PIC BUTON devresi.

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Mayıs 2019, 16:23:26

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 01 Mayıs 2019, 21:55:39Yamyam hocam merhaba,önerdiğiniz siteden pot başlarının siparişini verdim.Yarın elimde olacak.
Size sormak istediğim  bir konu var.Açma kapama butonunda kullandığım 7805 regülatörü çok ısınıyor.Yeni bir 7805 taktım soğutucusunu da daha büyük taktım ama ateş gibi oluyor.Bu  devrenin giriş voltajı 18V olduğu için olabilir mi ?Yoksa devrede bu kadar akım çeken ne olabilir ki? Biz hoparlör korumasını da 18V ile beslemiştik 12V a düşürmüştük.Onda  böyle bir ısınma yok. PCB şemasına bir bakabilir misiniz?Ne yaparsam bu ısınmayı önleyebilirim?
Tek buton ile açma kapama devresi hemen hemen tüm cihazlarda kullanılmaktadır.
Bir PIC IC ile rahatlıkla yapılabilen bu devrede arkadaşların sıklıkla karşılaşmış olduğu ısı ve stabilite sorunları için devreyi yeniden tasarladım.
[attach type=image]12004[/attach]
Güç kaybına esas unsurun, rölenin çalışma gerilimi olduğu için, değiştirilmiş olup ana beslemeden alınmaktadır.
Böylece 5V gerilim için stabilizasyon ve güç kayıpları minimize edilmiştir.
Ana besleme gerilimi 2X18V civarı olursa röle bobinine bağlı direnci 100 ohm 1W civarı seçmeliyiz. Röle cinsine göre bu direncin değeri ve güç faktörü değişebilir.
Eğer AC beslememiz 2X12V civarı olursa bu direncimizi 10 ohm gibi ve çeyrek watt gibi bir değerde kullanabiliriz.
NOT:
PIC yazılımları konusunda bilgi sahibi olmadığım için ilgili yazılım yüklenmemiştir.
Arkadaşımız @Furkan41  konumuz içerisine yazılımı eklerse isteyen arkadaşlarımız alabilecektir.
Ya da ilgili yazılıma konu içerisinden ulaşabilirsiniz.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.1275.html

Furkan KELEŞOĞLU

12F675 'in yazılım dosyası ektedir. indirebilirsiniz Rar Şifresizdir.

---------------------------
@PIC BUTON devresi.
@12F675
@12f675
@Mr_YAMYAM   Abi ekledim tamamdır.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar devrede küçük bir hata yapmışım.
Sağolsun bir arkadaşım beni uyardı.
[attach type=image]12008[/attach]
Gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden yüklüyorum.

sasen

Yamyam hocam elinize sağlık çok güzel olmuş.Ben bu devrenizi görmemiştim. 2x18AC yi önce 7812 ile 12V dc ye düşürüp sonra 7805 ile 5v a düşürdüm.Bu sefer de esas ısınan 7812 oldu.Demek burada suçlu röleymiş. @Furkan41 arkadaşımızın yazılımıyla da gayet güzel çalışacaktır.Bu devreyi yapmak daha güzel olacak.

Benim şu anda kullandığım devre ekteki resimdeki çizim.Vaktiniz olursa biraz çizimimi eleştirirseniz sevinirim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 13 Mayıs 2019, 00:28:11Yamyam hocam elinize sağlık çok güzel olmuş.Ben bu devrenizi görmemiştim. 2x18AC yi önce 7812 ile 12V dc ye düşürüp sonra 7805 ile 5v a düşürdüm.Bu sefer de esas ısınan 7812 oldu.Demek burada suçlu röleymiş. @Furkan41 arkadaşımızın yazılımıyla da gayet güzel çalışacaktır.Bu devreyi yapmak daha güzel olacak.

Benim şu anda kullandığım devre ekteki resimdeki çizim.Vaktiniz olursa biraz çizimimi eleştirirseniz sevinirim.
ŞAVALAK ŞABAN kardeşim  :ebebe:
Niye 12V regüle entegresi kullanıyorsun ki.
Bak benim devremde röle için regüle yapılmamış.
RÖLE pasif bir bobin olduğu için regüleye ihtiyç duymaz.
ister 12V ver istersen 18V ver çalışır.
Güvenlik için bir adet seri direnç bağlasan yeterli olacaktır. Bu direnler için öneriler zaten sunuldu.
Devrede önemli olan PIC entegresi için gerekli 5V gerilim ve stabilizesidir.

DEVRE ELEŞTRİSİ:
Devrende GROUNDİNG kuralları hak getire.
Her ne kadar PİÇ entegrelerden anlamıyor olsam da, onlar da GROUNDING kurallarına bağlıdır. Üstelik digital ground bile olabilir.
Benim devredeki besleme devresi ve baskı devre planı önemlidir.
Yap benim devreyi aşırı ısınan parça olursa gel beni KÖTEKLE.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Mayıs 2019, 00:36:09ŞAVALAK ŞABAN kardeşim  :ebebe:
Niye 12V regüle entegresi kullanıyorsun ki.
Bak benim devremde röle için regüle yapılmamış.
RÖLE pasif bir bobin olduğu için regüleye ihtiyç duymaz.
ister 12V ver istersen 18V ver çalışır.
Güvenlik için bir adet seri direnç bağlasan yeterli olacaktır. Bu direnler için öneriler zaten sunuldu.
Devrede önemli olan PIC entegresi için gerekli 5V gerilim ve stabilizesidir.

DEVRE ELEŞTRİSİ:
Devrende GROUNDİNG kuralları hak getire.
Her ne kadar PİÇ entegrelerden anlamıyor olsam da, onlar da GROUNDING kurallarına bağlıdır. Üstelik digital ground bile olabilir.
Benim devredeki besleme devresi ve baskı devre planı önemlidir.
Yap benim devreyi aşırı ısınan parça olursa gel beni KÖTEKLE.

Hocam işte böyle sora sora araştırarak yanlış yapa yapa bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.Teşekkürler.

Sizin devreyi yapacağım.

Furkan KELEŞOĞLU

GROUND çok ama çok önemli bir konu. bunu dijitalde pek anlayamasakta ANALOG bir şey yapınca neyin ne olduğunu görüyorsun. ANALOG hassastır. en küçük şeyden paraziti kapıyor. ama dijital okadar hassas değildir. fakat dijitalde bir kere kaparsada tam kapar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 13 Mayıs 2019, 10:05:48Hocam işte böyle sora sora araştırarak yanlış yapa yapa bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.Teşekkürler.

Sizin devreyi yapacağım.
Benim devrede kullanılan röle 12V tur.
5V röle kullanırsanız röle bozulabilir.

sasen

Yamyam Hocam merhaba,sizin pic buton devresini yaptım.Düzeltilmemiş olan zip dosyasını farketmeden indirip pcb yi basınca tabi çalışmadı.Sonra picin 8.bacağının grounda bağlı olmadığını görünce bir kablo ile grounda bağladım.Ama aksilikler devam etti.Çünkü butona basmadan anfinin  fişini takınca röle devreye giriyor ve anfi çalışıyordu.Butona basınca buton ledi yanıyordu.Sonra farkettiğim diyot ve transistör bağlantısı oldu.Sizin şemadaki bağlantıyı değiştirdim.Diyotun anod ucunu bobinin 2 nolu bacağına bağladım.Transistörün kollektör bacağını yine bobinin 2 nolu bacağına bağladım.Bu bağlantı ile devre düzgün çalışmaya başladı.
Aşağıdaki resimdeki gibi ben çizdim ama siz daha uygun bir çizim yaparsınız mutlaka.

Tabi artık 7805 i soba olarak kullanmıyorum :D  :D Teşekkürler hocam.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 19 Mayıs 2019, 22:33:46Yamyam Hocam merhaba,sizin pic buton devresini yaptım.Düzeltilmemiş olan zip dosyasını farketmeden indirip pcb yi basınca tabi çalışmadı.Sonra picin 8.bacağının grounda bağlı olmadığını görünce bir kablo ile grounda bağladım.Ama aksilikler devam etti.Çünkü butona basmadan anfinin  fişini takınca röle devreye giriyor ve anfi çalışıyordu.Butona basınca buton ledi yanıyordu.Sonra farkettiğim diyot ve transistör bağlantısı oldu.Sizin şemadaki bağlantıyı değiştirdim.Diyotun anod ucunu bobinin 2 nolu bacağına bağladım.Transistörün kollektör bacağını yine bobinin 2 nolu bacağına bağladım.Bu bağlantı ile devre düzgün çalışmaya başladı.
Aşağıdaki resimdeki gibi ben çizdim ama siz daha uygun bir çizim yaparsınız mutlaka.

Tabi artık 7805 i soba olarak kullanmıyorum :D  :D Teşekkürler hocam.
Normal koşullarda oradaki diyodun aktif olarak görevi yoktur.
Bobin uçlarında meydan gelebilecek ters gerilimlerin toprağa akıtılması için önlem olarak konulmaktadır.
Belki takmış olduğun diyodun ters gerilim eşiği düşük ise bu hata olabilir.
Yine de düzelttiğin için iyi olmuş.
Benim devre temelde ground kuralları doğrultusunda tasarlanmıştır.
Basitçe rölenin ve transistörün şaseleri analog ground olarak geçer.
Entegre ise digital ground hattına bağlıdır.
Bu iki ground hattının birbirlerini etkilememesi için bu iki ground hattı özellikle ayrı tutulmuş, birbirlerinden etkilenmemesi sağlanmıştır.
Bu olay da devrenin stabilizesi için yapılmıştır.
Butonun çalışma karakteristiği sağlıklı mı?
Yani her basıldığında  hata yapmadan işlevini görüyor mu? Basma anında herhangi bir usulsüzlük veya gecikme yapabiliyor mu?
Bu sonuçlar devrenin başarı oranını belirtecektir.
18V AC besleme ile uyguladığına göre ve 7805 te ısınma olmadığına göre ısı sorunları tam olarak halledilmiş demektir.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2019, 00:02:12Normal koşullarda oradaki diyodun aktif olarak görevi yoktur.
Bobin uçlarında meydan gelebilecek ters gerilimlerin toprağa akıtılması için önlem olarak konulmaktadır.
Belki takmış olduğun diyodun ters gerilim eşiği düşük ise bu hata olabilir.
Yine de düzelttiğin için iyi olmuş.
Benim devre temelde ground kuralları doğrultusunda tasarlanmıştır.
Basitçe rölenin ve transistörün şaseleri analog ground olarak geçer.
Entegre ise digital ground hattına bağlıdır.
Bu iki ground hattının birbirlerini etkilememesi için bu iki ground hattı özellikle ayrı tutulmuş, birbirlerinden etkilenmemesi sağlanmıştır.
Bu olay da devrenin stabilizesi için yapılmıştır.
Butonun çalışma karakteristiği sağlıklı mı?
Yani her basıldığında  hata yapmadan işlevini görüyor mu? Basma anında herhangi bir usulsüzlük veya gecikme yapabiliyor mu?
Bu sonuçlar devrenin başarı oranını belirtecektir.
18V AC besleme ile uyguladığına göre ve 7805 te ısınma olmadığına göre ısı sorunları tam olarak halledilmiş demektir.

Diyot olarak önceki devrede kullandığım 1N4148 .Sorun yaşamamıştım.

Anfiyi her açıp kapamada buton hatasız  çalışıyor.7805 de  soba gibi aşırı ısınmalar yok.Ancak bu sefer de 100R 1W dirençde ve rölede ısınma oluyor.Direnç değerini mi değiştirmemiz gerekli?

Ayrıca anfiyi açmak için butona bastığımda röle kontaklarında gözle görülür ark oluşuyor.Bu normal mi?

Mr_YAMYAM

Direncin ısınması normal, rölenin ısınması normal değil.
Direncin değerini 220ohm 2W yaparsan röle ısınmaz sanırım.
Şimdi dikkat ettim.
Benim transistörüm yanlış. 123 olan EBC bağlantıları sanırım ters olmuş kılıf şekline göre.
Transistörü 321 olarak bağlarsan sanırım direk çalışma sorunu düzelecektir.

NOT:
Röledeki ark normaldir. Çünkü ampli için oldukça yüksek akım çekmektesin açılış anında.
Bu akımı öncelikle ana kondansatörler çekerler.
Arkın azalması için röle kontak uçlarına takribi 10nF ila 100nF arası kondansatör bağlayabilirsin.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2019, 02:00:53Direncin ısınması normal, rölenin ısınması normal değil.
Direncin değerini 220ohm 2W yaparsan röle ısınmaz sanırım.
Şimdi dikkat ettim.
Benim transistörüm yanlış. 123 olan EBC bağlantıları sanırım ters olmuş kılıf şekline göre.
Transistörü 321 olarak bağlarsan sanırım direk çalışma sorunu düzelecektir.

NOT:
Röledeki ark normaldir. Çünkü ampli için oldukça yüksek akım çekmektesin açılış anında.
Bu akımı öncelikle ana kondansatörler çekerler.
Arkın azalması için röle kontak uçlarına takribi 10nF ila 100nF arası kondansatör bağlayabilirsin.

Yamyam hocam, 330R 2W direnç kullandım direnç bacağında 24v gerilim var ,direnç çıkışı 12v  .Ancak direnç sıcak.Sonra  330R 5W taş direnç taktım .Direnç üzerinde 40-41 derece sıcaklık oluşuyor.Bu ısıdan kurtulmamız mümkün olmayacak mı?

Rölede şu an ısı olmuyor.

Ben transistörü zaten kollektörü röleye  ,emiteri  grounda gelecek şekilde çevirmiştim .Devre güzel çalışıyor.Ama bu dirençteki ısı beni rahatsız etti.

Mr_YAMYAM

Direncin ısınması normal. Hiç kafayı takma.
Çünkü devredeki tüm güç düşümü o direnç üzerinde olur.
Daha az ısı için teknik özellikleri çok iyi röle kullanmalısın. Ancak o tür röleler çok pahalı.
Röle teknik verilerinde bobin akımı ne denli düşükse o denli az güç kaybı yaşanmaktadır.
Ben kabaca 50-100mA bobin akımı için hesaplamaları yapmıştım. Demekki senin röle bobinin daha fazla akım çekiyor.
Eğer 7805 te aşırı ısı yoksa ve devre stabil çalışıyorsa hiç problem yok.

ANAA BİR DAKİKA.
Şimdi hatırladım.
Yahu senin beslemen 2X18V tu ya.
Yahu ne adamım ben. Kusura galma gardaşım. Böyük bir hata yaptım.
Röle 24V olsaydı daha iyi olurdu.
24V rölelerde direnç değeri daha az olur ve güç düşümü de minumuma iner.
Artık gusuruma galma gurban.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2019, 23:28:45Direncin ısınması normal. Hiç kafayı takma.
Çünkü devredeki tüm güç düşümü o direnç üzerinde olur.
Daha az ısı için teknik özellikleri çok iyi röle kullanmalısın. Ancak o tür röleler çok pahalı.
Röle teknik verilerinde bobin akımı ne denli düşükse o denli az güç kaybı yaşanmaktadır.
Ben kabaca 50-100mA bobin akımı için hesaplamaları yapmıştım. Demekki senin röle bobinin daha fazla akım çekiyor.
Eğer 7805 te aşırı ısı yoksa ve devre stabil çalışıyorsa hiç problem yok.

ANAA BİR DAKİKA.
Şimdi hatırladım.
Yahu senin beslemen 2X18V tu ya.
Yahu ne adamım ben. Kusura galma gardaşım. Böyük bir hata yaptım.
Röle 24V olsaydı daha iyi olurdu.
24V rölelerde direnç değeri daha az olur ve güç düşümü de minumuma iner.
Artık gusuruma galma gurban.

Hocam kusur olur mu hiç ,lütfen.Benim hiç bir şikayetim yok.Her zaman yanımda olup,beni bilgilendirmeniz benim için çok değerli.Sağ olun iyi ki varsınız.
 Benim de siz söyleyince aklıma dank etti.
Zaten direnç girişi 24v ölçüyorum,sonra onu 12v a düşürmeye çalışıyorum.Tabi ısı dan kaçış yok.Dediğiniz gibi 24V röle ile süper olacak.

Benim için doğrusunu yapana kadar uğraşmak hiç önemli değil.Öbür türlü içim rahat etmiyor.Hata yaparak doğruyu bulmak öğrenilenleri daha kalıcı yapıyor.Yarın 24V röle alıp deneyeceğim.Teşekkürler

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 21 Mayıs 2019, 00:58:46Benim için doğrusunu yapana kadar uğraşmak hiç önemli değil.Öbür türlü içim rahat etmiyor.Hata yaparak doğruyu bulmak öğrenilenleri daha kalıcı yapıyor.Yarın 24V röle alıp deneyeceğim.Teşekkürler
Doğruyu bulabilmek çok daha değerlidir. Zaten bizler de bu amaç için çabalıyoruz.
Röleler için marka önereceğim ama uyduruk çin işi olanlarından olmasın.
1 FINDER.
2 SCRACK
3 OMRON (Bulunması zordur.)

HAA NOT:
24V röle kullandığında güvenlik direncin çok düşecektir.
Benim tahminlerimce 10 ohm civarı direnç yeterli olacaktır.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Mayıs 2019, 01:49:07Doğruyu bulabilmek çok daha değerlidir. Zaten bizler de bu amaç için çabalıyoruz.
Röleler için marka önereceğim ama uyduruk çin işi olanlarından olmasın.
1 FINDER.
2 SCRACK
3 OMRON (Bulunması zordur.)

HAA NOT:
24V röle kullandığında güvenlik direncin çok düşecektir.
Benim tahminlerimce 10 ohm civarı direnç yeterli olacaktır.

Yamyam hocam merhaba, çin malı röle almamak için inat ettim ve OMRON  24V 5A röle aldım taktım.10 ohm  da güvenlik direnci kullandım.Şimdi soba değil, klima olarak kullanabiliriz. :D Devre  şimdi güzel oldu.Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Eee ne demiş Atalarımız.
''AZİMLE FARE, DAŞI DELER''  :king:

sasen

PCB çizimini Yamyam hocamın yapmış olduğu, yazılımını da @Furkan41 arkadaşımızın yaptığı  pic buton   açma -kapama  devresini yapıp çalışıtırdım ve bir süredir kullanıyorum ,sorunsuz olarak çalışıyor. 2x18v AC ile çalışır son halini paylaşıyorum.Yapmak isteyen arkadaşlar gönül rahatlığı ile yapabilir.Yamyam hocam ve @Furkan41 arkadaşım teşekkürler.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam bu modüle röle bağlasak cihazları aç kapa anahtarı olarak kullanabilirmiyiz ? 10 ADET 1.34 $
TTP223

https://www.youtube.com/watch?v=p3pwN5DVaMs

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 29 Mayıs 2019, 00:55:00@Mr_YAMYAM hocam bu modüle röle bağlasak cihazları aç kapa anahtarı olarak kullanabilirmiyiz ? 10 ADET 1.34 $
TTP223

Mümkündür.

Furkan KELEŞOĞLU

Latching röle de kullanabilirsiniz.

https://tr.aliexpress.com/item/32840909192.html?spm=a2g10.search0104.3.1.ab074c86B0MyiZ&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_2_10065_10068_10890_319_10546_10059_10884_317_10548_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_537_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=ba2c43f0-0091-42f8-be94-a3fad56e719d-0&algo_pvid=ba2c43f0-0091-42f8-be94-a3fad56e719d

Normalde bu modüll üstündeki devre sayesinde son konumunu koruyor. modül üstündeki röle normal röledir.

Fakat latching röle deidğimiz röleler son konumunu voltaj kesilse bile koruyan rölelerdir. fakat normal röleyede kontrol devresini yaparak. latching röle olarak calıştırabilirsiniz.. mesela dokunmatik sensörü buton kısmına bağlarsanız modülün istediğinizi gibi olur. pice de gerek kalmaz tabiki başka işlem yaptırmayacaksanız.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın