CM8Y

Başlatan serif_07, 23 Mayıs 2019, 12:14:15

serif_07

Arkadaşlar merhaba elimde h96 max x2 android box var salonda düzen değişikliği yaparken adaptörleri karıştırdım ve 5v yerine 12v adaptörden besledim. Üzerinde CM8Y yazan bir voltaj regülatörü olduğunu düşündüğüm parça çıkış yapmıyor bunu yaktığımı düşünüyorum ama internette de bulamadım. CM8Y 6 pinli buna uygun yerine ne takabilirim yardımcı olur musunuz?

Furkan KELEŞOĞLU

Devrenin resmini atarsan daha iyi yardımcı olabilir. altı üstü net olsun. ayrıca 6 pinli voltaj regülatörü dediiğin. linear değildir büyük ihtimal switch regülatördür. sen yinede at bakalım. ona göre bir şey söyleyeyim.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

serif_07

#2
Alıntı yapılan: Furkan41 - 23 Mayıs 2019, 12:18:34Devrenin resmini atarsan daha iyi yardımcı olabilir. altı üstü net olsun. ayrıca 6 pinli voltaj regülatörü dediiğin. linear değildir büyük ihtimal switch regülatördür. sen yinede at bakalım. ona göre bir şey söyleyeyim.
[IMG]https://resmim.net/f/oL8HWr.jpg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/XcUaY5.jpg[/img]

taydin

#3
CM8Y için hiçbir sonuç çıkmıyor. Ama muhtemelen "Low Dropout Linear Regulator Controller" denen türden bir entegre. Buna örnek bir entegre Richtek firmasının RT9008 veya Onsemi'nin NCP102.

Yapabileceğin iki şey var:

1) Bu türden entegreleri aratacaksın, sonra datasheet'teki şemalara bakıp mevcut karttaki şema ile uyuşuyormu tespit edeceksin. Uyuşuyorsa, odur diye onu kullanacaksın. Örneğini verdiğim entegrelerin datasheet'leri ile başlayabilirsin.

2) Oradaki devreyi tamamen iptal edip yeni bir devre ile gereken çıkış voltajını elde edip karta vereceksin.

Eğer kart üzerindeki güç devresinin şemasını çıkarabilecek durumda değilsen o zaman yapılacak birşey yok. Bir şekilde entegrenin ne olduğunu öğrenmen lazım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

taydin

#4
Ama şu da var: bu devreye 12V verince regülatörün yanmaması lazımdı. Bu devreye ancak ters voltaj verilmişse, ve devre üzerinde buna karşı bir koruma yoksa, o zaman o regülatör yanar.

Ama girişteki 100 uF lik tantal kondansatör sadece 10V luk. O kondansatör patlamış olabilir. Onu, ve onun gibi 10V luk olan tantal'ları değiştirerek şansını deneyebilirsin.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

serif_07

Alıntı yapılan: taydin - 23 Mayıs 2019, 15:20:07Ama şu da var: bu devreye 12V verince regülatörün yanmaması lazımdı. Bu devreye ancak ters voltaj verilmişse, ve devre üzerinde buna karşı bir koruma yoksa, o zaman o regülatör yanar.

Ama girişteki 100 uF lik tantal kondansatör sadece 10V luk. O kondansatör patlamış olabilir. Onu, ve onun gibi 10V luk olan tantal'ları değiştirerek şansını deneyebilirsin.

Şöyle ki bunun adaptöründe 5V 2A +/- yazıyor taktığım 12V adaptör de -/+ yazıyor ya da tam tersi

taydin

#6
Alıntı yapılan: serif_07 - 23 Mayıs 2019, 15:47:25Şöyle ki bunun adaptöründe 5V 2A +/- yazıyor taktığım 12V adaptör de -/+ yazıyor ya da tam tersi

 
Eğer ters polarite ile 12V verdiysen, ve devre üzerinde de koruma yoksa, o zaman regülatör kesin olarak gitmiştir.

Ama doğru polarite ile 12V verdiysen, bu sefer oradaki 10V luk tantal kondansatörler gitmiş olabilir. Bu durumda regülatör yanmaması lazım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Furkan KELEŞOĞLU

Regülatörün zaten görevi o bence regülatör 12 voltta yanmamıştır diye düşünüyorum. cünkü bu gibi entegrelerin besleme aralığı cok geniş oluyor. büyük ihtimal ters akım verildiği icin ollmuş olabilir.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

taydin

RT9008 ve NCP102 için maksimum giriş voltajı 15V olarak belirtiliyor. Ama maksimum ters voltaj -0.3V, yani -12V verince o regülatörün hiç şansı yok ...

Geliştirme kartlarında genelde ters voltaja karşı koruma konuyor, ama böyle ticari ürünlerde sineğin yağı yüzülmeye çalışılır ve koruma devresi muhtemelen konmamıştır.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın