Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Çok amaçlı akülü ışıldak yapımı (160 Kez okunmuş)

Ynt: Çok amaçlı akülü ışıldak yapımı

Yanıt #15
Ben olsam o devrede asortiklik yapardım  :king:
Madem ki devremiz çift gerilim kontrol edebiliyor, o halde iki adet trimpot kullanırdım.
Termik yerine bir tene switch bağlar ve LED voltajını iki kademede ayarlardım.
İlk voltaj 8.5 ila 9V civarı olup, LED'ler sönük Yani ingilazcada DIMMED.
Switch off olunca LED voltajı 9.9V olarak ayarlanır ve LED'ler parlak yanarlar.
Böylece gereği halinde parlak veya sönük ışıklandırma ile hem AKÜ dayanımının artırır, hem de LED'lerin ömrünü uzatmış olurdum.
Her ne kadar devrendeki switchler ile LED miktarını artırıyor olsan da, yerine göre en düşük ila en yüksek aydınlatma arasında oldukça fazla seçeneğin olurdu. :pn:
 :oku:
Peki switch yerine normal pot koysa da tam ayarlı yapsa nasıl olur abi?
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Ynt: Çok amaçlı akülü ışıldak yapımı

Yanıt #16
Peki switch yerine normal pot koysa da tam ayarlı yapsa nasıl olur abi?
Çok şipirdek olur.
Ama bu iş öyle beleşe olmaz :D
Ampli yapımında bahsettiğim üzere işin içine çetrefilli hesaplar girecektir.
Ondan sonra da gıbızlanmalar olabilir :D
Şöyle ki...
En düşük parlaklık seviyesi ila en yüksek parlaklık seviyesi için gereken R direnci çok cins bir değerde olabilir.
Ben örnek olarak yukarda 200 ohm gibi bir trimpot önermiş olsam da 200 ohmluk bir direncin ayar sahasının tam olarak hesaplanması şarttır.
Diyelim ki en az parlaklık seviyesi önemli değil. Öyleyse işimiz yaklaşık 200 ohm değerinde bir POT bulmaktır.
Böyle bir pot bulunabilir mi bilmiyorum ama profesyonel sistemler için bu değerlerde telli ve çok turlu potlar bulunuyordu.
200 ohm normal pot bulunabilirse iş kolaydır.
200 ohm pot max açık iken diğer pot ile max parlaklık seviyesi olan 9.9V a ayarlanır. Böylece 200 ohm pot ile dimming yapılmış olur. Varsın 8V a kadar düşsün möhüm değil.