Ferit Nüveler '' Toroid '' Neden yanacak kadar ısınır ?

Başlatan birgitay, 08 Mayıs 2019, 11:28:22

birgitay

D-Class Dijital Amplifikatör yapıyorum.Fakat çalışmamda frekansım comperatör olduğu için 62khz-500khz arasında bir pwm çıkışı ölçüyorum. Buna göre çok sayıda farklı farklı nüveler denedim , fakat kimisi çalışmadı ,kimisi çalıştı kısa süre sonra mosfetler yandı , kimisinde ise bobin alev gibi olmaya başladı..
Bu nüvelerin renk kodlarına bakınca frekans değeri ''AL'' DEĞERİ yazıyor... Mesela 150uh değeri tuttumam lazım ama kaç farklı değerde bu değeri yakaladıysam hep sorun oldu neden olabilir acaba ?
İletiyi düzenle

taydin

O ilk resimdeki bobinin endüktansı muhtemelen 150 µH nin çok üzerindedir. Sana örnek olması açısından benim Çin'den aldığım bir nüveye sardığım ve seninkine çok benzeyen bir bobinin endüktansı 4 mH çıktı  :o

https://mekatronik.org/forum/threads/ferrite-cekirdek-ile-sok-bobini-yapimi.259/
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

birgitay

Alıntı yapılan: taydin - 08 Mayıs 2019, 12:11:56O ilk resimdeki bobinin endüktansı muhtemelen 150 µH nin çok üzerindedir. Sana örnek olması açısından benim Çin'den aldığım bir nüveye sardığım ve seninkine çok benzeyen bir bobinin endüktansı 4 mH çıktı  :o

https://mekatronik.org/forum/threads/ferrite-cekirdek-ile-sok-bobini-yapimi.259/
Nasıl emin olabildin ki ?  150 uh tan fazla olduğuna Rlc metre ile ölçüyorum 144uh. Ama benzer nüveler birbiri ile fakat endüktansşarı çok fark ediyor . Çözemedim bu nüve i,şini

taydin

Alıntı yapılan: birgitay - 08 Mayıs 2019, 12:50:09Nasıl emin olabildin ki ?  150 uh tan fazla olduğuna Rlc metre ile ölçüyorum 144uh. Ama benzer nüveler birbiri ile fakat endüktansşarı çok fark ediyor . Çözemedim bu nüve i,şini
Emim olamam tabi, çünkü sendeki nüvenin karakteristikleri farklı olabilir. Ama 25 misli fark yaratmaması lazım diye düşünüyorum.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın