Volume potunu pic ADC ile lcd ye yazdırabilir miyiz?

Başlatan sasen, 21 Mayıs 2019, 22:08:40

sasen

Arkadaşlar Pic ADC uygulamalarında 0-5V un LCD ye yazdırıldığını biliyorum.Ancak anfi volume potundaki ses seviyesini  LCD ye yazdırmak mümkün mü?Yine gerilim mi  okutacağız?

Mr_YAMYAM

Anfinin volüme seviyesini göstermek yerine bence iyi bir PPM yap.
PPM (Peak Programm Meter) gerek giriş seviyesini gerekse çıkış seviyesini gerilim cinsinden belli hızlar ile gösterebilen LED göstergelerdir.
https://youtu.be/ntU_W9gzv9I
@ozgurece  nin modifiye AKAI amplisi.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6789.75.html

ozgurece

DIN PPM için Orjinal LM 3915 nerede ?  Bulabilsem ben 36 lı hatta 40 lı proje sipariş. .

Onursal hocam EBU projesini bilgi ve Tecrübesi ile yaptı .
Bu projeyi yapabilecek bir Babayiğit varsa çıksında yapsın görelim Bakalım.

Furkan KELEŞOĞLU

Dediğin şey olur fakat inan bana cok gereksiz. kaldı ki analog işlerde ki hele icinde frekans var ise normal bir pic bunu yüklenirken sıkıntı yaşar. olmaz demiyorum olur ama. yaptığından ne anlarısn onu bilemiyorum. bunun icin icinde DSP barındıran bir pic kullanman lazım. iyi birşey olacak ise. ki böyle bir mikro denetleyicide sadece volume potundaki sinyalin RMS sini hesaplamak icin kullanmak pek mantıksız olur.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Mayıs 2019, 21:35:12DIN PPM için Orjinal LM 3915 nerede ?  Bulabilsem ben 36 lı hatta 40 lı proje sipariş. .
Onursal hocam EBU projesini bilgi ve Tecrübesi ile yaptı .
Bu projeyi yapabilecek bir Babayiğit varsa çıksında yapsın görelim Bakalım.

Benim orijinal LF353 lerimi senin PPM e mi takmışım yaaf.
Ver misketlerimi geri  ;D  :D  :-*

sasen

Alıntı yapılan: Furkan41 - 22 Mayıs 2019, 21:57:44Dediğin şey olur fakat inan bana cok gereksiz. kaldı ki analog işlerde ki hele icinde frekans var ise normal bir pic bunu yüklenirken sıkıntı yaşar. olmaz demiyorum olur ama. yaptığından ne anlarısn onu bilemiyorum. bunun icin icinde DSP barındıran bir pic kullanman lazım. iyi birşey olacak ise. ki böyle bir mikro denetleyicide sadece volume potundaki sinyalin RMS sini hesaplamak icin kullanmak pek mantıksız olur.

Benim için ppm daha uygun olacak .Bilmediğim sulara yelken açmamak en iyisi.Teşekkürler

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar bahsi geçen uygulamanın tek çözümü 3 ganglı potansiyometredir.
100K 3 ganglı potansiyometre bulabiliyorsanız ADC MA-DE-CE gıbızlatmadan hemen çözüm üretebiliriz.
Bu uygulama ile ister ekranda rakamsal olarak volüme değerini gösterebiliriz istersek te lineer skala ile 1 den 10 a kadar derecelendirme yapabiliriz.

ozgurece

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Mayıs 2019, 22:01:06Benim orijinal LF353 lerimi senin PPM e mi takmışım yaaf.
Ver misketlerimi geri  ;D  :D  :-*
Onursal Hocam ne yaptınız. :)  Türkiye'de -57db ses ölçüm seviyeli Modifiyeli AKAI anfi tek bendedir herhalde. Öncesinde bende hiç anlamazdım doğru. Led VU meter biz bunu bilirdik. Ama sonradan öğrenmiş olduk. Ben ilgilenen Arkadaşlarımız için grafik tablo paylaşıyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Mayıs 2019, 22:16:25Onursal Hocam ne yaptınız. :)  Türkiye'de -57db ses ölçüm seviyeli Modifiyeli AKAI anfi tek bendedir herhalde. Öncesinde bende hiç anlamazdım doğru. Led VU meter biz bunu bilirdik. Ama sonradan öğrenmiş olduk. Ben ilgilenen Arkadaşlarımız için grafik tablo paylaşıyorum.

Ben burada arkadaşlarıma en basitinden bir PPM yapımını göstereceğim.
İşin ciddiyetini ve -40 lara hatta -57 seviyelerine inebilmenin zorluklarını kavrayabilirlerse o zaman bu gibi aletlerin ne denli hassas olduklarını anlayabileceklerdir.
Tek bir LM3915 ile sorunsuzca 30 db skalalı PPM yapılabilir.
Entegre sahte de olsa kötü de olsa fazla gıbızlatmaz. Bazı ufak aksaklıklar olsa da gösterge iş görecektir.
Ama genişletilmiş skala için ne yazık ki orijinal LM3915 ve 3916 bulunması şarttır. Bu yüzden arkadaşların sorun yaşamamaları için 10 LED'li PPM önermekteyim.
Yoksa gudurduğumuz durumları sen de biliyorsun. :D

HAA NOT:
EBU PPM i sana yaparken bir adet te kendime yapmıştım biliyorsun.
Bu PPM i benim PEYNİİİR ampliye takmıştım. O günden beri hiç gıbızlanmadan çalıştı. Hala da çalışıyor. Ama yeni kutulu amplimi devreye alınca PEYNİİR ampliyi bir kenara koymuştum.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam o peynir anfiyi ve diğer yeni olanın şipirdek resimlerini tekrar paylaşın ben unutmuş olabilirim. Millet resimlerini bile görse Guduruyo :D   Heleki sesini duysa Aboooooooo  bombiribom Vay Japon yapmış vay be sese bak bak Maşallah . Orhan Gencebay eseri çalıyor , Sanatçı burada yanımızda seslendiriyor Stüdyodayız.   :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Mayıs 2019, 22:44:35@Mr_YAMYAM Hocam o peynir anfiyi ve diğer yeni olanın şipirdek resimlerini tekrar paylaşın ben unutmuş olabilirim. Millet resimlerini bile görse Guduruyo :D   Heleki sesini duysa Aboooooooo  bombiribom Vay Japon yapmış vay be sese bak bak Maşallah . Orhan Gencebay eseri çalıyor , Sanatçı burada yanımızda seslendiriyor Stüdyodayız.   :)
@ozgurece
Beni gudurttun. Ben de gidip PEYİİRR ampliyi buldum ve söktüm.
Amplinin iç görüntüsü.
[attach type=image]12114[/attach]
Hatırlarsan benim için çinden koruma devresi getirtmiştin.
Bu koruma devresi STK yı ısıtıyor her nedense. Çin işi olunca böyle aksaklıklar olabiliyor.
Daha sonra koruma devresindeki entegreyi araştırdım. Bulunabilir olduğunu görünce aynı entegre ile daha ciddi bir koruma devresi tasarladım ve forumda paylaştım.
Gayet şipirdek çalışıyorlar :D

Bu da EBU PPM devresinin sökülmüş hali.
[attach type=image]12116[/attach]
Görüldüğü üzere senin EBU PPM ile bu devre birbirinin aynısıdır.

Bu resim de diğer amplimin uzaktan görüntüsü.
[attach type=image]12118[/attach]
Amplimi çalışırken görebilirsiniz. Bu amplimi aynı zamanda forum içerisinde testlerde göstermiştim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html

davut naci kaya

Ad736 veya ad637 gibi rms dc çevirici entegreler bu işler için kullanılıyor. Geriye dc gerilimi işlemci adc pinine vermek ve değerlendirme yapmak kalıyor. Hatta bir uygulamada yapılmış her ne kadar ultrasonik ses için kullanmış olsalarda bizim duyduğumuz seslerde de kullanılır.

https://www.elektroinfo.org/2019/05/yuksek-frekansli-vumetre-dbmetre.html?m=1

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın