Çok amaçlı akülü ışıldak yapımı

Başlatan Kazasker, 12 Mayıs 2019, 23:51:21

Kazasker

Slmlar.
Evde olan ışıldak lar pek uzun omurlu olmayınca çok amaçlı bir ışıldak yapmaya karar verdim. Bundan 3 ay kadar önce yapmıştım paylaşmak bu güne nasip oldu.
Test için tüm lambaları yaktım 4 saat 37 dakika gitti bu testte tek telefon şarj ettim. Şarj için 3 saat yetiyor. Dun elektrik gitti aksam 10 dan sahura kadar kullandım. Az önce ölçtüm 10 volt civarı gösterdi . Bu kısımda önerileri.ize de açığım. Daha nasıl geliştirebilirim. Mesela ledler ısınıyor biraz o yüzden diğer ledi açıp dinlendirdim dun ara sıra. Bu arada leşleri paralel bağladım. Normalde ledler seri bağlı idi. Aydınlatma çok iyi ve verimli .
Projede 2 adet 5 volt telefon şarj çıkışı ,
Bir adet 10 sıra 3 lu led
Bir adet 5 sıra 3 lu led
Bir adet los aydınlatma
12 volt çıkışı bulunmakta

Malzemeler
Tahta
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

Devam

Kazasker

Devam

Kazasker

Bu ledlerden kullandım . Biraz ısınıyor oneriniz var mi acaba

Mr_YAMYAM

LM1875 li ampli projesinde vermiş olduğum LED FAN devresini yap.
Elindeki LED'lerin teknik verilerini incele.
Max akım kapasitesi ve gerilim aralıkları değerini al.
Elde etmiş olduğun bu değerler doğrultusunda akü gerilimini 0.1V hassasiyetinde ayarlamalısın.
Bu denli hassas ayarlama yapabilmen için çok turlu trimpot kullanmalısın.
Tahminlerime göre akü gerilimin 10.5V civarı yaptığında LED ısıları düşecektir.
Parlaklık seviyesi az miktar düşse de esasen yararlıdır.

Kazasker

Abi ilaç gibisin  :)  hazırda bir tane vardı bulursam onu montajlarim.  Su ledlerin datası var mı bi bakayim .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Mayıs 2019, 00:17:46Abi ilaç gibisin  :)  hazırda bir tane vardı bulursam onu montajlarim.  Su ledlerin datası var mı bi bakayim .
Beni antibiyotik mi sandın  :s10:  :king:
Eğer LED'lerin datalarına ulaşabilirsen buraya iliştir gerekli hesaplamaları birlikte yaparız.
Temel olarak yeni tip tüm LED'ler 3.5V civarı çalışmaktadırlar.
LED bloklarının içerisinde güvenlik direnci yoksa LED'lerin aşırı ısınacaklardır. Çünkü LED başına 4V tan fazla düşmektedir.
Bu tür LED'lerdeki gerilimler 0.1 ler seviyesinde hassastırlar.
Yani 3.5V olarak verilmiş bir LED gerilimi o LED'i ısıtıyorsa aynı parlaklık için 3.3V verdiğimizde LED'ler hiç ısınmayabilmektedir.
Bu sebeple  LED'lere uyguladığın voltajın oldukça hassastır.

Kazasker

Mr_YAMYAM

3 LED için çalışma gerilimi 12V olmaz.
Bu değerler kabaca yazılmışlar.
Temel olarak yarı iletken teknolojisinde LED çalışma gerilimleri 3.2V ila 3.5V arasındadır.
3 tene LED'i seri bağlasak bile 12V etmez. Aradaki birkaç yüz mili voltluk gerilim farkı LED'leri aşırı ısıtacaktır.
Yani LED başına 3.3V hatta 3V bile alsan 9V luk çıkış gerilimi ideal parlaklığı verecektir.
Kabaca LED FAN ünit devresinin çıkış gerilimini ondalık seviyelerde 9V ila 9.9V arasında ayarlayabilmelisin.

Kazasker

Tamam abi devreyi buldum. Elemanları yerleştireyim sonra çok turlu pot ile 9v ayarlarım. Bu arada fan olmayacağına gore devrede lm317 ye yakin olan trimpota  gerek var mi. Yoksa ikisini de kullanayim mi ?

Mr_YAMYAM

Tek bir trimpot yeterlidir.
FAN TERMİK olan ayarlı direnç kısa devre edilmelidir.
Yani termiğin bağlı olduğu kontaklar kısa devre edilip trimpot devre dışı kalacaktır.
UNUTMAAA HAAA
Hassas gerilim ayarı yapabilmelisin.
Eğer elinde çok turlu trimpot yoksa o zaman şöyle yapmalısın.
Her iki trimpotu da takarsın.
Termik tarafındaki trimpot 1-2Kohm civarı diğer trimpot ta 200ohm civarı olursa 200 ohmluk trimpot ile HASSAS ayarlama yapabilirsin.
Her iki trimpotu ortalarda bir yere ayarlarsın.
Gerilimi ölçersin.
Büyük trimpot ile gerilimi kabaca 9V civarına ayarlarsın.
Ondalık gerilimleri de 200 ohmluk trimpot ile ayarlar keyfine bakarsın.

Kazasker

Slm abi devreyi yaptım. Tek trimpot ile önce 9v ayarladim. Biraz sönük oldu. Sonra led başına 3.3 volt şeklinde 9.90 mv şeklinde ayarladim. 2 saate yakin test ettim sıkıntı yok. Ama 317 biraz ısınmıştı. Bende 317 ye büyük bir soğutucu takip sorunu cozdum. Şuan sorunsuz çalışıyor.  :D  tesekkur ederim @Mr_YAMYAM  abi.   
Resimdeki alan yaklaşık 45 m2 aydınlatma iyi

Mr_YAMYAM

Oradaki diyotlardan birisi ısınmıyorsa, devrende gürültü vardır. Bu gürültü LM317 yi ısıtıyordur.

Mr_YAMYAM

Ben olsam o devrede asortiklik yapardım  :king:
Madem ki devremiz çift gerilim kontrol edebiliyor, o halde iki adet trimpot kullanırdım.
Termik yerine bir tene switch bağlar ve LED voltajını iki kademede ayarlardım.
İlk voltaj 8.5 ila 9V civarı olup, LED'ler sönük Yani ingilazcada DIMMED.
Switch off olunca LED voltajı 9.9V olarak ayarlanır ve LED'ler parlak yanarlar.
Böylece gereği halinde parlak veya sönük ışıklandırma ile hem AKÜ dayanımının artırır, hem de LED'lerin ömrünü uzatmış olurdum.
Her ne kadar devrendeki switchler ile LED miktarını artırıyor olsan da, yerine göre en düşük ila en yüksek aydınlatma arasında oldukça fazla seçeneğin olurdu. :pn:
 :oku:

Kazasker

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Mayıs 2019, 19:15:33Ben olsam o devrede asortiklik yapardım  :king:
Madem ki devremiz çift gerilim kontrol edebiliyor, o halde iki adet trimpot kullanırdım.
Termik yerine bir tene switch bağlar ve LED voltajını iki kademede ayarlardım.
İlk voltaj 8.5 ila 9V civarı olup, LED'ler sönük Yani ingilazcada DIMMED.
Switch off olunca LED voltajı 9.9V olarak ayarlanır ve LED'ler parlak yanarlar.
Böylece gereği halinde parlak veya sönük ışıklandırma ile hem AKÜ dayanımının artırır, hem de LED'lerin ömrünü uzatmış olurdum.
Her ne kadar devrendeki switchler ile LED miktarını artırıyor olsan da, yerine göre en düşük ila en yüksek aydınlatma arasında oldukça fazla seçeneğin olurdu. :pn:
 :oku:
Peki switch yerine normal pot koysa da tam ayarlı yapsa nasıl olur abi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 17 Mayıs 2019, 15:05:53Peki switch yerine normal pot koysa da tam ayarlı yapsa nasıl olur abi?
Çok şipirdek olur.
Ama bu iş öyle beleşe olmaz :D
Ampli yapımında bahsettiğim üzere işin içine çetrefilli hesaplar girecektir.
Ondan sonra da gıbızlanmalar olabilir :D
Şöyle ki...
En düşük parlaklık seviyesi ila en yüksek parlaklık seviyesi için gereken R direnci çok cins bir değerde olabilir.
Ben örnek olarak yukarda 200 ohm gibi bir trimpot önermiş olsam da 200 ohmluk bir direncin ayar sahasının tam olarak hesaplanması şarttır.
Diyelim ki en az parlaklık seviyesi önemli değil. Öyleyse işimiz yaklaşık 200 ohm değerinde bir POT bulmaktır.
Böyle bir pot bulunabilir mi bilmiyorum ama profesyonel sistemler için bu değerlerde telli ve çok turlu potlar bulunuyordu.
200 ohm normal pot bulunabilirse iş kolaydır.
200 ohm pot max açık iken diğer pot ile max parlaklık seviyesi olan 9.9V a ayarlanır. Böylece 200 ohm pot ile dimming yapılmış olur. Varsın 8V a kadar düşsün möhüm değil.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın