Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: PIC BUTON devresi. (162 Kez okunmuş) - Ynt: LM1875 ile iyi k... konusundan türetilen

PIC BUTON devresi.

Yamyam hocam merhaba,önerdiğiniz siteden pot başlarının siparişini verdim.Yarın elimde olacak.
Size sormak istediğim  bir konu var.Açma kapama butonunda kullandığım 7805 regülatörü çok ısınıyor.Yeni bir 7805 taktım soğutucusunu da daha büyük taktım ama ateş gibi oluyor.Bu  devrenin giriş voltajı 18V olduğu için olabilir mi ?Yoksa devrede bu kadar akım çeken ne olabilir ki? Biz hoparlör korumasını da 18V ile beslemiştik 12V a düşürmüştük.Onda  böyle bir ısınma yok. PCB şemasına bir bakabilir misiniz?Ne yaparsam bu ısınmayı önleyebilirim?
Tek buton ile açma kapama devresi hemen hemen tüm cihazlarda kullanılmaktadır.
Bir PIC IC ile rahatlıkla yapılabilen bu devrede arkadaşların sıklıkla karşılaşmış olduğu ısı ve stabilite sorunları için devreyi yeniden tasarladım.
X
Güç kaybına esas unsurun, rölenin çalışma gerilimi olduğu için, değiştirilmiş olup ana beslemeden alınmaktadır.
Böylece 5V gerilim için stabilizasyon ve güç kayıpları minimize edilmiştir.
Ana besleme gerilimi 2X18V civarı olursa röle bobinine bağlı direnci 100 ohm 1W civarı seçmeliyiz. Röle cinsine göre bu direncin değeri ve güç faktörü değişebilir.
Eğer AC beslememiz 2X12V civarı olursa bu direncimizi 10 ohm gibi ve çeyrek watt gibi bir değerde kullanabiliriz.
NOT:
PIC yazılımları konusunda bilgi sahibi olmadığım için ilgili yazılım yüklenmemiştir.
Arkadaşımız @Furkan41  konumuz içerisine yazılımı eklerse isteyen arkadaşlarımız alabilecektir.
Ya da ilgili yazılıma konu içerisinden ulaşabilirsiniz.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.1275.html

Ynt: PIC BUTON devresi.

Yanıt #1
12F675 'in yazılım dosyası ektedir. indirebilirsiniz Rar Şifresizdir.

---------------------------
@PIC BUTON devresi.
@12F675
@12f675
@Mr_YAMYAM   Abi ekledim tamamdır.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #2
Arkadaşlar devrede küçük bir hata yapmışım.
Sağolsun bir arkadaşım beni uyardı.
X
Gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden yüklüyorum.

Yanıt #3
Yamyam hocam elinize sağlık çok güzel olmuş.Ben bu devrenizi görmemiştim. 2x18AC yi önce 7812 ile 12V dc ye düşürüp sonra 7805 ile 5v a düşürdüm.Bu sefer de esas ısınan 7812 oldu.Demek burada suçlu röleymiş. @Furkan41 arkadaşımızın yazılımıyla da gayet güzel çalışacaktır.Bu devreyi yapmak daha güzel olacak.

Benim şu anda kullandığım devre ekteki resimdeki çizim.Vaktiniz olursa biraz çizimimi eleştirirseniz sevinirim.

Yanıt #4
Yamyam hocam elinize sağlık çok güzel olmuş.Ben bu devrenizi görmemiştim. 2x18AC yi önce 7812 ile 12V dc ye düşürüp sonra 7805 ile 5v a düşürdüm.Bu sefer de esas ısınan 7812 oldu.Demek burada suçlu röleymiş. @Furkan41 arkadaşımızın yazılımıyla da gayet güzel çalışacaktır.Bu devreyi yapmak daha güzel olacak.

Benim şu anda kullandığım devre ekteki resimdeki çizim.Vaktiniz olursa biraz çizimimi eleştirirseniz sevinirim.
ŞAVALAK ŞABAN kardeşim  :ebebe:
Niye 12V regüle entegresi kullanıyorsun ki.
Bak benim devremde röle için regüle yapılmamış.
RÖLE pasif bir bobin olduğu için regüleye ihtiyç duymaz.
ister 12V ver istersen 18V ver çalışır.
Güvenlik için bir adet seri direnç bağlasan yeterli olacaktır. Bu direnler için öneriler zaten sunuldu.
Devrede önemli olan PIC entegresi için gerekli 5V gerilim ve stabilizesidir.

DEVRE ELEŞTRİSİ:
Devrende GROUNDİNG kuralları hak getire.
Her ne kadar PİÇ entegrelerden anlamıyor olsam da, onlar da GROUNDING kurallarına bağlıdır. Üstelik digital ground bile olabilir.
Benim devredeki besleme devresi ve baskı devre planı önemlidir.
Yap benim devreyi aşırı ısınan parça olursa gel beni KÖTEKLE.

Yanıt #5
ŞAVALAK ŞABAN kardeşim  :ebebe:
Niye 12V regüle entegresi kullanıyorsun ki.
Bak benim devremde röle için regüle yapılmamış.
RÖLE pasif bir bobin olduğu için regüleye ihtiyç duymaz.
ister 12V ver istersen 18V ver çalışır.
Güvenlik için bir adet seri direnç bağlasan yeterli olacaktır. Bu direnler için öneriler zaten sunuldu.
Devrede önemli olan PIC entegresi için gerekli 5V gerilim ve stabilizesidir.

DEVRE ELEŞTRİSİ:
Devrende GROUNDİNG kuralları hak getire.
Her ne kadar PİÇ entegrelerden anlamıyor olsam da, onlar da GROUNDING kurallarına bağlıdır. Üstelik digital ground bile olabilir.
Benim devredeki besleme devresi ve baskı devre planı önemlidir.
Yap benim devreyi aşırı ısınan parça olursa gel beni KÖTEKLE.

Hocam işte böyle sora sora araştırarak yanlış yapa yapa bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.Teşekkürler.

Sizin devreyi yapacağım.

Yanıt #6
GROUND çok ama çok önemli bir konu. bunu dijitalde pek anlayamasakta ANALOG bir şey yapınca neyin ne olduğunu görüyorsun. ANALOG hassastır. en küçük şeyden paraziti kapıyor. ama dijital okadar hassas değildir. fakat dijitalde bir kere kaparsada tam kapar.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.