Ana içeriğe git
Konu: Aynı kaynaktan amfi ve player beslemede hata (290 Kez okunmuş)

Aynı kaynaktan amfi ve player beslemede hata

Merhaba arkadaşlar,
Aracımda kullandığım  ups ten bozulma (daha önce buradan epey uğraştık ama yapamamıştık) inverter bozulunca  5+1 ses sistemini kullanamaz oldum.  Arabada  gençler kadar olmasa da az buçuk  tatlı bir bas olsun istiyorum müzik dinlerken. 

Aliexpressten https://www.aliexpress.com/item/hot-sale-Free-shipping-DC12V-24V-2-50W-100W-TPA3116D2-2-1-Channel-digital-Subwoofer-Amplifier/32798829294.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.cde64c4dY9diUh   bu ürünü aldım. Sırf 12 volt ile beslenebiliyor diye. Evde yaptığım denemelerde, bas olarak mevcut 5+1 in subwooferini kullanıyorum,  gayet güzel çalışıyor.  Ancak araca bağlıyorum, amfi çalışıyor,  örneğin telefonun ses çkışını bağlıyorum çalışıyor. Ancak araç teybinin ses çıkışını bağladığımda  teybin sesi kesiliyor hemen.

Kendimce yaptığım  tespitlerde, amfi devresindeki besleme, ses girişi ve ses çıkışının şaseleri yani (-) kutupları birbirleri ile birleşik.  Ancak araç teybinde böyle değil. Araç teybinde ses çıkışlarının (-)  kutuplarının beslemenin (-) kutubuyla bağlantısı yok.   O zaman amfiye 12 voltu verince teybin ses çıkışlarının (-) kutuplarına  akünün (-) kutubu birleşmiş oluyor.  

Yani player ve amfi farklı kaynaklardan beslenince problem yok, aynı kaynaktan beslenirse çalışmıyor. Sizce neden olur ?

Ynt: Aynı kaynaktan amfi ve player beslemede hata

Yanıt #1
izalasyon trafosu iş görür mü acaba ?
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #3
Oto teybinin çıkış katı köprü kuvvetlendirici ise bu olayı yapabilir.
Teknik dökümanlardan oto teybinin çıkış entegrelerini tespit etmek yeterlidir.

Yanıt #4
Oto teybinin çıkış katı köprü kuvvetlendirici ise bu olayı yapabilir.
Teknik dökümanlardan oto teybinin çıkış entegrelerini tespit etmek yeterlidir.

Peki sayın @Mr_YAMYAM   ben  oradaki entegrelerin isimlerini buraya yazsam veya  resimlerini çeksem bir çözüm bulunabilir mi ?

Yanıt #5
Peki sayın @Mr_YAMYAM   ben  oradaki entegrelerin isimlerini buraya yazsam veya  resimlerini çeksem bir çözüm bulunabilir mi ?
Ayrıca oto teyp modelini de yazın.
Aux çıkışı var mı bakalım.

Yanıt #6
Hem resim hem de adları ile sonuca gidebiliriz.
Entegre stereo ve aynı entegreden iki adet kullanılmışsa büyük ihtimal köprü kuvvetlendiricidir.
Veya mono entegrelerden 4 adet te olabilir.

Yanıt #7
Teşekkür ederim. En kısa zamanda yüklerim resimleri.

Yanıt #8
Resimler ve açıklamaları aşağıda.  Aslında resimden daha da ötesi var. Direk teybin devre şemasını buldum. Tabii zaman ayırıp ta bana yardım eden olursa çok müteşekkir olurum. Teyp şeması: https://drive.google.com/open?id=1BT657431rN9C41fTgm_6Kipwy-ftcvap

Belgenin 14-15-16 sayfalarında basit,  40-53 sayfaları arasında ise detaylı şemalar var.

İlk resimde:
1- Entegre PML018A
2- Entegre PEG407A
3-Entegre PAL007C
4-Entegre değil, köprülemeler
5-Power soket ve ses çıkışları

Yanıt #9
Devre analizleri tamamlanmıştır.
Teyp çıkışları KÖPRÜ kuvvetlendirici olup, bu çıkışlardan ampliye bağlantı yapılamaz.
X
Teybin ampli çıkışlarını kullanmayıp RCA çıkışları ile ampliye bağlantı yapılmalıdır.
X

Teybin RCA çıkışları arka panelde görülmektedir.
X

Yanıt #10
Teşekkür ederim sayın @Mr_YAMYAM 
Siz olmasanız naparız bilemiyorum.

Yanıt #11
Peki sayın @Mr_YAMYAM , sayenizde müziği istediğim şekilde dinleyebiliyorum, çok teşekkür ederim.  Ancak bu sefer de kısık bir dip ses sıkıntımız var.  Malum amfiye direk RCA çıkışlardan gittik. Bu dip sesi kesmek için RCA ların şaseleri ile teybin şasesini birleştirsek, teybe zarar verirmiyiz ?  Yoksa ilk mesajımda benim belirttiğim, sizin de "Oto teybinin çıkış katı köprü kuvvetlendirici ise bu olayı yapabilir.
Teknik dökümanlardan oto teybinin çıkış entegrelerini tespit etmek yeterlidir."  mesajınızla teşhisini koyduğunuz gibi yine ses kesilir mi ?

Yanıt #12
DİP ses kavramı teknikte NOİSE olarak adlandırılır.
Eğer HIRRR gibi bir ses ise HUM. Eğer SSSSSS gibi bir ses ise HISS gürültüsü olarak adlandırılır.
Bu gürültü şeklini tanımladıktan sonra, ampli ve diğer cihazların bağlantı şekilleri, teknik özellikler ve özel bir özellikleri var ise incelemek gereklidir.

Yanıt #13
Sssss gibi bir ses. Malum olduğu üzere teybin sesi kısıkken daha fazla belli oluyor. Sanki birde araçta gaza basınca doğru orantılı hareket ediyor gibi.

Yanıt #14
Sssss gibi bir ses. Malum olduğu üzere teybin sesi kısıkken daha fazla belli oluyor. Sanki birde araçta gaza basınca doğru orantılı hareket ediyor gibi.
Teybin bağlı olduğu ampli kazancını azaltman veya giriş empedansını düşürmen gereklidir.