Radyo yapımı

Başlatan Kazasker, 19 Mayıs 2019, 23:47:54

Kazasker

selamlar.  bu aralar radyo  yapımına merak saldım  :)  deneme için ise öncelikle tda7000 serisini test için aldım  ayrıca elimde bir adet orjinal  TA7358p  mevcut.  şemaları incelerken ilk defa karşılaştığım komponentler gördüm. mesela ayarlı kondansatör.
ve şu resimde görünen trimpot benzeri parçlar. nedir ne işe yarar hiç bilgim yok.  :du:  ayrıca amfi tasarımından biraz karmaşık geldi bana. şemada belirtilmiş ama frekans ayarı için 100 k pot ne derece sağlıklı bilemedim.  yine bu şemalar genellikle mono. stereo bulamadım hiç.  Amfi katı çizimde yok. ben farklı bir amfi ile çiftleştireceğimden ayrı yaptım :)
  [attach type=thumb]12095[/attach]

ilk olarak tda7000 serisinin 320 voltta paylaşılmış eski bir şemasını çizdim.

şema bu.
[attach type=thumb]12097[/attach]

çizdiğim devre bu
[attach type=thumb]12099[/attach]

@Mr_YAMYAM  abi bi kontrol edermisin.
@memleket  hocam sizin bu devre için daha önce yaptığınız sinyal bulunca ışık yanan şemanızı rica etsem payşaırmısınız.

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Frekans ayarı için 100K trimpot önemli değildir.
Bu trimpot BB109 adlı kapasite diyodunun uçlarındaki voltajı değiştirmektedir.
Yani BB109 üzerine uygulanan voltaj değiştikçe BB109 un göstermiş olduğu kapasite de değişir.
Eğer devrede kapasite diyodu kullanmazsan yerine doğrudan VARYABIL KONDANSATÖR denilen kondansatörlerden kullanabilirsin.
FM bandı için bu kondansatörlerin değeri küçük değerlidir.

Kazasker

Tamam abi. Diyot elimde yok çarşamba alacağım. Eski bir teypten soktugum varyabil kondansatör bu galiba. Bu kondansatörün 4 bacağı var. 4 tanede dista şasi ayağı var. Bağlantısı nasıl olur bilemedim.

Peki bu yayın bulduğunda ışık yakan devre için onerebilecegin sema var mi abi.

Mr_YAMYAM

Sanırım o varyabıl olur.
Ancak hangi uçlarının FM için olduğunu tespit etmelisin.
Elinde kapasitemetre varsa rahat ölçebilirsin.
Az kapasiteli taraf FM içindir.
O varyabılda 2 adet kondansatör vardır. Birisi anten için diğeri de osilatör için kullanılmaktadır.
Senin devrende anten için kondansatör bağlanmamış.

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/131329/ETC1/TDA7020T.html
TDA7020 daha iyi.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/19413/PHILIPS/TDA7021T.html
http://files.microjpm.webnode.com/200002075-7a6b27b64f/TDA7000%20FM%20Receiver.pdf
https://www.qsl.net/yo5ofh/data_sheets/tda7000_for_narrowband_fm_reception.pdf

Kazasker

Slm abi. Anten için kondansatörü 13 nolu bacağa mi bağlayayım. Varyabili test ettim. Ölçemedim multimetre ile. Bende lazim olur diye 3 bacaklı sipariş ettim çinden. Fm için olanlardan.  Devrede bir problem yoksa yarin basim yapacağım.

Mr_YAMYAM

Sağlıklı bir TUNING için hem antene hem de osilatöre varyabıl bağlamalısın.
Dikkat edersen çoğu FM alıcılarda çift kondansatör kullanılmaktadır.
Sana verdiğim PDF dökümanlarından anten bobinini bulabilirsin.
Tüm TDA serilerinde prensip aynıdır.

HAA NOT:
PCB üzerine bobin yapma.
Band başı ve band sonu ayarları için nüveli bobin kullanmak en iyisidir.
Nüve temin edilemezse, bu bobinler açılıp kapanarak tune edilir.

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 19 Mayıs 2019, 23:47:54selamlar.  bu aralar radyo  yapımına merak saldım  :)  deneme için ise öncelikle tda7000 serisini test için aldım  ayrıca elimde bir adet orjinal  TA7358p  mevcut.  şemaları incelerken ilk defa karşılaştığım komponentler gördüm. mesela ayarlı kondansatör.
ve şu resimde görünen trimpot benzeri parçlar. nedir ne işe yarar hiç bilgim yok.  :du:  ayrıca amfi tasarımından biraz karmaşık geldi bana. şemada belirtilmiş ama frekans ayarı için 100 k pot ne derece sağlıklı bilemedim.  yine bu şemalar genellikle mono. stereo bulamadım hiç.  Amfi katı çizimde yok. ben farklı bir amfi ile çiftleştireceğimden ayrı yaptım :)

şema bu.

çizdiğim devre bu

@memleket  hocam sizin bu devre için daha önce yaptığınız sinyal bulunca ışık yanan şemanızı rica etsem payşaırmısınız.

Dosyalarımı bir karıştırayım. Bulursam eklerim.
Benim yaptığım TDA 7000 li devrede şöyle bir özellikte eklemiştim. İstasyon bulunca yeşil led yanıyordu...

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 19 Mayıs 2019, 23:47:54selamlar.  bu aralar radyo  yapımına merak saldım  :)  deneme için ise öncelikle tda7000 serisini test için aldım  ayrıca elimde bir adet orjinal  TA7358p  mevcut.  şemaları incelerken ilk defa karşılaştığım komponentler gördüm. mesela ayarlı kondansatör.

şema bu.

çizdiğim devre bu

Birde buraya bir bak.

https://www.mikroe.com/ebooks/radio-receivers-from-crystal-set-to-stereo/fm-receiver-with-tda7000

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 21 Mayıs 2019, 21:59:03Dosyalarımı bir karıştırayım. Bulursam eklerim.
Benim yaptığım TDA 7000 li devrede şöyle bir özellikte eklemiştim. İstasyon bulunca yeşil led yanıyordu...

Bana o da lazim ustam. Sana zahmet bulursan atıver

07 Osman

Lisede yapmıştık verici kısmını,  ama hiç alıcı denemedik. Merakla bekliyorum projeyi.

mustafayilmaz

Benimde takip edeceğim bir proje. Ama entegresiz tasarım yapmak gerek diye düşünüyorum.

Hatta küçük bir ampli devresi yapmıştım. Radyo yayını alıyordu. Ses kablosu kaliteliydi aslında ama. İstemeyince yapmak daha kolay sanırım.

memleket

1N4148 diyodu plaketin altından 100u kondansatöre paralel olarak lehimlenecektir.
IN yazan yere TDA7000 entegresinin 1 nolu ucuna bağlanacaktır.
Bu hali ile bende çok güzel çalışıyor.

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 22 Mayıs 2019, 22:49:45Deneyip sonucu paylaşır mısın?
Tamam abi en kısa surede deneyecegim. Tda 7000 in pcb sinde ufak tefek düzeltmeler yapmam gerekti. Siz devrenizde tuner olarak pot mu yoksa ayarlı kondansatör mu kullandınız acaba . Destek için tesekkur ederim.

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 23 Mayıs 2019, 10:07:40Tamam abi en kısa surede deneyecegim. Tda 7000 in pcb sinde ufak tefek düzeltmeler yapmam gerekti. Siz devrenizde tuner olarak pot mu yoksa ayarlı kondansatör mu kullandınız acaba . Destek için tesekkur ederim.
50k çok turlu pot kullanmıştım..

Kazasker

slmlar.
güncel devre @memleket  abinin sinyal bulunca led yakan devresi ile birlikte bu şekilde tamamlandı. elektor dergisinin şemasını da inceledim.   yazılanları da anladığım ölçüde irdeledim.
tavsiye üzerine pcb üzerindeki bobini kaldırdım. ayrıca girişe bir kapasitör koydum. 220 uf önermiş elektor. ama emin olmadım. o yüzden pcb de 1000 uf yazıyor. değişebilir.   yarın ilk denememi yapacağım. buradan paylaşırım detayları.  ;)
[attach type=thumb]12132[/attach]

Akin.8784

Ben verıcı yapmıstım, sanırım bı yerde hata ettım ,  tüm frekanslarda mahalle benı dınlıyordu  :D :D 

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 26 Mayıs 2019, 01:07:37slmlar.
güncel devre @memleket  abinin sinyal bulunca led yakan devresi ile birlikte bu şekilde tamamlandı. elektor dergisinin şemasını da inceledim.   yazılanları da anladığım ölçüde irdeledim.
tavsiye üzerine pcb üzerindeki bobini kaldırdım. ayrıca girişe bir kapasitör koydum. 220 uf önermiş elektor. ama emin olmadım. o yüzden pcb de 1000 uf yazıyor. değişebilir.   yarın ilk denememi yapacağım. buradan paylaşırım detayları.  ;)

Sen yapta çalışan versiyonu bende yapayım.

Kazasker

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 26 Mayıs 2019, 03:28:40Ben verıcı yapmıstım, sanırım bı yerde hata ettım ,  tüm frekanslarda mahalle benı dınlıyordu  :D :D 
Akin benim de ilk radio projem bakalım nasıl olacak. :)

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 26 Mayıs 2019, 14:02:13Sen yapta çalışan versiyonu bende yapayım.

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 26 Mayıs 2019, 01:07:37slmlar.
güncel devre @memleket  abinin sinyal bulunca led yakan devresi ile birlikte bu şekilde tamamlandı. elektor dergisinin şemasını da inceledim.  yazılanları da anladığım ölçüde irdeledim.
tavsiye üzerine pcb üzerindeki bobini kaldırdım. ayrıca girişe bir kapasitör koydum. 220 uf önermiş elektor. ama emin olmadım. o yüzden pcb de 1000 uf yazıyor. değişebilir.  yarın ilk denememi yapacağım. buradan paylaşırım detayları.  ;)

– ucu sinyal devresine bağlamayı unutma :)

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 26 Mayıs 2019, 17:52:08– ucu sinyal devresine bağlamayı unutma :)
tamadır abi.  :D
devreyi tamamladım. ama  çinden 10 adet bb109 varkap diyot almıştım. nereye koyduğumu bir türlü bulamadım :du:  yarın karaköyden bakacağım. bir tek o kaldı eksik  :)

Kazasker

L1 ve  L2 bobinlerin sarimi.
L1 seyrek seyrek 5mm tel ile 6mm genişlikte 5 spir L2  sık sarim 6mm tel ile 6mm genişlikte 8 spir sardim.

Kazasker

Devre bitmiş hali ve test. Pcb de 11 nolu bacağı 3.3 n kapasitör ile 5v hattına bağlama yi unutmusum

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 30 Mayıs 2019, 03:00:52Devre bitmiş hali ve test. Pcb de 11 nolu bacağı 3.3 n kapasitör ile 5v hattına bağlama yi unutmusum

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Kazasker - 30 Mayıs 2019, 03:00:52Devre bitmiş hali ve test. Pcb de 11 nolu bacağı 3.3 n kapasitör ile 5v hattına bağlama yi unutmusum
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Kazasker

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 30 Mayıs 2019, 16:25:18Naçizane tavsiye...
Tunning potunu çok turlu yaparsanız frekans yakalam işini daha rahat halledersiniz...
Tesekkur ederim hocam çok haklisiniz bu gün normal pot ile epey cebelestim.  :) En ufak bir cevirmede 3-5 istasyon birden geçiyor.

Yine bu gün bazı testler yaptım. L2 bobini 6 sipirin altında olursa tuner çok zayıf oluyor.  Bende 9 spir attım kalınlığı da 8mm yaptım. Sonuç olarak istasyon sayisi 50 yi geçti. Bu benim için iyi bir sonuçtu. Ayrıca sıkı sarim çok iyi olmalı..Elektor dergisinde bu bobini bal mumu ile kaplamanın faydalı olduğu yazıyordu . Ben normal mum damlatacağım

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 30 Mayıs 2019, 21:44:06Tesekkur ederim hocam çok haklisiniz bu gün normal pot ile epey cebelestim.  :) En ufak bir cevirmede 3-5 istasyon birden geçiyor.

Yine bu gün bazı testler yaptım. L2 bobini 6 sipirin altında olursa tuner çok zayıf oluyor.  Bende 9 spir attım kalınlığı da 8mm yaptım. Sonuç olarak istasyon sayisi 50 yi geçti. Bu benim için iyi bir sonuçtu. Ayrıca sıkı sarim çok iyi olmalı..Elektor dergisinde bu bobini bal mumu ile kaplamanın faydalı olduğu yazıyordu . Ben normal mum damlatacağım

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 30 Mayıs 2019, 22:00:22Yaptığın değişikliklerden dolayı Sinyal bulunca yanan devreye + veya – bir etkisi oldu mu?
Yok abi o görevini yaptı yine. Sinyal bulunca yanıyor. Hatta az sinyalde cılız yanıyor. Yani bu devre  gayet iyi . Herhangi bir problem tespit etmedim.

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 30 Mayıs 2019, 14:44:45Reis eline sağlık. En son tamamdır dediğin zaman proteus dosyasını atarmısın? Ben de biraz küçültürüm pcb yi. Gözüme büyük geldi

Akin.8784

abı ellerıne sağlık , devre tamamen bıttıgınde  yıne test vıdeosu koyarmısın , meraktayım , kanalları net bır sekılde yakalayacak kadar hassas yapabılırsen tadından yenmez :)

Kazasker

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 31 Mayıs 2019, 04:06:51abı ellerıne sağlık , devre tamamen bıttıgınde  yıne test vıdeosu koyarmısın , meraktayım , kanalları net bır sekılde yakalayacak kadar hassas yapabılırsen tadından yenmez :)
:) teşekkürler akın. test için ufak bir parça değişikliği gerekti. onu da halledeyim bitince atarım video ve resimleri.

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Haziran 2019, 03:53:34:) teşekkürler akın. test için ufak bir parça değişikliği gerekti. onu da halledeyim bitince atarım video ve resimleri.
Bu konuda bir gelişme var mı?

Kazasker

var gelişme gayet güzel çalıştı da ben köydeyim o yüzden son kısmı atamadım. kusura bakmayın. en kısa sürede güncelleyeceğim  :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın