışında bozulma olmaması için belli empedanstaki yüklere verebileceği max gerilim önemlidir.
Bir CD tekniğine uygun kaydedilmişse 1Vpp çıkış verebilen bir okuyucu bile bozulma yapmaz. Ama CD kayıt seviyesi yüksek yapılmışsa bu gibi çihazlar doğrudan kendi çıkış devrelerinde bozulma yapacaklardır.
Yani senin cihazın 2V çıkış verebiliyorsa PPM deki kırmızı ışığı bile yakabilir. Ama tekniğine uygun yapılmış bir CD dinliyorsan senin PPM daima yukarda bahsetmiş olduğumuz seviyelerde kımıldaşacaktır.
Şimdiye kadar verdiğin bilgilere göre dinlediğin CD tekniğine uygun kaydedilmiş CD lermiş.
Eğer senin CD oynatıcının max seviyesi 10V-15V bile olsaydı, o CD yi dinlerken yine PPM aynı değerlerde oynayacaktı.
Demekki buradaki referansımız CD oynatıcısının çıkış seviyesi değil, CD ye kaydedilmiş eserin kayıt seviyesidir.
LM1875 li ampli yapımı konusunu incele.
Orada arkadaşlar FAN kontrol devresi yapmışlar ve test etmişlerdi.
Aynı devreyi yap.
Çift trimpot kullanırsan bir switch ile ledleri parlak ya da sönük olarak ayarlayabilirsin.
Ya da tek trimpot kullanıp led parlaklığını istediğin seviyede bırakabilirsin.
Ne yazık ki kullandığın ledler display tekniğine uygun olmadığı için bunları yapman gerekmektedir.
İlerde normal ledlerden alacak olursan ayarlı LM317 li led fan devresi ile sorunsuzca ayarlama yapabilirsin.

Teşekkür ederim hocam

sasen

Yamyam hocam merhaba ben LM317 devresini yaptım.2 trimpot kullandım.Ancak bu ayarları tutturamadım.Bir trimpot ile 12V u ayarlıyorum.Diğer trimpot ile oynayınca ilk trimpotla ayarladığım 12V bozuluyor.24v a çıkıyor.Nerede yanlış yapıyorum?

Mr_YAMYAM

Ana kondansatöre yakın olan trimpotun headerını kısa devre et.
Entegreye yakın olan trimpot ile çıkışı 5V olarak ayarla.
Sonra headerdaki jumperı çıkart ve o trimpot ile 12V olacak şekilde ayarla.
Headera bir anahtar bağladığında çıkış voltajın 5V veya 12V seçilecektir.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2019, 20:36:11Ana kondansatöre yakın olan trimpotun headerını kısa devre et.
Entegreye yakın olan trimpot ile çıkışı 5V olarak ayarla.
Sonra headerdaki jumperı çıkart ve o trimpot ile 12V olacak şekilde ayarla.
Headera bir anahtar bağladığında çıkış voltajın 5V veya 12V seçilecektir.

Evet şimdi güzel oldu.Teşekkür ederim hocam.

sasen

PPM devresindeki 15v jumperını çıkarttım. 12v için header taktım.Ayrıca 2.2uf tantal kondansatörü de yerine taktım.

12v u resimdeki gibi vereceğim sorun yok değil mi?

Mr_YAMYAM

Hah tam orası.
Ama sistem grounding şaseden yapıldığı için eksi uçların şaselerden iletilmesi gerekiyor.
Yani  fan devresinin şaseleleri metal şaseden yapılmalıdır.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2019, 21:41:39Hah tam orası.
Ama sistem grounding şaseden yapıldığı için eksi uçların şaselerden iletilmesi gerekiyor.
Yani  fan devresinin şaseleleri metal şaseden yapılmalıdır.

Fan devresi şasesini metal şaseden alıyor
Ppm devresine 12v çıkışı bağladığımda şimdi taktığımız 2.2uf tantal kondansatörün +  ucuna + yı , - ucu da 2.2uf tantalın - bacağına paralel bağlanmış oluyor değil mi?

Ppm devresi de önde açma kapama devresi ile ton kontrol devresi arasına gelecek

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 05 Haziran 2019, 22:04:55Fan devresi şasesini metal şaseden alıyor
Ppm devresine 12v çıkışı bağladığımda şimdi taktığımız 2.2uf tantal kondansatörün +  ucuna + yı , - ucu da 2.2uf tantalın - bacağına paralel bağlanmış oluyor değil mi?

Ppm devresi de önde açma kapama devresi ile ton kontrol devresi arasına gelecek
Ayrı besleme yapıldığında artı ucun jumperı sökülür.
Bu sebeple iki kondansatör parelel olmaz.
Kondansatörlerden birisi LF353 için diğeri ise LED ler için dekuplaj görevi yapar.
Şase uçları kendi aralarında sistem sıfır noktasında birleşirler.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2019, 22:09:49Ayrı besleme yapıldığında artı ucun jumperı sökülür.
Bu sebeple iki kondansatör parelel olmaz.
Kondansatörlerden birisi LF353 için diğeri ise LED ler için dekuplaj görevi yapar.
Şase uçları kendi aralarında sistem sıfır noktasında birleşirler.

Hocam ben yanlış ifade ettim heralde.Resimdeki gibi 12v için bağladığım header 2.2uf tantalın +/- sine bağlanmış oldu demek istedim.
Jumperı söktüm zaten

Şu an yanlış bir durum yok heralde

Mr_YAMYAM

Orada yanlış birşey yok.
Kondansatörler zaten kutuplu ise kutbunun polaritesi ne ise o şekilde bağlanırlar.
Yani kondansatörün eksi bacağına artı voltaj gitmez. Dolayısı ile o kondansatörün artı ucuna da artı voltaj ucu gelecektir.
Sorun yok.
Ben devreyi tasarlarken sadece LED voltajının artı ucunun bağlantısı yapılacak şekilde tasarlamıştım.
Sen devreye iki pinli header bağladığın için bir pinin eksi uca denk gelmesinden daha doğal bişii olamaz.

sasen

Yamyam hocam 12v bağladım çalıştırdım.tek bir sorun kaldı.O da dot modunda ilk ledler sönük yanıyor.Yanmaması lazım değil mi?Ama bar moduna geçince hepsi aynı parlaklıkta yanıyor .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 06 Haziran 2019, 13:07:20Yamyam hocam 12v bağladım çalıştırdım.tek bir sorun kaldı.O da dot modunda ilk ledler sönük yanıyor.Yanmaması lazım değil mi?Ama bar moduna geçince hepsi aynı parlaklıkta yanıyor .
Anlaşılan senin LM3915 te SAHTE :D
Ne çekmiştik o entegrelerden  :ebebe:  :destere:

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Haziran 2019, 16:29:14Anlaşılan senin LM3915 te SAHTE :D
Ne çekmiştik o entegrelerden  :ebebe:  :destere:

Hocam şaka deyin boşa mı uğraştık bu kadar :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 06 Haziran 2019, 19:51:12Hocam şaka deyin boşa mı uğraştık bu kadar :(
Entegre sahte de olsa çalışıyor. Ama görüldüğü üzere DOT modunda alt ışıklar yanıyor.
Aslında bu ışıklar bar modda da yanmaktadır. Ama tüm ledler yandığı için ilk ledlerdeki hata belli olmuyor.
Uğraştıklarımız boşa gitmez.
İki yol var.
Ya o entegreden birkaç çeşit bulursun ve test edersin.
Ya da devreyi bu hali ile kullanırsın.
Bizim @Yusuf usta  bu entegreyle ilgili uğraşmıştı sanırım. Belki tecrübelerinden faydalanabiliriz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Haziran 2019, 23:39:53Entegre sahte de olsa çalışıyor. Ama görüldüğü üzere DOT modunda alt ışıklar yanıyor.
Aslında bu ışıklar bar modda da yanmaktadır. Ama tüm ledler yandığı için ilk ledlerdeki hata belli olmuyor.
İki yol var.
Bizim @Yusuf usta  bu entegreyle ilgili uğraşmıştı sanırım. Belki tecrübelerinden faydalanabiliriz.

sahteleri hem düzgün çalışmıyor hem de nokta modda çalışmıyor.  voltaj uygulanırsa ses yerine belli bir aralıkta çalışıyor. ses sinyali ile asla çalışmıyor. sahtesini kullanabileceğiniz tek yol arkasından tüm ledlerin yanarak geldiği bar düzeneği. hiçbir şekilde vu metrede kullanılmaz onlar. ben akü şarj seviye göstergesi yaptım kurtuldum. üretip satanlara da halen beddua etmeye devam ediyorum. bi'dünya entegre çöp oldu gitti.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Haziran 2019, 23:39:53Entegre sahte de olsa çalışıyor. Ama görüldüğü üzere DOT modunda alt ışıklar yanıyor.
İki yol var.

Elimde LM3916 var bu devre üzerinde denesem onlarda da sorun olup olmadığını anlamak için devre uygun mu ?Baktım pinler aynı

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 07 Haziran 2019, 10:05:29Elimde LM3916 var bu devre üzerinde denesem onlarda da sorun olup olmadığını anlamak için devre uygun mu ?Baktım pinler aynı
LM3916 o devrede direk kullanılabilir.
Sadece referans ayarının yapılması gerekbilir. LM3916 da skalanın üst bölüöleri +1, +2 ve artı 3db şeklindedir. Demekki referans ledi baştan itibaren 4. led olacaktır.
Şema değerleri tutarsa 1V referans ayarının yapılmasına bile gerek duyulmayabilir.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Haziran 2019, 15:30:03LM3916 o devrede direk kullanılabilir.
Sadece referans ayarının yapılması gerekbilir. LM3916 da skalanın üst bölüöleri +1, +2 ve artı 3db şeklindedir. Demekki referans ledi baştan itibaren 4. led olacaktır.
Şema değerleri tutarsa 1V referans ayarının yapılmasına bile gerek duyulmayabilir.

Yamyam hocam lm3916 ile de denedim.L-R kanalların ilk ledleri  sinyal geldiğinde diğer ledler yanıp sönerken malesef sönük olarak  yanıyor.Demek bunlar da sahteymiş.Ya orjinalini bulacağız ya da bar modunda çalışacak .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 07 Haziran 2019, 17:49:53Yamyam hocam lm3916 ile de denedim.L-R kanalların ilk ledleri  sinyal geldiğinde diğer ledler yanıp sönerken malesef sönük olarak  yanıyor.Demek bunlar da sahteymiş.Ya orjinalini bulacağız ya da bar modunda çalışacak .
Bir ihtimal daha var.
LM3915 ref direncini yükselterek V-REF değerini yükseltebiliriz.
Eğer ayar sınırımız kurtarırsa devreyi kullanabiliriz.
Trimpota bağlı 1K direncin değerini 2.2K veya 3.3K yap. Her iki devrede de yapmalısın.
Bu değişiklik referans gerilimini yükseltecek, LED'ler daha az hareket edecektir. Ancak 10K referans trimpotumuzun ayar sahası 1V referansı kurtarırsa belki o entegre normal çalışabilir.
YAPILACAKLAR:
Entegreye bağlı 1K direncin değerini 2.2K veya 3.3K yap.
Referans gerilimini önceki talimatlar gereği yeniden 9. LED e göre ayarlamaya çalış.
Eğer ayar sahamız 9. LED e kadar kurtarmazsa, 8.LED referans olarak ayarlanabilir.
Bu değişiklik aynı zamanda led parlaklığına da etki edecektir.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Haziran 2019, 18:00:48Bir ihtimal daha var.
LM3915 ref direncini yükselterek V-REF değerini yükseltebiliriz.
Eğer ayar sınırımız kurtarırsa devreyi kullanabiliriz.
Trimpota bağlı 1K direncin değerini 2.2K veya 3.3K yap. Her iki devrede de yapmalısın.
Bu değişiklik referans gerilimini yükseltecek, LED'ler daha az hareket edecektir. Ancak 10K referans trimpotumuzun ayar sahası 1V referansı kurtarırsa belki o entegre normal çalışabilir.
YAPILACAKLAR:
Entegreye bağlı 1K direncin değerini 2.2K veya 3.3K yap.
Referans gerilimini önceki talimatlar gereği yeniden 9. LED e göre ayarlamaya çalış.
Eğer ayar sahamız 9. LED e kadar kurtarmazsa, 8.LED referans olarak ayarlanabilir.
Bu değişiklik aynı zamanda led parlaklığına da etki edecektir.
Tamam bir de böyle deneyeyim

sasen

Yamyam hocam 1K direnci 2.2K ile değiştirdim.1V ayarını yapacağım ancak daha 1V vermeden önce ppm devresine gerilim verince 1.  ve 10. ledler yanık pozisyonda oluyor.1voltu referans ayarı için bağladığımda 10. Kırmızı led sönüyor ve sarı yanıyor.Yani trimpot ike oynamama gerek kalmıyor.Fakat 1. Led hep yanık durumda.Bu durum normal mi?

Şimdi 3k3 dirençle de denedim yine aynı yanıyor

Mr_YAMYAM

Bu durumda ne yazık ki entegreler ÇÖPÜRDEK.
Mecburen farklı üretimlerden bulmalısın.

NOT:
Bir de şu testi yap.
2.2K takılı iken 1V referans gerilimini verip alttan itibaren 5. led yanacak şekilde trimpot ile ayarla.
Yine ilk veya son led yanarsa entegreler işe yaramaz demektir.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Haziran 2019, 22:18:05Bu durumda ne yazık ki entegreler ÇÖPÜRDEK.
Mecburen farklı üretimlerden bulmalısın.

NOT:
Bir de şu testi yap.
2.2K takılı iken 1V referans gerilimini verip alttan itibaren 5. led yanacak şekilde trimpot ile ayarla.
Yine ilk veya son led yanarsa entegreler işe yaramaz demektir.

İlk led yanıyor yine.Test ettik onayladık.Entegreler çöpmüş

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 07 Haziran 2019, 22:43:41İlk led yanıyor yine.Test ettik onayladık.Entegreler çöpmüş
Mecburen benim gibi yapacaksın.
Dükkan dükkan gezerek farklı üretimlerden arayacaksın.
Her bir üründen 2 şer adet alıp test edeceksin.
Bu da ne yazık ki bir üretimin şemayı bul PCB yi çiz tak çalıştır'dan ibaret olmadığını ifade etmektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın