Aynı kaynaktan amfi ve player beslemede hata

Başlatan 07 Osman, 16 Mayıs 2019, 14:13:14

07 Osman

Merhaba arkadaşlar,
Aracımda kullandığım  ups ten bozulma (daha önce buradan epey uğraştık ama yapamamıştık) inverter bozulunca  5+1 ses sistemini kullanamaz oldum.  Arabada  gençler kadar olmasa da az buçuk  tatlı bir bas olsun istiyorum müzik dinlerken. 

Aliexpressten https://www.aliexpress.com/item/hot-sale-Free-shipping-DC12V-24V-2-50W-100W-TPA3116D2-2-1-Channel-digital-Subwoofer-Amplifier/32798829294.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.cde64c4dY9diUh   bu ürünü aldım. Sırf 12 volt ile beslenebiliyor diye. Evde yaptığım denemelerde, bas olarak mevcut 5+1 in subwooferini kullanıyorum,  gayet güzel çalışıyor.  Ancak araca bağlıyorum, amfi çalışıyor,  örneğin telefonun ses çkışını bağlıyorum çalışıyor. Ancak araç teybinin ses çıkışını bağladığımda  teybin sesi kesiliyor hemen.

Kendimce yaptığım  tespitlerde, amfi devresindeki besleme, ses girişi ve ses çıkışının şaseleri yani (-) kutupları birbirleri ile birleşik.  Ancak araç teybinde böyle değil. Araç teybinde ses çıkışlarının (-)  kutuplarının beslemenin (-) kutubuyla bağlantısı yok.   O zaman amfiye 12 voltu verince teybin ses çıkışlarının (-) kutuplarına  akünün (-) kutubu birleşmiş oluyor.   

Yani player ve amfi farklı kaynaklardan beslenince problem yok, aynı kaynaktan beslenirse çalışmıyor. Sizce neden olur ?

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

07 Osman

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Mayıs 2019, 14:44:14izalasyon trafosu iş görür mü acaba ?

Valla bilemiyorum. Kaldı ki bende öyle bir trafo da yoktur herhalde.

Mr_YAMYAM

Oto teybinin çıkış katı köprü kuvvetlendirici ise bu olayı yapabilir.
Teknik dökümanlardan oto teybinin çıkış entegrelerini tespit etmek yeterlidir.

07 Osman

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Mayıs 2019, 17:41:48Oto teybinin çıkış katı köprü kuvvetlendirici ise bu olayı yapabilir.
Teknik dökümanlardan oto teybinin çıkış entegrelerini tespit etmek yeterlidir.

Peki sayın @Mr_YAMYAM   ben  oradaki entegrelerin isimlerini buraya yazsam veya  resimlerini çeksem bir çözüm bulunabilir mi ?

asma

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Mayıs 2019, 10:52:46Peki sayın @Mr_YAMYAM   ben  oradaki entegrelerin isimlerini buraya yazsam veya  resimlerini çeksem bir çözüm bulunabilir mi ?
Ayrıca oto teyp modelini de yazın.
Aux çıkışı var mı bakalım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Mayıs 2019, 10:52:46Peki sayın @Mr_YAMYAM   ben  oradaki entegrelerin isimlerini buraya yazsam veya  resimlerini çeksem bir çözüm bulunabilir mi ?
Hem resim hem de adları ile sonuca gidebiliriz.
Entegre stereo ve aynı entegreden iki adet kullanılmışsa büyük ihtimal köprü kuvvetlendiricidir.
Veya mono entegrelerden 4 adet te olabilir.

07 Osman

07 Osman

Resimler ve açıklamaları aşağıda.  Aslında resimden daha da ötesi var. Direk teybin devre şemasını buldum. Tabii zaman ayırıp ta bana yardım eden olursa çok müteşekkir olurum. Teyp şeması: https://drive.google.com/open?id=1BT657431rN9C41fTgm_6Kipwy-ftcvap

Belgenin 14-15-16 sayfalarında basit,  40-53 sayfaları arasında ise detaylı şemalar var.

İlk resimde:
1- Entegre PML018A
2- Entegre PEG407A
3-Entegre PAL007C
4-Entegre değil, köprülemeler
5-Power soket ve ses çıkışları

Mr_YAMYAM

Devre analizleri tamamlanmıştır.
Teyp çıkışları KÖPRÜ kuvvetlendirici olup, bu çıkışlardan ampliye bağlantı yapılamaz.
[attach type=image]12087[/attach]
Teybin ampli çıkışlarını kullanmayıp RCA çıkışları ile ampliye bağlantı yapılmalıdır.
[attach type=image]12091[/attach]

Teybin RCA çıkışları arka panelde görülmektedir.
[attach type=image]12089[/attach]

07 Osman

07 Osman

Peki sayın @Mr_YAMYAM , sayenizde müziği istediğim şekilde dinleyebiliyorum, çok teşekkür ederim.  Ancak bu sefer de kısık bir dip ses sıkıntımız var.  Malum amfiye direk RCA çıkışlardan gittik. Bu dip sesi kesmek için RCA ların şaseleri ile teybin şasesini birleştirsek, teybe zarar verirmiyiz ?  Yoksa ilk mesajımda benim belirttiğim, sizin de "Oto teybinin çıkış katı köprü kuvvetlendirici ise bu olayı yapabilir.
Teknik dökümanlardan oto teybinin çıkış entegrelerini tespit etmek yeterlidir."  mesajınızla teşhisini koyduğunuz gibi yine ses kesilir mi ?

Mr_YAMYAM

DİP ses kavramı teknikte NOİSE olarak adlandırılır.
Eğer HIRRR gibi bir ses ise HUM. Eğer SSSSSS gibi bir ses ise HISS gürültüsü olarak adlandırılır.
Bu gürültü şeklini tanımladıktan sonra, ampli ve diğer cihazların bağlantı şekilleri, teknik özellikler ve özel bir özellikleri var ise incelemek gereklidir.

07 Osman

Sssss gibi bir ses. Malum olduğu üzere teybin sesi kısıkken daha fazla belli oluyor. Sanki birde araçta gaza basınca doğru orantılı hareket ediyor gibi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 07 Osman - 08 Temmuz 2019, 22:37:43Sssss gibi bir ses. Malum olduğu üzere teybin sesi kısıkken daha fazla belli oluyor. Sanki birde araçta gaza basınca doğru orantılı hareket ediyor gibi.
Teybin bağlı olduğu ampli kazancını azaltman veya giriş empedansını düşürmen gereklidir.

stk4221

Zamanında arkadaşımın Pioneer marka animasyon lu araç teyibi vardi hoparlör  çıkış kanallarını paralel bağlayınca aktif bass çalıştırabiliyordu ne gunlerdi.
Takipteyiz kolay gelsin.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

i3uz

Alıntı yapılan: 07 Osman - 08 Temmuz 2019, 22:37:43Sssss gibi bir ses. Malum olduğu üzere teybin sesi kısıkken daha fazla belli oluyor. Sanki birde araçta gaza basınca doğru orantılı hareket ediyor gibi.

Gaza basınca dediğin için buji kablolarını değiştirmelisin, kaliteli buji kablosu almalısın. sorunun çözüldüğünü göreceksin. 2001 yılında  araba tesitastı işi yaparken ekolayzir ve anfilerde bu sesler sorun olurdu. bunuda kaliteli buji kabloları sayesinde çözüyorduk.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

Alıntı yapılan: i3uz - 09 Temmuz 2019, 11:37:37Gaza basınca dediğin için buji kablolarını değiştirmelisin, kaliteli buji kablosu almalısın. sorunun çözüldüğünü göreceksin. 2001 yılında  araba tesitastı işi yaparken ekolayzir ve anfilerde bu sesler sorun olurdu. bunuda kaliteli buji kabloları sayesinde çözüyorduk.
Üstad genel de bu motor sesi çekme durumunda ustalar sinyal kablosunun önüne parazit kesici koyuyorlar. Buji kablolarindan olduğunu yeni duydum denemek lazım
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

i3uz

Alıntı yapılan: stk4221 - 09 Temmuz 2019, 12:34:19Üstad genel de bu motor sesi çekme durumunda ustalar sinyal kablosunun önüne parazit kesici koyuyorlar. Buji kablolarindan olduğunu yeni duydum denemek lazım
dediğin gibi anfi parazit kesicilerde var 50tl civarı . onuda kullanabilir ama sonuçta gürültünün kaynağını yok etmek daha sağlıklı olur. tercih meselesi
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

07 Osman

Alıntı yapılan: i3uz - 09 Temmuz 2019, 15:10:47dediğin gibi anfi parazit kesicilerde var 50tl civarı . onuda kullanabilir ama sonuçta gürültünün kaynağını yok etmek daha sağlıklı olur. tercih meselesi

Sesi tam olarak tanımlamak gerekirse, hani elektrikli bisikletler var ya, gaza basınca ince sss li bir ses ile ivmeleniyorlar ya işte onun gibi bir şey. Ve şunu fark ettim, ses araba çalışınca geliyor, araç çalışmadan müzik dinlerken bu ses yok.

Bu arada acep kaliteli buji kabloları 50 TL den ucuz mudur?   :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın