D class İnduktor Problem

Başlatan birgitay, 15 Mayıs 2019, 20:11:59

birgitay

Daha önce aynı nüvelerden amplifikatörü çalıştırmıştım. Fakat Sonradan başka kartlar yapınca , indüktörler ısınmaya başlıyor boşta iken yanacak kadar ..
 Devre 2x85vdc ile çalışıyor.. Smps 1500watt.
D class amplifikatör comperator frekans bandı ölçü aletinde görülüyor. Mosfetlerin G-S ARASI min giriş boşta iken 52 khz diğer G-S ise 68khz.
Eksi hatta prob iken , mosfet gate uçları min frekans 62khz - max 148khz.

Nüveler , elimde onlarca çeşit var.. Kodları şöyle :
T157-26 sarı beyaz renk kodu : Smps den söktüm üzerinde yaklaşık 0,75 lik telden 70 spir var . Al değeri : 150 uh.
Başka nüve var : Kırmızı-Gri  Frekans bandı 500khz- 2 mhz , Al değeri 100 spir civarı 150uh
T157-3 Gri nüve frekans bandı katalogta 50khz-500khz arası Al değeri 150 uh 70 spirde .
Birde katalogta kodunu bulamadım gri-beyaz nüve var i onunda al değeri gri nüve ile aynı.
Bu nüveler ile ne kadar deneme yaptıysam maalesef aşırı ısınıyor. Ama ona rağmen müthiş ses alabiliyorum sorun yok.
Yani bobin vede nüve birbiri ile rezonansa gelmiyor sanırım. Süreklli tek kutupta manyetik alan oluyor başlıyor ısınmaya...
Araştırmama göre , smps çıkış block kondasatörlerinin kapasitesi yüksek olunca yapıyormuş. Daha düşük kapasite vede Esr değeri düşük olan  6800uf yerine , 470uf 100volt taktım gürültüsüde boşta iken azaldı ama ısınma maalesef değişmedi.. Bu problemi nasıl çözezeriz ? Help me !

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın